kakovosti

Spalletti: Maradona bo iz raja navijal za Napoli

17. 02. 2022 11.04

Po dveh tekmovalnih dneh elitne Lige prvakov je čas še za drugo najmočnejše klubsko tekmovanje na stari celini, Ligo Evropa. Najatraktivnejši obračun uvodnega kroga izločilnih bojev bo gotovo med Barcelono in Napolijem, katerega strateg Luciano Spalletti je tekmo označil za 'sanjsko', predstavnikom medijev pa je dejal, da bo za Neapeljčane navijal tudi pokojni Diego Maradona. Prenos obračuna si boste lahko od 18.30 dalje ogledali na Kanalu A in VOYO.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?

17. 02. 2022 06.00

Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

'V zdravstvu je slišati le o zdravnikih, kar pa ni prav'

16. 02. 2022 07.12

Ker z vladno stranjo niso zbližali stališč glede stavkovnih zahtev, med drugim po zvišanju plač, so reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva v sredo stavkali. Šlo je za medicinske sestre, fizioterapevte, laborante, čistilke, zaposlene v domovih za starejše. Kot so sporočili iz Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, "vladna stran ni bila pripravljena niti minimalno prisluhniti" njihovemu predlogu. Koordinacija stavkovnih odborov se bo po današnji stavki na sestanku v četrtek dogovorila o nadaljnjih aktivnostih. "Vsekakor bomo stavkovne aktivnosti stopnjevali, če vlada ne bo konstruktivno pristopila k pogajanjem," so sporočili.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva

14. 02. 2022 18.30

Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'

14. 02. 2022 06.00

Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Hrgota: Presenečen sem nad njihovim presenečenjem zaradi diskvalifikacij

11. 02. 2022 09.11

Diskvalifikacije v ženskem delu ponedeljkove mešane ekipne tekme na olimpijskih igrah v Pekingu so sodeč po zapisih v tujih medijih vrgle slabo luč na smučarske skoke. S tem se ne strinja glavni trener slovenske moške reprezentance Robert Hrgota. Pravzaprav je celo presenečen nad debatami, ki so vzniknile v zadnjih dneh.

Prodajni avtomati – neizkoriščen potencial za spreminjanje prehranskih navad

10. 02. 2022 14.40

Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije je v imenu organizacij, vključenih v projekt Zveze potrošnikov Slovenije "Moja izbira = Veš, kaj ješ”, zdravstvenim ustanovam in fakultetam v Sloveniji septembra lani poslalo pobudo, naj postane spoštovanje Priporočil za polnjenje prodajnih avtomatov s hrano del razpisnih pogojev za ponudnike prodajnih avtomatov in nameščanje le-teh v ustanovi. Danes so o tem spregovorili na virtualni novinarski konferenci. Kot pravijo, se že kažejo prve znanilke sprememb – ljudje si želimo zdravih izbir.

STA lani kljub zahtevnemu letu poslovno končala v zelenih številkah

10. 02. 2022 12.44

Direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) Igor Kadunc in odgovorni urednik STA Aljoša Rehar sta spregovorila o izzivih minulega in aktualnega leta. Oba sta izpostavila, da je bilo minulo leto zahtevno, a je STA kljub temu uspela ohraniti raven produkcije in leto poslovno končala v zelenih številkah, tudi s pomočjo donacij.

Zajc: Na gospodarskem ministrstvu pričakujemo uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež v Savi

09. 02. 2022 16.46

Na gospodarskem ministrstvu po besedah državnega sekretarja Simona Zajca ob morebitni prodaji 43-odstotnega lastniškega deleža sklada York v družbi Sava pričakujejo, da bosta Slovenski državni holding (SDH) in ministrstvo za finance v svojem delu nalog po proučitvi vseh relevantnih okoliščin uveljavila predkupno pravico državnih lastnikov družbe.

555-karatni črni diamant Enigma prodan za 3,8 milijona evrov

09. 02. 2022 19.40

V Londonu so na spletni dražbi priznane dražbene hiše Sotheby's za preračunanih 3,8 milijona evrov prodali Enigmo, največji znani brušeni diamant na svetu s 555 karati in 55 facetami. V to ceno sicer še ni vključena kupčeva premija.

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu

08. 02. 2022 12.33

Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

Poljska drsalka: Teden sem preživela v strahu, kdo bo odgovarjal za vso to zmedo?

07. 02. 2022 11.31

26-letna drsalka Natalia Maliszewska je po tednu dni negotovosti, ali bo lahko nastopila na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu ali ne, na koncu doživela razočaranje. Poljakinja je namreč ob prihodu na Kitajsko vrnila pozitivni test na koronavirus, zaradi česar je bila njena udeležba pod vprašajem, dan pred tekmo pa je bila negativna, kar po uradnih pravilih ni dovolj za nastop, a organizatorji so se sprva odločili drugače. A sanje so se ji porušile na dan tekme, ko je bila primorana nazaj v samoizolacijo. Po še enem preobratu in dveh izpuščenih tekmah pa je Poljakinja le zadostila vsem pogojem in se bo v soboto lahko pomerila v paradni disciplini.

5G in letala v Sloveniji: Posegi na vplivno območje letališč le ob zeleni luči CAA

07. 02. 2022 10.47

Januarja je več letalskih družb odpovedalo polete v ZDA, šlo pa je za odziv na bojazni, da bi lahko aktivacija komunikacijskih stolpov za omrežje 5G blizu letališč zmotila delovanje navigacijskih sistemov letal. Britanska agencija za civilno letalstvo je letalskim družbam izdala varnostno opozorilo. V nekaterih delih ZDA so vmes zaustavili aktivacijo omenjene tehnologije, drugod se njeno uvajanje zdaj nadaljuje. Dogajanja v zvezi s to problematiko, predvsem morebitna motenja radijskih letalskih višinomerov s 5G signali, skrbno spremljajo tudi po Evropi, enako v Sloveniji. Glede morebitnega postavljanja stolpov, denimo v okolici Brnika, bi bilo preverjanja treba začeti že v fazi prostorskega urejanja, pravijo pristojni.

Najgroznejši pop duo se vrača z najgroznejšo popevko

06. 02. 2022 11.00

Denzel Curry na sprehodu mimo muzeja, Central Cee pa okrog bloka.

Na Dunaj nič več z bencinskimi in dizelskimi vozili?

05. 02. 2022 16.08

Dunaj se je zavezal, da bo z ogrevanja na plin postopoma prešel na sosežig, sončne celice in geotermalno energijo – medtem ko se Ljubljana šele počasi pripravlja na prehod s premoga na plin. Vstop v mesto z bencinsko in dizelsko gnanimi avtomobili ne bo več mogoč, s plinskimi in električnimi vozili pa bodo pomladili vozni park magistrata, da bi do leta 2040 postali ogljično nevtralno mesto.

Vse drugo kot gladka zmaga proti Turkinjam bi bilo za Krimovke prava katastrofa

04. 02. 2022 14.48

Rokometašice Krima Mercatorja bodo po krajšem prisilnem odmoru v soboto nadaljevale nastope v Ligi prvakinj. V dvorani Stožice bodo gostile zasedbo turškega Kastamona, z zmago pa bi tekmicam pobegnile in se obenem približale Sävehofu. V izločilne boje sicer vodi kar šest mest. Ljubljančanke so v dosedanjem delu sezone odigrale deset tekem, zabeležile pa le dve zmagi. V taboru nekdanjih dvakratnih evropskih klubskih prvakinj se zavedajo, da bi bil morebitni spodrsljaj proti Turkinjam enak katastrofi.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Iris: študentsko izdelan robotski rover, ki bo kmalu raziskoval Luno

03. 02. 2022 19.22

Profesor robotike William »Red« Whittaker je vodil razvoj majhnega robota na kolesih, imenovanega Iris, ki bi lahko postal prvi rover brez posadke, ki ga je ZDA poslala na raziskovanje Lune. Iris niso zgradili izkušeni inženirji pri Nasi ali velikem letalskem podjetju, temveč Whittakerjevi študenti na univerzi Carnegie Mellon v Pittsburghu. Robot je bil pred kratkim pritrjen na lunarno pristajalno napravo za izstrelitev, načrtovano za sredino leta 2022.

Ferrari 4500 zaposlenim izplačal rekordno nagrado

03. 02. 2022 16.35

Italijanski proizvajalec športnih avtomobilov Ferrari bo za zaključeno leto 2021 približno 4500 zaposlenim po vsem svetu izplačal nagrado v višini 11.535 evrov. Sindikati so sporočili, da je to najvišji bonus, ki je bil kdaj koli izplačan v zgodovini podjetja.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Nov zakon o igrah na srečo: več ponudnikov, več konkurence, več zasvojenosti?

02. 02. 2022 07.40

Kljub predlogu poslancev SDS za prestavitev glasovanja je DZ v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o igrah na srečo, ki med drugim prinaša delno liberalizacijo tega področja in sprostitev omejitev pri lastništvu igralnic. Glasovanje o sprejemu novele zakona v celoti bo opravil na naslednji seji, ki se začne 14. marca.

Prvi dan nadzora e-vinjet: veliko veljavnih, nekaterim so jo pomotoma kupili drugi

01. 02. 2022 19.12

Odlično delovanje nadzornih naprav, zelo malo kršitev in nekaj primerov napačno vnesene registrske številke. To so ugotovitve Darsa po prvem dnevu nadzora nad uporabo elektronske vinjete. A obdobja klasičnega nadzora še ni konec; ker so uporabniki do včeraj še lahko kupili tedensko ali mesečno vinjeto v obliki nalepke, bodo morali Darsovi nadzorniki vse do konca meseca vozila preverjati tudi na cestah.

Dragić pred tekmo z Burso: Šteje samo zmaga

01. 02. 2022 19.00

Pred košarkarji Cedevite Olimpije je zadnja domača preizkušnja evropskega pokala pred odmorom, ki ga konec februarja prinašajo reprezentančne aktivnosti. V sredo bo zasedba Jurice Golemca v Stožicah na obračunu 12. kroga skupinskega dela gostila turški Bursaspor. Za zmaje je matematika enostavna: potrebujejo zmago, če še želijo upati na uvrstitev v končnico.

Zakaj nekateri po covidu-19 izgubijo voh, okus ali jim izpadajo lasje? 'Samo brez panike'

01. 02. 2022 11.30

Vse več ljudi se po prebolelem covidu-19 sooča tudi z okvarami voha in okusa, številni tožijo o izgubi las. Kako virus povzroči te težave in kako si lahko pomagate? Čudežnega zdravila ni, potrebna je potrpežljivost, saj pri večini simptomi izzvenijo sami. Če vam po bolezni izpadajo lasje, bodo ti najverjetneje zrasli nazaj, proces je namreč povraten. Kot poudarja infektolog dr. Tomažič, ki se srečuje s številnimi bolniki, ki jim je dolgi covid poslabšal kakovost življenja tudi na drugih področjih, pogoste so namreč tudi težave s spominom in koncentracijo, je najpomembnejše zaupanje, da bodo te sčasoma izzvenele. Najprej pa je treba izločiti možnost drugih bolezni, ki bi lahko povzročale te simptome. Za vas smo zbrali nekaj nasvetov, kako si lahko pomagate, če vas pestijo težave po preboleli okužbi.

Tottenham, Juve in Everton zelo dejavni, Aubameyang okrepil Barco

31. 01. 2022 16.22

Zadnji dan januarja je poskrbel za številne selitve igralcev. Najbolj dejavni so bili Everton, Tottenham in Juventus. Klube so zamenjali Dele Alli, Donny van de Beek, Tanguy Ndombele, Giovani Lo Celso, Aaron Ramsey in številni drugi igralci. Presenetila je tudi Barcelona, ki je v svoje vrste privabila nekdanjega kapetana Arsenala Pierra-Emericka Aubameyanga.

Policija na podlagi ovadbe Olaja oglobila Gantarja zaradi zapisa na spletu

31. 01. 2022 18.39

Nekdanji poslanec Pavel Gantar je sporočil, da ga je na podlagi ovadbe Antona Olaja Policijska postaja Dolenjske Toplice oglobila zaradi zapisa na družbenem omrežju. Gantar naj bi Olaju z zapisom povzročil prizadetost, s čimer je storil prekršek po 1. odstavku 6. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru. Globa znaša 250 evrov. Gantar je odločitev policistov iz Dolenjskih Toplic posredno označil za ponovno uvedbo t. i. verbalnega delikta.

V vinogradih mariborske univerze bo nastalo dobrih 100 litrov vina jagodni izbor

27. 01. 2022 18.14

Posebna vina so češnja na torti za vsakega vinogradnika. Med najdražja vina sodijo zagotovo tista posebne kakovosti, kot so jagodni izbor ali ledena trgatev. Ta ne uspejo vsako leto, kajti potrebni so posebni vremenski pogoji, in še to skozi vse leto. Na Meranovem, kjer so vinogradi mariborske univerze, jim je letos uspelo. Po odlični letini, se je dobro izkazala tudi zima in pred dnevi so potrgali 180 kilogramov sauvignonona, iz katerega bo nastalo dobrih 100 litrov vina jagodni izbor. A do tja je še dolga pot, najmanj tri leta.