jo

Vranitzky prejel nagrado za prispevek k demokraciji
17. 12. 1997 16.17
Nekdanji avstrijski kancler Franz Vranitzky je za prispevek k demokraciji v vzhodni Evropi prejel nagrado Raoul Wallenberg, ki jo podeljuje sklad za oživitev judovskega življenja v vzhodni Evropi. Vranitzkemu so nagrado izročili v New Yorku.

Izšel vodnik Plečnikova Slovenija
17. 12. 1997 15.47
Plečnikova Slovenija je naslov vodnika po arhitekturi, ki so ga v Narodni in univerzitetni knjižnici predstavili sponzor izdaje, Nova Ljubljanska banka, in avtorji vodnika Andrej Hrausky, Janez Koželj in Damjan Prelovšek. Predstavitve knjige so se udeležili tudi učenci mojstra Jožeta Plečnika.

Jutri prva seja državnega sveta
16. 12. 1997 16.18
Novoizvoljeni državni svet (DS) se bo v sredo sešel na konstitutivni seji, ki jo je v skladu s poslovnikom sklical predsednik državnega zbora Janez Podobnik. Na prvi seji bo DS izvolil mandatno-imunitetno komisijo, odločal o potrditvi mandatov, izvolil predsednika in podpredsednika DS ter imenoval sekretarja DS. Do izvolitve predsednika in podpredsednika DS pa bo sejo, tako kot določa poslovnik, vodil najstarejši državni svetnik Veljko Rus.

Galileo je letel 200 km mimo Jupitrove lune Evropa
16. 12. 1997 15.26
Ameriška samodejna sonda Galileo je ob 13.03 po srednjeevropskem času letela 199,5 km mimo Jupitrove lune Evropa. Gre za najbližji let mimo nekega nebesnega telesa med celotnim skoraj 3000-dnevnim poletom sonde Galileo.

Nelsona Mandelo bo zamenjal Thabo Mbeki
16. 12. 1997 14.50
V Makifengu v Južnoafriški republiki se je danes začela konferenca Afriškega nacionalnega kongresa, na kateri ta južnoafriška vladajoča stranka začenja svoje "post-Mandela" obdobje. Predsednik Nelson Mandela se namreč umika z vodilnega položaja stranke, ki jo je pred tremi leti privedel na oblast, zamenjal pa ga bo Thabo Mbeki.

Zasedanje zunanjih ministrov držav članic zveze NATO
16. 12. 1997 10.37
Na sedežu zveze NATO v Bruslju so se danes na dvodnevnem decembrskem zasedanju zbrali zunanji ministri zavezništva. Na dnevnem redu je tokrat kar pet ministrskih srečanj.

Lek na Kitajskem tudi s svojim podjetjem
15. 12. 1997 17.52
V minulem tednu se je v Sloveniji mudila delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo, ki jo je vodil podminister za zdravstvo Cao Ronggui. V petek, 12. decembra, je obiskala tudi delniško družbo Lek, kjer je visoke goste sprejel predsednik uprave Leka Andro Ocvirk s svojimi najožjimi sodelavci. Osnovni namen obiska je bil podrobnejša seznanitev s to slovensko farmacevtsko družbo, njenimi aktivnostmi doma in po svetu ter pogovori o sodelovanju med Lekom in kitajskimi podjetji ter državnimi institucijami.

Širjenje ptičje gripe v Hong Kongu
15. 12. 1997 17.48
V Hong Kongu so zaradi pojavitve ptičje gripe pri ljudeh danes začasno zaprli tržnico perutnine, ki jo bodo v prihodnjih treh dneh temeljito očistili in sterilizirali.

Premier priredil sprejem za predstavnike diplomatskega zbora
15. 12. 1997 16.34
Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na Brdu pri Kranju priredil tradicionalni prednovoletni sprejem za predstavnike diplomatskega zbora, akreditirane v Republiki Sloveniji. Premier Drnovšek, ki ga je spremljal zunanji minister Boris Frlec, je v nagovoru veleposlanikom in šefom diplomatskih misij izrazil zadovoljstvo nad povabilom Evropskega sveta Sloveniji, naj v prvi skupini držav marca prihodnje leto prične pogajanja za polnopravno članstvo v Evropski uniji, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Dražbena mrzlica
14. 12. 1997 11.33
V londonski dražbeni hiši Christies so ta teden prodali 231 spominkov iz sveta filma in zabave. Končni izkupiček dražbe je dosegel skoraj 270.000 funtov. Med ponujenimi raritetami je bil tudi nemi film legendarnega Charlieja Chaplina, ki ga je za 17.250 funtov kupil skladatelj Floyd Bradeley; 38-minutni črnobeli film z naslovom >>Življenjska zgodba Charlieja Chaplina<< želi predvajati ob glasbeni spremljavi, ki jo je že napisal. Čeprav je končna cena močno presegla celo najobetavnejše napovedi, je navdušeni solastnik družbe Bradley White Songwriters of Crowden iz Kenta izjavil, da bi bil za film pripravljen tudi globje seči v žep. >>Odkar pomnim, sem bil Chaplinov navdušenec in tudi sin gre po mojih stopinjah,<< je dejal Bradley, in dodal, da bo film deležen najskrbnejše obdelave.

Evakuacija prebivalstva zaradi najdene bombe
14. 12. 1997 11.14
V nemškem mestu Ludwigshafen se je davi pričela največja evakuacija, ki so jo v mestu izvedli v povojnem času. Vzrok akcije je najdba velike bombe, ki izvira iz II. svetovne vojne. Zaradi deaktiviranja bombe je moralo stanovanja zapustiti 26.000 prebivalcev nekaterih delov mesta. Za pravilen potek demontaže bombe, ki se bo pričela ob 13. uri in bo predvidoma trajala dve uri, skrbi približno 1.250 predstavnikov oblasti in organizacij za pomoč.

Poslovni stroški na Zahodu višji kot v državah v razvoju
14. 12. 1997 10.56
Države v razvoju so zaradi nižjih stroškov poslovanja za mednarodne vlagatelje zanimivejše od razvitih zahodnih držav. Kot je pokazala raziskava, ki jo je v 27 državah izvedla organizacija Economist Intelligence Unit (EIC), so države jugovzhodne Azije na splošno za deset do 60 odstotkov cenejše od industrijskih držav, predvsem zaradi višje cene dela in infrastrukture. Raziskava, ki je upoštevala cene delovne sile, najema poslovnih prostorov, telekomunikacij in davkov, je pokazala, da je najdražja država Nemčija, sledita pa ji Združene države in Belgija. Na dnu lestvice so Tajska, Indonezija, Malezija in Južnoafriška republika.

Nekdanji disident za novega češkega premiera
13. 12. 1997 11.45
Nekdanjega disidenta in sedanjega voditelja češke diplomacije, 68-letnega Jaroslava Sedivyja omenjajo kot najverjetnejšega naslednika češkega premiera v odstopu, Vaclava Klausa.

Razstava kitajskih državnih daril
13. 12. 1997 10.58
V pekinškem Muzeju revolucije le streljaj od Trga nebeškega miru je na ogled razstava več kot 400 daril, ki so jih najvišji državni predstavniki od ustanovitve sodobne Kitajske leta 1949 nabrali na številnih potovanjih v več kot 150 državah po svetu. Med darili je več predmetov iz zlata in srebra, žada in kamenja, porcelana, slik, ročnih izdelkov in vezenin. Nekdanji ameriški predsednik je v zbirko kot darilo Mao Zedongu februarja 1972 prispeval par porcelanskih labodov s tremi mladiči. V zbirki je tudi več daril nekdanjemu voditelju Dengu Xiaopingu, med njimi tudi lesena ptica, ki jo je leta 1979 podarila ameriška vlada, in srebrn model jadrnice, darilo nekdanjega japonskega ministrskega predsednika Nakasoneja Yasuhira. Na ogled so tudi darila sedanjega predsednika Jianga Zemina in ostalih visokih državnih uslužbencev tretje generacije.

Privatizacija v Braziliji: v dveh letih 54 milijard dolarjev?
13. 12. 1997 10.42
Brazilija namerava v prihodnjih dveh letih s privatizacijo državnih podjetij zaslužiti najmanj 54 milijard dolarjev, je sporočil minister za načrtovanje Antonio Kandir. Po njegovih besedah je to skrajni minumum, ki bi ga Brazilija morala doseči tudi v primeru, če se bo finančna kriza, ki so jo izzvala nihanja na azijskih borzah, nadaljevala.

Izšlo doslej najpopolnejše delo o TIGR-u
12. 12. 1997 14.32
V prostorih Društva slovenskih pisateljev v Ljubljani so predstavili monografijo TIGR Mire Cenčič, ki jo je v zbirki Premiki izdala Založba Mladinska knjiga. Monografija s podnaslovom "Slovenci pod Italijo in TIGR na okopih v boju za narodni obstoj. Kras in Vipavska dolina" je doslej najpopolnejše knjižne delo o gibanju primorskih Slovencev, zbranih v organizaciji TIGR, pred drugo svetovno vojno na območju Krasa in Vipavska doline.

Slovenija je pripravljena za vstop v NATO
12. 12. 1997 13.32
Na dvodnevnem obisku v Sloveniji je delegacija pododbora za širitev zveze NATO, ki deluje v okviru političnega odbora Severnoatlantske skupščine (NAA). Delegacija, ki jo vodi predsednik pododbora Loic Bouvard, se je danes srečala z obrambnim ministrom Titom Turnškom in državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Ernestom Petričem. V delegaciji NAA je tudi predsednik političnega odbora Jan Petersen.

Nadaljevanje 16. izredne seje DZ
12. 12. 1997 09.12
Državni zbor bo danes nadaljeval 16. izredno sejo, ki jo je v četrtek prekinil tik pred odločanjem o predlogu zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima. DZ bo odločal o predlogu matičnega odbora za notranjo politiko in pravosodje, naj predlagani zakon, ki sta ga v zakonodajni postopek vložila Janez Janša in Lojze Peterle, v prvi obravnavi zavrne. Pred zasedanjem DZ se bo sestal še odbor za mednarodno politiko.

Nezaupnica Hašimotovi vladi zavrnjena
11. 12. 1997 10.46
Predstavniški dom japonskega parlamenta je danes zavrnil nezaupnico proti vladi premiera Rjutara Hašimota, ki jo je vložila glavna japonska opozicijska stranka, Stranka novih meja. Proti predlogu je glasovalo 268 poslancev, 219 poslancev je predlog podprlo, 12 pa se jih je vzdržalo glasovanja.

Še vedno velik razkorak med plačami moških in žensk
11. 12. 1997 10.43
Statistični urad Evropske unije v raziskavi, ki jo je opravil v štirih članicah EU, ugotavlja, da je med plačami moških in žensk še vedno velik razkorak. Plače žensk na Švedskem dosegajo 84 odstotkov vrednosti plač moških, v Španiji in Franciji 73 odstotkov in v Veliki Britaniji 64 odstotkov. Eurostat tudi ugotavlja, da so razlike večje v višji starostni skupini. Tako ženske do 20. leta starosti v omenjenih štirih državah zaslužijo 90 odstotkov plače moških.

Konec konference v Bonnu
11. 12. 1997 09.00
Mednarodna konferenca o izvajanju Daytonskega sporazuma se je na Petersbergu nad Bonnom končala s sprejetjem sklepnega dokumenta, s katerim se bo okrepila pristojnost visokega civilnega predstavnika za BiH Carlosa Westendorpa. Srečanje se je končalo v znamenju predčasnega odhoda vseh srbskih predstavnikov s konference, ki so na ta način protestirali, ker se v sklepnem dokumentu tematizira vprašanje srbske pokrajine Kosovo. Na konferenci so se v minulih dveh dneh zbrale delegacije 51 držav in 21 mednarodnih organizacij. Sodelovala je tudi slovenska delegacija, vodil jo je zunanji minister Boris Frlec.

Podelili Nobelovo nagrado za mir
10. 12. 1997 14.50
V Oslu so Mednarodni kampanji proti protipehotnim minam (ICBL) in njeni koordinatorki, američanki Jody Williams danes podelili 98. Nobelovo nagrado za mir. Slovesnosti se je udeležil tudi norveški kralj Harald V.

Delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo na obisku
10. 12. 1997 13.02
Na povabilo ministrstva za zdravstvo se v Sloveniji mudi petčlanska delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo, ki jo vodi namestnik ministra Cao Ronggui. Slovensko delegacijo vodi državni sekretar za zdravstvo Janez Zajec. Gostje bodo v petih dneh uradnega obiska v Sloveniji obiskali Inštitut za rehabilitacijo invalidov, Klinični center, Zdravstveni dom Ljubljana, Zavod za transfuzijo in tovarni Lek in Krko.

50. obletnica sprejema splošne deklaracije o človekovih pravicah
10. 12. 1997 09.32
Soproga ameriškega predsednika Hillary Clinton bo v palači Združenih narodov danes otvorila uvodno slovesnost ob 50. obletnici sprejema splošne deklaracije o človekovih pravicah. Ameriška prva dama bo častna gostja na slovesnosti, s katero bodo v ZN zaznamovali začetek proslav ob 50. obletnici deklaracije, ki so jo 10. decembra 1948 sprejeli v palači Chaillot v Parizu.

Vesna Dekleva skoraj ob življenje
09. 12. 1997 17.47
Slovenska jadralka in udeleženka olimpijskih iger Vesna Dekleva si bo soboto, 6. decembra, gotovo zapomnila za vse življenje. Ob jadranju po slovenskem morju je brez zaščitnega kombinezona in nepremočljive obleke padla v morje, ki je imelo le 12 stopinj Celzija.

Močno povečanje umrljivosti otrok zaradi lakote v Severni Koreji
09. 12. 1997 15.08
Umrljivost otrok v Severni Koreji, ki jo pesti huda lakota, se je med letoma 1994 in 1996 skoraj podvojila, so statistični podatki severnokorejskega ministrstva za zdravstvo, ki jih je danes razkrila neka ameriška človekoljubna organizacija.

Občinske svete bodo vodili župani
09. 12. 1997 14.48
Novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je vlada sprejela minuli teden, bo posegla predvsem v organizacijo dela občinskih organov in med drugim odpravila njihovo nepovezano delovanje, saj naj bi v skladu s predlaganimi rešitvami občinske svete vodili župani. Namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo Stane Vlaj pa je spregovoril o pripravah na podpis Evropske okvirne konvencije o čezmejnem sodelovanju teritorialnih skupnosti. Minister brez listnice, pristojen za lokalno samoupravo, je opozoril, da bo moral državni zbor pred sprejemom zakona, ki ga bo vlada vložila v prvo branje, glede na vsebino sprememb, ki zadevajo koristi občin, pridobiti njihovo mnenje.

ZDA podaljšale sankcije proti ZRJ in bosanskim Srbom
09. 12. 1997 09.20
Ameriški predsednik Bill Clinton je minuli teden še za leto dni podaljšal sankcije proti Srbiji in Črni Gori ter Republiki srbski, s katerimi ZDA zadnjih pet let blokirajo premoženje teh republik ter prepovedujejo trgovino in vsakršno poslovanje z njimi.

Alžirija napovedala povečanje proizvodnje nafte
09. 12. 1997 08.06
Alžirija namerava v prihodnjem letu povečati proizvodnjo nafte precej nad dovoljeno mejo, ki ji jo je določila Organizacija držav izvoznic nafte (OPEC). Minister za energetiko Jusef Jusfi je v Alžiru pojasnil, da je njegova država po nedavnem odkritju novih zalog surove nafte sklenila črpati veliko več nafte od dovoljene kvote 900.000 sodčkov dnevno. Načrtujejo dnevno proizvodnjo v višini med 1,2 in 1,3 milijona sodčkov surove nafte na dan. Na nedavnem srečanju članic OPEC v Džakarti so se sicer dogovorili, da države članice lahko povečajo količino načrpane nafte za deset odstotkov.

Zunanji minister Boris Frlec na konferenci v Bonnu
08. 12. 1997 12.45
V torek in sredo, 9. in 10. decembra 1997, bo na Petersbergu v Bonnu potekala mednarodna konferenca o implementaciji miru v Bosni in Hercegovini. Gre za četrto zasedanje Sveta za implementacijo miru (PIC - Peace Implementation Council), mednarodnega organa, ki je bil ustanovljen v Londonu decembra 1995, neposredno po podpisu Daytonskega sporazuma.