junij

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov
22. 11. 2023 13.51
DZ se je seznanil s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, v katerem sta med drugim zapisana le delna uskladitev socialnih transferjev v prihodnjem letu ter ohranitev lestvice in olajšav pri dohodnini v sedanji višini. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov.

Vrag je odnesel šalo, Kazahstan je zdaj zares zadnja priložnost
19. 11. 2023 06.00
Optimizem pred tekmo na Danskem je bil na vrhuncu. Težko je bilo najti Slovenca, ki ni bil popolnoma prepričan v uvrstitev Slovenije na četrto veliko tekmovanje v svoji zgodovini. Zmaga na Danskem ni bila zagotovljena, tudi pričakovana ne. A Kazahstan bo zagotovo padel v polnih Stožicah. Če nič drugega, "bomo" dobili vsaj točko. Česa drugega si sploh nismo in si ne moremo predstavljati, a vendar ...

Uvedbo novega načina obračunavanja omrežnine zamaknili na julij 2024
15. 11. 2023 10.00
Svet Agencije za energijo je na pobudo Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter dobaviteljev električne energije sprejel odločitev, da se začetek uporabe nove metodologije obračunavanja omrežnine za elektrooperaterje prestavi na 1. 7. 2024. Razlog so dodatne aktivnosti dobaviteljev, ki so povezane z regulacijo cen elektrike.

Južni Ciper – 30 % za zimo in poletje 2024
13. 11. 2023 00.15
Izkoristite zgodnje rezervacije in si zagotovite noro ugodne zimske ali poletne počitnice na vse bolj priljubljeni počitniški destinaciji vzhodnega Mediterana – sončnem Južnem Cipru!

Ugljevik: slovenski energetiki po 67 milijonih odškodnine še 58 milijonov obresti
07. 11. 2023 10.26
Arbitražno sodišče v Beogradu je končalo arbitražo zaradi nedobavljene elektrike slovenski energetiki iz termoelektrarne Ugljevik v BiH. Potem ko je julija Ugljeviku naložilo plačilo 67 milijonov evrov odškodnine, mu je s končno odločbo 19. oktobra naložilo še plačilo 58,2 milijona evrov obresti, so sporočili iz HSE.

'Vrtimo se v prazno. Vladna stran niti nima svojega pogajalca'
24. 10. 2023 06.00
Gre za zadnje opozorilo pred sredinim protestnim shodom, vladi sporoča sindikat vzgoje in izobraževanja. Na shodu, ki naj bi se ga udeležilo 1500 ljudi, bodo izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom o pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj trdi, da vlada pogajalca sploh nima, in opozarja pred spontanimi scenariji, ki so "najdražji".

Junija ob izplačilu nadur najvišja izplačila zaposlenim v Slovenski vojski
15. 10. 2023 16.34
V javnem sektorju so po višini mesečnih izplačil največkrat na vrhu zdravniki. Podatki za junij so nekoliko drugačni, saj prva mesta zasedajo zaposleni v Slovenski vojski. Na ministrstvu za obrambo pojasnjujejo, da je razlog za višje plače, ki jih je prejelo več uslužbencev obrambnega ministrstva, izplačilo presežnih ur, nekaterim tudi za pet let.

Finančni komentar: Dobra novica je slaba novica
10. 10. 2023 07.00
Imamo rekordno nizko brezposelnost, vendar bo treba delati dlje. Podjetja ustvarjajo višje dobičke, vendar se jim obeta nova obdavčitev. Previdno z dobrimi novicami, ker se lahko v hipu, ko jih izrečete, spremenijo v slabe.

Sindikati zahtevajo umik določbe o neusklajevanju plač v 2024
09. 10. 2023 19.01
Pogajanja s sindikati javnega sektorja so se tudi po odstopu ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik nadaljevala. Vodila jih je državna sekretarka Mojca Ramšak Pešec. V največji meri pa jih je zaznamovala zahteva sindikatov, da se iz predloga zakona o izvrševanju proračuna umakne določba, ki onemogoča usklajevanje plač v letu 2024.

Izraelski spor z arabskimi državami in Palestinci: od leta 1947 do danes
08. 10. 2023 11.59
Od ustanovitve države Izrael je večkrat prišlo do oboroženih spopadov z njenimi sosedami in s Palestinci. Sledi kronologija dogajanja, pripravljena po nemški tiskovni agenciji dpa.

Vse daljše vrste politikov in funkcionarjev, pijanih za volanom
02. 10. 2023 11.17
V Sloveniji, kjer je eden od najpogostejših vzrokov prometnih nesreč alkohol, niso redki incidenti, ko za volan kljub preveliki količini alkohola v krvi sedejo politiki ali drugi funkcionarji. Številni so zato tudi ostali brez položaja.

V Franciji, Nemčiji in Avstriji najtoplejši september doslej
29. 09. 2023 15.58
V Franciji, Nemčiji in Avstriji ugotavljajo najtoplejši september od začetka meritev. V vseh državah je bil letošnji september za več kot tri stopinje Celzija toplejši od referenčnega obdobja med letoma 1991 in 2020. Meteorologi v državah pa ob tem opozarjajo na posledice podnebnih sprememb.

VN Katarja bo vnovič orala ledino
27. 09. 2023 13.29
Vodstvo elitnega motociklističnega tekmovanja motoGP je na uradni spletni strani objavilo osnutek koledarja sezone 2024. Svetovno prvenstvo, ki vsebuje 22 dirk za veliko nagrado, se bo začelo 10. marca na dirkališču Lusail pod žarometi v Katarju in končalo 17. novembra v Valencii.

Prerazporeditev sredstev: 38,6 milijona za nadomestila električne energije
26. 09. 2023 18.13
Na sejah vladnih odborov je vlada med drugim prerazporedila sredstva državnega proračuna za leto 2023 in povečala namensko premoženje Slovenskega regionalno razvojnega sklada. 3,9 milijona evrov je vlada prerazporedila za financiranje ukrepov na trgu dela iz naslova draginje, 38,6 milijona evrov za nadomestila električne energije in zemeljskega plina, sredstva pa je zagotovila še za nakup službenih vozil gozdarjem, morsko gospodarsko ribištvo in brezplačno pravno pomoč.

Slovo poletja: rekordno namočeno, nevihtno in vroče
23. 09. 2023 07.25
Letos se je prvič doslej zgodilo, da je bilo poletje hkrati nadpovprečno toplo in rekordno namočeno, je ob koncu letošnjega poletja povedal klimatolog Gregor Vertačnik. Izstopalo je tudi po velikem številu neurij v razmeroma kratkem času. V soboto se začenja koledarska jesen, ki po deževnem začetku še obeta lepše vreme.

Letošnji trije poletni meseci najtoplejši v človeški zgodovini
06. 09. 2023 16.11
Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini človeštva, povprečne globalne temperature to poletje pa so bile najvišje do zdaj, je objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je to opisal kot začetek "zloma podnebja".

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?
01. 09. 2023 06.00
Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?
24. 08. 2023 17.03
Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig
24. 08. 2023 13.32
Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Rezidence in vile Murva: stanovanja in vile z bazenom v osrčju slovenske Istre
22. 07. 2023 00.15
Slovenska Istra je eden najlepših delov Slovenije in ima izjemno ugodno ozračje za bivanje. Ponaša se s čudovitimi obalnimi mesti, slikovitimi vasicami in čistim morjem.

Ljubljanska infekcijska klinika še pred gradnjo dražja za 50 milijonov, mariborska za 16
21. 07. 2023 06.00
Medtem ko ljubljanska infekcijska klinika čaka, kdo jo bo gradil, se že draži. V dveh letih za slabih 50 milijonov evrov oz. za dobrih 46 odstotkov. Ministrstvo za zdravje našteva razloge za tako visoko podražitev: podražitve v gradbeništvu, povečanje klinike, pa tudi slabo oceno, koliko bo bolnišnica sploh stala. Približno za toliko, kot se je podražila ljubljanska infekcijska klinika, pa bi po prvotni oceni morali plačati za mariborsko, ki ji je vlada odrekla 40 milijonov evropskih sredstev. A tudi mariborska se draži, vrednost investicije je narasla na okoli 70 milijonov evrov. Medtem ko so zdravniki mariborske infekcijske klinike ogorčeni, na ministrstvu za zdravje trdijo, da se kliniki niso odrekli, le da jo bodo financirali iz proračuna. Zdravniki pa se bojijo, da gre za prazne obljube.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč
17. 07. 2023 06.00
Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Svet v primežu vročinskega vala, najhujše šele prihaja
16. 07. 2023 17.58
Po vsem svetu, od ZDA, kjer se več deset milijonov ljudi spopada z nevarno visokimi temperaturami, do Evrope in Japonske, je napovedana rekordna vročina. Italija se sooča z zgodovinsko visokimi temperaturami, ministrstvo za zdravje pa je izdalo rdeči alarm za 16 mest, vključno z Rimom, Bologno in Firencami.

Kako vroče je prevroče za naše telo?
15. 07. 2023 19.12
Povsod po svetu se soočamo z neverjetno visokimi temperaturami, ki so skoraj previsoke, da bi zdržali na žgočem soncu. A kolikšna temperatura je dejansko previsoka za človeško telo? Strokovnjaki so ugotovili, da ima človeško telo "zgornjo kritično temperaturo" med 40 in 50 stopinjami Celzija, kar je meja, pri kateri lahko pride do motenj v delovanju telesa, če je presežena.

Jug Evrope v zobeh 'peklenskega psa', temperature krepko čez 40 stopinj
14. 07. 2023 08.21
Medtem ko se v Sloveniji spopadamo s posledicami uničujočih neurij, jug in jugovzhod Evrope ostajata v primežu vročinskega vala, ki bo trajal še vse do konca naslednjega tedna. Termometri bodo kazali blizu 40 stopinj, marsikje tudi krepko čez, padel bi lahko tudi evropski rekord iz predlanskega poletja – 48,8 stopinje Celzija. Najbolj vroče bo na Siciliji in Sardiniji, pa tudi v Španiji, Grčiji, na Hrvaškem ...

Vanessa Bryant med počitnicami v družbi Paua Gasola
13. 07. 2023 12.48
Žena pokojnega košarkarja Kobeja Bryanta se je tudi letos odločila obiskati Evropo. Vanessa Bryant se je s hčerkami Natalio, Bianko in Capri najprej odpravila v Španijo, kjer so uživale v lepotah Barcelone, obiskale mesto Marbella na jugu in se družile z družino košarkarja Paua Gasola, s katerimi so že vrsto let družinski prijatelji. Dekleta pot po Evropi nadaljujejo na Korziki.

Bibaleze podarja dve vstopnici za MotoGP v San Marinu
11. 07. 2023 20.02
Junij in julij sta na portalu Bibaleze.si namenjena očkom. Delijo praktične vsebine za očke, objavljajo simpatične intervjuje z znanimi Slovenci, ves čas pa hkrati poteka nagradna igra, v kateri iščejo super očka. Samo še v torek in sredo se lahko prijavite, in če boste imeli srečo, prejmete dve vstopnici za MotoGP v San Marinu. Ali veste, kdo je še super očka? Challe Salle.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'
11. 07. 2023 14.06
"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Kdo je kriv, da pri nas še vedno ni sekcijskega merjenja hitrosti?
11. 07. 2023 07.31
Letos bi moral na treh najbolj kritičnih odsekih naših avtocest zaživeti sistem sektorskega merjenja hitrosti, a po lanski ukinitvi avtocestne policije, ki bi bdela nad kaznimi za prehitre voznike, je slaba dva milijona vreden projekt padel v vodo. Dve reviziji razpisa, za katerega je tehnične pogoje pripravila Policija, sta pokazali hude kršitve in Dars je ustavil javno naročilo. Je bil razpis prirejen za točno določenega ponudnika? In kdaj, če sploh, bo Dars znova zagnal projekt?

Najtoplejši teden v zgodovini globalnih meritev
08. 07. 2023 08.24
Možno je, da je bilo zadnjih nekaj dni najtoplejših v zadnjih 120.000 letih, pravijo podnebni znanstveniki. Izteka se namreč najtoplejši teden v zgodovini globalnih meritev. Povprečne temperature na globalni ravni so v četrtek tretji dan zapored podrle rekord. V torek in sredo je bila povprečna temperatura na svetu 17,18 stopinje Celzija, v četrtek pa 17,23 stopinje, glede na meritve Univerze Maine, ki za ta namen uporablja satelitske podatke in računalniške simulacije.