jugoslavije

Milla Jovovich o Ukrajini: Moja država in ljudje so bombardirani
28. 02. 2022 17.42
Igralka ruskih korenin je na družbenem omrežju objavila dolg zapis, v katerem se je zgražala nad grozotami, ki se dogajajo v njeni rojstni državi Ukrajini. Ob tem je opozorila, da se še danes spominja travmatičnih zgodb iz vojne v Srbiji, ki jih ji je pripovedovala njena družina. Njen oče je namreč Srb.

'Slovenija v pomoč Ukrajini pripravljena zagotoviti prostor za do 200.000 beguncev'
27. 02. 2022 19.00
Slovenija lahko v tem trenutku v pomoč Ukrajini zagotovi prostor za 180.000 do 200.000 beguncev, je povedal notranji minister Aleš Hojs, ki se je v Bruslju udeležil izrednega zasedanja notranjih ministrov EU. Slovenija po ministrovih besedah tudi podpira sploh prvo uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001.

Uredite si zobe za vedno in se naročite na brezplačni pregled
19. 02. 2022 00.15
Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

'Za razgled na plažo z žičnico na Stražo ...'
06. 02. 2022 15.53
Nobena skrivnost ni – povprečna starost žičnic v Sloveniji je presegla tridesetico. Naprave se vse pogosteje kvarijo, njihovo vzdrževanje je tako vse dražje. Letos sta se zgodili že dve večji okvari – na dostopni žičnici na Krvavec in na šestsedežnici na Cerknem. A potopimo se za nekaj trenutkov v zgodovino in sprehodimo skozi podobe vzpostavljanja sodobnega smučanja na Slovenskem.

Stanković: Kaj bi Inter brez Balkancev ... Handanović še ni rekel zadnje besede
02. 02. 2022 12.10
Legendarni srbski nogometaš, danes pa trener beograjske Crvene zvezde, Dejan Stanković je v daljšem pogovoru za ugledni italijanski športni časnik La Gazzetta dello Sport med drugim spregovoril o 'balkanski koloniji' v vrstah aktualnega italijanskega državnega prvaka, katerega član je bil tudi sam med letoma 2004 in 2013. "Kar težko je reči, kdo od peterice ima pomembnejšo vlogo v moštvu, a dejstvo je, da bi brez njih Inter težko ohranjal prednost na vrhu pred vse bolj zahtevno konkurenco," pravi svak nekdanjega slovenskega reprezentanta Milenka Aćimovića.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'
27. 01. 2022 06.42
Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

Odvetnik Nicolettija pričakuje, da bo zoper slednjega uveden kazenski postopek
25. 01. 2022 07.15
Preiskovalna komisija, ki na zahtevo opozicije preiskuje z epidemijo covida-19 povezane vladne ukrepe od nastopa aktualne vlade do marca lani, je tokrat zaslišala nekdanjega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja in enega od lastnikov podjetja Majbert Pharma Klemna Nicolettija. Zaslišanja sta se udeležila tako Gantar kot tudi Nicoletti. Gantar je dejal, da bi vlada lahko v prvih valovih epidemije covida-19 v nekaterih primerih ravnala bolje, Nicoletti pa na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ na vprašanja ni želel odgovarjati.

Parni valjak Akiju v slovo: Dobiš toliko ljubezni, kolikor je daš, on pa je dajal in dajal
23. 01. 2022 17.46
Od velikega in izjemnega glasbenika Akija Rahimovskega so se poslovili tudi njegovi glasbeni kolegi, člani skupine Parni Valjak, ene vodilnih rockerskih zasedb na območju nekdanje Jugoslavije. Ti so v ganljivi objavi na svoji Facebookovi strani med drugim zapisali: "Zapustil nas je Aki, človek, ki je živel za pesem, oder in svoje občinstvo."

Jože Plečnik: 150. obletnica rojstva velikana slovenske arhitekture
23. 01. 2022 07.30
Pred 150 leti se je rodil arhitekt Jože Plečnik, ki je s svojimi deli zaznamoval tri evropske prestolnice – Dunaj, Prago in Ljubljano. Ob jubileju je letošnje leto vlada razglasila za Plečnikovo leto. S številnimi dogodki in razstavami ga bodo obeležili po več slovenskih mestih. V Plečnikovi hiši v Ljubljani vabijo na dan odprtih vrat.

Umrl Aki Rahimovski, pevec skupine Parni valjak
22. 01. 2022 14.10
Umrl je Aki Rahimovski, legendarni pevec hrvaške rockovske skupine Parni valjak. Žalostno novico so na družbenih omrežjih potrdili tudi člani njegove glasbene skupine.

Zmago Jelinčič: stari znanec sodišč in kralj imunitet, ki posega v Kazenski zakonik
21. 01. 2022 07.40
Kdo je Zmago Jelinčič Plemeniti? Prvi mož SNS, poslanec državnega zbora, športni pilot? Morda prvak v političnih imunitetah? Sicer stari znanec kazenskih in predkazenskih postopkov je tudi predlagatelj trenutnih sprememb Kazenskega zakonika. Zaradi korupcije ima dosmrtno prepoved vstopa v Svet Evrope, tu pa so še številni drugi škandali, središče katerih je prav Zmago Jelinčič Plemeniti.

Udeleženki šova Big Brother Brazilija je ime Slovenija
15. 01. 2022 16.00
Eni izmed udeleženk šova Big Brother Brazilija, katerega nova sezona se je pravkar začela, je ime Eslovenia, kar v prevodu pomeni Slovenija. Ob predstavitvi tekmovalcev je bila brazilska javnost šokirana, internet in družbena omrežja pa so "pregorevali", poročajo brazilski mediji. Nad imenom tekmovalke pa je bila presenečena tudi voditeljica šova, Ana Clara.

Kako bo potekala evakuacija ob odstranitvi letalske bombe v Mariboru?
14. 01. 2022 13.08
Strokovnjaki za odstranjevanje ubojnih sredstev bodo poskušali odstraniti letalsko bombo iz druge svetovne vojne, najdeno na Teznem oziroma na območju Prevorškove ulice v nedeljo med 12. in 18. uro. Predstavniki mariborske občine zato prebivalce in uporabnike poslovnih prostorov, ki živijo in delajo v oddaljenosti 300 metrov od najdišča neeksplodirane bombe, pozivajo, da do 10.30 ure, ko je odrejen ukrep evakuacije, zapustijo svoje domove in poslovne prostore ter umaknejo svoja vozila.

Bombo v Mariboru bodo odstranili v nedeljo, predvidena je tudi evakuacija prebivalcev
12. 01. 2022 10.09
Med deli na gradbišču na Prevorškovi ulici v Mariboru so v torek popoldne našli neeksplodirano letalsko bombo iz druge svetovne vojne, težko 250 kilogramov. Policisti so kraj najdbe zavarovali, pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in civilne zaščite pa bodo bombo poskušali nevtralizirati in odstraniti. Intervencija bo potekala v nedeljo, ko se bo izvedla tudi evakuacija prebivalcev znotraj 300-metrskega pasu. Še nekoliko širše, znotraj 600-metrskega pasu, pa bo veljala omejitev gibanja, so sporočili iz civilne zaščite.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec
11. 01. 2022 12.14
Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

'Če sem jaz 'enfant terrible' slovenskega filma, je Pučnik 'enfant terrible' slovenske politike'
08. 01. 2022 14.58
Zanj brez dvoma velja, da je brez dlake na jeziku. Je prvi slovenski režiser, ki je snemal film v Hollywoodu. Njegove filme gleda na desetine milijonov ljudi po vsem svetu. Sin megazvezdnika Willa Smitha, Jaden, ki je igral v njegovem filmu, pravi: "Nihče ga ne mara, a vsi ga imajo najraje." Njegov film Pisma sv. Nikolaju, ki si ga je ogledalo več kot 12 milijonov ljudi, je na Poljskem to, kar je pri nas 50 let star Silvestrski poljub Alfija Nipiča. Brez njega pri nas ni novega leta, na Poljskem pa ne božiča. Kadar koli pride v Slovenijo, se zgodi nek škandal. Nazadnje je s filmom Cepimo se razbesnel anticepilce. S svojo priredbo Zdravljice ob 30-letnici samostojne Slovenije, pa dal Slovencem misliti. Vse to in še več je Mitja Okorn, ki pravi: "Nehajmo biti skrajni desničarji, fašisti, komunisti. Dajmo biti ponosni Slovenci. Spoštujmo drugače misleče."

Doslej en vdor ptičje gripe v domačo rejo
07. 01. 2022 14.59
V Sloveniji je bil doslej potrjen en vdor aviarne influence v domačo rejo perutnine, drugih takšnih vdorov za zdaj ni, je povedal minister Jože Podgoršek. Ocenjuje, da je zadeva trenutno "dokaj pod kontrolo", ne glede na to pa rejce perutnine poziva k nadaljnjemu izvajanju ukrepov za preprečitev stika divjih ptic z domačo perutnino.

Pomanjkanje kadra: tujci na delo raje v Nemčijo, tudi študentov vedno manj
05. 01. 2022 18.32
Moralo bi biti več ustreznih in hitrih rešitev za že kar zaskrbljujoče pomanjkanje slovenskega kadra pri kar 108 od skupno 177 registriranih poklicev. Dobra polovica slovenskih delodajalcev široko kadrovsko vrzel že zdaj krpa s tujo delovno silo in študenti. A delavcev primanjkuje tudi pri njih, državni ukrepi s štipendiranjem izobraževalnih programov za deficitarne poklice, kot so denimo pek, voznik in mehanik, pa so za zdaj, kot kaže, še neučinkoviti.

Spoznal, kaj je potrebno za zmagovanje. Sedaj si želi osvajati lovorike
04. 01. 2022 06.00
Cedevita Olimpija je v zadnjih tednih očitno le ujela pravo formo. Zmaga proti Krki je bila za zmaje četrta zaporedna v ligi Aba. Zopet pa je blestel poletni prišlek Jacob Pullen, ki se je z 22 točkami utrdil na vrhu lestvice strelcev ljubljanskega kluba. Z njim smo se pogovarjali o razlogih za skromen začetek in boljše nadaljevanje sezone, o ciljih v prihajajočih mesecih in tudi o življenju v Ljubljani, na katero se je, kot pravi, hitro privadil.

V BiH devet obtožb za vojne zločine na vzhodu Hercegovine
29. 12. 2021 16.28
Tožilstvo Bosne in Hercegovine je proti devetim pripadnikom vojske bosanskih Srbov vložilo obtožnico za vojne zločine. Vsi so obtoženi zaradi smrti najmanj sto Bošnjakov iz vzhodnega dela Hercegovine.

'Največkrat sem tihotapil ponoči po čim bolj zahtevnem plezalnem terenu'
26. 12. 2021 16.02
Tržičan Iztok Tomazin, človek, ki je že od malih nog predan naravi in goram, se je nemalokrat znašel na njihovem robu. Kljub zahtevnemu poklicu zdravnika, ki ga dopolnjuje z gorskim in helikopterskim reševanjem, je v 47 letih, odkar mu je alpinizem zlezel pod kožo, opravil več kot 5000 alpinističnih vzponov in smučarskih spustov. Ker ga že od nekdaj vabi tudi pisateljsko pero, je k svojim osmim knjigam dodal še eno – Na meji, kjer je razkril svoje tihotapske in mejaške zgodbe od domačih Karavank do Himalaje. Z njim smo se pogovarjali o njegovih pisanih dogodivščinah.

'Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo'
26. 12. 2021 07.46
Z današnjim praznikom samostojnosti in enotnosti obeležujemo razglasitev rezultatov plebiscita za samostojno Slovenijo pred 31 leti, ko se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev odločilo za odcepitev od SFRJ in samostojno državo. Državna proslava in slavnostna seja DZ ob prazniku sta bili v četrtek, na njih pa so poudarili pomen enotnosti.

Slovenska ustava je stara natanko 30 let
23. 12. 2021 09.39
Mineva natanko 30 let od sprejema Ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Obletnico sprejema Ustave so na ustavnem sodišču sicer obeležili že pred enim tednom s slavnostno sejo.

Slovenija stanovanje nekdanje SFRJ v Trstu predala Srbiji in Severni Makedoniji
22. 12. 2021 15.31
Države naslednice so se dogovorile, da se stanovanje nekdanje Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ) v Trstu v skladu z dogovorjenimi deleži dodeli Severni Makedoniji in Srbiji, so sporočili z Ministrstva za zunanje zadeve. Stanovanje na naslovu Via Bassegio 69/I je bilo od razpada nekdanje SFRJ v posesti Slovenije, v zadnjih letih ga je uporabljal Dijaški dom Srečko Kosovel v Trstu.

Beseda 'čefur' še vedno slabšalni sinonim za priseljence
17. 12. 2021 19.05
Kot slabšalno jo opisuje Slovar slovenskega knjižnega jezika, kot žaljivo jo razumejo pripadniki narodov nekdanje Jugoslavije in danes tudi njihovi potomci. Splošna uporaba žaljivke 'čefur' je nedvomno še vedno težavna, saj še kar napaja stereotipe, ki smo jih nekdaj ustvarili o ljudeh, s katerimi si nismo delili le iste države, temveč je njihova zgodovina pravzaprav tudi naša.

Deset let boja za oživitev smučišča Kobla. Vlečnica Kozji hrbet spet obratuje
17. 12. 2021 15.27
Po desetih letih od zaustavitve žičniških naprav na smučišču Kobla se je prejšnji konec tedna vlečnica Kozji hrbet znova zavrtela. Za vlečnico skrbi družba 2864, ki že vrsto let načrtuje ureditev smučarskega središča nad Bohinjsko Bistrico in želi sedaj naprej znova oživiti smučišče na Kobli.

Zgodovinska sodba: morilec iz Gerečje vasi prvi v Sloveniji obsojen na dosmrtni zapor
06. 12. 2021 05.58
Ptujsko sodišče je Silva Drevenška zaradi trojnega umora obsodilo na dosmrtno zaporno kazen. Drevenšek je v petek, tik pred sklenitvijo glavne obravnave, priznal, da je na lanski božični večer v Gerečji vasi vzel življenje nekdanji partnerki, nato pa ob prisotnosti sina še njenima staršema. Dosmrtno zaporno kazen je sodišče izreklo prvič. Kot piše v obrazložitvi, se je storilec svojih kaznivih dejanj zavedal, saj je ravnal premišljeno in naklepno, po mnenju izvedenca psihiatrije tudi ne v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti.

Italijanska filmska ikona Franco Nero praznuje 80 let
23. 11. 2021 16.14
Italijanski igralec Franco Nero praznuje 80 let. Nastopil je v vseh možnih filmskih zvrsteh, od vesternov, političnih dram, policijskih filmov do komedij. Upodabljal je tudi like različnih narodnosti. Zaradi karierne pestrosti so ga poimenovali mož tisočerih obrazov.

Umrl je Tonči Kuzmanić
22. 11. 2021 13.29
Umrl je eden izmed ustanoviteljev Mirovnega inštituta, raziskovalec, politolog in profesor sociologije Tonči (Ante) Kuzmanić, so sporočili z Mirovnega inštituta. Zapisali so, da je bil "vztrajen borec proti rasizmu in diskriminaciji, bister analitik razpada Jugoslavije, neizprosen kritik družbenih hipokrizij".