joseph

Vancouver premagal Edmonton
18. 02. 2001 00.00
V kanadskem derbiju v severnoameriški hokejski ligi NHL so igralci Vancouvra že po 58 sekundah podaljška ugnali domači Edmonton. Za Naftarje, ki so po prekinitvi zaradi tekme All star v šestih tekmah dosegli le eno zmago, je bil s svojim drugim golom na tekmi usoden Brendan Morisson. Z zmago so si tudi hokejisti iz Vancouvra popravili statistiko, saj so pred tem trikrat morali priznati premoč tekmecev.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona
12. 02. 2001 00.00
Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

ZDA bodo plačale dolg ZN
08. 02. 2001 00.00
Ameriški senat je s podporo predsednika odbora za mednarodne odnose, republikanca Jesseja Helmsa iz Severne Karoline, soglasno odobril plačilo 582 milijonov dolarjev dolga za redni proračun Združenih narodov. Helms je takšno odločitev podprl potem, ko je nekdanjemu veleposlaniku ZDA v ZN Richardu Holbrooku lani decembra uspelo doseči zgodovinski dogovor o zmanjšanju deleža ameriških prispevkov v redni proračun in proračun za mirovne operacije. Ameriški dolgovi do ZN so se začeli nabirati leta 1994, ko se je začela kongresna blokada in pogojevanje plačil z zmanjšanjem prispevkov ZDA ter reformami Svetovne organizacije. Omenjena vsota predstavlja le del celotnega ameriškega dolga, nedvomno pa jih bodo v New Yorku z veseljem sprejeli. Proračunski urad ZN sicer ameriški dolg ocenjuje na 1,3 milijarde dolarjev, vendar so senatorji izračunali, da priznavajo le 926 milijonov. O tej vsoti sta se s pogajanji sporazumela Jesse Helms in demokratski senator v odboru za mednarodne odnose Joseph Biden. Holbrooke je večino svojega mandata v ZN namenil izboljšanju odnosov med senatom in ZN, v ta namen pa je priredil tudi več medsebojnih obiskov. Po vmesnem dogovoru so ZDA v začetku lanskega leta plačale 100 milijonov dolarjev, preostali del pa je bil pogojen z zmanjšanjem ameriškega deleža.

Estrada vložil tožbo
06. 02. 2001 00.00
Nekdanji filipinski predsednik Joseph Estrada je na vrhovnem sodišču vložil tožbo, v kateri spodbija zakonitost imenovanja predsednice Glorie Arroyo, ki je prevzela oblast po njegovem odstopu. Estrada trdi, da je njeno imenovanje nezakonito in je še vedno predsednik. Pravosodni minister Hernando Perez pa je dejal, da se Estrada pretvarja, da je še vedno predsednik, da bi se izognil sodnemu procesu, ki mu grozi zaradi vpletenosti v podkupovalno afero.

Joseph Kabila v VS
03. 02. 2001 00.00
Po sestanku z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom v New Yorku, se je predsednik Demokratične Republike Kongo Joseph Kabila včeraj udeležil še seje Varnostnega sveta, ki je bila posvečena mirovnemu procesu v njegovi državi. Kabila je v govoru pred člani VS izrazil pripravljenost za začetek političnega dialoga s sovražniki, ki jih je ob tem pozval, naj storijo enako.

Kabila o možnostih za mir v DR Kongo
02. 02. 2001 00.00
Novi predsednik DR Kongo Joseph Kabila se je včeraj v Washingtonu nepričakovano sestal z ruandskim kolegom Paulom Kagamejem, s katerim sta se pogovarjala o možnostih za konec državljanske vojne v DR Kongo. Kabila se je o mirovnem procesu v svoji državi pogovarjal tudi z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Kabila za mirovni sporazum iz Lusake
01. 02. 2001 00.00
Sin umorjenega predsednika Demokratične Republike Kongo Laurenta Kabile in njegov naslednik na položaju Joseph Kabila se je včeraj v 

Joseph Kabila prisegel
26. 01. 2001 00.00
Joseph Kabila, sin pred dnevi ubitega voditelja DR Kongo Laurent-Desireja Kabile, je danes na slovesnosti v palači vrhovnega sodišča v Kinšasi prisegel kot novi predsednik države. Parlament je Josepha Kabilo na čelu države sicer potrdil že v sredo. 32-letni Kabila je tako postal četrti predsednik DR Kongo od neodvisnosti leta 1960.

Parlament potrdil Kabilo
25. 01. 2001 00.00
Prehodni parlament v Demokratični republiki Kongo je v atentatu ubitega predsednika Laurenta Kabilo sinoči razglasil za narodnega junaka. Parlament v Kinšasi je pred tem soglasno potrdil njegovega sina, Josepha Kabilo, za novega predsednika DR Kongo.

Svet Evrope zahteva prepoved DU izstrelkov
24. 01. 2001 00.00
Svet Evrope je v sredo zahteval prepoved izdelave, poskusov, uporabe in prodaje orožja z osiromašenim uranom ali plutonijem. Parlamentarna skupščina SE je pozvala odbor ministrov, naj od zveze NATO in ZN zahteva uvedbo programa zdravstvenega nadzora civilnega prebivalstva na Balkanu, vojakov, ki so sodelovali v operacijah, in predstavnikov humanitarnih organizacij ter novinarjev, ki so delali na tem ozemlju. Današnjega drugega zasedanja omenjenega odbora se je udeležilo 50 držav - 19 članic zveze NATO in države nečlanice, ki sodelujejo v mirovnih misijah v BiH in na Kosovu. Predstavnik ZDA je na srečanju posredoval nadaljnje informacije o vsebnosti plutonija v strelivu z osiromašenim uranom in obljubil, da bo podal poročilo na 600 straneh o natančni sestavi tega orožja, je sporočil tiskovni predstavnik zavezništva.

Joseph Kabila potrjen v parlamentu
24. 01. 2001 00.00
Kljub kritikam je danes parlament v Kinšasi soglasno potrdil novega predsednika demokratične republike Kongo Josepha Kabilo, sina v atentatu ubitega predsednika Laurenta Kabile, ki so ga pokopali včeraj. Joseph Kabila je bil za predsednika imenovan neposredno po atentatu na svojega očeta, kot novi predsednik pa bo prisegel jutri. 31-letni generalmajor Joseph Kabila, ki je bil do sedaj na čelu vladne vojske, naj bi bil po mnenju prebivalcev te afriške države zelo sporen. V Tanzaniji rojeni novi predsednik naj ne bi govoril nobenega od uradnih jezikov, francoščine in jezika lingala. Njegova mati pa je iz Ruande, države, ki je poleg Ugande podpirala upornike v dve in pol leti trajajočem konfliktu v Kongu.

Poziv za rešitev krize v Kongu
22. 01. 2001 00.00
Zimbabve, Angola in Namibija, zaveznice Demokratične republike Kongo, so včeraj na vrhu v angolski prestolnici Luanda pozvale k dialogu za dosego miru v tej državi. Angolski predsednik Jose Eduardo dos Santos je menil, da je dialog najbolj korektna pot za uresničitev mirovnih sporazumov iz Lusake, in dodal, da je uporaba sile v DR Kongo upravičena le v primeru obrambe. Poleg Dos Santosa, ki je menil, da sta smrt kongoškega predsednika Laurenta Kabile povzročili zarota varnostnih služb in pomanjkanje opreznosti, sta se vrha v Luandi udeležila tudi zimbabvejski in namibijski predsednik Robert Mugabe in Sam Nujoma. Predsedniki so v sklepni izjavi zagotovili, da bodo obdržali svoje sile v DR Kongo, dokler se v to z minerali bogato deželo ne povrne mir. Iz diplomatskih krogov se je tudi izvedelo, da naj bi se južnoafriške države srečale na vrhu v Mozambiku že to sredo. Prisostvovali naj bi tudi Uganda in Ruanda, ki podpirajo upornike, ki nasprotujejo vladi v Kinšasi.

Estrada ne želi odstopiti
19. 01. 2001 00.00
Filipinski predsednik Joseph Estrada ne bo odstopil in ne bo zapustil Filipinov, čeprav sta mu vojska in vlada odrekli podporo, je danes sporočil Estradin tiskovni predstavnik.

Estrada pozval k nadaljevanju procesa
19. 01. 2001 00.00
Filipinski predsednik Joseph Estrada je danes na filipinski televiziji pozval odvetnike, naj nadaljujejo s procesom o njegovi odstavitvi zaradi korupcijskih obtožb. Dejal je, da je preiskovalcem pripravljen razkriti vsebino njegovih bančnih računov, kar je doslej odločno zavračal, zato so se protesti proti njemu le še bolj razvneli. Filipinski kongres je obenem pozval, naj razpiše izredne predsedniške volitve, na katerih pa sam ne bo nastopil. Kot je poudaril, se zaveda, da je "država razcepljena", vendar pa je treba krizo razrešiti v skladu z ustavo in ne na ulicah ali pa z vojsko, kjer bi protestniki radi na čelo države postavili podpredsednico Glorio Macapagal-Arroyo.

Joseph Kabila novi predsednik
19. 01. 2001 00.00
Joseph Kabila, sin umorjenega voditelja DR Kongo Laurenta Kabile, je danes tudi uradno prevzel položaj novega predsednika države. Že v četrtek je 31-letni Kabila, ki je tudi novi vrhovni poveljnik vojske, v Kinšasi sprejel več diplomatov. Uporniki iz DR Konga pa so zavrnili imenovanje Josepha Kabile in ob tem spomnili, da država ni kraljevina, zato ne pripada družini Kabila, kot tudi ni pripadala nekdanjemu državnemu voditelju Mobutuju.

Demonstracije v Manili
17. 01. 2001 00.00
Na ulicah Manile danes demonstrira več desettisoč ljudi, ki kritizirajo odločitev filipinskega senata, da ne da svojega dovoljenja za pregled bančnih računov, na katerih naj bi predsednik Joseph Estrada skrival denar, pridobljen s korupcijo. Odločitev senata je pod vprašaj postavila nadaljevanje postopka proti Estradi.

Clintonovi kupili hišo v Washingtonu
30. 12. 2000 00.00
Clintonovi so v severozahodnem delu Washingtona kupili novo hišo. Vanjo se bodo vselili, ko bodo 20. januarja zapustili Belo hišo. Bodoči newyorški senatorki Hillary Clinton tako ne bo treba živeti v hotelu, njen soprog in hčerka pa jo bosta lahko kadarkoli obiskala.

Nashville do zmage v podaljšku
24. 12. 2000 00.00
Hokejisti Nashvillea so v severnoameriški ligi NHL dosegli prvo zmago po podaljških s kazenskim strelom. V New Yorku je David Legwand minuto in pol pred koncem podaljška izkoristil kazenski strel, ki ga je zakrivil branilec domačih Rangerjev Tomas Klouček.

Namesto smrtne kazni dosmrtna ječa
10. 12. 2000 00.00
Filipinski predsednik Joseph Estrada je danes napovedal, da bo jutri izdal odlok, po katerem bo vsem na smrt obsojenim na Filipinih kazen spremenil v dosmrtno ječo. Kot razlog za to odločitev je Estrada navedel praznovanje jubilejnega svetega leta 2000 katoliške Cerkve.

Zmaga demokratke v Washingtonu
02. 12. 2000 00.00
Demokratka Maria Cantwell je tudi po ponovnem preštevanju glasovnic v ameriški zvezni državi Washington premagala dosedanjega republikanskega senatorja Slade Gortona, kar pomeni, da bo razmerje sil v zveznem senatu med demokrati in republikanci 50:50, razen če se ne zgodi pravni čudež in Al Gore postane 43. predsednik ZDA. V tem primeru bi Gorov podpredsedniški kandidat Joseph Lieberman izgubil položaj v senatu in republikanski guverner zvezne države Connecticut bi na njegov položaj imenoval republikanca, kar bi razmerje sil spremenilo v 51:49 za republikance. Nekdanja članica zveznega predstavniškega doma Maria Cantwell je po ponovnem preštevanju glasovnic uspela spodnesti 18-letnega senatorja države Washington z več kot 2250 glasovi prednosti.

Bush odgovoril na Gorovo medijsko kampanjo
01. 12. 2000 00.00
Guverner Teksasa George Bush mlajši je v očitnem odgovoru na medijsko ofenzivo podpredsednika ZDA Ala Gora na svoj ranč v Crawfordu povabil nekdanjega poveljnika štaba združenih poveljstev ameriške vojske in glavnega kandidata za položaj državnega sekretarja v morebitni Bushevi administraciji Colina Powella. Iz Washingtona je priletel tudi podpredsedniški kandidat republikancev Dick Cheney in se skupaj s Powellom pokazal pred kamerami, ko je Bush odgovarjal na novinarska vprašanja. Na Floridi so se medtem nadaljevali pravni zapleti glede zmagovalca predsedniških volitev, Busheva in Gorova stran pa sta nadaljevali priprave na današnji zagovor pred zveznim vrhovnim sodiščem v Washingtonu.

Na potezi je vrhovno sodišče ZDA
01. 12. 2000 00.00
Devetčlansko vrhovno sodišče ZDA bo morda že danes v Washingtonu odločilo, ali je državno vrhovno sodišče Floride ravnalo v nasprotju z zvezno ustavo, ko je ugodilo prošnji odvetnikov demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora in podaljšalo rok za potrditev izidov volitev na Floridi.

Bush potrjen za zmagovalca
27. 11. 2000 00.00
Državna sekretarka Floride Katherine Harris je dve uri in pol po izteku roka za oddajo rezultatov ročnega preštevanja glasov za zmagovalca predsedniških volitev na Floridi po pričakovanju potrdila republikanskega kandidata guvernerja Teksasa Georga Busha mlajšega. Harrisova je sprejela le rezultate ročnega preštevanja glasov iz volilnega okrožja Broward in nekaterih manjših, pri čemer je Bush po uradnih podatkih na Floridi dobil skupaj 2,912.790 glasov, kandidat demokratske stranke Al Gore pa 2,912.253 glasov. Uradna razlika znaša 537 glasov za Busha. Takoj po potrditvi rezultatov se je v Washingtonu pojavil pred kamerami podpredsedniški kandidat demokratov Joseph Lieberman in napovedal nadaljevanje boja za Florido. V Palm Beachu so sicer le pol ure pred uradno razglasitvijo rezultatov - v ponedeljek ob pol dveh zjutraj po srednjeevropskem času - dokončali preštevanje nekaj tisoč spornih glasovnic iz strojnega štetja, vendar jih je Harrisova zavrnila, ker niso bili oddani do 23. ure po srednjeevropskem času v nedeljo.

Zasedanje skupščine zveze NATO
21. 11. 2000 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder in generalni sekretar zveze NATO George Robertson sta se v Berlinu, kjer poteka letno zasedanje Parlamentarne skupščine zveze NATO, zavzela za tesnejšo povezanost med državami članicami Evropske unije in zvezo NATO. Oba sta državljanom ZR Jugoslavije izkazala spoštovanje za mirno revolucijo v državi.

ZDA v pričakovanju odločitve vrhovnega sodišča
20. 11. 2000 00.00
Republikanski ameriški predsedniški kandidat George W. Bush je v nedeljo na vrhovno sodišče Floride naslovil zahtevo, naj ustavi ročno preštevanje glasov v treh okrožjih na Floridi in omogoči razglasitev zmagovalca predsedniških volitev v ZDA. Obenem je Bush predložil dokaze, s katerimi naj bi dosegel, da sodišče ne bi upoštevalo ročno preštetih glasovnic. Bushevi odvetniki se sklicujejo na dejstvo, da floridski zakon jasno določa rok, do katerega je potrebno prešteti glasovnice. Floridski volilni zakon namreč določa, da je potrebno glasovnice prešteti v enem tednu po volitvah. Ta rok se je iztekel 14. novembra, zato Bushev tabor ocenjuje, da je državna sekretarka Floride Katherine Harris sprejela pravo odločitev, ko je zahtevala ustavitev ročnega preštevanja glasov. Bushev demokratski protikandidat Al Gore je svoje gradivo, s katerim zahteva prav nasprotno, sodišču predložil že v soboto. Demokratski kandidat za podpredsednika Joseph Lieberman je danes izjavil, da bi morali na Floridi vnovič prešteti tudi glasovnice iz tujine, ki so jih izpolnili vojaki, oblasti pa so jih zaradi domnevnih tehničnih nepravilnosti zavrnile. Takšnih glasovnic naj bi bilo 1527, njihova pomanjkljivost pa je v tem, da so imele premalo žigov. Vrhovno sodišče je minuli petek razsodilo, da uradni izidi volitev na Floridi ne bodo potrjeni, dokler se ne izreče o omenjenih zahtevah obeh taborov. Zaslišanje bo potekalo danes, vsaka stran pa ima za predstavitev svojih argumentov na voljo eno uro.

Po odločitev na sodišče?
16. 11. 2000 00.00
Kandidata za ameriškega predsednika, republikanec George W. Bush in demokrat Al Gore, ostajata nepopustljiva v bitki za Belo hišo, katere izid pa bo, kot se zdi, nazadnje odvisen od odločitve sodišč. Napetost med obema taboroma se približuje vrelišču, medtem pa je Gore danes pri pravosodnih oblasteh vložil novo pritožbo proti republikancem. Gore je sicer včeraj Bushu predlagal srečanje na štiri oči, ki pa ga je slednji gladko zavrnil. Oba kandidata imata namreč različna stališča tako glede načina kot tudi nadaljevanja vnovičnega preštevanja glasov v ameriški zvezni državi Florida, ki je s svojimi 25 elekorskimi glasovi ključna pri odločitvi o tem, katerega kandidata so Američani 7. novembra izvolili za svojega 43. predsednika.

Caine postal Sir Michael
16. 11. 2000 00.00
Britanska kraljica Elizabeta II. je v plemiški stan povzdignila britanskega filmskega igralca in dvakratnega dobitnika oskarja Michaela Caina. Igralec je na kolenih pred kraljico pod svojim pravim imenom Maurice Joseph Mickelwhite postal vitez.

Garrettu zlata medalja SV
16. 11. 2000 00.00
Slovenija je pri uresničevanju ocenjevalne študije o reformi slovenske obrambe, ki so jo skupaj pripravili ameriški in slovenski strokovnjaki, od septembra, ko je obrambni minister Janez Janša v Washingtonu dobil uradno kopijo tega dokumenta, že dosegla občuten napredek. To je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani izjavil generalmajor Joseph Garrett, vodja skupine, ki je pripravila omenjeno študijo. V zahvalo za njegovo delo, nasvete in osebno angažiranost pri projektu in spodbujanju ameriško-slovenskega sodelovanja na obrambnem področju je minister Janša generalmajorju Garrettu danes podelil zlato medaljo SV.

Še zadnja preizkušnja pred Dakarjem
05. 11. 2000 00.00
Zadnji vztrajnostni reli v letošnji sezoni bo že čez dva dni krenil na zahtevno pot preko velike Arabske puščave. Puščavski izziv, kot se reli uradno imenuje je tudi tokrat zadnji preizkus pred Dakarjem, ki bo potekal prve tri tedne januarja 2001. Relija se bo udeležilo kar 116 motoristov, 41 avtomobilističnih posadk in štirje tovornjaki.

Yale praznuje 300 let obstoja
22. 10. 2000 00.00
Univerza Yale letos praznuje 300. obletnico obstoja, ta elitna ustanova pa naj ne bi bila še nikdar doslej tako velika, bogata in vplivna. Njeni učenci se potegujejo za predsedniške položaje, vodijo najuspešnejša podjetja, prejemajo knjižne nagrade in prispevajo nova odkritja v znanosti in medicini. Med slavnimi diplomiranci sta predsedniški in podpredsedniški kandidat, George W.Bush in Joseph Lieberman, sedanji predsednik in prva dama Bill in Hillary Clinton, newyorški guverner George Pataki, igralka Meryl Streep, ustanovitelj podjetja za poštne storitve Federal Express Frederick Smith, medijska osebnost William F. Buckley, itd.