journal

Facebook po izpadu ponovno deluje, Zuckerberg ob več kot pet milijard evrov

05. 10. 2021 07.30

Storitve družbenih medijev Facebook, WhatsApp in Instagram po izpadu, ki je trajal skoraj šest ur, znova delujejo, so sporočili iz Facebooka. Družba pravi, da je bila vzrok napačna sprememba konfiguracije strežnikov. Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg je zaradi objav žvižgačice in zaradi izpada v ponedeljek popoldne izgubil okoli pet milijard evrov premoženja.

Žvižgačica: Facebook dobiček postavlja pred javno dobro

04. 10. 2021 09.18

Nekdanja uslužbenka Facebooka Frances Haugen se je izpostavila kot žvižgačica, ki je za Wall Street Journal razkrila vsebino Facebookovih internih dokumentov. "Prišlo je do navzkrižja interesov med tem, kaj je dobro za javnost in tem, kaj je dobro za Facebook," je prepričana. Po njenih besedah podjetje namreč ima orodja za izboljšanje varnosti, a zaradi nižjih profitov teh ukrepov ne želi sprejeti.

Covid-19 izbrisal več let napredka na področju pričakovane življenjske dobe

27. 09. 2021 13.37

Po ugotovitvah britanskih znanstvenikov je pandemija covida-19 močno vplivala na skrajšanje pričakovane življenjske dobe v Evropi, ZDA in Čilu. Pričakovana življenjska doba se je skrajšala v 27 od 29 držav, ki so bile zajete v raziskavo, po ocenah avtorjev študije pa so slabe številke posledica smrti zaradi covida-19.

WHO za ogrožene covidne bolnike priporoča zdravljenje s protitelesi

24. 09. 2021 11.29

Svetovna zdravstvena organizacija je priporočila zdravljenje covida-19 s koktajlom protiteles švicarskega farmacevtskega giganta Roche in ameriškega biotehnološkega podjetja Regeneron, a le pri bolnikih z večjim tveganjem za hospitalizacijo in hudo bolnih brez lastnih protiteles na covid-19. Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi je odobril poživitveni odmerek cepiva Pfizer tudi za zaposlene v izpostavljenih poklicih.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti

18. 09. 2021 07.00

Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo

10. 09. 2021 09.17

V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Same ne morejo čez bodečo žico, rešiti skušajo vsaj svoje otroke

20. 08. 2021 07.51

Talibani mednarodni skupnosti obljubljajo, da so se spremenili, da ne iščejo maščevanja in da je nasilja konec. A kot kaže, ni povsem tako. Strah pred novim režimom mora biti resnično velik, saj mame svoje otroke, ker same ne morejo čez blokado z bodečimi žicami, podajajo vojakom.

Ameriški diplomati v Nemčiji kažejo znake havanskega sindroma

20. 08. 2021 06.00

Najmanj dva diplomatska predstavnika ZDA, ki sta nastanjena v Nemčiji, sta v zadnjem času poiskala zdravniško pomoč zaradi nenavadnih simptomov, ki spominjajo na tiste, o katerih so v zadnjih letih poročali njihovi diplomati v različnih državah. Ameriške oblasti zato sumijo, da gre za t. i. havanski sindrom.

Za manj kot dva milijona na voljo grobnica ob Marilyn Monroe in Hughu Hefnerju

17. 08. 2021 17.39

Še živeči oboževalci hollywoodske ikone in najbolj znanega playboya se sedaj lahko podajo v boj za mesto v grobnici, ki leži ob teh dveh velikih imenih iz sveta zabave. Začetna cena na elitnem mestu pozicionirane grobnice je 1,7 milijona evrov.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje

15. 08. 2021 07.08

Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

1000 let star grob bi lahko pripadal nebinarni bojevnici

12. 08. 2021 20.38

Leta 1968 so odkrili skoraj tisoč let star grob na Finskem, ki naj bi ga glede na prisotnost nakita in neokrnjenega meča zasedala bojevnica. Nova analiza vsebine groba pa je ustvarila novo hipotezo. Znanstveniki ugotavljajo, da bi bila lahko pokopana oseba ena izmed najstarejših nebinarnih oseb na svetu. To pa ni prvi dokaz o tem, da so različne kulture v zgodovini poznale več kot le dva spola.

Osamljeni samski ljudje v času koronavirusa niso znižali svojih standardov

24. 07. 2021 15.31

Psevdoznanstvena formula, ki pojasnjuje večino človeških odnosov, je čas + naklonjenost + skupno preživljanje časa. Kaj pa se zgodi z ljudmi in njihovo medsebojno povezanostjo, ko dva ključna elementa – čas in skupno preživljanje časa – izgineta ali pa se povečata? Ali lahko digitalna komunikacija nadomesti človeški stik? Kako se pari spopadajo s stresnimi dogodki, s katerimi se še niso srečali? Na to se osredotoča vrsta študij, objavljenih v Journal of Social and Personal Relationships.

Neznosna lahkost ameriške smrti

24. 07. 2021 14.58

Tudi ko so Združene države najbolj mirne, so izjemno nasilna skupnost. Leta 2014 so imeli najnižjo raven umorov v moderni zgodovini, a je imel Američan v povprečju vsaj trikrat večje možnosti, da ga ubijejo, kot Evropejec. Sedaj število umorov v ZDA skokovito narašča, pri čemer (še) nihče ne zna zares pojasniti, zakaj.

Dva odmerka cepiv Pfizer in AstraZeneca učinkovita proti različici delta

23. 07. 2021 14.29

Dva odmerka cepiv proti covidu-19 družb Pfizer in AstraZeneca sta skoraj tako učinkovita proti različici novega koronavirusa delta, kot sta proti različici alfa, kažejo izsledki raziskave, objavljeni v znanstveni reviji New England Journal of Medicine. Ob tem so raziskovalci posvarili, da en odmerek ni dovolj za visoko stopnjo zaščite.

Težavno nadevanje uzd prvakom spletnega razmaha

03. 07. 2021 10.12

Tehnološki velikani so po desetletjih potiskanja sveta skozi informacijsko revolucijo prodrli tako globoko v pore vsakodnevnega življenja, da je njihovo krotenje postalo nevaren poseg. Vse bolj odločno se ga loteva še vedno sveža ameriška vlada, ki hkrati lovi ravnotežje na spolzkem robu, kako nadeti jarem digitalnim velikanom, ne da bi zdivjane vlečne žrebce gospodarstva spremenila v brezvoljna kljuseta.

Odkrili najstarejšo znano žrtev napada morskega psa

30. 06. 2021 15.28

Raziskovalci z oxfordske univerze so odkrili najstarejši neposredni dokaz napada morskega psa na človeka – moškemu, ki je živel pred 3.000 leti, je to morsko bitje zadalo kar 790 ran.

V desetih dneh zaznali dva trka nevtronske zvezde s črno luknjo

30. 06. 2021 06.00

Znanstveniki so v le desetih dneh kar dvakrat zaznali redek trk med črno luknjo in nevtronsko zvezdo. To bi lahko spremenilo ideje o tem, kako nastajajo zvezde in galaksije. Ob trku tako masivnih predmetov se namreč v vesoljski tkanini ustvarijo gravitacijski valovi. Raziskovalci so napovedali, da se bodo takšni trki zgodili, vendar pa ne vedo, kako pogosto.

Cene nafte dosegajo rekordne vrednosti, investitorji pa stavijo na zeleno energijo

22. 06. 2021 15.12

Cene nafte se približujejo rekordnim vrednostim v zadnjih letih. Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent je bilo treba prvič po več kot dveh letih odšteti več kot 75 dolarjev (63,01 evra). Zahodnoteksaška lahka nafta z julijskim dobavnim rokom se je medtem pocenila na 73,56 dolarja (61,80 evra). Pred tem je dosegla najvišjo raven od oktobra 2018. Cene nafte podpirajo dobri obeti okrevanja globalnega gospodarstva in tudi investitorji, ki vse več stavijo na zeleno energijo.

Christianu Eriksenu ponudili pregled v zagrebški bolnišnici

22. 06. 2021 13.23

Nesrečnemu Dancu Christianu Eriksenu so specialisti iz sosednje Hrvaške ponudili genetsko testiranje, s katerim analizirajo genetski zapis in morebitne mutacije, ki pripeljejo do nenadnih srčnih težav, ki lahko vodijo tudi v smrt, s čimer želijo zmanjšati visok odstotek nepojasnjenih smrti.

So Maori Antarktiko odkrili veliko pred Evropejci in Američani?

11. 06. 2021 08.58

Zgodovinarji in znanstveniki so desetletja verjeli, da so Antarktiko prvi odkrili Evropejci in Američani. A nova študija odkriva, da so ledeno pokrajino morda prvi uzrli avtohtoni Maori z Nove Zelandije, in to več kot 1300 let pred Zahodom. Gre za bogato zgodovino, ki so jo zasenčila evropska odkrivanja, so dejali znanstveniki.

Prelomna raziskava: primere mrzlice denga zmanjšali za 77 odstotkov

10. 06. 2021 19.22

Število primerov mrzlice denga se je zmanjšalo za kar 77 odstotkov, število hospitalizacij pa za 86 odstotkov, so pokazali rezultati prelomne študije, v okviru katere so komarje okužili z bakterijo Wolbachia, s tem pa močno zmanjšali širjenje virusa.

Zdravilo, ki naj bi zmanjšalo možnost za vrnitev raka dojke za 42 odstotkov

06. 06. 2021 12.29

Znanstveniki pravijo, da so z uporabo zdravila olaparib po kemoterapiji dosegli preboj v zdravljenju raka dojke. Rezultati raziskave so namreč pokazali, da se je pri osebah, ki so prejemale to zdravilo, možnost za vrnitev raka zmanjšala za kar 42 odstotkov. "Je prvo ciljno usmerjeno zdravilo, za katero se je izkazalo, da učinkovito zdravi bolnike z dednimi mutacijami in rakom dojke v zgodnji fazi, kar lahko nekatere ženske ozdravi njihove bolezni," je dejal profesor Paul Workman z londonskega Inštituta za raziskave raka.

Francija bo ZDA podarila nov kip svobode

31. 05. 2021 16.33

136 let po tem, ko je iz Francije v New York prispel kip svobode, bo Francija ZDA podarila nov kip svobode. Tokrat sicer precej manjšo repliko, ki pa bo postavljena v vrtu rezidence francoskega veleposlanika v Washingtonu.

Moderna bo iskala odobritev za mladostnike, Ema že obravnava Pfizerjevo prošnjo

24. 05. 2021 16.37

V začetku junija bo uradno prošnjo za odobritev cepiva proti covidu-19 za otroke nad 12. letom starosti v Evropi vložila ameriška Moderna. Evropska agencija za zdravila že obravnava prošnjo Pfizerja in BioNTecha, odločitev bi lahko sporočili že ta mesec. Pfizerjevo cepivo je že odobrila ameriška FDA, trenutno pa opravljajo še študije, ki vključujejo mlajše od 12 let.

Cepivi Pfizerja in AstraZenece učinkoviti proti indijskemu sevu

23. 05. 2021 09.23

Britanska študija je pokazala, da sta cepivi proizvajalcev Pfizer in AstraZeneca visoko učinkoviti proti indijski različici novega koronavirusa, ki velja za bolj nalezljivo. Dva tedna po drugem odmerku Pfizerjevo cepivo nudi do 88-odstotno zaščito pred razvojem bolezni, cepivo AstraZenece pa 60-odstotno. Zaščita je precej slabša po prejemu prvega odmerka, zato znanstveniki opozarjajo na pomen druge doze. Medtem so iz Moderne sporočili, da bodo Emo zaprosili za odobritev cepiva za mladostnike.

Covidni bolnik ozdravljen s pomočjo terapije z matičnimi celicami

19. 05. 2021 15.31

Hrvaška skupina znanstvenikov in zdravnikov je v sodelovanju z znanstveniki iz slovenskega biotehnološkega podjetja Educell in Biobanka objavila študijo primera uspešnega eksperimentalnega zdravljenja bolnika s težjo obliko covida-19 in sindromom akutne dihalne stiske kot glavnim zapletom pri tej bolezni. Po uspešni presaditvi mezenhimalnih matičnih celic in bolnišničnem zdravljenju so bolnika poslali na zdravljenje domov, kjer uspešno okreva brez izrazitih stranskih učinkov po terapiji.

Billovo vedenje pod drobnogledom: razmerje z zaposleno?

17. 05. 2021 13.33

Bill Gates, ki se po 27 letih zakona ločuje od Melinde, je lani odstopil iz nadzornega odbora Microsofta. To naj bi storil potem, ko je odbor najel odvetniško pisarno, da bi raziskala njegovo romantično razmerje, ki ga je imel z zaposleno v podjetju Microsoft.

Podjetje, ki so ga napadli hekerji, plačalo več kot štiri milijone odkupnine

14. 05. 2021 14.17

Po kibernetskem napadu naj bi eno največjih ameriških podjetij, ki s cevovodi skrbi za dobavo goriv, kibernetski kriminalni združbi DarkSide plačalo skoraj pet milijonov dolarjev (4,13 milijona evrov) odkupnine.

Melinda že pred leti v stiku z odvetniki, kriv tudi Epstein

10. 05. 2021 08.44

Melinda Gates je začela z ločitvenimi odvetniki sodelovati že pred več kot letom dni, torej še preden sta prejšnji teden z Billom Gatesom razglasila, da se ločujeta. Deloma tudi zaradi zaskrbljenosti zaradi ravnanja svojega moža v povezavi z Jeffreyjem Epsteinom.