kakor

New York napovedal vojno komarjem
10. 09. 1999 12.33
New York se v zadnjih dneh ubada s precej nenavadno nadlogo glede na zemljepisno lego mesta. Še pred tednom dni je novica o množicah komarjev, ki prenašajo hudo možgansko bolezen, minila skoraj neopaženo, po smrti treh ljudi pa je zadeva postala precej bolj resna. Najbolj noro mesto na svetu, kot mu radi pravijo domačini, je ob dobivanju bitke s kriminalom zdaj napovedalo pravo vojno komarjem, celotno območje mesta New York pa obletavajo helikopterji, iz katerih spuščajo insekticid.

Družina Clinton kupila ''hiško'' v New Yorku
03. 09. 1999 11.35
Bela hiša je sporočila, da sta ameriški predsednik Bill Clinton in njegova soproga Hillary v državi New York kupila 1,7 milijona dolarjev vredno hišo, kjer bosta stanovala, ko se predsedniku v začetku leta 2001 izteče drugi mandat. Nakup hiše pomeni prvi korak k prijavi stalnega bivališča v državi New York v kateri bo Hillary po napovedih kandidirala za zvezno senatorko na volitvah konec leta 2000, čeprav svoje namere še ni uradno razglasila.

Mnenje so podali trenerji
01. 09. 1999 21.06
Evropska nogometna zveza (UEFA) se je v Ženevi sestala s trenerji desetih najmočnejših evropskih klubov, da je s prve roke slišala njihova mnenja o morebitnih reformah nogometa.

Obnovitev kosovskih hiš šele spomladi
01. 09. 1999 17.20
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) v poročilu o škodi na Kosovu ugotavlja, da je bilo vseh 29 kosovskih občin bolj ali manj prizadetih. Študija UNHCR je zajela 90 odstotkov v vojni prizadetih vasi, pri čemer je bilo ugotovljeno, da je 50.000 hiš na Kosovu popolnoma uničenih, 50.000 jih je 20 do 60-odstotno poškodovanih, vendar naj bi se jih dalo popraviti.

Wagnerjev klavir spet v Vili Wahnfried
16. 08. 1999 16.41
Muzej Richarda Wagnerja v Vili Wahnfried v Bayreuthu je po novem bogatejši za še en privlačen eksponat, saj se je v svoje prvotno domovanje vrnil klavir, na katerem je komponiral Wagner. Vodja muzeja Sven Friedrich, bayreuthski župan Dieter Mronz in vodja Mestnega zgodovinskega muzeja Volker Rodekamp so v ponedeljek glasbilo predstavili tudi javnosti. Klavir je skladatelju leta 1864 podaril njegov občudovalec, bavarski kralj Ludwig II., tovarna klavirja Bechstein pa ga je oblikovala kot pisalno mizo, v katero je bil vgrajen ploščat klavir. Na njem je Wagner v času izgnanstva v Tribschnu in kasneje v Vili Wahnfried v Bayreuthu komponiral svoje Mojstre pevce nuerenberške, tretje dejanje Siegfrieda, kakor tudi Parsifala. Ohranjen je le zgornji del s ploščatim klavirjem in pisalna plošča, medtem ko se je spodnji del s predali, liro in pedalom izgubil. Glasbilo je bilo po II. svetovni vojni v Leipzigu, od leta 1961 v depoju s starimi glasbili tamkajšnje univerze. Muzej Richarda Wagnerja si je po ponovni združitvi Nemčije najprej zaman prizadeval za njegovo vrnitev, nazadnje pa je uspel. Pred vrnitvijo v Bayreuth so klavir še strokovno restavrirali.

Deveti festival Okarina na Bledu
04. 08. 1999 09.08
Na Bledu bo letos že devetič potekala Okarina, festival ljudske glasbe z najdaljšo tradicijo v tem delu Evrope. Od danes do 8. avgusta bodo na Pristavi, v primeru slabega vremena pa v blejski Festivalni dvorani, nastopile skupine iz Italije, Velike Britanije, Mongolije in Slovenije. Pristava s svojo izjemno akustiko notranjega dvorišča omogoča izvajalcem kakovostno in tej glasbi primerno predstavitev, občinstvu pa ob glasbenem užitku tudi potrebno infrastrukturo. Vsega tega na prostem ni mogoče zagotoviti.

Svetovni dan prebivalstva v znamenju boja proti AIDS-u
09. 07. 1999 09.11
Letošnje proslave Svetovnega dne prebivalstva 11. julija bodo potekale po vsem svetu in se med drugim osredotočile na problem premagovanja bolezni AIDS s pomočjo reproduktivnega zdravstvenega varstva in odgovornostjo posameznikov ter skupnosti. Svetovni dan prebivalstva bodo praznovali v več kot 150 državah, kakor tudi nevladnih organizacijah in drugih ustanovah. Po informacijah iz Sklada združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA) bodo praznovanja zajemala zborovanja, govore nacionalnih in lokalnih voditeljev, predavanja, seminarje ter športne prireditve.

Če bo stavka, bo znano v ponedeljek
02. 07. 1999 19.19
V zvezi z napovedano stavko Samostojnega sindikata kontrolorjev letenja (SSKL) 6. julija, je Uprava RS za zračno plovbo (URSZP) v izjavi za javnost predstavila delo pogajalske skupine vlade in napovedala skupen sestanek vladne pogajalske skupine in stavkovnih odborov obeh sindikatov (SSKL in SATS - Sindikat aeronavtičnih in tehničnih služb), ki bo v ponedeljek, 5. julija. Takrat naj bi postalo znano, če bo naslednjega dne do stavke prišlo.

Filmski festival v Karlovyh Varyh
30. 06. 1999 17.58
V starem češkem zdraviliškem mestu Karlovy Vary bo od 2. do 10. julija že 34. mednarodni filmski festival, ki ga Mednarodna federacija združenj filmskih producentov uvršča med tekmovalne festivale najvišjega evropskega ranga, kakršne imajo festivali v Cannesu, Benetkah in Berlinu.

Začetek 78. Mednarodne konference o delu
02. 06. 1999 09.22
V Ženevi se je 1. junija začelo 78. zasedanje Mednarodne konference o delu, ki se je udeležujejo predstavniki 174 držav članic Mednarodne organizacije dela (ILO). Letošnje zasedanje konference bo trajalo do 17. junija, večino časa pa bo posvečeno razpravam o sprejetju nove mednarodne konvencije namenjene odpravi hudim oblikam izkoriščanja otrok, med drugim suženjstva in prostitucije. Konferenco je odprl novi generalni direktor ILO Juan Somavia, ki je položaj nastopil letos marca. Poleg delegatov se bodo konference udeležili še predsednica Švice Ruth Dreifuss, predsednik Slonokoščene obale Henri Konan Bedie in ameriški predsednik Bill Clinton, ki bo imel govor 16. junija.

Ivanov na uradnem obisku na Kitajskem
01. 06. 1999 19.16
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko. Teme pogovorov se bodo sukale okrog krize v ZRJ, kakor tudi o medsebojnih odnosih. Razpravljali naj bi tudi o varnostnih vprašanjih v azijskem prostoru in krepitvi sodelovanja med državama.

Janko Jelnikar v Fotogaleriji STOLP
23. 05. 1999 20.22
V Fotogaleriji STOLP v Mariboru bodo v nedeljo, 30. maja, odprli razstavo fotografij Janka Jelnikarja. Razstavo, ki bo na ogled do 19. junija, sestavljajo trije ciklusi, ki so nastali v zadnjih letih, in sicer Listi, Čelarne slike in Drevesni grafiti, kar je skupno 66 fotografij. Janko Jelnikar je od leta 1997 častni član Fotokluba Maribor.

V Mariboru baleta na glasbo Čajkovskega in Ščedrina
21. 05. 1999 10.51
Plesalci baleta SNG Maribor so pripravili sodobni koreografiji baleta Francesca da Rimini na glasbo Petra I. Čajkovskega ter Ščedrinov balet Carmen po sloviti suiti Georgesa Bizeta. Premiera obeh baletov bo drevi ob 19.30 v veliki dvorani mariborskega gledališča.

Jutri bodo ustanovili konzorcij kupcev Tamovega premoženja
19. 05. 1999 19.50
V podjetju MPP Vozila se bodo jutri dopoldne zbrali zainteresirani kupci posameznih delov Tama v stečaju ter na pobudo Slovenske razvojne družbe (SRD) ustanovili konzorcij kupcev Tamovega premoženja. Na ustanovitveni sestanek je SRD, ki po nalogu svojega nadzornega sveta pripravlja ustanovitev konzorcija, povabila predstavnike 20 večjih podjetij, med ustanovitelji konzorcija pa bosta tudi SRD in Mestna občina Maribor.

Posvetovanje o ekologiji in avtoremontni dejavnosti
12. 05. 1999 18.35
V okviru programa sejemskega trojčka Energetika, Terotech-vzdrževanje in Logotrans je bilo danes v Mariboru posvetovanje o ekologiji in avtoremontni dejavnosti, ki so ga pripravili Obrtna zbornica Slovenije, Slovensko ekološko gibanje in Srednja kovinarska, strojna in metalurška šola iz Maribora. Udeleženci posveta so posebno pozornost namenili ravnanju z okolju neprijaznimi odpadki pri remontu starih vozil.

Clinton namerava osebno govoriti s kitajskim predsednikom
10. 05. 1999 17.43
Ameriški predsednik Bill Clinton namerava osebno govoriti s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom, da bi ponovno izrazil obžalovanje zaradi nenamernega napada zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu.

Solana meni, da Milošević ne sme ostati dolgo na položaju
03. 05. 1999 15.28
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević po mnenju generalnega sekretarja zveze NATO Javierja Solane dolgoročno ne sme ostati na položaju. Vendar pa cilj zračnih napadov zveze NATO ni osvojiti Beograd in ga uničiti, je v pogovoru za špansko televizijo Antena 3 danes dejal Solana.

Virtualni tenis po japonsko
28. 04. 1999 07.26
Japonci lahko po novem igrajo tenis tudi brez žogice in mreže. ''Virtualni tenis'' ne nadomesti le teniškega igrišča, ampak tudi nasprotnika. Naprava spominja na teniški lopar, vendar je za 46 centimetrov krajša. Igralec zamahne z loparjem kot pri pravem tenisu, pri tem pa vgrajen mini računalnik meri natančno pot nevidne žogice. Kakor hitro simulirani nasprotnik udari nazaj, igralec po zvoku ugotovi, iz katere smeri bo priletela žogica, in, ali jo mora udariti s forhandom ali backhandom. Da bi bila igra še bolj napeta, lopar sporoči vsakokratni rezultat virtualne igre.

Beograd: Z zajetimi ameriškimi vojaki ravnajo dobro
21. 04. 1999 19.10
S tremi ameriškimi vojaki, ki jih je zajela jugoslovanska vojska, ravnajo dobro in preiskava proti njim se nadaljuje, je danes povedal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva ZRJ Nebojša Vujović.

Prihajajo Hrvati z gledališkimi hiti
19. 04. 1999 16.13
Od 22. do 24. aprila bo v ljubljanski Drami gostoval ansambel Mestnega dramskega gledališča Gavella iz Zagreba. Predstavil se bo z izborom svojih najboljših uprizoritev zadnjih nekaj sezon, ki zajemajo tako gledališke klasike kot sodobne tuje in domače dramske pisce. To je doslej največje gostovanje kakega hrvaškega gledališča v Ljubljani. V četrtek, 22. aprila, bodo zagrebški gledališčniki uprizorili dramo <I>Zahodni privez </I>kultnega Bernarda Marie Koltesa, 23. aprila <I>Ošpice </I>hrvaškega dramatika mlajše generacije Ivana Vidića, prav tako v petek v Mali drami trenutni evropski gledališki hit <I>Closer/Bližje </I>Patricka Marberja, v soboto, 24. aprila, pa še dramo <I>Mesec dni na kmetih </I>Ivana Sergejeviča Turgenjeva.

Gaspari: EU edina možnost za Slovenijo
14. 04. 1999 19.52
Minister za finance Mitja Gaspari je na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru govoril o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo. Po njegovih besedah Slovenija druge izbire, kot da si prizadeva za vstop v EU nima, saj so vse druge možnosti nesprejemljive.

Nemški mirovni načrt za Kosovo
14. 04. 1999 11.40
Nemško zunanje ministrstvo je potrdilo obstoj svojega mirovnega načrta za Kosovo, za katerega je dal pobudo zunanji minister Joschka Fischer.

Svetovalec francoskega zunanjega ministra pri Kacinu na posvetovanjih o Kosovu
08. 04. 1999 18.21
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel svetovalca francoskega zunanjega ministra Michela Fouchera, ki na turneji po državah v regiji zbira podatke o razmerah na Kosovu, v Albaniji, Makedoniji in Črni gori.

Ted Turner namenil milijon dolarjev pomoči kosovskim beguncem
07. 04. 1999 09.31
Predsednik Sklada Združenih narodov in lastnik CNN Američan Ted Turner je dejal, da namenja milijon dolarjev kot pomoč mednarodnim prizadevanjem pri reševanju kosovskih beguncev. Turnerjev denar bo v prvi vrsti namenjen Visokemu komisariatu za begunce (UNHCR), ki je vodilna agencija OZN pri humanitarnih aktivnostih na območju okrog Kosova. Za ta denar bodo kupili šotore, odeje in druge nujne potrebščine.

Svetovna zdravstvena organizacija zaskrbljena zaradi kosovskih beguncev
07. 04. 1999 09.20
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da največjo grožnjo zdravju kosovskim beguncem predstavljajo nalezljive bolezni, kot so ošpice in kolera ter druge vodoprenosne bolezni, kakor tudi okužbe dihalnih in prebavnih organov. Najbolj ogroženi so otroci in starejši ljudje. WHO predvideva, da bodo imeli kosovski begunci tudi psihološke probleme in bodo potrebovali posebna posvetovanja.

Clinton: ''Manj možnosti, da Kosovo ostane v mejah Srbije''
31. 03. 1999 00.21
Ameriški predsednik Bill Clinton je na slovesnosti ob odkrivanju portreta nekdanjega državnega sekretarja Warrena Christopherja v State Departmentu spregovoril o kosovski krizi in med drugim dejal, da se možnosti za ohranitev Kosova v mejah Srbije zmanjšujejo.

Podvršič: dodatno zavarovana državna meja
25. 03. 1999 00.55
Generalni direktor policije Andrej Podvršič je za Televizijo Slovenija povedal, da so na ministrstvu za notranje zadeve oblikovali operativni štab, ki ga vodi njegov namestnik Stanislav Veniger. Štab spremlja situacijo in odloča o nujnih ukrepih in sicer na podlagi ocen, ki jih sprejmejo.

Slovensko zunanje ministrstvo o vojaškem posegu na Kosovu
24. 03. 1999 21.32
Slovensko zunanje ministrstvo obžaluje, da je razvoj dogodkov v Zvezni republiki Jugoslaviji privedel do točke, ko so bila izčrpana vsa diplomatska sredstva in ko je vojaški poseg NATO v ZRJ postal neizbežen. Večstranski in dolgotrajni napori mednarodne skupnosti za rešitev krize po diplomatski poti in za preprečitev še večje humanitarne katastrofe ter jasna opozorila ZRJ so ostali neuspešni zaradi zavrnitve oblasti v Beogradu, da sprejmejo sporazum o miru in samoupravi Kosova iz Rambouilleta in da spoštujejo zahteve mednarodne skupnosti, kakršne izhajajo iz resolucij Varnostnega sveta OZN 1160, 1199 in 1203, je v sporočilu za javnost zapisalo slovensko zunanje ministrstvo.

Kofi Annan podprl odločitev arbitražne komisije za Brčko
06. 03. 1999 08.44
Generalni sekretar OZN Kofi Annan trdno podpira odločitev arbitražne komisije o ustanovitvi okrožja Brčko, ki bo spadalo pod mešano upravo vlade Bosne in Hercegovine ter bosanskih Srbov. ''Za Brčko, kakor tudi za celo Bosno in Hercegovino ni druge rešitve kot demokracija in multietnična vladavina, zato sem še posebej zadovoljen zaradi odločitve arbitražne komisije,'' je dejal Annan.

Na Kosovu ugrabili pet Srbov
22. 01. 1999 15.07
Srbski informacijski center v Prištini je sporočil, da so albanski teroristi, kakor srbske oblasti imenujejo pripadnike Osvobodilne vojske Kosova, ponoči ugrabili pet starejših Srbov, v mestu Vučitrna na severu Kosova.