kadra

Na posnetku nasilništva v Trebnjem poleg 16-letnice še eno dekle
06. 09. 2023 11.08
Izživljanje nad oskrbovanci v domu za starejše občane v Trebnjem je ob podrobnem pregledu posnetkov dobilo novo dimenzijo. Na enem izmed posnetkov, ki ga je dijakinja objavila na družbenem omrežju Tik Tok in prikazuje nedopustno obnašanje 16-letnice do oskrbovanca, je namreč prisotna tretja oseba, ki se, kot smo videli na posnetku ob dogajanju nasmehe, se obrne stran in odide. Pozor: gre za še eno osebo, ki je v domu starejših občanov opravljala študentsko delo, je za oddajo 24UR ZVEČER potrdila direktorica trebanjskega doma.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?
06. 09. 2023 19.35
Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54
Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Nova priporočila, kako ravnati z onesnaženim muljem, zemljo in vodo
04. 09. 2023 15.49
Mesec dni po poplavah je večja količina mulja še vedno odložena na začasnih lokacijah na prizadetih območjih, je po delovnem obisku sporočila Delovna skupina za obnovo po poplavah. Na 21 merilnih mestih so pristojne službe odvzele vzorce mulja in tal pod sedimentom, rezultatov zaenkrat še ni. NIJZ pa je medtem pripravil priporočila za ustrezno ravnanje z odpadnim muljem ter onesnaženo zemljo in vodo.

Težave v raju: Sancho trenerja ten Haga označil za lažnivca
04. 09. 2023 16.57
Po tem, ko so nogometaši Manchester Uniteda izgubili na derbiju kroga proti Arsenalu, je trener rdečih vragov Erik ten Hag povedal, da je Jadona Sancha doma pustil zaradi slabih predstav na treningih. Angleški krilni napadalec je preko družbenih omrežij sporočil, naj ljudje ne verjamejo vsemu, kar preberejo, in da je že dolgo grešni kozel v garderobi Manchester Uniteda.

Občine na porečju Kamniške Bistrice potrebujejo več časa za popis škode
03. 09. 2023 18.09
Župani občin v porečju Kamniške Bistrice predsednico države, vlado in upravo za zaščito in reševanje pozivajo, naj nemudoma podaljšajo vse zastavljene roke za popis škode po avgustovski ujmi. Navodila so namreč, kot opozarjajo, dobili prepozno, aplikacija, kamor beležijo škodo, pa ne deluje tako, kot bi morala. Vlado tudi pozivajo, naj zagotovi dovolj denarja za poplačilo vseh intervencijskih stroškov in pozornost posveti tudi sanaciji in vzdrževanju manjših pritokov ter hudournikov. Vlada odgovarja, da je lovljenje rokov ključnega pomena, saj je od tega odvisna priprava vloge za sredstva iz Solidarnostnega sklada Evropske Unije.

Liverpool zavrnil 175 savdijskih milijonov za Mohameda Salaha, Amrabat v United
02. 09. 2023 09.47
Angleški nogometni velikan Liverpool je po petkovih poročilih z Otoka zavrnil izjemno ponudbo Al-Itihada iz Savdske Arabije v višini 150 milijonov funtov (175 milijonov evrov) za Mohameda Salaha. Manchester United se je okrepil s Sofyanom Amrabatom, PSG pa je pripeljal Randala Kola Muanija.

Iztekata se roka za predhodno oceno škode v občinah in gospodarstvu
01. 09. 2023 07.29
Z današnjim dnem se izteka rok v ujmi prizadetim občinam, da sporočijo predhodno oceno škode, ki bo podlaga za predplačilo v vrednosti do 40 odstotkov. Rok, do katerega morajo občine vnesti vse podatke o škodi v aplikacijo Ajda, pa se bo iztekel 22. septembra. Iz občin ob tem prihajajo pobude, da bi roke za vnos podatkov o škodi podaljšali. Prav tako se danes izteče rok, do katerega morajo gospodarski subjekti, ki želijo dobiti predplačilo povrnitve gospodarske škode po ujmi, oddati oceno škode. Za druge subjekte, ki želijo uveljaviti škodo, a ne potrebujejo predplačila, je rok 20. september.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?
01. 09. 2023 06.00
Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov
31. 08. 2023 06.00
V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

Šole ostale brez študentskega dela, ki je nadomeščalo manjkajoči kader
30. 08. 2023 20.02
Učitelji so na nogah. Tik pred začetkom šolskega leta so jim s šolskega ministrstva poslali dopis, v katerem jim sporočajo, da šolam ne bodo več plačevali dela študentov. Ti so doslej pomagali v kadrovsko podhranjenih šolah, ponekod so predstavljali kar desetino kadra. Ravnatelji zdaj mrzlično iščejo nove ljudi, nekateri kar z objavami oglasov na družbenih omrežjih. Združenje ravnateljev pa pristojnemu ministru sporoča, da šolskega leta zaradi premalo kadra ne morejo kar prestaviti.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?
30. 08. 2023 06.00
Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Serena Williams s prikupnim posnetkom sporočila, da je drugič postala mama
22. 08. 2023 20.58
Serena Williams je drugič postala mama. Nekdanja teniška zvezdnica se je skupaj z možem Alexisom Ohanianom razveselila drugega otroka, novico o tem, da sta znova postala starša, pa je sporočila s prikupnim videoposnetkom na TikToku. "Dobrodošel, moj lepi angel," je zapisala ob video, na katerem novorojenčka drži v naročju, ob njej pa sta mož in njuna prvorojenka Olympia.

Filmski festival v San Sebastianu bo odprl zadnji film Hayaa Miyazakija
17. 08. 2023 19.31
Letošnji filmski festival v španskem San Sebastianu bo odprl zadnji film japonskega režiserja Hayaa Miyazakija z naslovom Deček in žerjav. Animirano fantazijsko pustolovsko dramo, za katero je Miyazaki dejal, da je njegov zadnji film, bodo prikazali 22. septembra, ko bo film tudi doživel evropsko premiero.

V Malečniku že več kot pol leta brez družinskega zdravnika
12. 08. 2023 11.50
V Malečniku pri Mariboru, kjer so na začetku tega leta ostali brez družinskega zdravnika, še vedno čakajo na novega. Občina je sicer podelila koncesijo zasebnemu medicinskemu centru Julius, a tudi ta ni našel zdravnika za to ambulanto. Zato mora občina poiskati novega koncesionarja. Objavo razpisa načrtuje konec avgusta.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?
10. 08. 2023 11.38
Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Krznar: Treba je sprejeti vlogo favorita in jo upravičiti
02. 08. 2023 21.04
Maribor je, kar se evropskih tekmovanj tiče, najbolj izkušeno slovensko moštvo, a si morajo Mariborčani letošnjo evropsko jesen, za razliko od večnih rivalov Olimpije, še zagotoviti. Na prvi tekmi drugega kroga kvalifikacij Konferenčne lige so v gosteh pri luksemburškem Differdangeju igrali le 1:1 in še zdaleč niso navdušili, zato jih na povratni tekmi v Ljudskem vrtu čaka še veliko dela.

Težave z inštalacijo na mariborski pediatriji: fekalije vdrle tudi v mlečno kuhinjo
02. 08. 2023 13.10
Prepoved točenja vode, umivalniki za celotno stavbo zgolj v pritličju, težave z inštalacijo in vdor vode v prostore, celo v mlečno kuhinjo, kjer se pripravlja sterilno mleko za novorojenčke, je le nekaj težav, s katerimi naj bi se soočali na mariborski pediatriji. Da imajo težave z inštalacijo, že dlje časa priznavajo tudi na UKC Maribor, kjer sicer trdijo, da so nastale težave že sanirali in odpravili.

Občani Divače proti namestitvi varovancev Doma na Krasu v še eno enoto
23. 07. 2023 17.06
Da imajo prebivalci Divače težave z odločitvijo vodstva Doma na Krasu, da v njihovo sosesko namesti še eno enoto za varovance Doma, ni novost. Vendar – ali gre res za nestrpnost prebivalcev do "drugačnih", kot so dejali mnogi, ali preprosto za neposlušnost, prikrivanje podatkov in namerno zavajanje, kot trdijo prebivalci Divače?

Oče šestletnika v priporu. Mesec: V primeru kršitev bodo vpleteni odgovarjali
21. 07. 2023 09.30
Oče šestletnega dečka, ki je osumljen omogočanja uživanja prepovedanih drog ter zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, je bil pred preiskovalnega sodnika priveden 13. julija, ta pa je zanj odredil pripor. Trenutno je moški še vedno v priporu, poteka preiskava. Inšpektorat za delo medtem izvaja inšpekcijski nadzor CSD-ja. Iz CSD Južna Primorska odgovarjajo, da so z mnenjem sodišču podprli predlog mame za zaščito otroka, a da do maja niso prejeli nobenih informacij, ki bi zahtevale ukrepanje s strani CSD-ja. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je dogodek označil za "nesprejemljiv za slovensko družbo", napovedal pa je tudi ostre ukrepe v primeru zaznanih nepravilnosti.

Še zadnja možnost za tiste, ki so zašli
21. 07. 2023 06.00
Več kot 30 let že dala v zaporskem sistemu, a na snemanje za Popkast generalni direktor Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij RS, ki je svojo karierno pot začel v največjem moškem zaporu na Dobu, pride veder in nasmejan. Očitno delo v slovenskih zaporih le ne more biti tako slabo, pomislim ob tem. In očitno delo z ljudmi, ki so izvrševali kazniva dejanja, tudi tista najbolj zavržna in obsojanja vredna, ni nujno tako zelo stresno, da ga nihče ne bi želel opravljati.

Tujci rešujejo naš turizem, država pa njihovo zaposlovanje duši z birokracijo
18. 07. 2023 06.54
V obdobju covida je turizem in gostinstvo zapustilo več tisoč natakarjev, kuharjev, sobaric ... To so bili strokovni, izkušeni kadri, ki so v panogi "delali vse življenje". Odšli so, ker so dobili boljše službe z boljšimi urniki za približno enako plačo. Manko kadra hotelirji in gostinci nadomeščajo z zaposlovanjem tujcev, teh je vsako leto več. Danes tako že vsak peti turistični delavec prihaja iz tujine, vedno več jih je tudi z drugih koncev sveta – Nepala, Filipinov, Bangladeša, Gvatemale. V današnji rubriki Dejstva analiziramo, kaj bi morali storiti, da bi tuje delavce lažje privabili v Slovenijo in da bi najboljši kadri tu potem tudi ostali. Slovenija ni konkurenčna ne pri plačah ne pri nadzoru izkoriščanja, še manj pri urejanju njihove delovne dokumentacije. Na dovoljenje za prebivanje in delo tako delavci kot delodajalci lahko čakajo tri, štiri, celo pet ali šest mesecev. Zakonski rok je 30 dni.

Dolgotrajna oskrba: 'Plače v Sloveniji so že zdaj nadpovprečno obremenjene'
14. 07. 2023 06.53
Odbor DZ za delo je z 10 glasovi za in petimi proti pripravil dopolnjeni predlog zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku. Predlog določa pravice iz dolgotrajne oskrbe in od 1. julija 2025 opredeljuje obvezen prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka tako za delodajalce kot delojemalce in upokojence.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?
12. 07. 2023 06.00
Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah
11. 07. 2023 06.00
V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Golob: Ministrov odhod je logičen in pričakovan
07. 07. 2023 15.16
Danijel Bešič Loredan po dobrem letu dni zapušča položaj ministra za zdravje. Premier Robert Golob mu je predložil odstopno izjavo, minister pa jo je podpisal. Golob je dejal, da imata z Bešičem Loredanom na temo krepitve javnega zdravstvenega sistema različne poglede, zato je bil ministrov odhod po premierjevih besedah logičen in pričakovan.

Zaposleni v bolnišnici Slovenj Gradec z brezplačnim delom krajšali čakalne dobe
06. 07. 2023 14.16
Osebje Splošne bolnišnice Slovenj Gradec je nedavno brezplačno opravilo 200 dodatnih ur dela. Z akcijo, ki so jo poimenovali Ni nam vseeno, so želeli prispevati k odpravljanju čakalnih vrst v zdravstvu, pokazati na nujnost sistemskih rešitev in da pacienti zanje niso le številke, so sporočili iz bolnišnice.

'Ko vam povedo takšno diagnozo, se vam poruši svet'
05. 07. 2023 18.31
Za starša ni hujšega kot to, da otrok zboli. Še toliko bolj boleča je nemoč, ko otroku ne moreš pomagati, saj je zdravje v rokah drugih oseb, zdravnikov, kirurgov. V takšni situaciji se letno v Sloveniji znajde okoli 100 staršev otrok, ki se rodijo s srčnimi napakami in potrebujejo operacijo. Nekateri otroci, ki nujno potrebujejo operacijo na srcu in bi jo lahko opravila le srčna kirurga, ki sta odšla iz ljubljanskega UKC, so zdaj napoteni v tujino.

KPK: Večina javnih zavodov nima ustreznega kadra za vodenje javnih naročil
05. 07. 2023 10.44
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila analizo delovanja javnega sektorja na področju zdravstva. Analiza je zajemala pregled dobaviteljev medicinske opreme 26 javnim zdravstvenim zavodom na sekundarni ravni. Kot glavno problematiko ocenjujejo različne informacijske sisteme zavodov za vodenje enakih zadev in kader, ki nima vseh potrebnih kompetenc za vodenje javnih naročil. Sedem zdravstvenih zavodov sicer ni ustrezno poročalo o javnih naročilih, so še opozorili.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen
03. 07. 2023 19.36
Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.