jugoslavije

Anja Rupel s pesmijo Srce že ve napovedala vrnitev in album osveženih hitov
25. 10. 2023 18.01
Anja Rupel se vrača. Ena najbolj priljubljenih pevk, ki v resnici nikoli ni zares odšla iz glasbenega sveta, le malo manj je bila aktivna, se je vrnila z novo pesmijo, ki jo je naslovila Srce že ve. Poleg sveže skladbe je napovedala tudi nov album svojih največjih hitov in vrnitev na koncertne odre. Pevka je posnela tudi videospot, ki pa zgodbo tokrat pripoveduje v italijanskem Trstu, saj si glasbenica ni želela ponovno kadrov iz Ljubljane. Kot je povedala, je bilo mesto polno ljudi, zato je bilo snemanje za vse mimoidoče prava atrakcija.

Odkrili obeležje izbrisanim kot opozorilo na nezakonit izbris
24. 10. 2023 06.31
Na dvorišču nekdanje tovarne Rog v Ljubljani, v Parku izbrisanih, so odkrili obeležje izbrisanim, ki bo opominjalo na trpljenje, ki so ga prestali. Obeležje naj bo v spomin in opomin na izbris, eno hujših in množičnih kršitev človekovih pravic v samostojni Sloveniji, ob tem pa naj preprečuje, da bi se kaj takega lahko ponovilo, so ob odprtju poudarili govorci.

Kdaj je bombardiranje kritične infrastrukture zločin in teror ter kdaj ne?
12. 10. 2023 15.51
Izjava izraelskega ministra za obrambo, da v Gazi odslej ne bo "ne hrane, ne elektrike, ne goriva, ne vode," je na zahodu povzročila zaskrbljenost Združenih narodov in nekaterih človekoljubnih organizacij ter nekaj pozivov k spoštovanju mednarodnega prava. V Bruslju, kjer, tako v EU kot v Natu, stojijo ob Izraelu, pa so še pred letom dni ruske napade na ukrajinski energetski sistem označevali za vojni zločin in dejanje terorizma. Zaradi lanskih izjav in tokratne podpore pri odzivu Izraela na napad Hamasa se je v središču kritik znašla predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen.

Aleksandra Prijović: kdo je Srbkinja, ki je petkrat razprodala Areno Zagreb?
11. 10. 2023 08.57
Kdo je 28-letna glasbenica, ki navdušuje ne samo Srbijo, ampak celotno regijo nekdanje skupne države? Snaha teniške legende Bobana Živojinovića in posledično tudi snaha Lepe Brene je tista, ki si je v zadnjih nekaj mesecih zaslužila naslov najbolj znane mlade glasbenice na področju nekdanje Jugoslavije. Aleksandra Prijović je v Beogradu s tremi koncerti navdušila v Štark Areni, decembra pa je v Zagrebu brez težav razprodala pet koncertov. Kdo sploh je Aleksandra Prijović?

V noveli zakona o dnevu spomina na žrtve fojb niso omenjeni Slovenci in Hrvati
04. 10. 2023 14.33
Italijanski senat je potrdil novelo zakona o dnevu spomina na žrtve fojb in eksodus Italijanov iz nekdanje Jugoslavije po drugi svetovni vojni, ki ga v Italiji zaznamujejo 10. februarja. S spremembami zakona iz leta 2004 naj bi med mladimi Italijani razširili vedenje o povojnih pobojih in izseljevanju.

V ZD Ljubljana v procesu zaposlovanja 14 tujih zdravnikov
03. 10. 2023 10.37
V ZD Ljubljana so letos doslej zaposlili šest tujih zdravnikov, med njimi so tudi specializanti, do konca leta bodo predvidoma zaposlili še dva – eno pediatrinjo in enega družinskega zdravnika. V procesu zaposlovanja je še 14 zdravnikov iz držav nekdanje Jugoslavije, v zadnjih dneh je zanimanje za zaposlitev izrazilo še nekaj tujih zdravnikov.

Investiranje kot zdravilo za tiho erozijo premoženja
30. 09. 2023 13.15
Več kot 25 milijard evrov imamo v depozitih. To pomeni, da ima vsak Slovenec v povprečju 12.500 evrov na bančnem računu. Ljudje pogosto spregledajo neizkoriščen potencial pametnega vlaganja. Denar si v času inflacije zasluži več kot zgolj mirovanje na bančnem računu.

Začelo se je snemanje filma o legendarnem Draženu Petroviću
25. 09. 2023 14.53
V Šibeniku so začeli snemanje igranega filma o hrvaškem košarkarskem velikanu Draženu Petroviću, ki je umrl pred 30 leti. Po snemanju v domačem kraju legendarnega športnika se bo filmska ekipa z režiserjem Danilom Šerbedžijo na čelu odpravila še v Zagreb in ZDA. Film bo v kinematografe prišel predvidoma 22. oktobra naslednje leto, ko bi Petrović praznoval svoj 60. rojstni dan.

Odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu
21. 09. 2023 06.00
Če smo se ob nedavnih katastrofalnih poplavah spraševali, kako je mogoče, da so nekateri gradili na poplavnih območjih, se lahko v primeru nekdanjega rudnika urana Žirovski Vrh vprašamo, kako to, da stoji odlagališče radioaktivnega materiala na zemeljskem plazu. V Poljanski dolini so prepričani, da bi se lahko zgodila velika katastrofa za naravo in ljudi. Čeprav so uranovo rudo na tem območju kopali še pred 31 leti in so šli za zapiranje milijoni evrov, rudnik še vedno ni zaprt.

Oboroževanje Srbije: modernizacija vojske ali priprave na vojno?
20. 09. 2023 11.05
"Zakaj se Srbija tako oborožuje, ali se pripravlja novo vojno na Balkanu?" so nedavno spraševali pri nemškem časniku Deutsche Welle. "Ne, Srbija se pripravlja na prihodnost," odgovarja Beograd. Kaj pa menijo analitiki? Odvisno, iz katere države prihajajo.

Objavljeni poklici, v katerih je omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev
19. 09. 2023 10.16
Minister za delo Luka Mesec je skladno z zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov izdal odredbo o poklicih in dejavnostih, v katerih bo za namen sanacije omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev. Veljati je začela v soboto. Med poklici so vozniki težkih tovornjakov, zidarji, tesarji, različni monterji. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da največ vlog pričakujejo iz držav nekdanje Jugoslavije.

Rade Šerbedžija: Prinesi cviček in zaseko
17. 09. 2023 12.25
Cviček in zaseka. Pogoj za prenočišče, ki ga je Rade Šerbedžija pred leti postavil prijatelju, igralcu Juretu Ivanušiču, preden ga je ta obiskal v Los Angelesu. Legenda nekdanje Jugoslavije Šerbedžija tudi potem, ko se je proslavil v Hollywoodu, snemal z največjimi zvezdniki, ni pozabil prijateljev iz časa, ko je kot begunec zaradi vojne na Balkanu prišel v Slovenijo. Pri nas še vedno nastopa z velikim žarom in strastjo, z njim pa smo se za 24UR Fokus pogovarjali pred enim od njegovih koncertov.

Proslava ob vrnitvi Primorske k matični domovini v Opatjem selu
16. 09. 2023 19.59
Primorci so praznični dan vrnitve Primorske matični domovini obeležili na proslavi v Opatjem selu, tik ob meji z Italijo. Zbralo se je več sto ljudi, tudi številni mladi, slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan. V sicer spravnem govoru je ostro kritiziral odnos italijanske politike do časa fašizma. Med drugim pa je dejal, da je čas za opravičilo za storjeno zlo že zdavnaj potekel.

Jurišnik Soko J-22 Orel spet sije kot včasih
15. 09. 2023 14.35
Jugoslovansko-romunsko jurišno letalo Soko J-22 Orel oz. IAR-93 Vultur je nastalo zaradi potreb po zamenjavi zastarelih jurišnikov F-84 Thunderjet in SOKO J-1 Jastreb. Danes ga aktivno uporablja le še srbska vojska, in sicer modificirano različico. Slovenija je od Romunije letalo pridobila leta 2014. Letalo je nato načel zob časa, zato ga je bilo treba restavrirati. Obnova se je zavlekla, a po 250 delovnih urah je restavratorjem uspelo.

Polka, potica, slivovka in kontrolirana strmoglavljenja na letalonosilki
15. 09. 2023 07.00
Stari turbopropelerji rezko kot kosilnica na steroidih z ropotom režejo zrak ljubljanskega letališča. Rampa zadka je kakšnega pol metra dvignjena od asfalta piste in s fotografom Mirom Majcnom namenoma vstopiva med zadnjimi. Legendarno mornariško transportno letalo C2 Greyhound ima štiriindvajset sedežev in pri repu le dve majhni okenski lini, vsem ostalim med poletom ostane le pogled na hudo izrabljeno notranjost. Obloge visijo s stene, sedeži so raztrgani, izolacija razpada. Eno najstarejših letal nas bo odpeljalo na najnovejšo, največjo in najboljšo letalonosilko. Greyhound, drugače eno najbolj varnih mornariških letal zadnjih 60 let, zapre repno rampo, ko se potniška kabina začne hitro polniti z gostim dimom.

Vesna Pisarović znova navdušena nad slovenskim občinstvom
14. 09. 2023 19.07
Vesna Pisarović je s svojimi uspešnicami znova očarala slovensko publiko. V Ljubljani je poskrbela za nepozaben večer, v katerem so uživali tudi člani slovenske košarkarske reprezentance.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk
11. 09. 2023 18.47
Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Vladimir Vermezović novi trener Mure
06. 09. 2023 22.01
Na začetku reprezentančnega premora je slovenski nogometni prvoligaš Mura predstavil novega trenerja. Na klop Mure se seli Vladimir Vermezović, ki je nazadnje deloval v Združenih arabskih emiratih, kjer je bil trener Hatte, so sporočili pri klubu iz Murske Sobote.

'Zdravstvena reforma ne bo končana v tem mandatu'
04. 09. 2023 15.49
Reforma zdravstva ne bo končana v mandatu te vlade, sta ob obisku Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar in državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar. Pirc Musarjeva je ob tem izrazila upanje, da kljub katastrofalnim poplavam zdravstvena reforma ne bo potisnjena v ozadje.

Na prostost se vrača obtoženi vojni zločinec Franko Simatović
31. 08. 2023 14.20
Namestnika nekdanjega vodje srbske Službe državne varnosti (SDB), Franka Simatovića, ki je bil pred haaškim sodiščem obsojen na 15 let zapora, so začasno izpustili in se vrača v Srbijo. Na prostost naj bi se vrnil, ker mu v zaporu ne morejo zagotoviti potrebne zdravniške terapije.

Vojaki, letalonosilke, orožje: katere so najmočnejše vojske na svetu?
25. 08. 2023 15.32
V času, ko varnost ni več tako samoumevna in se vojske pripravljajo, opremljajo ter povečujejo, je Global Firepower pripravil letno poročilo in razvrstitev nacionalnih oboroženih sil, od najmočnejših do najšibkejših. Vodilne so ZDA, ki jim sledita Rusija na drugem in Kitajska na tretjem mestu. Slovenija na tej lestvici zavzema 86. mesto.

Prigožinovo letalo v preteklosti letelo v floti slovenskega podjetja
24. 08. 2023 17.00
Prigožinovo zasebno letalo Embraer Legacy 600, ki je strmoglavilo v regiji Tver, je med letoma 2007 in 2015 uporabljal tudi nekdanji slovenski letalski prevoznik Linxair. To podjetje je imelo v tistem času sklenjene pogodbe tudi z naročniki iz javnega sektorja. Med drugim so se s strmoglavljenim letalom nekoč prevažali predstavniki slovenske vlade, predsednik republike in podjetniki. Od leta 2020 pa je letalo v lasti skupine Wagner.

Okoljski leopard za slovensko manjšinsko koprodukcijo Varuhi formule
13. 08. 2023 09.37
Na mednarodnem filmskem festivalu v Locarnu je posebno nagrado, zelenega leoparda, ki je namenjen filmom s poudarkom na okoljski tematiki, prejela srbsko-slovensko-črnogorsko-makedonska koprodukcija Varuhi formule v režiji Dragana Bjelogrlića. Zlatega leoparda je prejel film Mantagheye bohrani z angleškim naslovom Critical Zone iranskega režiserja Alija Ahmadzadeja, ki govori o vsakdanu prekupčevalca mamil iz Teherana.

Justus Reid: Začetek mojega uspeha je bil video o jugu
10. 08. 2023 06.00
Justus Reid je 23-letni Američan, ki je z igranjem slovenskih, hrvaških in srbskih pesmi osvojil na tisoče src povsod po Balkanu. Na TikToku ga trenutno spremlja 500.000 sledilcev in na Instagramu več kot 125.000. Zdaj je na turneji po državah nekdanje Jugoslavije, v sklopu katere se je za nekaj dni ustavil tudi v Sloveniji. V POPkastu je spregovoril o svojih začetkih, o pesmih, s katerimi je zaslovel, pa tudi o načrtih za prihodnost, ki bo vedno bolj povezana z našimi kraji.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'
23. 07. 2023 07.00
Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Janša na hrvaški televiziji o tem, da se je njegov oče rešil iz Hude Jame
19. 07. 2023 16.38
Prvak SDS Janez Janša je pretekli teden nastopil v hrvaški oddaji Bujica, ki jo vodi kontroverzni voditelj Velimir Bujanec. Med drugim sta govorila o povojnih pobojih, Janša pa je dvakrat rekel, da se je njegov oče "rešil iz Hude Jame". Marsikdo je zastrigel z ušesi, saj je v preteklosti večkrat trdil, da se je Janez Janša starejši rešil z morišča pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu. Za N1 je nato pojasnil, da je "šlo za lapsus".

Študenti na pomoč občini, ki jo je prizadelo neurje
18. 07. 2023 20.15
Je kdo od vas še bil del mladinske delovne brigade v nekdanji skupni državi? Ali pa ste o tem poslušali od svojih staršev? Po drugi svetovni vojni in do leta 1952 se je namreč v nekdanji državi veliko gradilo. S pridnimi rokami in zastonj so zgradili velik del Avtoceste bratstva in enotnosti, del Novega Beograda, več železniških prog na področju nekdanje Jugoslavije, tovarne in drugo infrastrukturo. Takšnih udarniških akcij že dolgo ni več. Zdaj velike projekte pri nas gradijo tujci. Dekleta in fantje študentske organizacije Maribor pa že 24. poletje pomagajo pri urejanju občine, tokrat pa so poprijeli za delo tudi tam, kjer je neurje pokazalo zobe.

V slovenskih zaporih tretjina tujcev, večina zaradi tihotapljenja ljudi
13. 07. 2023 06.00
Delež tujcev v slovenskih zaporih od leta 2019 skokovito narašča, trenutno jih je že slabih 37 odstotkov. Prihajajo iz 60 različnih držav, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije, kar je tudi razlog za napetosti, konflikte, predvsem verbalne, saj se znotraj ene sobe srečajo različne narodnosti in veroizpovedi. So tujci, večina je priprtih ali obsojenih zaradi tihotapljenja ljudi čez mejo, razlog za hudo prostorsko in kadrovsko stisko v slovenskih zaporih? Zakaj se polnijo s tujci? Jih lažje kaznujemo?

Ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali 30 žrtev
11. 07. 2023 09.24
V spominskem centru v Potočarih so na spominski slovesnosti ob 28. obletnici genocida v Srebrenici pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. Slovenija ob obletnici svari pred relativizacijo genocida, EU pa je obsodila zanikanja genocida.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00
V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?