kader

Uroš Bregar je 'bivši', začasna rešitev za klop Krimovk pa legendarna Natalija Derepasko

26. 10. 2021 18.14

Krim Mercator je pred letošnjo sezono doživel korenite kadrovske spremembe v ekipi. Klub se je močno igralsko okrepil. Vse v želji, da po dolgih letih Ljubljančanke odkrito napadejo sam evropski vrh. A po petih odigranih krogih v Ligi prvakinj imajo v tej sezoni Krimovke na kontu zgolj eno zmago in še to proti rokometnim eksotom iz Turčije. Tudi to je eden od razlogov, da je vodstvo kluba sporazumno prekinilo pogodbo z dosedanjim trenerjem Urošem Bregarjem.

Challe Salle: Uspeh ni slučajnost, ampak kombinacija trdega dela in odrekanja

24. 10. 2021 14.30

Priljubljenega glasbenika Challeta Salleta lahko oboževalci in poslušalci tokrat spoznajo v drugačni, bolj čustveni luči. V novem videospotu za pesem Uspeh nas Challe popelje po poti svojih spominov in odraščanja.

Jeseniška bolnišnica ob hudem pomanjkanju kadrov prosi za pomoč dijake in študente

20. 10. 2021 11.36

Splošna bolnišnica Jesenice se sooča z zelo hudim pomanjkanjem kadrov zdravstvene nege. To že občutijo tudi bolniki, namesto 200 pa jih lahko v bolnišnici sprejmejo in oskrbijo le 170. Kadre brez večjega uspeha iščejo na različne načine, sedaj pa se prek družbenih omrežij s prošnjo za pomoč obračajo tudi na dijake in študente.

Prva operativka Krima: Odlično delamo ter zaupamo v igralski kader in stroko. Odprlo se bo

16. 10. 2021 08.02

Nekoliko slabši start v evropsko sezono Lige prvakinj – rokometašice Krima Mercatorja so edine slovenske predstavnice med elito – ko so Ljubljančanke na treh tekmah le enkrat zmagale, v tabor nekdaj dvakratnih evropskih prvakinj ni prinesel slabšega razpoloženja. Ravno nasprotno, v klubu so stopili še bolj skupaj, verjamejo v to, kar počnejo, in pričakujejo, da se bo v nadaljevanju dolge sezone v LP vse skupaj postavilo na pravo mesto. Prva operativka kluba, nekdanja vrhunska igralka in kapetanka Deja Ivanović, nudi vso podporo igralskemu kadru in stroki. "Steklo bo, o tem smo prepričani."

Sindikat policistov: Opozorila pred odpovedjo prešla vse normalne meje

13. 10. 2021 12.50

Izrekanja opozoril pred odpovedjo delovnega razmerja, ki so se v policiji dogajala v zadnjem letu, so prešla vse normalne meje, zato je treba onemogočiti zlorabo tega instituta, je ob začetku zbiranja overjenih podpisov, potrebnih za vložitev predloga novele zakona o delovnih razmerjih v DZ, povedal Adil Huselja iz Sindikata policistov Slovenije.

V trgovinah zaradi pogoja PCT velik upad prometa

12. 10. 2021 12.27

Več kot polovica trgovcev beleži od 20- do 50-odstotni upad prometa, medtem ko kar 60 odstotkov ocenjuje, da trenutni ukrepi omejujejo njihovo poslovanje. Prav tako se skoraj polovica trgovcev zaradi razmer, povezanih s pandemijo, sooča tudi s težavami pri dobavi blaga, 13 odstotkov trgovcev pa razmišlja celo o zaprtju svojih trgovin.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'

10. 10. 2021 14.45

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Messi: Težko je bilo sprejeti, da moram oditi iz Barcelone

09. 10. 2021 11.30

Lionel Messi je v pogovoru za revijo France Football spregovoril o težki in nepričakovani selitvi iz Barcelone v Pariz. "Mislil sem, da se bom upokojil v Barceloni, težko je bilo sprejeti to, da moram oditi," je razkril v čustvenem intervjuju za ugledno francosko revijo.

Savdijci zelo blizu prevzema Newcastla

07. 10. 2021 08.07

Savdski javni naložbeni sklad (PIF), ki ga nadzira savdski princ Mohammed bin Salman, je po poročanjih otoških medijev zelo blizu prevzema Newcastle Uniteda. Novica sledi dogodkom lanskega poletja, ko je Premier liga PIF-u preprečila prevzem kluba s severa Anglije.

YamYam in Balladero: Nikoli po tisti poti, ki je že znana

02. 10. 2021 16.00

Dominik Bagola in David Halb sta stara glasbena znanca, resnična bratranca, poznana po zasedbah Psycho-Path, Werefox, ter tudi samostojnih poteh kot Balladero in najnovejši YamYam. Kako je prišlo do sodelovanja pri novi pesmi Poletim in kaj imata še "v ognju", sta nam zaupala v pogovoru.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Kar 53 odstotkov zaposlenih na delovnem mestu trpi

02. 10. 2021 16.52

Raziskava med več kot milijon zaposlenimi je pokazala, da jih dnevno na delovnem mestu trpi več kot polovica. Epidemija je močno spremenila naša pričakovanja in zahteve glede dela, prvič v zgodovini pa zaposleni kot enega najpomembnejših elementov uspešnosti niso navedli le ‘imeti službo’, ampak ‘imeti dobro službo’. In katere so prioritete Slovencev, ko se odločajo za delo?

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah

02. 10. 2021 07.00

Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Drozg prvič dobil priložnost pri Pittsburghu

29. 09. 2021 14.00

Slovenski hokejski reprezentant Jan Drozg je prvič v karieri oblekel dres NHL moštva Pittsburgh Penguins, ko je dobil priložnost na pripravljalni tekmi pred novo sezono. Pingvini so tekmo izgubili, 22-letni Mariborčan pa je odigral slabih deset minut.

Zaradi pogoja PCT velik upad prometa v gostinstvu, številni bodo odpuščali

29. 09. 2021 13.05

Uvedba pogoja PCT za uporabnike storitev je že pustila posledice v gostinski dejavnosti. Od začetka preverjanja pogoja PCT je večini gostincev promet upadel za 30‒50 odstotkov, kar 38 odstotkov pa jih razmišlja o odpuščanju zaposlenih, če jim država ne bo pomagala s subvencioniranjem skrajšanega delovnega časa ali čakanja na delo, opozarjajo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.

V bolnišnicah porast zaradi covida in respiratornih obolenj hospitaliziranih otrok

28. 09. 2021 07.23

"V zadnjih 14 dneh je sprejemov v otroško kliniko bistveno več," je dejal namestnik predstojnika pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Homan. Kot je dejal tudi v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič, s tem raste tudi potreba po kadru, zato bodo že kmalu razmišljali o omejitvi elektivnih programov. Zaradi prevelike zasedenosti so medtem že zaprli specialistično pediatrično ambulanto v SB Novo mesto.

Svet UKC Ljubljana za mesto generalnega direktorja podprl Golobiča

27. 09. 2021 10.32

Svet ljubljanskega kliničnega centra je za novega generalnega direktorja bolnišnice potrdil dosedanjega v. d. direktorja Jožeta Golobiča, za strokovno direktorico pa Jadranko Buturović Ponikvar, ki torej ostaja na isti funkciji. Golobič sicer za uradni prevzem mandata s polnimi pooblastili potrebuje še soglasje vlade.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov

27. 09. 2021 06.00

Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Pazite se takšnih finančnih svetovalcev!

27. 09. 2021 00.15

Verjetno ste že imeli opravka s t.i. finančnim svetovalcem, ki vas je obiskal na domu in »popljuval« vaša sklenjena življenjska in naložbena zavarovanja ter sklenil svojo polico, češ, da ima on najboljše varčevanje ali zavarovanje za vas. V FINANČNI HIŠI opozarjajo, da se pazite samooklicanih finančnih svetovalcev, saj vam lahko naredijo več škode kot koristi.

Daljše čakalne dobe, nediagnosticirane bolezni, prestavljene operacije ...

25. 09. 2021 07.00

Kakšne so posledice epidemije za bolnike, za naše zdravstvo? Koliko med vami je takšnih, ki zaradi strahu pred okužbo, zaradi slabše dostopnosti do zdravnikov niste pravočasno prišli do diagnoze? Koliko je takšnih bolnikov, ki so jim zaradi epidemije prestavili operacije, diagnostične in kontrolne preglede? Zbrali smo podatke o čakalnih dobah in vrstah, v mariborskem UKC so zaradi epidemije covida-19 opravili kar 6000 operacij manj, kot bi jih sicer.

Poklukar: Če se bodo razmere slabšale, bomo sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse

24. 09. 2021 11.55

Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil aktivnosti v zvezi z nacionalnim razpisom za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Ministrstvo je do zdaj podpisalo pogodbo s 57 izvajalci, ki bodo opravili določene posege, na katere pacienti čakajo nedopustno dolgo. Opozoril je, da trenutne razmere v zdravstvu, povezane z epidemijo, čakalne dobe še podaljšujejo, številni posegi in pregledi pa so odpovedani. Napovedal je tudi, da bodo – če se bodo epidemiološke razmere slabšale – sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse.

Pique: Ne želim nositi dresa Barcelone, da bi bil drugi ali tretji

24. 09. 2021 08.38

Barcelona po remiju v Cadizu (0:0), ko je po izključitvi Nizozemca Frenkieja de Jonga zadnje pol ure igrala z igralcem manj na travniku, na prvenstveni lestvici Primere Division zaseda sedmo mesto z devetimi osvojenimi točkami in z zaostankom sedmih točk za zagrizenim tekmecem Realom ob odigrani tekmi manj. Španski mediji – izstopajo seveda katalonski – že kar nekaj časa namigujejo na možno menjavo trenerja Ronalda Koemana, za katerega je znano, da nima dobrega odnosa s predsednikom kluba Joanom Laporto, po novem pa niti s slačilnico ni več na "ti". Po skromnem remiju in bledi igri v Cadizu se napovedi o menjavi stopnjujejo. Barca že tri tekme zapored zaman išče zmago ...

1011 novih okužb. Jereb: Konec meseca do 140 bolnikov na intenzivnih oddelkih

23. 09. 2021 09.42

V Sloveniji smo v sredo ob opravljenih 5618 PCR-testih zabeležili 1011 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 18 odstotkov testov. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znaša 648. Konec septembra naj bi bolnišnično zdravljenje po ocenah potrebovalo od 350 do 400 covidnih bolnikov na navadnih oddelkih in do 140 bolnikov na oddelkih intenzivne nege, je na novinarski konferenci pojasnil infektolog Matjaž Jereb. V bolnišnicah sicer po njegovih besedah še vedno prevladujejo necepljeni covidni bolniki.

Vroče v Barceloni: Koeman ni odgovarjal na vprašanja, le prebral sporočilo in odšel

22. 09. 2021 15.37

Da stanje v Barceloni ni rožnato, čivkajo že vrabci na strehi. Dejstvo je, da je finančna kriza, ki je 'zakrivila' tudi odhod zvezdnika Lionela Messija, zarezala globoko v temelje kluba. Pod vse večjim pritiskom je tudi trener Ronald Koeman, ki je priložnost v tej težki situaciji za katalonski ponos ponudil zelo mladim, a talentiranim nogometašem. Na novinarski konferenci pred tekmo s Cadizom ni odgovarjal na vprašanja novinarjev, v treh minutah je le prebral napisano sporočilo za javnost.

Gostinci vladi: Nadzor izpolnjevanja PCT ste preložili na pleča natakarjev

20. 09. 2021 19.25

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je ostro proti izpolnjevanju pogoja PCT v skorajda vsem javnem življenju. Zato zahteva odpoklic izpolnjevanja pogoja za vrtove in terase gostiln ter lokalov, za javne prevoze, za oskrbo z bencinom na bencinskih črpalkah ter za uporabo zdravstvenih storitev.

Je že zavrelo na relaciji Messi - Pochettino? Brez stiska rok ob menjavi

20. 09. 2021 12.35

Nogometaši PSG-ja so v šestem krogu francoske Ligue 1 z 2:1 premagali zasedbo Lyona, potem ko je v izdihljajih tekme odločilni zadetek po podaji Kyliana Mbappeja zabil rezervist Mauro Icardi. Še pred tem je veliko pozornosti požela reakcija prvega zvezdnika Parižanov Lionela Messija, potem ko ga je njegov rojak, trener PSG-ja Mauricio Pochettino, potegnil iz igre. 49-letni strokovnjak mu je ponudil roko, Messi pa se ni odločil za stisk.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.