kapi

Umrl španski dramaturg Antonio Buero Vallejo

29. 04. 2000 16.40

V Madridu je v 83. letu starosti za posledicami možganske kapi umrl Antonio Buero Vallejo, eden najpomembnejših španskih dramaturgov 20. stoletja. Buero Vallejo je veljal za najpomembnejšega predstavnika socialnega realizma v španskem gledališču. Leta 1986 so mu podelili nagrado Cervantes, prejel pa je tudi številne druge nagrade za literarno delo. Avtor del, kot sta Zgodovina nekih stopnic (Historia de una Escalera) in Sklad (La Fundacion), je bil politično in družbeno angažiran pisatelj. Pod diktaturo generala Franca (1939-1975) je bil Buero Vallejo v množičnem procesu zaradi ''uporništva'' obsojen na smrt; kazen so nato spremenili v dosmrtno ječo. Njegova dela so v času Francovega režima večkrat cenzurirali.

Hitler pred smrtjo ''zlomljen človek''

20. 04. 2000 15.15

V Londonu so danes po 55 letih objavili tajne dokumente britanske obveščevalne službe o zaslišanju nekdanjega generala nemške SS Göttlieba Bergerja, na katerem je zaslišani dejal, da je bil Adolf Hitler teden dni pred smrtjo 30. aprila leta 1945 ''povsem zlomljen človek''.

Joširo Mori je novi japonski premier

05. 04. 2000 20.24

Spodnji dom japonskega parlamenta je Jošira Morija danes izvolil za novega predsednika japonske vlade. Mori je nasledil dosedanjega premiera Keiza Obučija, ki je po možganski kapi od nedelje v komi in priklopljen na naprave za umetno dihanje.

Umrl Bettino Craxi

19. 01. 2000 21.40

Za posledicami srčne kapi je danes v 65-em letu umrl nekdanji italijanski premier Bettino Craxi. Umrl je v vojaški bolnišnici v tunizijskem mestu Hammamet, kamor je prebegnil leta 1994. Takrat so proti njemu uvedli preiskavo zaradi prejemanja podkupnin v letih od 1983 do 1987, ko je bil predsednik vlade. Po preiskavi je bil v odsotnosti obsojen na 10 let zapora. Craxi, rojen v Milanu, je bil že s 26. leti izvoljen v milanski mestni svet. Leta 1976 je postal vodja Socialistov, leta 1983 pa predsednik italijanske vlade.

Podelitev International Emmy Awards

23. 11. 1999 21.09

Na sinočnji 27. podelitvi nagrad International Emmy Awards v New Yorku so najbolj slavili predstavniki britanske televizije.

Umrl fotograf Tošio Sakai

22. 11. 1999 17.41

V japonskem mestu Kamakura je včeraj v starosti 59 let zaradi srčne kapi umrl japonski fotograf in dobitnik Pulitzerjeve nagrade Tošio Sakai, je sporočila družina umrlega.

V Turčiji ponovno dva potresna sunka

08. 11. 1999 10.45

Dva nova potresna sunka na zahodu Turčije sta sinoči zahtevala smrtno žrtev, šest oseb pa so pripeljali v bolnišnico.

Umrl Vojteh Budinek

02. 11. 1999 16.14

Za posledicami možganske kapi je včeraj v Ljubljani v 68. letu starosti umrl dolgoletni športni delavec Vojteh Budinek. Nazadnje se je z dušo in telesom predal zamisli o skupni organizaciji zimskih olimpijskih iger treh dežel.

Umrla pisateljica Marion Zimmer Bradley

21. 10. 1999 13.52

V New Yorku je v 69. letu, za posledicami srčne kapi, umrla znana ameriška pisateljica znanstveno-fantastičnih romanov Marion Zimmer Bradley. Napisala je več kot petdeset del, ki so bila prevedena v več jezikov, zaslovela pa je z romanoma Avalonska megla in Trojanski ogenj. Marion Zimmer Bradley je prva dela napisala že v mladosti, večino pa zaznamujejo ženske figure, ki pogumno in zvijačno jemljejo usodo v svoje roke. Ime kultne avtorice si je prislužila s ciklusom del o planetu Darkover ter z antologijo Meč in čarovnica.

Imenovani člani komisije za Vzhodni Timor

16. 10. 1999 08.51

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson je včeraj imenovala pet članov mednarodne komisije za preiskavo zločinov na Vzhodnem Timorju po referendumu o neodvisnosti.

Sodnik se je zgrudil na začetku tekme

27. 09. 1999 18.21

Nogometno srečanje med dvema španskima amaterskima moštvoma Arcos de Soneja in Tavernes Blanques v Castellonu je bilo usodno za 26-letnega sodnika, ki se je sesedel že po desetih minutah. Vsi poskusi, da bi nesrečnika oživili so bili žal zaman.

Umrl ukrajinski tenorist Anatolij Solovjanenko

31. 07. 1999 17.38

Zaradi srčne kapi je v starosti 66. let umrl Anatolij Solovjanenko, eden od najbolj znanih ukrajinskih opernih pevcev in nekdanji solist Metropolitanske opere iz New Yorka, je sporočilo ukrajinsko ministrstvo za kulturo. Solovjanenko, rojen leta 1932, je diplomiral na kijevskem glasbenem kozervatoriju in pozneje nadaljeval šolanje v milanski Scali. V kijevskem gledališču in operi je bil vrsto let solist, med leti 1977 in 1978 pa je gostoval tudi v Metropolitanski operi iz New Yorka. Za svoje delo je prejel več prestižnih nagrad.

Vročina v Španiji; mraz v Rusiji ne pojenja

13. 05. 1999 16.55

Na jugu Španije se je s temperaturami preko 30 stopinj Celzija že začelo poletje, medtem ko v Moskvi mraz s snegom in temperaturami okoli ničle traja že od začetka meseca.

Versailles se je spremenil v osmanski dvor

09. 05. 1999 12.13

V gradu Versailles so minuli petek odprli bogato razstavo o življenju na osmanskem dvoru. Obiskovalci bodo lahko občudovali kakih tristo zakladov iz mesta Top Kapi Serai (današnji Carigrad) iz 17. in 18. stoletja. Versailles se je takorekoč spremenil v sultanovo palačo, saj so razstavo postavili po vzoru zgodovinskih prostorov osmanskega dvora. Turčija, ki letos praznuje 700. obletnico osmanske kulturne dediščine, je dala na voljo razstavne predmete, ki doslej še niso zapustili muzeja Topi Kapi. Med njimi je tudi zlati prestol z 954 zeleno-rumenimi okrasnimi kamni. Razstava, na kateri bodo na ogled tudi kaftani, z dragimi kamni okrašeno orožje in posoda ter kitajski porcelan in miniature, bo odprta do 15. avgusta.

Umrl britanski igralec Sir Dirk Bogarde

09. 05. 1999 12.04

V 78. letu starosti je v soboto umrl britanski igralec Sir Dirk Bogarde. Njegova družina je sporočila, da je umrl v svojem londonskem stanovanju za posledicami kapi. Bogarde je igral v več filmskih klasikah, med drugim v filmih Žrtev, Služabnik, Smrt v Benetkah in Arnheimski most. Dogodek, ki je najbolj zaznamoval njegovo življenje, je bila osvoboditev koncentracijskega taborišča Bergen-Belsen, ki jo je doživel kot mlad britanski vojak.

NIN: Zaradi vojne sedemkrat večja smrtnost

29. 04. 1999 20.25

Od začetka napadov zveze NATO na ZRJ je smrtnost v srbski prestolnici sedemkrat večja kot v mirnodobskih razmerah, piše beograjski tednik NIN.

Avstrijski policisti z novimi kapami

24. 04. 1999 08.22

Avstrijski policisti naj bi v prihodnje namesto tradicionalnih zelenih uradnih čepic nosili modre kape s ščitkom. Sprva bodo ''posodobili'' 3000 policistov, je poročal časnik Kurier. Da pa policistov ne bi po pomoti zamenjali s kom drugim, bo na kapi ostal našit avstrijski orel in napis ''zvezna policija''. Kurier še navaja, da se je za nove kape izrekla večina policistov, saj so veliko bolj udobne. Ob slovesnih priložnostih pa naj bi še naprej nosili stare zelene čepice.

Japonska potrdila smrt policista zaradi preobremenjenosti

03. 04. 1999 08.58

Na Japonskem so pristojne oblasti priznale, da je umrl nek policist zaradi preobremenjenosti na delovnem mestu. Tsunehiro Murai je vodil preiskavo o zastrupitvi z arzenom med vaškim slavjem v provinci Wakayam, zaradi česar so umrle štiri osebe. Murai naj bi delal 40 dni brez prekinitve, nato pa se je zgrudil in umrl zaradi posledic možganske krvavitve. Japonska je edina država, ki ima v svojem slovarju tudi besedo za smrt zaradi preobremenjenosti z delom: karoši. Karoši pomeni smrt zaradi kronične izčrpanosti zaradi preobremenjenosti z delom. Večina pa ljudje umirajo zaradi možganske kapi ali srčnega infarkta. Prve smrtne žrtve zaradi karošija so uradno registrirali v 60. letih, ko se je začel japonski ''gospodarski čudež'' - predvsem zaradi marljivosti Japoncev, za katere je bilo več kot 3000 delovnih ur prej pravilo kot izjema.

Umrl romunski tenorist Dorin Teodorescu

27. 03. 1999 14.12

V bolnišnici v Bukarešti je v petek zaradi možganske kapi v 56. letu starosti umrl slavni romunski tenorist Dorin Teodorescu. ''Teodorescu je bil pionir sodobne romunske opere. Z besedami le s težavo opišem svojo bolečino ob njegovi smrti,'' je dejal mentor umrlega tenorista Tiberiu Simionescu. Teodorescu je leta 1965 diplomiral na glasbenem konservatoriju v Bukarešti in zelo kmalu postal idol romunske operete. Pel je v glavnih vlogah v več sto uprizoritvah oper Straussa in Leharja na različnih odrih po Evropi in v Tel Avivu. Prirejal je tudi koncerte, na katerih je pel arije iz del Mozarta, Puccinija in drugih.

Truplo je štiri ure ležalo na pločniku v Rimu

31. 01. 1999 09.43

Na pločniku sredi Rima je več kot štiri ure ležalo truplo, ker mrliškega voza ni bilo od nikoder. ''Za kaj takega ni nikakršnega birokratskega opravičila,'' je ogorčeno dejal župan Rima Francesco Rutelli in zahteval, da mora odgovorni nositi posledice. ''Tako se ne pusti ležati niti psov,'' je po pisanju italijanskih časnikov dejala pokojnikova žena. Petdesetletni moški je zaradi srčne kapi umrl ob 11. uri in 20 minut na avtobusni postaji v središču Rima. Karabinjeri so o tem obvestili njegove svojce in naročili mrliški voz. Ta je bil v tistem času v približno 50 kilometrov oddaljeni Pomezii, prispel pa je šele ob 15.25. Zadevo preiskuje državno tožilstvo.

Papež Janez Pavel II. v Ciudad de Mexicu

25. 01. 1999 10.18

Papež Janez Pavel II. je sinoči po krajevnem času obiskal bolnišnico v Ciudad de Mexicu, kjer se je srečal z neozdravljivo bolnimi otroci in mladino, med njimi so bili tudi bolniki z aidsom in rakom. Pred tem je papež maševal pred več kot 700.000 verniki, in se ob tem zavzel za pravice indijanskih staroselcev v Mehiki. Zaradi mraza so v bolnišnico odpeljali 63 ljudi, nek moški pa je umrl zaradi srčne kapi. Ljudje so v noči na nedeljo čakali na papeževo mašo, temperature pa so dosegle nič stopinj Celzija. Nocoj bo papež maševal v azteškem stadionu v Ciudadu de Mexicu.

Vino preprečuje možgansko kap, pivo pa ne

15. 12. 1998 08.46

Le zmerno pitje vina, ne pa tudi piva in žganih pijač, znatno zmanjšuje nevarnost možganske kapi. Po ugotovitvah Thomassa Truelsna iz Inštituta za preventivno medicino iz Koebenhavna je pri osebah, ki spijejo enega do šest kozarcev vina tedensko, nevarnost možganske kapi za 34 odstotkov manjša kot pri tistih, ki ne uživajo vina. Nasprotno pa nevarnost možganske kapi ni nič manjša pri ljubiteljih piva in žganih pijač. Po ocenah Truelsna pivo, vino in žgane pijače različno vplivajo na zmanjševanje nevarnosti bolezni srca in ožilja, kar pomeni, da pri tem ni odločilen etanol, temveč nekatere druge snovi. Vino je najverjetneje dobrodejno zaradi hranilnih snovi, ki jih vsebuje in za katere so znanstveniki že dokazali, da zmanjšujejo razvoj arterioskleroze. Po trditvah nekaterih pa vino dobro dene zaradi okoliščin, v katerih se pije. Vino se namreč pogosteje pije v času kosila kot pivo ali žgane pijače. Seveda pa kardiologi opozarjajo, da vse te ugotovitve veljajo le ob zmernem pitju vina.

Umrl nekdanji olimpijski prvak

17. 11. 1998 15.09

Za posledicami srčne kapi je v ponedeljek umrl 61-letni nekdanji olimpijski zmagovalec v metu diska Ludvik Danek.

Prašička rešila življenje lastnici

19. 10. 1998 07.35

Prašička Lulu je postala znana, ko je nedavno svoji lastnici rešila življenje. Pitsburški časnik Post-Gazete je poročal, da se je Lulu, potem ko je videla, da njeni lastnici ni dobro, iz hiše izmuznila skozi vratca za psa, nekako uspela odpreti ograjo ter stekla na cesto, kjer je ustavila avtomobil. Prašička se je vlegla sredi ceste, voznika avtomobila, ki se je ustavil, pripeljala do hiše, s tem pa do svoje lastnice, ki je nemočno ležala po prestani srčni kapi.

Sadje, zelenjava in žitarice proti možganski kapi

25. 09. 1998 08.04

Prehrana, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave in žitaric, zmanjšuje možnost možganske kapi, še posebej pri ljudeh z visokim krvnim pritiskom, je objavil ameriški časopis Circulation. ''Vzrok za ta koristni učinek je najverjetneje visoka količina kalija v tej vrsti hrane ter drugih sestavin v sadju in zelenjavi, ki bi lahko vplivale na zmanjševanje nevarnosti za možgansko kap,'' je pojasnil vodja raziskave dr. Albert Ascherio s Harvardske univerze. Največ kalija je v paradižniku, špinači, bananah in pomarančah.

Najmanj 69 Američanov umrlo za posledicami zaužitja viagre

27. 08. 1998 09.17

Prve štiri mesece potem, ko je na tržišče prišla viagra, je po zaužitju modre tabletke za dvig potence umrlo najmanj 69 Američanov. Glede na podatke, ki jih je v sredo objavil ameriški zdravstveni urad Food and Drug Admninistration (FDA), so v ZDA od marca izstavili 3,6 milijona receptov za viagro. Po njihovih podatkih je 18 moških umrlo med spolnim občevanjem ali neposredno po njem. Kljub temu pa je FDA izrazil prepričanje, da smrti ''ni nujno'' povzročila omenjena tabletka, temveč bi lahko bila tudi posledica bolezni ali ostalih dejavnikov. Moški, ki so umrli po zaužitju viagre, so bili v povprečju stari 64 let. Najmlajši je imel 29 let, najstarejši pa 87. Dva sta umrla zaradi kapi, 46 zaradi težav s srcem. Pri 21 natančen vzrok smrti ni znan.

Glaxo izgubil patent za dve ključni zdravili

31. 07. 1998 12.34

Angleški proizvajalec zdravil Glaxo Wellcome je v prvi polovici letošnjega leta zaradi izgube patenta na ameriškem tržišču za dve ključni zdravili zabeležil 21-odstoten padec dobička na 827 milijonov funtov. Dohodek od prodaje je v prvih šestih mesecih letos padel na 3,87 milijarde dolarjev v primerjavi z 4,11 milijarde dolarjev v enakem lanskem obdobju.

Zdravstvene službe v ZDA potrdile smrt 39 moških zaradi viagre

29. 07. 1998 07.41

V ZDA je v preteklih dveh mesecih zaradi tablete za povečano seksualno moč viagre umrlo kar 39 moških. Kot je nedavno poročal časnik New York Post, naj bi ameriški zdravstveni organi (FDA) preiskovali morebitno zvezo med nadaljnjimi 38 smrtmi in viagro. Tudi iz drugih držav so že poročali o smrtnih primerih, povezanih z jemanjem viagre.

Kadilci so bolni, čeprav izgledajo zdravi

29. 07. 1998 07.39

Kadilcem, ki so sicer na prvi pogled zdravi, se pri naporih krvne žile slabo širijo. Kot sledi iz rezultatov raziskave Ameriškega združenja kardiologov, objavljenih v reviji Circulation, se arterije kadilcev ne širijo normalno takrat, ko srce potrebuje povečan dotok krvi s kisikom, na primer pri telesnih naporih, kar povečuje možnost srčne ali možganske kapi. Z daljšanjem kadilskega staža se stanje slabša.

Sinatrova pesem New York, New York naj bi postala mestna himna

22. 05. 1998 09.03

Mestne oblasti v New Yorku razmišljajo o tem, da bi skladbo z naslovom New York, New York pred dnevi umrlega pevca Franka Sinatre razglasile za mestno himno, s čimer bi slavnemu pevcu izrazile veliko spoštovanje. "Vsakič, ko zaslišimo skladbo, se spomnimo njenega izvajalca, Sinatre. Če pa bi pesem postala himna, bi Sinatrin čudovit glas poslušale še prihodnje generacije Newyorčanov," ocenjujejo mestne oblasti. Sinatra, ki je 14. maja umrl zaradi srčne kapi, je skladbo posnel leta 1979.