kale

Nadaljevanje spopadov v Tetovu
24. 03. 2001 00.00
Po poročanju različnih agencij so na območju Tetova ponovno izbruhnili siloviti spopadi med makedonskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži. Makedonske sile so ponovno začele obstreljevati položaje skrajnežev na hribu Kale, ti pa napadajo Tetovo. O žrtvah za zdaj ne poročajo.

Civilne žrtve spopadov v Makedoniji
23. 03. 2001 00.00
Boji na območju Tetova so se tudi davi nadaljevali, čeprav v manjšem obsegu, poroča makedonska tiskovna agencija MIA. Albanski skrajneži še naprej obstreljujejo makedonske položaje, makedonske varnostne sile pa na napade odgovarjajo. Največkrat se sliši streljanje s hribov nad Tetovom, najpogosteje iz trdnjave Kale na vzpetini Baltepe ter nad vasmi Koltuk, Dva Bresta in Potok. Makedonske varnostne sile so uspešno pregnale albanske skrajneže z njihovih glavnih položajev na Šar planino ter pri tem uničile več ostrostrelskih gnezd, je še poročala MIA.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Krizna seja makedonskega parlamenta
16. 03. 2001 00.00
Makedonski parlament bo danes na izredni seji razpravljal o krizi v mestu Tetovo in okoliškem območju, ki je že dva dni prizorišče ostrih spopadov med makedonskimi varnostnimi silami in oboroženimi uporniki albanske narodnosti.

Siloviti spopadi v predmestju Tetova
16. 03. 2001 00.00
Spopadi v Makedoniji, ki grozijo z izbruhom nove vojne na Balkanu, ne pojenjajo že tretji dan. V predmestju Tetova so potekali spopadi med makedonskimi silami in albanskimi uporniki. Napeto je tudi v Kumanovu in Gostivarju. Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je izjavil, da zavezniki zaenkrat še ne bodo posredovali, saj jih makedonska vlada za to ni prosila.

Ruski vojaki obtoženi mučenja
17. 02. 2000 15.15
Pripadniki Komisije za zaščito človekovih pravic na Kavkazu so sporočili, da so ruski vojaki v Čečeniji mučili stotine Čečencev v priporu. Ujetnike so mučili z namenom odkrivanja ostalih čečenskih upornikov.

Hudi spopadi na jugu Čečenije
12. 02. 2000 14.22
Rusko letalstvo je pred napovedano dokončno ofenzivo na jugu Čečenije včeraj okrepilo napade na položaje čečenskih upornikov. V zadnjih 24 urah je na goratem območju na jugu Čečenije je prišlo do hudih spopadov med ruskimi vojaki in čečenskimi uporniki. Po današnjih podatkih poveljstva ruske vojske na Severnem Kavkazu se v gorah skriva še do 8000 upornikov, je poročala tiskovna agencija Interfax. Ruske enote naj bi zasedle vse strateško pomembne točke vzdolž dolin pri Vedenu in reki Argun.

Manj ruskih vojakov v Čečeniji
10. 02. 2000 20.10
Ruske sile so danes nadaljevale z napadi na gorsko področje na jugu Čečenije, kjer naj bi se nahajali čečenski uporniki. Tiskovna agencija Interfax poroča, da so letala in helikopterji v zadnjih 24 urah opravili več kot 200 poletov.

Čečenski uporniki zapustili Grozni
02. 02. 2000 20.49
Po štirih mesecih krvavih bojev so uporniki zapustili čečensko prestolnico. Poveljstvo ruskih sil je danes potrdilo, da organiziranega odpora v mestu ni več. Usoda zajetih čečenskih civilistov pa ostaja neznana. Bitka za Grozni sicer že velja za najhujši spopad v Evropi po drugi svetovni vojni.

Nadaljevanje napadov v Čečeniji
01. 12. 1999 07.47
Rusko topništvo in letala so nadaljevala z bombardiranjem čečenske prestolnice Grozni, okoliških mest Vedeno in Itum-Kale, ruske enote pa so napadle tudi območje v bližini Arguna, osem kilometrov vzhodno od Groznega, je sporočil visoki čečenski predstavnik Isa Munajev. Po podatkih čečenskih virov pa ruske sile silovito napadajo še območje jugozahodno od Groznega, v bližini mesta Alhan-Jurt. Ruska televizijska postaja NTV je poročala o napredovanju ruskih enot proti Argunu, ruski viri pa so omenjene spopade potrdili. Inguška služba za migracije je sicer sporočila, da se je število čečenskih beguncev v Ingušetiji povzpelo že na 228.611, samo v torek pa jih je v to severnokavkaško republiko prišlo več kot tisoč. Vodja oddelka za mednarodne odnose na ruskem notranjem ministrstvu Aleksander Malinovski pa je izjavil, da več kot sto mednarodnih organizacij čečenske borce oskrbuje z orožjem in denarjem. Po njegovih trditvah pomoč prihaja predvsem iz Afganistana, Saudove Arabije, Bahrajna, Egipta, Jordanije, Kuvajta, Libanona, Pakistana in Jemena.