kilovatna

Tudi 'jahtaši' ne bi bili več le hitri in zapravljivi

25. 05. 2025 18.00

Rahel nasmešek je spreletel obraz marsikaterega obiskovalca portoroške marine, ko si je med pohajkovanjem po označenih pomolih te dni ogledoval listke s tehničnimi podatki in oglaševanimi cenami razstavljenih jaht. Tisti, ki si tako razkošje privoščijo, so v očeh javnosti pogosto označeni za tajkune, v svetu navtike pa si želijo, da bi se ljudje zavedali tudi tega, da se s plačili davkov na prodajo in luksuz polni tudi državna blagajna, ustvarjajo pa se tudi delovna mesta, saj je v Sloveniji izdelano že marsikatero plovilo, pa tudi oprema zanj. Čim hitreje in čim glasneje ni več vodilo, zelene tehnologije so prodrle tudi v svet navtike.

Baterije s trdnim elektrolitom: energetska revolucija, ki se vztrajno izmika

04. 02. 2024 14.39

Tekma za naslednjo generacijo baterijske tehnologije je močnejša kot kadar koli doslej. Baterije s trdnim elektrolitom obljubljajo revolucijo na področju električnih vozil. Daljši doseg, hitrejše polnjenje, večja gostota in večja varnost so le nekatere izmed tistih lastnosti, ki govorijo v prid zamenjave litij-ionskih baterij. A doslej še nobenemu podjetju ni uspelo postaviti učinkovite proizvodnje. Tistemu, ki bo, bo zagospodaril na polju elektromobilnosti kljub temu, da so cene litij-ionskih baterij v zadnjih 20 letih padle za 90 odstotkov.

Zaživel je novodoben dirkaški šport: dirkanje z električnimi skiroji

14. 01. 2023 21.00

Svet dirkaških športov je dobil ne le novo prvenstvo, temveč tudi novo vrsto dirkanja: dirkanje z električnimi skiroji. V minulem letu je namreč zaživelo prvenstvo eSkootr Championship, v katerem tako moški kot ženske dirkajo z dvokolesnimi prevoznimi sredstvi, ki so v zadnjih nekaj letih preplavila ulice mest po vsem svetu.

Kakšne so gospodarske napovedi za naslednje leto? 'Marsikaj se spreminja'

29. 12. 2022 06.00

Gospodarske napovedi za prihodnje leto niso obetavne. Da pričakuje katastrofalno leto, je ob podelitvi zlatega ključa nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju dejal tudi predsednika Kluba slovenskih podjetnikov Joc Pečečnik. Na gospodarskem ministrstvu se z napovedjo strinjajo in pravijo, da bo treba odgovoriti s prenovljeno gospodarsko politiko. Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež in podjetnik Joc Pečečnik sta govorila tudi o dragi električni energiji in Dončiću kot blagovni znamki.

Evropa v primežu negotovosti: v zadnjem letu se je cena energentov skoraj podvojila

07. 11. 2022 18.14

Evropejci so prejšnji mesec za oskrbo s plinom v povprečju odšteli 111 odstotkov več kot oktobra lani, povprečna cena elektrike pa je za 69 odstotkov višja od lanske. Gospodinjstva se tako v povprečju srečujejo s približno 90 odstotkov višjimi cenami. Nekatere države situacijo poskušajo rešiti z regulacijo, a so zato mnoge na pragu recesije.

Najcenejše ogrevanje z drvmi, najdražje z utekočinjenim naftnim plinom

30. 10. 2022 09.12

Tako kot druge države v EU se je tudi Slovenija znašla v energetski krizi. Vlada skuša pomagati z regulacijo cen več energentov. Ker pa dobavitelji cene skoraj brez izjem postavljajo na najvišjo dovoljeno raven, razlik in manevrskega prostora za prihranke z zamenjavo dobavitelja trenutno ni. Varčevanje je mogoče na druge načine, navaja ZPS.

Električna vozila naj bi poskrbela za razcvet sončne in vetrne energije

25. 10. 2022 15.13

Do leta 2030 naj bi se po evropskih cestah vozilo na milijone električnih avtomobilov, samo na nemških cestah naj bi jih bilo do takrat enajst milijonov. Strokovnjaki poudarjajo, da bomo z vsakim takšnim vozilom manj odvisni od nafte, pa tudi od zemeljskega plina in jedrske energije. Zaradi revolucije na cestah bosta sončna in vetrna energija neizogibno postali prevladujoča vira energije, ocenjujejo.

Bolj hladni bazeni in manj žemljic. Minister: To so luksuzni problemi

07. 07. 2022 16.09

Nemški gospodarski minister Robert Habeck je bil gost znanega nemškega televizijskega voditelja Marcusa Lanza. Ta je kar takoj začel z vprašanji – korona, inflacija, hladna stanovanja, kaj nas čaka jeseni. Odgovori pa Nemcev – in še koga – najbrž niso navdušili, saj je minister nakazal na jesen, polno izzivov in višjih cen.

Gazprom: Naš proizvod, naša pravila; Slovenija z nemoteno dobavo plina

16. 06. 2022 18.39

Ruski energetski velikan Gazprom ob naraščanju cen zemeljskega plina in napetostih med Rusijo in Zahodom zaradi Ukrajine brani zmanjševanje dobavljenih količin plina Evropi. Moskva bo igrala po svojih pravilih, je po zmanjšanju dnevne dobave plina Nemčiji in Italiji dejal izvršni direktor podjetja Aleksej Miller. Slovenski Geoplin medtem pravi, da so dobave zemeljskega plina po dolgoročni pogodbi z Gazpromom v zadnjih nekaj dneh resda nekoliko nižje od pogodbenega dnevnega maksimuma, vendar pa se ta količinska odstopanja uravnavajo z dnevnimi nakupi na prostem trgu. "Dobava v Slovenijo je nemotena," so zagotovili v Geoplinu.

Nemčija in Avstrija aktivirali izredni načrt za zagotovitev plinske oskrbe

30. 03. 2022 19.59

Nemška vlada je povišala stopnjo pripravljenosti v okviru izrednega načrta za zagotavljanje oskrbe s plinom, saj se boji, da bo Rusija državam Zahoda v aprilu prekinila dobavo plina, če ga te ne bodo pripravljene plačevati v rubljih. Iz istega razloga je tudi Avstrija aktivirala prvi korak izrednega načrta za zagotovitev plinske oskrbe. Nemški gospodarski minister Robert Habeck je sicer potrdil, da Nemčija plina ne bo plačevala v rubljih. Medtem je ruski predsednik Vladimir Putin po navedbah tiskovnega predstavnika nemške vlade Steffena Hebestreita v telefonskem pogovoru nemškemu kanclerju Olafu Scholzu dejal, da bodo evropski kupci ruski plin še lahko plačevali v evrih in dolarjih.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto

19. 06. 2021 09.08

Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Les je najcenejši, utekočinjen naftni plin najdražji

09. 01. 2019 07.22

Veste, kateri energenti so najbolj učinkoviti, kateri najdražji in kateri ravno pravi za vaš dom? Te dni mnoge Slovence zebe, saj si zaradi revščine ne morejo privoščiti, da bi svoj dom ogrevali na prijetnih 22 stopinj Celzija. O cenah, možnih rešitvah in izhodih iz energetske revščine smo govorili z energetskim svetovalcem Bojanom Žnidaršičem.

Termoelektrarno Trbovlje naj bi likvidirali konec leta

18. 02. 2016 12.02

Tet, ki je od novembra 2014 v postopku redne likvidacije, naj bi likvidirali konec letošnjega leta. V Tetu je sicer še vedno zaposlenih 45 od 160 delavcev, kolikor jih je bilo ob začetku postopka likvidacije.

S 1. januarjem bodo gorivo, plin in elektrika spet dražji

24. 12. 2014 09.40

Vlada je odločila o ceni za enoto obremenitve okolja z emisijo ogljikovega dioksida. To plačujejo vsi uporabniki goriv, zaradi sprememb pa naj bi se gorivo spet nekoliko podražilo. Bencin in dizel se bosta s 1. januarjem 2015 podražila za 0,8 oziroma 0,9 centa za liter.

FOTO in VIDEO: Za zdaj lahko računajo le na agregate

06. 02. 2014 07.31

Delavci elektro podjetij se še vedno trudijo, da bi vsi prebivalci spet imeli elektriko. Največ težav je še vedno na območju Postojne, kjer je jasno, da za zdaj lahko računajo le na agregate. V nedeljo pa bi lahko elektriko dobili prek podeželskega voda.

Vlada pahnila sončne elektrarne v boj za obstanek?

15. 06. 2012 18.07

Država je prav potiho znižala odkupne cene elektrike, ki jo pridelajo sončne elektrarne, z 290 na 197 evrov za megavatno uro. In zaradi te vladne uredbe je ogrožena celotna panoga v državi, opozarjajo strokovnjaki.

V prvih dveh mesecih manjša poraba elektrike

26. 03. 2009 16.35

Zmanjšanje proizvodnje se vse bolj odraža tudi pri porabi električne energije, saj je bil odjem iz prenosnega omrežja v prvih dveh mesecih za 9,7 odstotka manjši kot v istem lanskem obdobju.