kaznivih

Našli Ladislava Troho

24. 06. 2001 00.00

Pri Vrhniki na cesti proti Strmici so v soboto zjutraj ob 6. uri našli zvezanega pogrešanega Ladislava Troho, ki naj bi ga neznani trije ugrabitelji zadrževali na neznani lokaciji ter večkrat tudi pretepli. Policisti so ga takoj odpeljali v ljubljanski Klinični center, saj je kazal znake dehidriranosti.

Zaporna kazen za Šuštarja

23. 06. 2001 00.00

Sojenje obtoženemu Borisu Šuštarju, bivšemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo, in soobdolžencem - Stanislavu Droljcu, Rozani Šuštar in Boštjanu Šobi, ki se je začelo 12. aprila, se je zaključilo.

SNS za ostrejše kaznovanje

21. 06. 2001 00.00

Slovenska nacionalna stranka je predstavila predlog sprememb kazenskega zakonika republike Slovenije. Spremembe naj bi zajele področje kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, saj so po mnenju stranke obstoječe kazni za posilstvo in spolno nasilje absolutno prenizke. Največ ogorčenja sprožajo predvsem smešno nizke kazni za spolno nasilje oziroma zlorabo otrok in oseb z duševnimi motnjami. Kazen za tovrstno dejanje je od najmanj šestih mesecev do največ osmih let zapora, predlog SNS pa je, da naj bi bila tovrstna dejanja kaznovana z najmanj petimi in največ dvajsetimi leti zaporne kazni.

Zaključek procesa proti Levstiku

14. 06. 2001 00.00

Okrožno sodišče v Ljubljani je z zaključnimi govori tožilstva in obrambe končalo glavno obravnavo zoper Vinka Levstika, obtoženega dveh kaznivih dejanj vojnega hudodelstva. Levstikova odvetnika sta izpostavila predvsem spornost procesa, ki je po njunem mnenju nepravičen, totalitaren in politično naravnan. "Danes je pred sodiščem Vinko Levstik, nekdanji domobranec, jutri pa bo lahko Vinko Levstik, nekdanji partizan, v obeh primerih pa bi ravnal enako," je obtožbe na svoj in na račun tožilstva s strani obrambe zavrnil višji državni tožilec Janez Šinkovec. Izrek sodbe bo jutri ob 14. uri

Helsinški monitor bo tožil policijo

04. 06. 2001 00.00

Policija je z brutalnim ravnanjem ustrahovala osem državljanov Bosne in Hercegovine, jim prizadela materialno škodo, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Če od policije ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo vložili tožbo, zahtevali bodo odškodnino, o incidentu pa bodo obvestili tudi mednarodne organizacije, je na novinarski konferenci povedala Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitora Slovenije (HMS).

Policista zagrešila tudi umor?

04. 06. 2001 00.00

Na mariborski policijski upravi so skupaj z okrožnim državnim tožilstvom pripravili tiskovno konferenco, na kateri so razkrili nekatere podrobnosti o aretaciji osmih oseb, med njimi tudi nekaj policistov in uradnih oseb z ministrstva za obrambo. Med priprtimi so aktivni, upokojeni in bivši policisti, davčna uslužbenka in delavec ministrstva za obrambo. Uradni uslužbenci naj bi med drugim kriminalni združbi z dajanjem podatkov pomagali pri izvrševanju kaznivih dejanj. Kriminalisti so do skupine aktivnih policistov prišli tako, da so razkrili nekatere rope menjalnic, ki jih je izvajala kriminalna združba, dva od teh pa so osumili tudi umora starejše ženske.

Priprli več uradnih uslužbencev

01. 06. 2001 00.00

V Mariboru je na vidiku še ena policijska afera. Mariborski kriminalisti so podali ovadbo zoper osem oseb, ki naj bi izvršile več različnih kaznivih dejanj. Med ovadenimi so aktivni, upokojeni in bivši policisti, davčna uslužbenka in delavec ministrstva za obrambo. Uradni uslužbenci naj bi med drugim kriminalni združbi z dajanjem podatkov pomagali pri izvrševanju kaznivih dejanj.

Sojenje Levstiku se končuje

29. 05. 2001 00.00

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je na obravnavi zoper Vinka Levstika, ki je obdolžen dveh kaznivih dejanj vojnih hudodelstev, zavrnil predlog obrambe, da se iz spisa izloči pričanja oseb, ki so bile v zvezi z obtožbami zoper Levstika pred preiskovalnim sodnikom po uvedbi preiskave leta 1982 zaslišane brez navzočnosti obdolženca. Gre za priče, ki na glavni obravnavi zaradi starosti, bolezni ali smrti ne morejo sodelovati, tožilstvo pa želi z njimi osvetliti predvsem osebnost obdolženca. Na obravnavi so pregledali tudi dokazno gradivo v spisu, naslednja, predvidoma zadnja obravnava, ki bo 14. junija, pa bo potekala v znamenju branja zapisnikov zaslišanj desetih prič pred preiskovalnim sodnikom, tožilec in Levstikova odvetnika pa bodo podali svoje zaključne govore.

Obtožnica za Lončariča

24. 05. 2001 00.00

Vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus je vložila obtožnico zoper Josipa Lončariča in še 14 oseb. Vsi naj bi bili člani kriminalne združbe, ki jim še ne pravnomočna obtožnica očita, da naj bi preko naše države prepeljali na tisoče ilegalnih prebežnikov. Od vseh je 9 obdolženih, tudi Lončarič, že od prijetja novembra lani še vedno v priporu. Še vedno ni znano kdaj se bo sojenje začelo, vendar pa se bo to zgodilo kmalu, saj gre za prednostno zadevo.

Reševanje sodnih zaostankov

20. 05. 2001 00.00

Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Proti kriminalu tudi Slovenija

18. 05. 2001 00.00

Sklepni dan Evropske regionalne konference Interpola, mednarodne organizacije kriminalistične policije, v gruzinskem glavnem mestu Tbilisiju so države članice Slovenijo soglasno izvolile v evropski komite te organizacije. Mandat bo trajal štiri leta, izvolitev v osemčlanski evropski komite pa je veliko priznanje za slovensko policijo, ki je kandidaturo za članstvo vložila februarja letos, so sporočili iz generalne policijske uprave (GPU).

Šuštar ostaja v priporu

13. 04. 2001 00.00

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je včeraj, z branjem obtožnice ter zagovori obtoženih Borisa Šuštarja, njegove žene Rozane, Stanislava Droljca in Boštjana Šobe, začela obravnava v primeru Šuštar. Prvoobtoženi Šuštar naj bi po trditvah tožilstva kot državni sekretar samovoljno delil subvencije podjetjem. Tako naj bi direktorju podjetja Selda Pack Darku Selanu omogočil pridobitev nepovratnih sredstev na razpisu ministrstva za gospodarske dejavnosti, pri čemer bi moral Selan Šuštarju izročiti 210.000 nemških mark. Pri dveh kaznivih dejanjih jemanja podkupnine ter izsiljevanja naj bi sodelovali tudi Šuštarjeva žena Rozana, Stanislav Droljc, lastnik in uslužbenec svetovalnega podjetja Start iz Ljubljane in nekdanji član nadzornega sveta Slovenske razvojne družbe Boštjan Šoba.

Sodelovanje tožilstva in obrambnega ministrstva

03. 04. 2001 00.00

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar se je na današnjem delovnem srečanju s predstavniki obrambnega ministrstva dogovorila o načinu medsebojnega obveščanja in sodelovanja, ki bo omogočil nujno potrebno in pravočasno obveščenost in prisotnost pristojnih državnih tožilcev pri preiskovanju kaznivih dejanj v obrambnem ministrstvu in Slovenski vojski.

Referendum o zakonu o amnestiji

01. 04. 2001 00.00

Predstavniki sindikata paznikov in drugih delavcev v slovenskih zaporih so napovedali vložitev pobude za zbiranje podpisov podpore zahtevi za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o amnestiji. Za pobudo so se odločili zaradi predloga zakona o amnestiji, ki ga je pretekli teden sprejela vlada in ga poslala v parlament, saj ta po njihovem mnenju ne predstavlja akta milosti države, kakor so ga predstavili, ampak v resnici pomeni, da bo v bližnji prihodnosti brez dela ostal dobršen del paznikov in drugih delavcev v zaporih. Po napovedih naj bi pobudo podprli z več kot 270 podpisi.

Kaj bo z Miloševićevimi sodelavci

01. 04. 2001 00.00

Jugoslovanski preiskovalni sodnik Goran Čavlina je napovedal, da bodo v prihodnjih dneh zaradi suma izkoriščanja položaja in finančnih goljufij zaslišali še štiri visoke predstavnike nekdanjega režima. Gre za nekdanjega vodjo carinske uprave Mihaila Kertesa, nekdanjega podpredsednika jugoslovanske vlade Nikolo Šainovića, nekdanjega finančnega ministra Jovana Zebića in nekdanjega vodjo srbskih tajnih služb Radeta Markovića.

Sprejet predlog zakona o amnestiji

29. 03. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti je vlada sprejela predlog zakona o amnestiji. Gre za akt milosti države, s katerim bo določeni kategoriji obsojencev delno odpuščena izvršitev kazni. Zapornikom, obsojenim za lažja kazniva dejanja, naj bi kazen zmanjšali za četrtino, okoli 30 oseb pa naj bi bilo izpuščenih. Zakon mora potrditi še parlament.

Slovenija ni koruptivna država

28. 03. 2001 00.00

Slovenija ni preveč koruptivna država, je eno izmed osrednjih ugotovitev strokovnega klubskega srečanja kluba celjskih podjetnikov Zlatorog, ki je bilo tokrat s temo Tožilstvo v procesu tranzicije mlade države namenjeno zlasti tematiki pravosodja. Kljub temu, da je korupcija v naši državi veliko temno polje, pa po mnenju vrhovnega državnega tožilca Franca Mazija ni izstopajoča, saj je bilo po nekaterih podatkih v zadnjih letih prijavljenih le 20 primerov tovrstnih kaznivih dejanj. Sicer je v zadnjih letih bilo na tožilstvo naslovljeno približno 500 ovadb za kazniva dejanja, ki so se zgodila v procesu lastninjenja. Doslej je tožilstvo zaradi takšnih kriminalnih dejanj kaznovalo 100 obtožencev.

Preiskava zoper osumljene kriminaliste

26. 03. 2001 00.00

Policijska preiskava in zbiranje obvestil zoper tri kriminaliste iz ljubljanske in kranjske policijske uprave, ki so osumljeni storitve več kaznivih dejanj, še ni končana. Po ugotovitvah Oddelka za notranjo zaščito pri generalni policijski upravi so osumljeni kriminalisti zlorabljali osebne oziroma policijske podatke, iz česar so pridobili določene koristi.

Levstik z obtožbo manj

22. 03. 2001 00.00

V sodni mapi zoper domobranca Vinka Levstika, obtoženega vojnih hudodelstev, je bilo sprva trinajst spisov. Zdaj sta ostala le še dva. Sodišče je namreč danes zavrglo še eno tožbo - nadomestno, ki pa je bila vložena prepozno. "Od prvotnih trinajstih Levstiku očitanih hudih kaznivih dejanj ostajata predmet postopka po zaslišanju 186 prič le še dve," je po sklepu senata povedal Levstikov odvetnik Danijel Starman.

Preiskava zoper Čadeža

16. 03. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo je pri ljubljanskem okrožnem sodišču vložilo zahtevo za preiskavo zoper Janeza Čadeža, sedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Radiotelevizije Slovenija.

Tožilstvo odstopilo od pregona

05. 03. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Kranju je v začetku februarja odstopilo od pregona zoper Janeza Rabiča zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, prav tako pa tudi zoper Igorja Babnika, Božidarja Zajca in Janeza Janeža zaradi kaznivih dejanj nezakonitega lova. O tem je bil obveščen tudi preiskovalni sodnik kranjskega okrožnega sodišča. Kot je povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar, je tožilstvo od pregona odstopilo zaradi pomanjkanja dokazov, saj na podlagi dokazov, ki so bili pridobljeni v preiskavi, ni bilo mogoče dokazati, da so obdolženci izvršili očitana kazniva dejanja. Šlo naj bi sicer za krivolov oziroma nezakoniti lov v Triglavskem narodnem parku, ki naj bi se zgodil v času od začetka januarja 1997 do 27. maja 1998 leta.

Schily in Bianco v Sloveniji

02. 03. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc bo gostil nemškega in italijanskega notranjega ministra, Otta Schilyja in Enza Bianca. Minister Bohinc se bo dopoldne pogovarjal z nemškim kolegom, s katerim bosta podpisala dvostranski sporazum o sodelovanju pri zatiranju hujših kaznivih dejanj. Nato se bo ministroma pridružil tudi italijanski notranji minister Enzo Bianco in vsi skupaj si bodo s helikopterjem ogledali slovensko-hrvaško mejo. Z ministroma se bo srečal tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Bohinc in Schily podpisala sporazum

02. 03. 2001 00.00

Notranja ministra Slovenije in Nemčije Rado Bohinc in Otto Schily sta danes na gradu Brdo pri Kranju podpisala dvostranski medvladni sporazum o sodelovanju pri zatiranju hujših kaznivih dejanj. Pogodbenici, slovenska in nemška vlada, sta se namreč v prizadevanjih svoje državljane in druge osebe na svojem ozemlju učinkovito zaščititi pred kriminalnimi dejanji dogovorili, da bosta v skladu s svojimi notranjepravnimi predpisi sodelovali pri zatiranju predvsem tistih kaznivih dejanj, ki vsebujejo elemente organiziranih kriminalnih združb in povezav ter zahtevajo skupne ukrepe pristojnih organov obeh držav.

Glavarja začasno odstranili s funkcije

21. 02. 2001 00.00

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar je po zakonu o državnem tožilstvu včeraj odločila, da Marjana Glavarja začasno odstrani s funkcije vodje okrožnega državnega tožilca na Ptuju. Vodja skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus, ki primer v okviru tožilske pristojnosti obravnava, pa je preiskovalnemu oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani podala zahtevo, da preiskavo zoper Glavarja razširi še v smeri sedmih kaznivih dejanj ponareditve uradne knjige. Zoper obdolženega je bila 14. februarja pravnomočno uvedena kazenska preiskava zaradi suma storitve kaznivega dejanja jemanja podkupnine.

O trgovanju z električno energijo tudi v DZ

16. 02. 2001 00.00

Tudi po današnji seji odbora DZ za gospodarstvo ni vse pojasnjeno glede trgovanja z električno energijo na podlagi pogodb, ki jih je sklenil prejšnji direktor ELES-a Vitoslav Türk. Stališča slednjega in vladne strani, ki so jo na seji odbora zastopali državni podsekretar na gospodarskem ministrstvu Robert Golob in sedanje vodstvo Elesa na čelu z Vekoslavom Korošcem, so si povsem različna.

Več kaznivih dejanj skrajnežev

07. 02. 2001 00.00

V Nemčiji se je leta 2000 število ksenofobičnih dejanj povečalo za 40 odstotkov, je v pogovoru za jutrišnjo številko nemškega tednika Der Woche dejal nemški notranji minister Otto Schily. Od januarja do decembra lani so v državi zabeležili 13.753 kaznivih dejanj, ki so jih zagrešili skrajni desničarji, antisemitisti in ksenofobi, medtem ko so jih leta 1999 zabeležili 9456.

Porast kaznivih dejanj ob mejah

06. 02. 2001 00.00

Število obravnavanih kaznivih dejanj na območju Policijske uprave Krško se je lani glede na leto poprej povečalo za slabih 17 odstotkov, kar je za 7 odstotkov nad slovenskih povprečjem in je tako največje v državi, je na novinarski konferenci o delu v lanskem letu povedal direktor PU Krško Andrej Zbašnik. Največjo rast kaznivih dejanj so zabeležili ob meji in na sami meji s Hrvaško, kjer se je število kaznivih dejanj glede na prejšnje leto povečalo kar za polovico, kar je posledica povečanega števila ilegalcev in potnikov, predvsem prek mejnih prehodov Obrežje in Slovenska vas. Po Zbašnikovih besedah so bili policisti lani zelo uspešni na področju preprečevanja ilegalnih migracij, med katerimi so zajeli največ Irancev, nazaj na Hrvaško pa so tako uspešno vrnili 68 odstotkov ilegalcev. Lani so tako obravnavali za 40 odstotkov več oseb, ki so ilegalno prestopile državno mejo, ali pa so to poskušale.

Milejši režim na mejah

27. 01. 2001 00.00

Danes, v soboto, stopa v veljavo navodilo, ki podrobno določa zakonske kriterije za zavrnitev vstopa tujcev v Slovenijo ter pogoje za izdajo vizumov za enkratni vstop v državo ter tranzitnih vizumov na nekaterih večjih mejnih prehodih s sosednjimi državami. Tako lahko po novem tujec vizum za enkratni vstop v državo zaradi ugotovljenih nepredvidljivih oziroma nujnih zadev ali humanitarnih razlogov, na podlagi mednarodno sprejetih obveznosti ali če je to v slovenskem interesu, dobi tudi na mednarodnih mejnih prehodih. Navodilo je izdal notranji minister Rado Bohinc, v Uradnem listu pa je bilo objavljeno 12. januarja.

Plavšičeva in Krajišnik skupaj pred sodišče

25. 01. 2001 00.00

Tožilstvo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je zahtevalo, da se morata nekdanja predsednica Republike srbske Biljana Plavšić in nekdanji predsednik parlamenta Momčilo Krajišnik v procesu v zvezi z vojnimi zločini na območju BiH skupaj zagovarjati pred sodiščem. Plavšićevi in Krajišniku očitajo zločine proti človeštvu ter kršitve vojnega prava in Ženevske konvencije. Kdaj naj bi se proces pred sodiščem začel, še ni določeno.

Obtožbe zaradi Depali vasi

24. 01. 2001 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je 5. januarja vložilo obtožnico proti nekdanjim pripadnikom specialne brigade Moris: Darku Njavru, Andreju Podbregarju, Simonu Krejanu, Robertu Suhadolniku in Marku Pojetu, ki naj bi pred sedmimi leti pri Depali vasi protipravno odvzeli prostost Milanu Smolnikarju. Generalna državna tožilka Zdenka Cerar se je za prevzem primera od zasebnega tožilca odločila potem, ko je sodišče zoper obtožence uvedlo preiskavo, kar kaže na neupravičeno zavrženje kazenske ovadbe s strani Barbare Brezigar.