jugoslaviji

Zakaj imamo Slovenci tako radi hokej?

27. 12. 2021 00.15

Je tudi vam všeč hokej? Preberite, kako se je šport razvil pri nas in v svetu, kako poteka danes ter katere hokejske zvezde morate poznati!

'Največkrat sem tihotapil ponoči po čim bolj zahtevnem plezalnem terenu'

26. 12. 2021 16.02

Tržičan Iztok Tomazin, človek, ki je že od malih nog predan naravi in goram, se je nemalokrat znašel na njihovem robu. Kljub zahtevnemu poklicu zdravnika, ki ga dopolnjuje z gorskim in helikopterskim reševanjem, je v 47 letih, odkar mu je alpinizem zlezel pod kožo, opravil več kot 5000 alpinističnih vzponov in smučarskih spustov. Ker ga že od nekdaj vabi tudi pisateljsko pero, je k svojim osmim knjigam dodal še eno – Na meji, kjer je razkril svoje tihotapske in mejaške zgodbe od domačih Karavank do Himalaje. Z njim smo se pogovarjali o njegovih pisanih dogodivščinah.

Get Back Beatlov ali tisti januar, leta 1969

05. 12. 2021 09.11

V času, ko smo obeležili 20-letnico smrti Georgea Harrisona, je Peter Jackson obelodanil skoraj 8-urno epopejo Get Back, ki govori o enem mesecu v življenju zasedbe The Beatles, med 2. in 31. januarjem, leta 1969. Gre za dokument časa, ki se mu bodo privrženci težko uprli.

30 let po vojni: ruševin v Vukovarju ni več, a nekdanjega blišča mesta tudi ne

18. 11. 2021 08.37

V enem od simbolov vojne na Hrvaškem, mestu heroju Vukovarju, 30 let po vojni skoraj ni videti ruševin, ki so bile posledica trimesečnega obleganja mesta jeseni 1991. Mesto ob Donavi na meji s Srbijo je skoraj v celoti prenovljeno in posodobljeno, a se sooča s pospešenim izseljevanjem in pomanjkanjem delovnih mest. Na obletnico zavzetja mesta so na Hrvaškem potekale številne spominske slovesnosti.

Nezakonit rave v enem največjih zapuščenih jugoslovanskih bunkerjev v Sloveniji

06. 11. 2021 07.00

Skrivni bunker na obrobju Ljubljane, ki je javnosti manj poznan, je eden največjih v državi in je nastal zaradi zaščite političnega vodstva. Velikost presega tistega v Kočevju, a uporabljen ni bil nikoli, čeprav je po 70 letih še vedno v odličnem stanju. Poleg je še eden, nedokončan, a zgodba glavnega bunkerja je vsaj tako nenavadna, kot je zanimiva, saj praktično nihče ni vedel, kako velik je ta objekt (oziroma sploh niso vedeli zanj), in je nekako pristal v zasebni lasti. In zdaj, po vsem tem času, je skrit v gozdovih gostil nezakonito rejversko zabavo.

Mirjam Korbar nagrajena v Mostarju, Brane Završan v Bologni

02. 11. 2021 21.12

Igralka in članica ansambla MGL Mirjam Korbar je na 15. Mostarskem festivalu filmske igre prejela nagrado drevo ljubezni za najboljšo glavno žensko vlogo Mejre, ki jo je odigrala v filmu Vinka Möderndorferja Zastoj. Branko Završan pa je na festivalu kratkega filma Movievalley v Bologni prejel nagrado Vittoria Gassmana za najboljšega moškega interpreta.

Žižek in Varufakis razglabljala o kapitalizmu in 'tehnofevdalizmu'

21. 10. 2021 21.57

V ljubljanski Cukrarni se je odvil zanimiv pogovor med vodilnim slovenskim filozofom Slavojem Žižkom in nekdanjim grškim ministrom za finance, ekonomistom Janisom Varufakisom, v katerem sta obdelala reševanje grške finančne krize in preučevala, v kakšnem stanju sta danes kapitalizem in svet ter kam nas vodi tehnologija.

Na Inštitutu za kriminologijo obsojajo pogrom oblasti nad pokojnim pravnikom Bavconom

12. 10. 2021 16.06

Zaposleni na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti z 'ogorčenjem obsojajo pogrom nad dolgoletnim sodelavcem, pravkar preminulim zaslužnim profesorjem dr. Ljubom Bavconom, ki ga na družbenih in drugih medijih izvajajo nekateri nosilci oblasti in njihovi podporniki,' so v pismu zapisale sodelavke in sodelavci pokojnega dr. Bavcona.

'Nauk vojakom, svarilo civilistom'

10. 10. 2021 07.00

Vojaški psiholog, mag. Gregor Jazbec, izdaja že sedmo knjigo z naslovom Vojna II, v kateri nadaljuje predstavitev zgodb in izkušenj vojakov. Namen teh zgodb pa je predvsem, da bi tako civilisti kot vojaki razumeli psihološke dejavnike, prisotne v vojni. V knjigi je podrobno opisal 18 dogodkov in pri tem zajel obdobje od druge svetovne vojne do Iraka in Afganistana.

Milijarde za Zahodni Balkan. Kaj pa odprta evropska vrata?

06. 10. 2021 06.59

Voditelji držav članic EU in Zahodnega Balkana so na Brdu v okviru vrha EU-Zahodni Balkan razpravljali o tem, kako ta del Evrope čim prej priključiti EU. Toda kljub številnim spodbudnim besedam, ki jih je iz Bruslja slišati tudi v luči dejstva, da skušajo tja vpliv širiti Rusija, Kitajska in celo Turčija, evropska vrata za Albanijo, BiH, Srbijo, Severno Makedonijo, Črno goro in Kosovo niti po današnji razpravi niso bistveno bolj odprta. Ni namreč jasne časovnice, čeprav je bilo poudarjeno, da je cilj širitev, EU pa regiji obljublja finančno pomoč, toda tam potrpljenja vse bolj zmanjkuje.

KOMENTAR: Dan, ko spodobni ljudje umolknejo

18. 09. 2021 09.14

"Še včeraj smo bili heroji naše dobe, dobivali smo donacije, pijačo, hrano, sladoled, vse mogoče, potem pa pride trenutek, ko pridejo v javnost dodatki. Potem smo žal postali tisti, ki za visoke dodatke ne delamo nič in puščamo paciente umirati, kar pa ne drži. To je nekako zabolelo." "Večkrat sem naletela na zelo ostro šikaniranje, verbalno me obsojajo in pravijo, naj govorim resnico, naj ne lažem. To boli, če življenje posvetiš bolnikom. Že naslednji dan bo morda prišel k meni po pomoč."

Nova jedrska elektrarna – novi TEŠ 6?

05. 09. 2021 07.00

Prva zelena luč za novo jedrsko elektrarno v Sloveniji je prižgana. Dan, ko se bo, če se bo, dejansko začela gradnja, je sicer še daleč, a energetsko dovoljenje, ki ga je državni Gen energiji za projekt JEK-2 podelilo infrastrukturno ministrstvo, je prvi konkretnejši korak na dolgi in še vedno precej negotovi poti do nove nuklearke. Pa je to, kot trdi ta vlada in je tudi že prejšnja, res najboljša možnost? O tem v rubriki24UR Fokus.

Vučić nad EU: Včasih je bilo veliko entuziazma. Protestniki izrazili zahteve

01. 09. 2021 08.59

S podobami izgradnje sodobne Evrope se je na Bledu začel tradicionalni, že 16. Blejski strateški forum, ki je letos sredi slovenskega predsedovanja Svetu EU posvečen razpravam o prihodnosti EU. Na Bledu so se ob slovenskem političnem vrhu zbrali tudi predsednika Evropskega sveta in parlamenta ter številni premierji, ministri in drugi pomembni gostje. Razprava voditeljev je postregla z zavedanjem, da EU, ki jo pretresajo razpoke in nesporazumi, čaka veliko dela, če želi najti skupno strategijo in se iz "gasilca kriz" preobraziti (nazaj) v geopolitičnega igralca. Srbski predsednik je povezavo celo opozoril, da izgublja privlačnost za države kandidatke.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let

26. 08. 2021 09.08

Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Antologija reškega novega vala

07. 08. 2021 07.00

Nedavno smo se lahko razveselili nove in razširjene antologijske izdaje o fenomenu reške punk in novovalovske scene Riječki novi val. Ob novih zapisih spremljevalcev in snovalcev takratne scene ter dodanih fotografijah lahko prisluhnemo kar 70 pesmim 35 izvajalcev.

Milena Zupančič prejemnica častne nagrade na filmskem festivalu v Srbiji

19. 07. 2021 16.17

17. julija se je začel 28. festival evropskega filma Palić. Na otvoritvenem večeru so častno nagrado Aleksandra Lifke podelili Mileni Zupančič, eni naših najvidnejših filmskih in gledaliških igralk. To je lovorika za izjemen prispevek k evropski kinematografiji, ki nosi ime po jugoslovanskem direktorju fotografije Aleksandru Lifki (1880–1952). Ta je leta 1911 ustanovil prvi stalni kinematograf v domači Subotici.

Valter Bonča: Zmaga na OI se v kolesarstvu lahko primerja z rumeno majico

12. 07. 2021 06.00

Valterju Bonči je leta 1992 v Barceloni pripadla čast, da je kot prvi kolesar zastopal Slovenijo na cestni olimpijski dirki. Po igrah se je pridružil ekipi Jolly Componibili in bil tisti čas sploh edini slovenski profesionalec. V karieri je dvakrat nastopil na Giru, zmagal na dirki po Sloveniji in bil državni prvak tako na cestni preizkušnji kot v kronometru. V kolesarstvu je ostal tudi po koncu športne kariere; z njim smo se pogovarjali v Idriji, kjer vodi Kolesarski center Bonča. 53-letnik priznava, da so bili uspehi Rogliča, Pogačarja in ostalih za njegovo generacijo nepredstavljivi. Žal mu je, da se mu je nastop v Barceloni ponesrečil, a upa, da bomo v Tokiu le dočakali prvo kolesarsko medaljo. Zmago na OI pa je postavil ob bok osvojitvi rumene majice.

Ambrožič: Danes je šport najmočnejši in najuspešnejši zaščitni znak naše države

06. 07. 2021 15.31

Na spletni okrogli mizi na temo 30 let slovenskega športa (Sport Lex Talk) so gostovali Rudi Zavrl, nekdanji dolgoletni predsednik Nogometne zveze Slovenije, Jure Košir, prejemnik olimpijske medalje v slalomu in Tomaž Ambrožič, direktor Sport Media Focus. Dogodek pa je povezoval novinar in televizijski voditelj Igor E. Bergant. Beseda je tekla o uspehih slovenskih športih in težavah, v katerih se je slovenski šport v zadnjih letih znašel.

Azmani: Želite biti del zloveščega kluba! Sophie in 't Veld napovedala 'misijo ugotavljanja dejstev'

06. 07. 2021 07.53

Premier Janez Janša je na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavil prednostne naloge šestmesečnega slovenskega predsedovanja Svetu EU. Čeprav je slovenski načrt prejel veliko podpore, je bilo v razpravi slišati precej pomislekov, da se besede ne bodo spremenile v dejanja, saj naj bi to dokazovale Janševe poteze na domačem političnem parketu. V razpravi so mu tako očitali predvsem njegov odnos do sodstva in medijev. Med najbolj izpostavljenimi vprašanji pa: ali Slovenija resnično misli resno, da bo vladavino prava postavila na vrh politične agende.

Janša: Evropa vsiljuje 'namišljene' vrednote

04. 07. 2021 17.10

"Medtem ko Slovenija prevzema predsedovanje EU, njen premier opozarja, da zahod svojih liberalnih pogledov ne more vsiliti tudi srednji Evropi," piše britanski medij The Guardian. Opisujejo, da je Janša pri poskusu strmoglavljenja izida ameriških predsedniških volitev javno podprl Donalda Trumpa, da je eden izmed redkih, ki ni obsodil Orbanovega spornega zakona o LGBTIQ+ skupnosti ter dogodke, ki so se zgodili na dan prevzema vodenja Sveta EU.

Na Euru v boju za naslov ostale še štiri reprezentance

04. 07. 2021 08.34

Španski, italijanski, danski in angleški nogometaši so se prebili iz četrtfinala evropskega prvenstva in resnici na ljubo, so si polfinalne vozovnice bolj ali manj izborili papirnati favoriti. Vse tekme do konca letošnjega Eura, ki poteka v enajstih evropskih državah, bo gostil londonski Wembley.

Stena senc zmagovalka Festivala gorniškega filma, nagrada tudi za slovenska filma

04. 07. 2021 09.30

Poljski film Stena senc, zgodba o šerpovski družini, ki se pridruži odpravi v deviško vzhodno steno Kumbakarne, je veliki zmagovalec 15. Festivala gorniškega filma. Prvič v zgodovini festivala sta med nagrajenimi kar dva slovenska filma: najboljši plezalni film je 360 Ascent, častno pohvalo žirije pa je prejel film Sinovi burje.

Slovenija: 30 let kapitalizma

03. 07. 2021 15.30

Ob 30. obletnici samostojnosti Slovenije smo slišali veliko hvalospevov požrtvovalnosti, boju za narodno samostojnost in uporu zoper "totalitarizem", ki so pripeljali do zmage v vojni. Takšni prazniki vedno služijo izgradnji mita o narodovi moči in enotnosti in seveda večnim vprašanjem, zakaj danes nismo tako enotni kot takrat. Temeljna predpostavka je, da če bi bili enotni, potem bi tudi bolje živeli. Enotnost naroda je pot do uspeha. Vendar temeljni problem "neuspeha" države ni neenotnost. Osnovni problem je treba iskati v spremembi gospodarskega sistema ter drugačnih življenjskih pogojih ljudi v zadnjih treh desetletjih.

'V komunistični Jugoslaviji se je boril za tiste vrednote, ki jih danes spodkopava v Sloveniji'

03. 07. 2021 13.33

Novinar priznanega nemškega časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung v svojem komentarju piše, da se Evropski uniji v času slovenskega predsedovanja obetajo razburljivi časi. Slovenskega premierja je označil za politika, ki si demokracijo interpretira po svoje, vrednote, za katere se je boril v nekdanji Jugoslaviji, pa danes spodkopava v Sloveniji.

Milošević: Želim, da Olimpiji vrnemo stari sijaj in jo vrnemo na steze uspeha

17. 06. 2021 07.30

Vodenje članske nogometne ekipe Olimpije je prevzel Savo Milošević. V pogovoru je 47-letni srbski trener potrdil, da je ambiciozen in ima velike načrte. "Prišel sem z velikim zagonom in željo, da naredimo nekaj in popravimo neke stvari iz preteklih let," je med drugim Milošević, ki je v bogati nogometni karieri igral za številne kvalitetne klube in se dobro zaveda izzivov, ki ga čakajo v slovenski ligi, pa tudi na evropski "sceni".

Obrazi osamosvojitve, vojaška Vrhnika, športniki, naš ponos in tujci, ki so posvojili Slovenijo

01. 06. 2021 15.07

Pred 30 leti smo svoji, samostojni državi rekli ja, zato bodo junijske nedelje v rubriki 24UR Fokus prepletene s štirimi zgodbami presežkov, usod, tudi ran, a ponosa, ki jih pripravljajo novinarji Miha Drozg, Maja Sodja, Petra Čertanc Mavsar in Tea Šentjurc.

Klub Sij Acroni Jesenice prejel državno odlikovanje

24. 05. 2021 16.12

Na slovesnosti v Športni dvorani Podmežakla je predsednik države Borut Pahor vročil državno odlikovanje red za zasluge Hokejskemu drsalnemu društvu Sij Acroni Jesenice za neprecenljiv prispevek k slovenskemu skupinskemu športu in dolgoletno uspešno delo na področju spodbujanja športa med mladimi.

"Ko se odlepim od zemlje, se prestavim v nek drug svet, v svet ptic"

23. 05. 2021 09.25

Občutki, ki te vedno znova poženejo v zrak, kjer se čas ustavi, težave pa izginejo – to so sposobne,  trmaste, neustrašne ženske v poklicu, v katerem še vedno prevladuje moška roka. Pilotke, ki so prestale veliko usposabljanja; nekatere med njimi so orale ledino, premikale meje, kljubovale oviram. To so pilotka vojaškega helikopterja Romana Begovič, pilotka policijskega helikopterja Breda Šprajcar, jadralna pilotka Tanja Pristavec in upokojena pilotka Marjana Dežnak, ki je orala ledino ženskam v komercialnem letalstvu v takratni Jugoslaviji.

Kaj bi Frelihov nakup Vinakoper pomenil za podjetje in slovenske vinarje?

06. 05. 2021 06.00

Bo šlo največje istrsko vinarsko podjetje, družba Vinakoper, v roke enega najbogatejših Slovencev? Franc Frelih, ki je kot obrtnik začel v domači delavnici, se danes ponaša s 13 slovenskimi in tujimi podjetji in je eden največjih slovenskih industrialcev. Zdaj pa želi priključiti še enega največjih pridelovalcev grozdja in rdečih vin v Sloveniji. Cilja na združevanje velikih in malih vinarjev in osvajanje svetovnega trga. Ali pomeni to premik za vinogradništvo in vinarstvo Slovenije? O tem smo povprašali tudi slovenskega enologa Zdravka Mastnaka.

Iztok Mlakar, tisti odličen igralec, ki je izvrsten kantavtor

18. 04. 2021 09.00

Izredni prvenec Iztoka Mlakarja Štorije in baldorije je nedavno obeležil tridesetletnico prve izdaje, ob tej priliki pa je album izšel tudi na 180-gramskem vinilu. Mlakar je vedno delil ljudi, nekateri ga obožujejo, drugi ga ne morejo slišati. Zagotovo pa so vsem ostali v spominu Pepi, Karlo, Štefana, Bartolin in republika Palma De Coco.