kazenske ovadbe

Kamničana izpustili iz bolnišnice

05. 09. 2001 00.00

18-letnega Kamničana, ki se je zastrupil z ecstasyjem, so odpustili iz celjske bolnišnice, z zdravljenjem pa bo nadaljeval v domači oskrbi.

Obtožba Nicholasa Omana

30. 08. 2001 00.00

Tožilstvo v Kranju je pred dnevi na kranjskem okrožnem sodišču vložilo tožbo proti šestim osebam, med njimi tudi proti Nicholasu Omanu.

Milošević optimističen in poln energije

30. 06. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je svoji družini v telefonskem pogovoru iz zapora v Scheveningenu sporočil, da bo Haag zapustil živ in zdrav, je za beograjski radio B-92 danes povedal eden od njegovih odvetnikov Branimir Gugl. Po mnenju Miloševića gre za politični proces, je še povedal Gugl.

ZRJ pripravila obtožnice za svoje vojake

25. 04. 2001 00.00

Generalštab jugoslovanske vojske je sporočil, da je jugoslovansko sodstvo obtožilo 183 pripadnikov jugoslovanske vojske, ki so osumljeni, da so med spopadi na Kosovu od marca 1998 do junija 1999 zagrešili zločine. Jugoslovanska vojska je uvedla postopek proti 245 osebam in proti 183 od njih podala kazenske ovadbe, ker naj bi zagrešili umore in ogrožali življenja civilistov.

Kmalu nove obtožbe

07. 04. 2001 00.00

Pooblaščenec haaškega sodišča za vojne zločine Hans Holthuis je jugoslovanskim oblastem včeraj vendarle predal zaporni nalog in obtožnico zoper Slobodana Miloševića, ki je od nedelje v priporu v osrednjem beograjskem zaporu. Nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku se bodo kmalu pridružili še nekateri najožji sodelavci in člani družine.

Zagožen ne pozna pogodbe

28. 03. 2001 00.00

Nekdanji minister za gospodarstvo v Bajukovi vladi Jože Zagožen je s sporočilom za javnost na obtožbe, ki so se pojavljale v medijih v zvezi s spornim nakupom računalniške opreme na ministrstvu v času njegovega mandata danes, odgovoril, da pogodbe o nakupu računalniške opreme ne pozna, niti je ni podpisal, čeprav je bil obveščen, da se oprema nabavlja. Zagožen dodaja, da bi v kolikor bi pri nakupu omenjene opreme res prišlo do tako velikih napak, bi to moralo že pred meseci ugotoviti računsko sodišče. Zagožen pojasnjuje, da sicer ne razpolaga z ustrezno dokumentacijo, da bi lahko o zadevi natančneje razsojal, je pa bil s strani nekdanjih sodelavcev obveščen, da je glede na takrat veljavni zakon o javnih naročilih nakup potekal zakonito. Center vlade za informatiko je namreč z javnim razpisom izbral usposobljene ponudnike, strokovna komisija pa je nato izmed njih pridobila tri ponudbe in izbrala najbolj ugodno.

Ovržene ovadbe proti Demšarju

19. 02. 2001 00.00

Na kranjskem Okrožnem državnem tožilstvu so ovrgli vse kazenske ovadbe zoper nekdanjega direktorja kranjske Policijske uprave Jako Demšarja. Gre za ovadbe, ki so jih zoper njega predlani podali nekateri kriminalisti in mu v njih očitali različne nepravilnosti. Ovadbe so ovrgli z obrazložitvijo, da v njih ni elementov kaznivega dejanja. Med ovrženimi pa je tudi ovadba, ki jo je zoper Demšarja zaradi domnevne zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic podal Urad kriminalistične službe Ministrstva za notranje zadeve.

Proti računalniškim piratom

08. 02. 2001 00.00

Kriminalistična služba Ministrstva za notranje zadeve Slovenije je v sodelovanju z mednarodno organizacijo za preprečevanje programskega piratstva Business Software Alliance (BSA) v letu 2000 izvedla številne uspešne hišne preiskave ter pri tem zoper kršitelje podala kazenske ovadbe. V tem času je pravnomočna postala sodba okrajnega sodišča na Jesenicah, ki je ob koncu leta 2000 spoznalo za krivega in obsodilo na pogojno zaporno kazen štirih mesecev zapora prodajalca nelegalnih kopij.&nbsp

Odgovornost za posledice potresa

02. 02. 2001 00.00

Prebivalci v potresu porušene indijske province Gudžarat so vložili kazenske ovadbe proti gradbenim podjetjem zaradi neustrezne in malomarne gradnje. Po neuradnih podatkih je potres terjal približno 30 tisoč življenj. Ker možnosti, da bi še našli preživele skoraj ni, so v večini krajev buldožerji začeli odstranjevati ruševine. Oblasti pa so ukazale takojšen sežig na tisoče trupel, saj se je po mestih začel širiti neznosen smrad. Zaradi pomanjkanja pitne vode v območju grozi epidemija kolere.

Obtožbe zaradi Depali vasi

24. 01. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je 5. januarja vložilo obtožnico proti nekdanjim pripadnikom specialne brigade Moris: Darku Njavru, Andreju Podbregarju, Simonu Krejanu, Robertu Suhadolniku in Marku Pojetu, ki naj bi pred sedmimi leti pri Depali vasi protipravno odvzeli prostost Milanu Smolnikarju. Generalna državna tožilka Zdenka Cerar se je za prevzem primera od zasebnega tožilca odločila potem, ko je sodišče zoper obtožence uvedlo preiskavo, kar kaže na neupravičeno zavrženje kazenske ovadbe s strani Barbare Brezigar.

Tožilstvo ščiti Miloševićevega sina

09. 01. 2001 00.00

Jugoslovansko državno tožilstvo v Požarevcu je zavrnilo zasebno tožbo proti Marku Miloševiću, sinu nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, danes poroča beograjski časnik Danas. Neki fotograf iz Požarevca je namreč proti Marku vložil tožbo zaradi zlorabe orožja in hudih telesnih poškodb, ki sta mu jih maja lani povzročila Marko in njegov varnostnik.

Zoper Kodriča odrejen pripor

02. 12. 2000 00.00

V Kopru so kriminalisti danes bolj podrobno seznanili javnost o poteku in ozadju četrtkove aretacije

Rekodni zaseg heroina

17. 11. 2000 00.00

Predstavniki Slovenske policije in carine so na novinarski konferenci v Ljubljani predstavili podrobnosti rekordnega zasega pošiljke 212 kg mamila heroin v Luki Koper 3. avgusta letos. Policisti so v sodelovanju z delavci carinske službe rekordno količino prepovedanega mamila odkrili pri pregledu kontejnerja, za katerega je obstajal utemeljen sum, da je v njem večja količina prepovedanih drog. Pri pregledu spremljajoče tovorne dokumentacije pa so še ugotovili, da je pravni lastnik oz. uvoznik isto podjetje kot v primeru nedavnega zasega 164,3 kg heroina, isti pa je tudi pošiljatelj, in sicer podjetje iz Turčije. Vrednost nekaj čez 376 kg, kar je skupna količina zaseženega heroina izredne kakovosti, na črnem trgu znaša približno 40 milijard tolarjev. Slovenska policija se je povezala z varnostnimi organi drugih držav. Na podlagi njihovih ugotovitev so v Turčiji že aretirali dve osebi. Prav tako pa so še dopolnili kazenske ovadbe zoper že prijete osumljence, ki so jih aretirali ob prvem zasegu mamila. V vseh vpletenih državah še potekajo obsežne kriminalistične preiskave.

Tožilci o problemu korupcije

09. 11. 2000 00.00

Organiziran kriminal in korupcija sta tesno povezana pojma, razširjena pa sta tudi zaradi slabe povezanosti državnih služb, ki naj bi jih omejevale in odkrivale. Kazniva dejanja podkupovanja je tudi zelo težko odkriti, preiskati ter jih pripeljati do obsodbe, tako odmevnih primerov, kot je sedanji, v Sloveniji še ni bilo. Slovenija se je v nedavni raziskavi Evropola glede korupcije med 95 državami uvrstila na zelo dobro 25 mesto, je pa vprašljivo, če je korupcije pri nas res tako malo, ali pa je samo premalo raziskana, je na tiskovni konferenci povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar.

Zaradi napak na pnevmatikah domnevno umrlo 88 ljudi

01. 09. 2000 00.00

Ameriška Nacionalna uprava za varnost v cestnem prometu (NHTSA) je doslej prejela že 1400 pritožb in poročil o 88 smrtnih primerih ter 250 primerih poškodb, povezanih z napakami na avtomobilskih pnevmatikah proizvajalca Bridgestone/Firestone. Podjetje je 9. avgusta umaknilo iz prodaje na ameriškem trgu 6,5 milijona avtomobilskih pnevmatik modelov AT, ATX in ATX II, a to je bilo šele tri mesece po začetku preiskave NHTSA in devet mesecev potem, ko je proizvajalec avtomobilov Ford začel z menjavo omenjenih modelov pnevmatik v tujini. Ameriški kongres bo prihodnji teden začel z zaslišanji vodilnih pri obeh podjetij in skušal ugotoviti, ali so vedeli, da prodajajo smrtno nevarne izdelke.

Zapleti pred skupščino SCT

24. 07. 2000 20.04

Skupščina delničarjev podjetja SCT, ki bo prihodnji ponedeljek, že pred zasedanjem buri duhove. Upniki ljubljanskega SCT so napovedali prihod na skupščino, kjer naj bi njihov odbor delničarjem pojasnil svoja stališča in težave, s katerimi se srečujejo pri pogovorih z vodstvom SCT. Upniki od SCT že vrsto let terjajo več sto milijonov mark; samo ljubljanski Ozelot, katerega direktor Jože Maček je hkrati tudi predsednik odbora upnikov, od SCT terja več kot 302 milijona tolarjev. Družba SCT je v današnjem sporočilu za javnost zahteve Ozelota označila za neutemeljene, zahteve upniškega odbora pa ocenila kot pritiske posameznikov, ki želijo ovirati delo skupščine.

Za nogometno tragedijo krivi policisti

19. 07. 2000 16.20

Vodstvo policije v zimbabvejskem Harareju je sporočilo, da bo proti petim svojim uslužbencem, ki so bili vpleteni v tragične nemire na nogometni tekmi med Zimbabvejem in Južnoafriško republiko 8. julija, podalo kazenske ovadbe zaradi nenaklepnega uboja. V nemirih, ki jih je povzročila policija z uporabo solzivca, je zaradi panike in gneče umrlo 13 gledalcev, med njimi štirje otroci.

Sum podkupovanja v ljubljanski mestni upravi

06. 07. 2000 16.31

V ljubljanski mestni upravi, in sicer v oddelku za urbanizem in okolje, se je pojavil sum podkupovanja. Delavci uprave kriminalistične službe so namreč v torek opravili preiskavo na delovnem mestu enega od zaposlenih v ljubljanskem mestnem oddelku za urbanizem in okolje. Zaradi suma storitve kaznivega dejanja jemanja podkupnine so opravili t.i. navidezno podkupovanje. Kot je na današnji novinarski konferenci dejal direktor mestne uprave Roman Lavtar, se je z omenjenim zaposlenim, pri katerem je bila opravljena preiskava, že zahteval pisno pojasnilo o tem dogodku. Kriminalisti sicer še vedno zbirajo obvestila in dokaze za pripravo kazenske ovadbe zoper omenjenega, ki je v oddelku za urbanizem zaposlen že od leta 1992. Mestna uprava je vodstvo policije zaprosila, da jih uradno obvestijo o dogodku in postopkih, ki so jih ali jih še bodo izvedli.

Preiskava se nadaljuje

07. 06. 2000 21.28

Na Jesenicah so pokopali prvo žrtev petkove delovne nesreče v jeklarni Acroni - 50-letnega Iva Iveljiča. O kakršnikoli krivdi za to tragedijo, ki je terjala štiri življenja, policija za zdaj molči, so pa znane nekatere nove podrobnosti.

Tudi Izetbegović v Haag?

13. 04. 2000 17.58

Haaško mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije naj bi začelo preiskavo proti bosanskemu predsedniku Aliji Izetbegoviću in dvema muslimanskima vojaškima poveljnikoma, je včeraj poročal časnik bosanskih Srbov.

Vodopivec o Bizjakovem poročilu

11. 04. 2000 15.10

Ocena o stanju sodstva pri nas, ki jo je v lanskoletnem poročilu o delu institucije varuha človekovih pravic podal Ivan Bizjak, ni realna. Stanje je namreč bistveno slabše, saj so sodniške sodbe, ki mnogokrat ne ugotavljajo dejanskega stanja, praviloma pristranske, je na današnji tiskovni konferenci povedal predsednik Združenja za demokratizacijo javnih glasil in Civilne družbe za demokracijo in pravno državo Vinko Vodopivec.

Papež se bo opravičil v imenu Cerkve

09. 03. 2000 20.23

Kmečke straže, ki so dva meseca vztrajale v vipavskem podjetju Agroind, so se končno umaknile. Po ponedeljkovi skupščini delničarjev družbe je novo izvoljeni nadzorni svet za direktorja uprave imenoval Jožka Ambrožiča.

Umik kmečkih straž

09. 03. 2000 20.21

Kmečke straže, ki so dva meseca vztrajale v vipavskem podjetju Agroind, so se končno umaknile. Po ponedeljkovi skupščini delničarjev družbe je novo izvoljeni nadzorni svet za direktorja uprave imenoval Jožka Ambrožiča.

Izgrednikom se slabo piše

16. 02. 2000 16.15

Vlade evropskih držav bodo v prihodnjih tednih sprejele paket ukrepov, s katerimi bi zmanjšale možnost izgredov na prihajajočem nogometnem evropskem prvenstvu v Belgiji in na Nizozemskem. Belgijska, nizozemska in britanska vlada so tako že podpisale sporazum, ki bo policijskim enotam omogočil vpogled v seznam potencialnih izgrednikov iz vseh treh držav, poleg imen pa si bodo izmenjavali tudi njihove osebne opise ter minule kazenske ovadbe.

Kazenske ovadbe proti senatorjem

17. 10. 1999 17.10

Predstavnik tržaškega družbeno političnega društva Edinost Samo Pahor je predsednikoma krovnih organizacij Slovencev v Italiji Sergiju Pahorju za Svet slovenskih organizacij (SSO) in Rudiju Pavšiču za Slovensko kulturno gospodarsko zvezo (SKGZ) izročil besedilo kazenske ovadbe proti senatorjem, ki se niso udeležili sej italijanskega senata, 6. in 7. oktobra, ko je bilo na dnevnem redu glasovanje o predlogu zakona o zaščiti zgodovinskih jezikovnih manjšin; ta bo zagotovil temeljno zaščito 12 zgodovinskim jezikovnim manjšinam, ki živijo v Italiji, med njimi tudi Slovencem.

Zadeva Kos v kratkem pred okrožnim tožilcem

06. 10. 1999 19.37

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar je v zvezi s kazensko ovabo zoper nekdanjega kriminalista Draga Kosa o t.i. aferi Vič-Holmec, na podlagi katere je okrajno sodišče na predlog nekdanje vodje posebne tožilske skupine Barbare Brezigar opravilo preiskovalna dejanja, dejala, da bo zadevo odstopila ljubljanskemu okrožnemu tožilstvu. Začetek preiskovalnega postopka v omenjeni zadevi je na podlagi podane kazenske ovadbe predlagala nekdanja vodja posebne tožilske skupine Barbara Brezigar konec maja letos

Razkrita mreža računalniških piratov

11. 06. 1999 21.32

V nekajmesečni akciji je kriminalistični službi notranjega ministrstva uspelo razkrinkati mrežo računalniških piratov. V triindvajsetih hišnih preiskavah so zasegli dvaindvajset računalnikov, tisoč štiristo CD-jev in 900 disket ter vrsto katalogov s piratsko ponudbo.

Sklep o privatizaciji za blejske GP Hotele

02. 06. 1999 17.01

Slovenska razvojna družba (SRD) je danes objavila sklep o privatizaciji družbe GP Hoteli Bled, ki predvideva tudi dokapitalizacijo družbe. Sklep o privatizaciji med drugim določa, da se bo lastninil 97,8-odstotni delež kapitala družbe, medtem ko bosta preostala 2,2 odstotka namenjena za denacionalizacijske upravičence.

Podali ovadbo zoper zaposlenega na ministrstvu za šolstvo in šport

25. 03. 1998 18.28

Ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) je danes prejelo pisno obvestilo, da je UNZ Celje podalo kazensko ovadbo na Okrožno javno tožilstvo Ljubljana zoper I.L. odgovorno osebo, zaposleno na MŠŠ, osumljeno kaznivega dejanja jemanja podkupnine, so sporočili iz MŠŠ. O domnevnem kaznivem dejanju so bili na ministrstvu obveščeni z dopisom, ki ga je po faksu poslal eden od izvajalcev 10 oktobra lani. 24. oktobra lani so o navedbah iz omenjenega dopisa pisno obvestilo Upravo kriminalistične službe Ministrstva za notranje zadeve in jo zaprosili, da ukrepa v skladu s svojimi pristojnostmi. Vzporedno s tem je od delavca zahtevalo pisno pojasnilo v zvezi z omenjenimi obtožbami, ta pa je vse navedbe pisno zavrnil kot neutemeljene. UNZ Celje je MŠŠ kmalu potem obvestila, da so kriminalisti pričeli s preiskavo o očitanem kaznivem dejanju. MŠŠ je sodelovalo pri preiskavi tako, da je na podlagi zaprosila kriminalistom izročilo diokumentacijo, povezano s konkretnimi investicijami in položajem I.L. v ministrstvu. Kriminalisti so v skladu z zakonskimi pooblastili opravili informativne pogovore z nekaterimi zaposlenimi v ministrstvu ter opravili preiskavo delovnega mesta osumljenega. Takoj po prejemu uradnega obvestila o vložitvi kazenske ovadbe zoper osumljenega I.L. je MŠŠ izdalo sklep o začasni odstranitvi iz delovnega mesta in uvedbi disciplinskega postopka.

Novice BSA

21. 01. 1998 18.32

(<b>Romunija</b>) Po prvih racijah pri softverskih piratih ob koncu minulega leta je združenje založnikov poslovne programske opreme BSA (Business Software Alliance) v Romuniji objavilo >>vojno napoved<< piratom v sporočilu za javnost, ki ga je izdala skupaj z romunsko policijo in uradom za zaščito avtorskih pravic. To sporočilo so objavile štiri najbolj priljubljene TV postaje, šest dnevnikov, dve radijski postaji in ena tiskovna agencija. Sodijo, da je sporočilo doseglo blizu osem milijonov ljudi. Microsoftovo romunsko podružnico ter romunsko BSA je zatem poklicalo izjemno veliko ljudi.