julija

Peking in Phnom Penh zanikata poročila o begu Pol Pota

05. 01. 1998 10.37

Vladi v Pekingu in Phnom Penhu sta danes zanikali poročila o begu nekdanjega kamboškega diktatorja Pol Pota na Kitajsko. Govorice o tem, da se Pol Pot zdravi v Pekingu, so "neosnovane", je povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva. Tudi kamboški voditelj Hun Sen je v Phnom Penhu pojasnil: "Iz zanesljivih virov vemo, da je Pol Pot nekje na mejnem področju s Tajsko."

Si želite ogledati Dianin grob?

05. 01. 1998 09.40

Občudovalci princese Diane si bodo poslej lahko rezervirali vstopnice za ogled njenega groba. Izkupiček od prodanih vstopnic - vsaka bo stala 9,50 funta - bo šel v dobrodelni sklad z imenom Diana. Brat valižanske princese grof Spencer je vzpostavil 200 telefonskih linij, ki bodo 24 ur na dan sprejemale klice za predprodajo vstopnic za ogled spomenika na otočku sredi jezera v Althorpu, posestvu družine Spencer. Obiskovalci Althorpa si bodo lahko ogledali tudi družinske fotografije in film o Dianinem otroštvu. Althorp bo odprt od 1. julija, na Dianin rojstni dan, do 30. avgusta. Na 31. avgust, dan, ko je umrla v prometni nesreči v Parizu, pa bo razstava zaprta.

Ameriški dolar ob izteku leta 1997 v Bolgariji trikrat dražji

04. 01. 1998 09.26

Ameriški dolar je v Bolgariji konec leta 1997 zaradi političnih in gospodarskih težav države veljal trikrat več kot pa v začetku leta. Dolar je bil 3. januarja 1997 po uradnem tečaju vreden 495,74 leva, 30. decembra lani pa je bilo treba zanj odšteti 1777,6 leva. V času najhujše gospodarske krize v začetku preteklega leta je uradni tečaj dolarja dosegel celo 3000 levov. Finančno stabilizacijo je Bolgariji prinesel dogovor z Mednarodnim denarnim skladom, po katerem je Sofija 1. julija 1997 lev vezala na nemško marko.

Končana preiskava o umoru Giannija Versaceja

31. 12. 1997 10.01

Policija v Miami Beachu je v torek uradno končala preiskavo o umoru italijanskega modnega kreatorja Giannia Versaceja, ne da bi razjasnila razloge za umor, ki se je zgodil julija letos. Oblasti nameravajo v javnost poslati poročilo na več kot 700 straneh in približno 20 fotografij, ki so nastale v okviru preiskave. Umor pripisujejo Andrewu Cunanu, ki so ga našli mrtvega teden dni po smrti Versaceja. Načelnik policije v Miami Beachu meni, da je Cunan "deloval sam". Povedal je še, da ni dokazov, ki bi potrjevali domneve o tem, da sta se Versace in Cunan srečala pred umorom.

Leto 1997 izredno skromno z naravnimi nesrečami

31. 12. 1997 08.29

Leto 1997 je bilo s 13.000 smrtnimi žrtvami in dobrimi 30 milijardami ameriških dolarjev skupne škode izredno skromno z naravnimi nesrečami, ugotavlja nemška pozavarovalnica Munchener RuckversicherungsGesellschaft, največja zavarovalnica za zavarovalnice na svetu. Vendar pa se utegne spričo podnebnih razmer število naravnih nesreč v prihodnjih letih povečevati, opozarja zavarovalnica v letnem poročilu.

Večji nadzor nad evroparlamentarci

28. 12. 1997 12.49

Članom Evropskega parlamenta, ki se ne bodo pojavljali na parlamentarnih glasovanjih, grozijo denarni ukrepi. Od februarja prihodnje leto bodo namreč evroparlamentarci, ki se bodo med plenarnimi sejami sicer mudili v parlamentarnih prostorih, vendar ne bodo sodelovali na vsaj polovici ključnih glasovanj, izgubili polovico dnevne sejnine.

Slovenija vzpostavila območje proste trgovine s tremi državami

28. 12. 1997 12.37

Slovenija je v letu 1997 območje proste trgovine vzpostavila s tremi državami: Hrvaško, Romunijo in Bolgarijo, sporazum o gospodarskem sodelovanju je podpisala s šestimi državami, medtem ko je sporazum o vzajemnem spodbujanju in zaščiti investicij sklenila s štirimi državami.

Stota ponovitev predstave Gospodična Julija

25. 12. 1997 12.59

V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) se bodo od starega leta poslovili v ponedeljek, 29. decembra, s predstavo, ki bo ob tej priložnosti doživela že stoto ponovitev. Delo Augusta Strindberga Gospodična Julija v režiji Eduarda Milerja je bilo prvič uprizorjeno leta 1994, nastalo pa je v soprodukciji Stadttheatra iz Celovca in Slovenskega mladinskega gledališča.

Organizatorji svetovnega nogometnega prvenstva v težavah

25. 12. 1997 12.40

Organizatorji svetovnega prvenstva v nogometu, ki bo junija in julija prihodnje leto v Franciji, so se znašli pred resnimi težavami. Predvideni stroški prvenstva so namreč krepko preseženi že več kot pol leta pred začetkom SP. Največ glavobolov Francozom povzroča njihov ponos, novi stadion Stade de France v predmestju Pariza, ki ga bodo uradno odprli 28. januarja.

Ustavni sodniki o zahtevi za oceno ustavnosti zakona

19. 12. 1997 13.28

Ustavni sodniki so se v okviru včerajšnje seje, na dnevni red katere je bilo uvrščenih 17 zadev, izrekli tudi o poslanski zahtevi za oceno ustavnosti zakona o začasnem financiranju države v tem letu. Odločba bo za javnost dosegljiva naslednji teden, saj je potrebno opraviti še redakcijske popravke, dva ustavna sodnika pa bosta k zadevi podala ločeni mnenji.

Slovenska delegacija odpotovala v Varšavo

18. 12. 1997 17.11

V glavno mesto Poljske je danes odpotovala slovenska delegacija pod vodstvom ministra za ekonomske odnose in razvoj Marjana Senjurja, ki se bo udeležila slovesnega zasedanja ministrov za zunanjo trgovino šestih članic Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (Cefta). Dvodnevno zasedanje je ob peti obletnici podpisa omenjenega sporazuma - podpisale so ga prvotne članice Poljska, Madžarska in nekdanja Češkoslovaška - pripravila Poljska.

Poostren nadzor nad zaposlovanjem na črno

18. 12. 1997 16.47

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve od letošnjega julija izvaja v sodelovanju z davčnimi in delovnimi inšpektorji ter policijo poostren nadzor zaposlovanja in dela na črno, še posebej na področjih, kjer je ta problem najbolj pereč. Sredina akcija je pokazala, da so v Ladjedelnici Izola zaposlovali tujce brez delovnih dovoljenj; gre predvsem za hrvaške kooperante, ki so opravljali zahtevne varilske posle. To je v nasprotju s slovensko zakonodajo, zato so zahtevali njihovo takojšnjo ustavitev dela, dokler družba ne pridobi ustreznih dokumentov.

V podporo premirju bodo izpustili 9 pripadnkov IRE

18. 12. 1997 09.40

Irska vlada premiera Bertieja Aherna namerava v petek izpustiti devet zaprtih članov Irske republikanske armade, s čimer želi izraziti podporo premirju in mirovnemu procesu na Severnem Irskem. Napovedana izpustitev bo ena najpomembnejših v državi odkar je IRA 20. julija prekinila oborožen upor proti Britancem. Med zaporniki, ki naj bi jih izpustili, je najbolj sporen 51-letni Sean Kinsella, ki je bil obsojen zaradi umora senatorja Billyja Foxa, člana vodilne irske opozicijske stranke Fiana Gael.

Dogovori glede OI brez meja leta 2006

17. 12. 1997 15.58

Na seji izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije, združenja športnih zvez so v Novi Gorici sprejeli uradno stališče osrednje slovenske krovne organizacije do kandidature za olimpijske igre brez meja leta 2006, ki naj bi jih Slovenija pripravila skupaj z avstrijsko Koroško in italijansko Furlanijo Julijsko krajino.

Širitev zveze NATO: Podpis pristopnih protokolov

16. 12. 1997 17.47

Zunanji ministri Severnoatlantske zveze so danes v Bruslju ob navzočnosti kolegov iz Poljske, Češke in Madžarske, držav, ki so bile julija v Madridu uradno povabljene v zavezništvo, podpisali pristopne protokole povabljene trojke. S tem je pot za ratifikacijo širitve v vseh devetnajstih parlamentih odprta. Ta mora biti končana najkasneje do aprila leta 1999, ko bodo tri povabljenke ob 50. obletnici zavezništva predvidoma postale članice Severnoatlantske zveze.

Drnovšek na vrhu EU v Luksemburgu ta konec tedna

10. 12. 1997 08.56

Slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec se bosta konec tedna v Luksemburgu udeležila vrha Evropske unije. Kot je že običaj, se bodo voditelji evropske petnajsterice sestali v petek, v soboto pa se jim bodo pridružili še kolegi iz pridruženih članic.

Zaradi finančne krize v Indoneziji prodali manj mobilnih telefonskih aparatov

06. 12. 1997 11.21

Zaradi finančne krize v Indoneziji se je ustavila skokovita rast prodaje mobilnih telefonskih aparatov. Padanje tečaja nacionalne valute rupije je namreč uvožene telefone tako podražilo, da se je njihova prodaja od avgusta zmanjšala že za 40 odstotkov, je pokazala anketa med vodilnimi prodajalci mobilnih telefonskih aparatov na indonezijskem trgu: Siemensom, Nokio in Ericssonom. Mobilni telefoni tudi v Indoneziji veljajo za statusni simbol. Finančna kriza je prizadela vse panoge, vključno z dobavitelji mobilnih telefonskih aparatov. V Indoneziji, ki ima uradno 200 milijonov prebivalcev, je bilo leta 1996 še 465.000 lastnikov mobilnih telefonov, letos pa se je njihovo število z 1,1 milijona že več kot podvojilo. Indonezijska rupija je od julija v razmerju do ameriškega dolarja izgubila približno 40 odstotkov vrednosti.

Predčasne parlamentarne volitve na Češkem?

02. 12. 1997 14.37

Češki socialdemokrati (ČSSD) so predlagali predčasne parlamentarne volitve najkasneje do 30. julija prihodnje leto. Samo na ta način je moč rešiti sedanjo krizo v državi, so sklenili na sestanku poslanskega kluba, ki se je v ponedeljek zavlekel pozno v noč. Stranka ČSSD je najmočnejša opozicijska sila na Češkem.

Schuessel v Makedoniji

28. 11. 1997 18.34

Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel je v Skopju slovesno odprl prvo veleposlaništvo Republike Avstrije, ki sicer deluje od julija letos. Ob tem je poudaril, da imata Avstrija in Makedonija odlične odnose. Avstrija je tako zaokrožila vzpostavitev najvišjih diplomatskih predstavništev v državah, nastalih na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Schuessel je med obiskom, med katerim so ga sprejeli predsednik države Kiro Gligorov in drugi voditelji, poudaril pomembnost mirnega in nenasilnega prehoda Makedonije v neodvisnost. Pogoj za to pa je bilo po njegovih besedah spoštovanje človekovih in manjšinskih pravic ter visoka raven strpnosti, ki jo velja ohraniti.

Slovenski astronom Herman Mikuž ob odkritju novih asteroidov; verjetnost trčenj z Zemljo ni zanemarljiva

27. 11. 1997 11.58

Slovenski astronom Herman Mikuž, ki je doslej odkril že 11 malih planetov, je za STA povedal, da obstaja v tujini več centrov za odkrivanje asteroidov oz. planetoidov, kot tudi pravimo malim planetom. Ti centri so pri odkrivanju zelo uspešni saj lahko v mesecu dni odkrijejo tudi nekaj sto asteroidov. Pri opazovanju neba uporabljajo zelo izpopolnjeno opremo, ki je posebej prirejena tako za odkrivanje samo kot tudi za spremljanje takšnih predmetov. Pri nas tako dobre opreme še nimamo, jo pa razvijamo.

Iz Pentagonale v Srednjeevropsko pobudo

27. 11. 1997 11.51

V Sarajevu bo v petek in v soboto potekalo srečanje predsednikov vlad Srednjeevropske pobude - integracije, ki šteje 16 članic, letos pa ji predseduje Bosna in Hercegovina.

EU napoveduje prepoved uvoza ameriškega krzna

25. 11. 1997 09.34

Evropska unija grozi, da bo prihodnji teden prepovedala ves uvoz krzna iz ZDA, če Washington ne bo predložil novih rešitev za prepoved uporabe nehumanih živalskih pasti.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Odkrili vilo Julija Cezarja?

14. 11. 1997 00.00

Italijanski arheologi so na nekem polju v neapeljskem zalivu odkrili ostanke rimske vile, v kateri naj bi živel Julij Cezar (100-44 pr. n. št.). Veličastna, sijajna vila iz lehnjeka blizu današnjega mesta Baia verjetno izhaja iz 3. stoletja pr. n. št. Bila naj bi najstarejša vila, kar so jih doslej odkrili v tistih krajih. Po besedah arheologov gre najverjetneje za dom rimskih cesarjev. Ti so si izbirali najstarejše hiše in jih prezidali po svojih željah.

NATO in Madžarska uspešno sklenila pogajanja

30. 10. 1997 00.00

S petim krogom so se sinoči v Bruslju uspešno končala pogajanja o članstvu Madžarske v Severnoatlantski zvezi.Severnoatlantska zveza je z Madžarsko kot s prvo izmed treh držav, ki so bile julija v Madridu povabljene v zavezništvo, pogajanja začela v prvi polovici septembra. Pogajanja s Poljsko in Češko so se začela po teden dni kasneje, sklenila pa naj bi se v kratkem. Viri blizu zavezništva omenjajo možnost, da v primeru slednjih morda sklepni krog ne bo potreben ter da bosta državi o strinjanju s finančnimi postavkami zavezništvo obvestili pisno.

Brezposelnost narastla tudi v Franciji

01. 10. 1997 00.00

Število brezposelnih v Franciji se je avgusta rahlo povečalo. Ob koncu meseca so zabeležili 3,13 milijona iskalcev zaposlitve, kar je za 0,6 odstotka ali skoraj 20.000 brezposelnih več kot julija, je sporočilo ministrstvo za delo. Stopnja brezposelnosti v Franciji je avgusta po kriterijih Mednarodne organizacije za delo (ILO) znašala 12,5 odstotka.

Slovencem na delu v Nemčiji ne bodo podaljšali delovnih dovoljenj

01. 10. 1997 00.00

Nemška vlada je nedavno odločila, da s 30. septembrom letos ne bo več odobravala delovnih dovoljenj delavcem podjetij iz držav, ki niso članice Evropske unije. V Sloveniji bo ukrep najbolj prizadel približno 50 domačih podjetij, ki so imela sredi letošnjega poletja v Nemčiji zaposlenih 1100 delavcev, od tega 80 odstotkov na področju gradbeništva. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je konec julija letos od nemškega zveznega ministra za delo in socialne zadeve prejelo obvestilo, da je zaustavljeno nadaljnje odobravanje delovršnih pogodb, ki terminsko presegajo datum 30. september 1997, s katerim se zaključuje tekoče obdobje za koriščenje kontingenta delovnih dovoljenj.

Slovenija do konca julija zaslužila 667,8 milijona dolarjev s turizmom

24. 09. 1997 00.00

Slovenija je v letošnjih prvih sedmih mesecih po podatkih Banke Slovenije s turizmom zaslužila 667,8 milijona ameriških dolarjev, kar je toliko kot v enakem obdobju lani. Stagnacijo nekateri opravičujejo s spremenjenim valutnim razmerjem med ameriškim dolarjem in nemško marko, manjšo prodajo v prostocarinskih prodajalnah zaradi restriktivnih ukrepov sosedov Avstrijcev pri nakupu tobačnih izdelov ter s spremenjeno ceno goriva v obmejnih pokrajinah v sosednji Italiji, so sporočili iz združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije. Hkrati so Slovenci za potovanja v tujino namenili 311,2 milijona tolarjev, to pa je za pet odstotkov več kot v prvih sedmih mesecih leta 1996.

Kandidat za novega zunanjega ministra se v DZ predstavi v sredo

22. 09. 1997 00.00

Kandidat za novega zunanjega ministra Boris Frlec se bo to sredo popoldne prvič predstavil poslancem, članom parlamentarnega odbora za mednarodne odnose. Frleca je za naslednika Zorana Thalerja, ki je zadnjega julija odstopil z mesta zunanjega ministra, predsednik vlade Janez Drnovšek predlagal in novinarjem predstavil minuli petek. Skladno z ustavo in parlamentarnim poslovnikom se mora kandidat za ministra najprej predstaviti v matičnem delovnem telesu, nato pa ga na tajnem glasovanju imenuje državni zbor.

Primanjkljaj v blagovni menjavi se zmanjšuje

11. 09. 1997 00.00

Slovenska podjetja so po predhodnih podatkih julija izvozila za 759 milijonov dolarjev blaga, uvozila pa za 820,7 milijona dolarjev, tako da je bila pokritost uvoza z izvozom 92,5-odstotna, so sporočili iz državnega urada za statistiko. Primanjkljaj v blagovni menjavi s tujino je julija znašal 61,7 milijona dolarjev, kar je najmanjši mesečni primanjkljaj v minulih petih mesecih (nižji le še januarski). Julija je namreč v primerjavi z junijem izvoz porasel za 1,8 odstotka in je vrednostno najvišji mesečni izvoz letos, uvoz pa je upadel za 2,5 odstotka. Vendar pa so podatki o julijski blagovni menjavi manjši v primerjavi z enakim mesecem lani: izvoz je nižji za 1,9 odstotka, uvoz pa za 2,8 odstotka