katastrofalne

Ruske sile v središču Severodonecka, eksplozija v kemični tovarni
31. 05. 2022 09.37
Ruska vojska nadaljuje napade v Donbasu na vzhodu Ukrajine. Bitka za nadzor nad mestom Severodoneck na vzhodu Ukrajine je prešla v odločilno fazo, je sporočil generalštab ukrajinske vojske. Ruska vojska po navedbah ukrajinskih lokalnih oblasti obvladuje večji del mesta in napada iz treh smeri. Dosegli so mestno središče, ukrajinske sile pa naj bi se umikale na drugo stran reke Donec. V kemični tovarni Azot, ki se nahaja v zahodnem delu mesta se je zgodila eksplozija in domnevni izpust dušikove kisline. Po navedbah ruske vojske je bilo medtem v podzemnih predorih jeklarne Azovstal v ukrajinskem mestu Mariupolj, ki so jo več mesecev oblegale ruske sile, odkritih več kot 150 trupel ukrajinskih borcev. Rusija je sporočila, da bo trupla izročila Ukrajini.

Ukrajinske borce iz Azovstala odpeljali v rusko ujetništvo
19. 05. 2022 10.05
Ruski vojski se je od ponedeljka predalo že 1730 ukrajinskih vojakov iz jeklarne Azovstal v mestu Mariupolj, od tega je 80 ranjenih, je sporočilo rusko obrambno ministrstvo. Po navedbah Moskve je velika večina zajetih vojakov premeščena v nekdanjo zaporniško kolonijo v regiji Doneck.

Večji industrijski požari v Sloveniji
12. 05. 2022 11.01
Slovenijo je v zadnjih letih prizadelo več industrijskih požarov, ki so povzročili veliko škode, večinoma pa so minili brez žrtev. Eksplozija in požar v kočevskem Melaminu pa sta terjala zelo visok davek, saj je bilo po dosedanjih podatkih poškodovanih več kot 20 ljudi. Objavljamo kronologijo večjih industrijskih požarov po letu 1995.

Novi napadi na zahodu Ukrajine, civilisti iz Azovstala dosegli varen pristan
03. 05. 2022 10.05
Avtobusi z rešenimi civilisti iz Mariupola so prispeli v ukrajinsko mesto Zaporožje, kjer so jih pričakali zdravstveni organi in prostovoljci. Združeni narodi so potrdili, da je bila evakuacija civilistov uspešna, saj so v varen pristan prispeli konvoji s 101 civilistom. Njihov cilj je bil predvsem rešiti ženske in otroke. Ostali civilisti in vojaki, ki so obtičali v jeklarni Azovstal, pa so tarče nenehnega obstreljevanja, zmanjkuje jim vode, hrane in streliva. Nadaljujejo se tudi napadi na jugu in vzhodu Ukrajine, nove eksplozije pa so odjeknile tudi v zahodnem ukrajinskem mestu Lvov. Ukrajinski parlament je medtem nagovoril britanski premier Boris Johnson, ki je dejal, da gre v tej vojni za boj dobrega proti zlu.

Raketiranje Odese: Rusija napadla skladišče zahodnega orožja
23. 04. 2022 09.00
Po izjavi visokega ruskega generala Rustama Minekajeva, da je cilj Rusije prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, kar ji bo omogočilo tudi pomoč proruskim separatistom v Pridnestrju v Moldaviji, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Moskvo obtožil imperializma in posvaril, da je napad na Ukrajino očitno šele začetek. Medtem vzdolž vzhodne fronte potekajo spopadi, Rusija pa premešča enote iz mariupolskega bojišča proti drugim območjem spopadov. Iz mesta je sicer napovedana evakuacija civilistov. S hudimi napadi pa se soočajo tudi v Odesi. Reševalci iz ruševin hitijo reševati preživele. A raketni napad je že terjal smrtne žrtve.

Solidarna EU?
23. 04. 2022 16.22
Robert Schuman, ki velja za enega izmed ustanovnih očetov evropske integracije, je v zgodnjih šestdesetih letih prejšnjega stoletja izjavil: "Evropa ne bo nastala naenkrat, niti po enem samem načrtu. Gradila se bo s konkretnimi dosežki, ki v prvi vrsti ustvarjajo solidarnost." Že ustanovni očetje evropske integracije (uvodoma Skupnosti za premog in jeklo, kasneje Evropske unije – EU) so vedeli, da mora biti za razvoj evropske integracije, kot lahko razberemo iz Schumanovega citata, v ospredju solidarnost.

V Ukrajini za identifikacijo ljudi uporabljajo tehnologijo prepoznavanja obrazov
13. 04. 2022 10.12
Prejšnji mesec je kontroverzno podjetje za prepoznavanje obrazov Clearview AI sporočilo, da je svojo tehnologijo ponudilo ukrajinski vladi, ki je ponudbo sprejela. Sicer pa uporaba prepoznavanja obraza za identifikacijo mrtvih ni nova in Clearview ni edina platforma, ki jo za ta namen uporabljajo v Ukrajini.

Zaposleni v Černobilu Rusom kradli gorivo in se trudili, da jih ne bi užalili: 'Bal sem se tragedije'
09. 04. 2022 07.21
Nekdanjo jedrsko elektrarno v Černobilu na severu Ukrajine so ruske sile zavzele prvi dan invazije. Zdaj je spet pod nadzorom Ukrajine. BBC-jeva Yogita Limaye je bila med prvimi novinarji, ki so si ogledali območje, potem ko so ga Rusi zapustili, pogovarjala se je tudi z zaposlenimi.

Zahodna Afrika se tudi zaradi Ukrajine sooča z najhujšo lakoto v desetih letih
05. 04. 2022 12.37
Zahodno Afriko je prizadela najhujša prehranska kriza v zadnjem desetletju, saj je lačnih 27 milijonov ljudi. To število bi lahko, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi, do junija letos naraslo na 38 milijonov, novo zgodovinsko raven, in se je že povečalo za več kot tretjino v primerjavi z lani.

Kljub prepovedi več primerov kurjenja v naravi: 'To ima lahko katastrofalne posledice'
22. 03. 2022 07.55
Obsežen požar nad Ajdovščino je še vedno aktiven, se pa ne širi več. Okrog 9. ure so opazili tudi dim na severnem pobočju Nanosa, a so gasilci požar, ki naj bi ga s kurjenjem starih vej povzročili gozdarji, hitro pogasili. Kljub temu, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano, pa tudi koprski policisti opozarjajo: v samo enem dnevu smo bili obveščeni o kar osmih takšnih primerih.

Putin zagotavlja, da v Rusiji ne bo razglasil vojnega stanja
05. 03. 2022 17.39
V Rusiji niso izpolnjeni pogoji za razglasitev vojnega stanja – za to bi bila potrebna zunanja agresija, je po poročanju ruskih tiskovnih agencij danes dejal ruski predsednik Vladimir Putin. Opozoril je, da bo vsako državo, ki bi želela uvesti območje prepovedanega letenja nad Ukrajino, obravnaval kot udeleženko konflikta. Ruski predsednik pa je dejal tudi, da so najostrejše sankcije v zgodovini, ki se v tem trenutku uvajajo proti Rusiji, podobne vojni napovedi. V govoru je Putin še enkrat ponovil svoje pogoje za končanje ruske vojne proti Ukrajini. Kot najpomembnejšo zahtevo je navedel demilitarizacijo Ukrajine.

Kaj se dogaja s 64-kilometrskim konvojem ruske vojske pred Kijevom?
04. 03. 2022 16.45
Ko je vest o orjaškem ruskem vojaškem konvoju, ki se premika proti Kijevu, obšla svet, se je zdelo, da so ukrajinski prestolnici šteti dnevi. A od takrat se konvoj ni bistveno premaknil, zato se vsi sprašujejo, kaj se z njim dogaja. Števil strokovnjaki in vojaški analitiki hitijo z ugibanji o tem, zakaj in ali se je ruski vojski severno od Kijeva nekaj hudo zalomilo. A dejstvo je, da v tem trenutku nihče razen ruskega poveljstva ne ve, kaj je razlog za zaustavitev premika. Odgovor bi se lahko skrival v novoobjavljenih posnetkih in informacijah iz Ukrajine, da naj bi njihova vojska poplavila območje okrog kraja Kozaroviči.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti
28. 02. 2022 14.13
Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Kaj je skupnega Ukrajini in kraškemu Štanjelu?
27. 02. 2022 06.10
Ko se potopiš v uličice prekrasnega Štanjela, lahko na eni izmed hiš naletiš na doprsni kip Tarasa Ševčenka. Večini to ime, razen določene eksotičnosti, ne bi pomenilo veliko, učenci verjetno že zdavnaj zastarelega gimnazijskega kurikuluma in z vsaj rahlim zanimanjem za literaturo pa bi bili začudeni, kaj neki v Štanjelu počne kip, če ne največjega, pa vsaj po nacionalni plati najpomembnejšega ukrajinskega pesnika, sicer skoraj sodobnika našega Franceta Prešerna.

Odziv Moskve na nove sankcije: 'Približujemo se točki brez vrnitve'
25. 02. 2022 06.10
Zunanji ministri EU so na zasedanju v Bruslju na seznam sankcij, ki jih EU zaradi invazije na Ukrajino uvaja proti Rusiji, dodali ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, je po zasedanju potrdil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Sankcije sta uvedli tudi ZDA in Velika Brizanija. Po večurni razpravi pa se je v Bruslju v zgodnjih jutranjih urah končalo krizno zasedanje voditeljev članic EU, ki so potrdili drugi sveženj obsežnih sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije nad Ukrajino. Moskva se je na sankcije kritično odzvala. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je dejala, da se odnosi med Mosko in Zahodom približujejo točki brez vrnitve.

'Rekel je, da bomo tam gori še dva ali tri mesece, potem pridem k tebi'
27. 01. 2022 06.00
Svet obeležuje mednarodni dan spomina na holokavst ob 77. obletnici osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Kolesje nacizma je drobilo vse, ki režimu niso bili po volji zaradi svoje rase, vere, spolne usmerjenosti ali zdravstvenega stanja – in kraj, kjer je bilo najhuje, je bilo koncentracijsko taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je bilo od maja 1940 do januarja 1945 ubitih okoli 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. Tam je umrl skoraj vsak šesti od šest milijonov Judov, ki so bili ubiti v holokavstu. So pa tam trpeli tudi Slovenci.

Poslanci rešujejo vladajočo elito pred kazenskimi postopki, na žrtve pa so pozabili?
24. 01. 2022 07.46
Ogromno prahu je prejšnji teden dvignil predlog zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika, s katerim bi skrajšali roke za pregon kaznivih dejanj, s tem pa bi v vodo padlo več tisoč predkazenskih postopkov gospodarskega kriminala in korupcije, pa tudi drugih oblik kriminala z najhujšimi posledicami. "Predlagana sprememba zakona je škodljiva, nerazumna in neustavna. To bi pomenilo, da bi ostali neraziskani tudi številni primeri umorov, ropov, posilstev. Takšnih sprememb kazenske zakonodaje, ki nimajo nobene podlage v strokovnosti, se moramo bati. Ne moremo se znebiti občutka, da gre samo za reševanje aktualne oblasti iz kazenskih postopkov," pravi Mirjam Kline, vodja Oddelka za kazenske zadeve na Vrhovnem državnem tožilstvu. Na žrtve in oškodovance so politiki povsem pozabili.

Razmere po izbruhu vulkana katastrofalne: na enem otoku porušene vse hiše
18. 01. 2022 07.50
Po sobotnem izbruhu vulkana na otoku Tonga, se je oglasila tongovska vlada, ki je potrdila smrt treh oseb. Prav tako je sporočila, da je otok prizadela nesreča brez primere, najbolj pa so jo skupili manjši obrobni otoki. Na enem so namreč uničene vse hiše, na drugem pa sta celi ostali le dve. Sicer pa je Nova Zelandija že v ponedeljek poslala prve pošiljke pomoči za Tongo, a pepel na vzletno-pristajalni stezi glavnega letališča v prestolnici Nuku'alofa preprečuje pristanek humanitarnih letal.

Prodajalec Kraljev ulice: Malo imam okrancljano, pa kaka svečka mora goreti
31. 12. 2021 07.10
V Sloveniji je v brezdomske programe vključenih okoli 3300 ljudi, resnično število tistih, ki so ostali na ulici, pa je še višje. A kljub temu je praznično vzdušje čutiti tudi med brezdomci, pravi strokovna delavka v Zavetišču za brezdomce, Mateja Pišorn. Dobili so božična darila, organizirali pa bodo tudi epidemiološki situaciji primerne praznične večerje. Kakšno je življenje med prazniki, nam je zaupal prodajalec Kraljev ulice Milan Končina. "Imam malo okrancljano, malo pa more zgledat! Pa kaka svečka more goret," pravi.

'Potegniti je treba moralno in pravno črto proti ubijanju ljudi s stroji'
19. 12. 2021 16.36
Razočaranja, potem ko so zadnji poskusi pogovorov Združenih narodov o avtonomnih orožnih sistemih, ki so v javnosti znani tudi kot roboti morilci, neslavno propadli, preden so uredili regulacijo njihove uporabe, ne manjka. So pa vmes pričakovano posegle države proizvajalke, ki v razvoj teh sistemov vlagajo veliko sredstev.

Vrhovno sodišče ZDA dovolilo tožbe, a prepoved splava ostaja
10. 12. 2021 17.45
Vrhovno sodišče ZDA je ohranilo veljavnost teksaškega zakona o prepovedi splava, obenem pa sklenilo, da se proti njemu lahko vlagajo tožbe. Teksaški zakon, ki prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti, je bil sestavljen na način, da bi se izognil tožbam na zveznih sodiščih.

Reznikov svari pred 'krvavim pokolom' v primeru ruske invazije v Ukrajini
07. 12. 2021 15.00
Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je za CNN napovedal, da bo prišlo do "res krvavega pokola", če se bo Rusija odločila za invazijo v Ukrajino, in dodal, da se bodo "tudi ruski fantje vračali v krstah". Tudi novi satelitski posnetki namreč kažejo na krepitev vojaške prisotnosti ob svoji zahodni meji.

Množice protestnikov v Srbiji blokirale prometne poti
04. 12. 2021 14.51
V več srbskih mestih so potekali množični protesti proti načrtom mednarodne korporacije Rio Tinto in vlade predsednika Aleksandra Vučića za izkopavanje litija na zahodu Srbije. Vlada je namreč s sprejetjem zakona o razlastitvi ter o referendumu in ljudski iniciativi olajšala investicije britansko-avstralski korporaciji, ki je zaradi aktivnosti v državah v razvoju pogosta tarča kritik okoljevarstvenikov. Srbski predsednik je po protestih presenetil z izjavo, da se bo zavzel za spremembo spornega zakona o razlastitvi lastnikov zemljišč.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00
"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Milanović bo v luči spora z Avstrijo na pogovor poklical avstrijskega veleposlanika
22. 11. 2021 14.33
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je sporočil, da bo njegov urad na pogovor poklical avstrijskega veleposlanika na Hrvaškem, kot je to naredila Avstrija prejšnji teden s hrvaškim veleposlanikom na Dunaju. "Naše veleposlanike nenehno pozivajo na pogovore zaradi nekaterih neumnosti. Bomo tudi mi njihove," je ob tem dejal hrvaški predsednik. Milanović se je sicer za primerjavo avstrijskih proticovidnih ukrepov s fašizmom, ki je razburila Avstrijo, opravičil.

Korenček, palica in obvezno cepljenje: več vprašanj kot odgovorov
20. 11. 2021 10.50
Severni sosedje nameravajo s 1. februarjem uvesti obvezno cepljenje. Tistim, ki se vseeno ne bi želeli cepiti, grozijo kazni – a kakšne? Kako etično je sploh uvajati obvezno cepljenje proti covidu-19? V Avstriji tako napovedana sprememba postavlja več vprašanj, kot imajo pristojni zaenkrat odgovorov. V Avstriji medtem danes potekajo tudi obsežni protesti.

Petkovi protestniki: Slovenija je na pragu državnega udara
19. 11. 2021 16.12
Petkovi protestniki so se znova zbrali na Trgu republike, kjer so izrazili nezadovoljstvo s politiko aktualne vlade in jo, kot vsak petek doslej, pozvali k odstopu. Nato so se odpravili na "ulično zaščitno akcijo". Protestniki pravijo, da epidemiološko krizne čase, "vlada Janeza Janše zlorablja za svojo oblast in za nadaljevanje političnih kadrovanj in podrejanjem neodvisnih institucij." Policija ocenjuje, da se je na protestu zbralo okoli 250 ljudi.

Kanada na pomoč ljudem v katastrofalnih poplavah pošilja vojake
17. 11. 2021 08.24
Smrtonosna nevihta, kot so jo opisale kanadske oblasti, vremenski dogodek, ki je izredno redek, je prizadela Vancouver. Prekinjene so številne prometne povezave. Na tisoče ljudi je moralo zapustiti svoje domove. V plazu, ki se je vsul na avtocesto, je vsaj ena oseba umrla. Vlada je sporočila, da Kanada v Britansko Kolumbijo pošilja vojake, ki bodo pomagali pri evakuacijah ter nudili pomoč in zaščito najbolj prizadetim.

Predlog protipoplavne zaščite razburja Kostanjevičane: 'Gre za grob poseg v naravno dediščino'
16. 11. 2021 06.00
Med prebivalci Kostanjevice na Krki je še vedno živ spomin na katastrofalne poplave, ki so že večkrat prizadele t. i. dolenjske Benetke. Spomnimo se leta 2010 ali 2014. Ob vsakem deževju še vedno s strahom gledajo v nebo. A predlog, ki predvideva kombinacijo nasipov, zidov in prestavljivih montažnih sten, razburja domačine, ki so se združili v civilno iniciativo.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.