jugoslavijo

Tirana zahteva namestitev NATO-vih enot na jugoslovansko-albanski meji
11. 03. 1998 11.44
Albanija bo od zveze NATO zahtevala, naj namesti svoje enote na mejo z ZR Jugoslavijo, da bi lahko bolje nadzirala položaj na nemirnem Kosovu, predvsem trgovino z orožjem, je v Tirani včeraj zahteval državni sekretar v albanskem obrambnem ministrstvu Perikli Teta. Pred odhodom v Bruselj, kjer bo na današnjem srečanju z veleposlaniki članic zveze NATO vodil albansko delegacijo, je Teta še dodal, da Albanija podpira namestitev enot "bodisi v Albaniji, bodisi na Kosovu".

Posebni odposlanec EU jutri na Balkan
10. 03. 1998 18.55
Britanska vlada, ki v tem semestru predseduje Evropski uniji, je sporočila, da bo v okviru prizadevanj za ustavitev nasilja na Kosovu ter omejitev spora na območje Balkana napotila posebnega odposlanca unije. Državni sekretar v zunanjem ministrstvu Tony Lloyd bo jutri zjutraj za 24 ur odpotoval na območje, kjer bo obiskal Skopje, Tirano in Beograd, mogoče pa tudi nekatere druge prestolnice, obisk Kosova pa za zdaj ni predviden.

Kanada razmišlja o humanitarni pomoči za Kosovo
10. 03. 1998 10.23
Kanadski zunanji minister Lloyd Axworthy je povedal, da Kanada ukinja vsa izvozna posojila za Zvezno republiko Jugoslavijo ter prekinja pogajanja z Beogradom o sklenitvi dogovora o letalskem prometu. Ottawa poleg tega razmišlja, da bi na Kosovo poslala humanitarno pomoč. Axworthy je sicer dejal, da bi moral Beograd razumeti, da mednarodna skupnost ne bo dopuščala nasilnih ukrepov na Kosovu.

UNHCR pozval evropske vlade, naj ne vračajo azilantov s Kosova
10. 03. 1998 10.22
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je evropske vlade pozval, naj ne vračajo iskalcev političnega zatočišča s Kosova nazaj v Zvezno republiko Jugoslavijo. Direktor UNHCR za mednarodno zaščito Dennis McNamara je dejal, da iskalcev političnega zatočišča iz humanitarnih razlogov ne bi smeli vračati na Kosovo, dokler se položaj v pokrajini ne pomiri.

Dialog med Ljubljano in Beogradom je treba nadaljevati
09. 03. 1998 16.23
Na današnjih neformalnih pogovorih visokih delegacij zunanjih ministrstev Slovenije in ZR Jugoslavije v Ljubljani strani nista dosegli nobenega konkretnega dogovora o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama, prevladalo pa je prepričanje, da je dialog med Ljubljano in Beogradom treba nadaljevati, saj je nenazadnje v interesu ljudi iz obeh držav in splošne stabilizacije na Balkanu. Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič, ki je o vsebini pogovorov v Vili Podrožnik edini seznanil novinarje, je izrazil pričakovanje, da se bodo odnosi med Slovenijo in ZR Jugoslavijo sorazmerno kmalu normalizirali. Jugoslovanska stran ni dala nobene izjave za javnost.

Vse večja trgovinska menjava med ZRJ in Madžarsko
09. 03. 1998 08.18
Trgovinska menjava med Madžarsko in ZR Jugoslavijo bo do leta 2000 dosegla vrednost 330 milijonov dolarjev, toliko, kolikor je znašala pred razpadom nekdanje Jugoslavije, je ocenil ekonomski svetovalec madžarske ambasade v Beogradu Ferenc Nagy. Po njegovih besedah je blagovna menjava med državama v preteklem letu znašala 218,6 milijonov dolarjev, kar je za četrtino več kot v letu 1996. Madžarska sodi med deset držav, ki imajo z ZRJ najbolj razvite poslovne odnose.

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja Srbov na Hrvaškem
07. 03. 1998 10.46
VS OZN je v petek popoldne sprejel predsedniško izjavo, v kateri je izrazil zaskrbljenost nad položajem srbskega prebivalstva v Vzhodni Slavoniji. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da je VS posebej zaskrbljen zaradi govora hrvaškega predsednika Franja Tuđmana o položaju v pokrajini. VS je pozval Hrvaško, naj zagotovi srbskemu prebivalstvu pravice, ki jih uživajo državljani Hrvaške.

Nasilje na Kosovu bo moralo prenehati
04. 03. 1998 09.26
Ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard je sinoči opozoril predsednika ZR Jugoslavije Slobodana Miloševića, da tvega svoj stolček, če nasilje na Kosovu ne bo takoj prenehalo. Opozoril ga je še, da Združene države ne bodo dopustile nasilja in bodo nanj odgovorile z najstrožjo kaznijo, kar pa bi pomenilo konec Miloševićeve vladavine. Gelbard je ZR Jugoslaviji zagrozil tudi s ponovno uvedbo sankcij, če ne zaustavi nasilja v pokrajini. Stroge triletne sankcije so proti ZR Jugoslaviji uvedli po koncu vojne leta 1995. Mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International je obsodila nasilje na Kosovu in mednarodno skupnost pozvala, naj ukrepa. Finska zunanja ministrica Tarja Halonen je po pogovoru z jugoslovanskim kolegom Živadinom Jovanovićem sinoči prav tako zahtevala takojšnji in brezpogojni dialog med oblastmi v Beogradu in albanskimi predstavniki na Kosovu.

Vzpostavljen zračni promet med BiH in ZR Jugoslavijo
02. 03. 1998 16.12
BiH in ZR Jugoslavija sta z današnjim letom na liniji Beograd-Banja Luka vzpostavili civilni zračni promet. Letalo jugoslovanske letalske družbe JAT je v okviru redne povezave, ki naj bi jo za zdaj zagotavljali trikrat tedensko, danes dopoldne pristalo na banjaluškem letališču Mahovljani.

Vzpostavljen zračni promet med BiH in ZR Jugoslavijo
02. 03. 1998 14.06
BiH in ZR Jugoslavija sta z današnjim letom na liniji Beograd-Banja Luka vzpostavili civilni zračni promet. Letalo jugoslovanske letalske družbe JAT je v okviru redne povezave, ki naj bi jo za zdaj zagotavljali trikrat tedensko, danes dopoldne pristalo na banjaluškem letališču Mahovljani.

Pritisk Beograda na Wattsa
27. 02. 1998 11.48
Za Zvezno republiko Jugoslavijo (ZRJ) je nesprejemljiva vsakršna parcialna razdelitev premoženja nekdanje SFRJ, sporoča jugoslovanski zunanji minister Živadin Jovanović v pismu visokemu predstavniku za BiH Carlosu Westendorpu. Jovanović je v pismu mednarodnemu posredniku na pogajanjih o nasledstvu SFRJ siru Arthurju Wattsu zameril, da svoj osnutek sporazuma iz novembra 1997 opira "na popolni parcelaciji premoženja SFRJ".

Jasuši Akaši - vodja Centra za mir
24. 02. 1998 10.05
Župan Hiroišme Takaši Hiraoka je sporočil, da je nekdanjega pomočnika generalnega sekretarja ZN Jasušija Akašija imenoval za vodjo novega Centra za mir, ki bo imel sedež v tem japonskem mestu. Center bodo odprli aprila in bo del univerze v Hirošimi, prizadeval pa si bo za zmanjšanje količine jedrskega orožja na svetu. Akaši je do lani deloval v ZN, med drugim pa je bil posebni odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo.

Zborovanje v Podgorici pet minut pred dvanajsto
12. 01. 1998 18.31
V Podgorici se je simbolično pet minut pred dvanajsto začelo protestno zborovanje, h kateremu je pozvala Demokratska stranka socialistov (DPS) Momirja Bulatovića zoper napovedano četrtkovo inavguracijo zmagovalca oktobrskih predsedniških volitev Mila Djukanovića. Pred skupščino v Podgorici se je po poročanju agencije Tanjug zbralo več tisoč ljudi. V Podgorico je na pogovore z Djukanovićem in Bulatovićem prispel tudi posebni ameriški odposlanec za nekdanjo Jugoslavijo Robert Gelbard.

Obisk italijanskega zunanjega ministra v ZRJ
14. 12. 1997 13.04
Italijanski zunanji minister Lamberto Dini bo jutri obiskal ZR Jugoslavijo in se v Beogradu srečal z njenim predsednikom Slobodanom Miloševićem ter Milanom Milutinovićem, zunanjim ministrom ZRJ in kandidatom za predsednika Srbije v drugem krogu volitev 21. decembra letos.

Maloobmejni prehod med Hrvaško in ZRJ
14. 12. 1997 11.44
Danes je začel veljati sporazum o meloobmejnem prometu med Hrvaško in ZR Jugoslavijo, tako da prebivalci obmejnih območij obeh držav z ustreznimi propustnicami lahko brez potnih listov tri dni bivajo v obmejnem pasu sosedne države.

Goldberger že v Beogradu
11. 12. 1997 09.19
Trikratni zmagovalec svetovnega pokala v smučarskih skokih Avstrijec Andreas Goldberger je dokončno postal državljan ZR Jugoslavije. V torek je namreč podpisal svoj novi potni list, po podatkih avstrijske televizije pa se je že vselil tudi v svoje novo stanovanje v Beogradu. Fotografiji potnega lista in Goldbergerjevega stanovanja naj bi danes že videli bralci enega od srbskih športnih magazinov. Kdaj bo lahko za ZR Jugoslavijo nastopil v svetovnem pokalu, zaenkrat še ni znano.

Obnovili železniški promet med ZRJ in Hrvaško
11. 11. 1997 00.00
Po več kot šestih letih je iz Vinkovcev krenil vlak proti Šidu. Tako so vnovič vzpostavili redni železniški promet med Hrvaško in ZR Jugoslavijo. Na progi bosta vozila dva vlaka dnevno, ki bosta imela v obeh krajih zvezo z vlaki, namenjenimi v notranjost Hrvaške oziroma ZRJ. Potnik na progi Zagreb-Beograd bo moral presesti dvakrat, prvič v Vinkovcih, nato pa na meji.

Hrvaška policija razbila tihotapsko verigo
29. 09. 1997 00.00
- Hrvaška policija je na meji z Jugoslavijo razbila verigo tihotapcev cigaret in kave. Kot so danes sporočile oblasti, je skupina tihotapcev samo v tem mesecu v državo pretihotapila 60 ton cigaret in 100 ton kave v vrednosti skoraj 10 milijonov kun oziroma približno 2,8 milijona nemških mark.