kitajski cesar

Japonska in Kitajska ne bosta podpisali deklaracije

26. 11. 1998 13.23

Kitajski predsednik Jiang Zemin in japonski premier Keizo Obuči ne bosta podpisala deklaracije o odnosih med državama, se je izvedelo v Tokiu. Odnose med državama naj bi povzela le v posebni izjavi. Podpis naj bi bil eden od vrhuncev obiska kitajskega predsednika na Japonskem.

Blizu grobnice prvega kitajskega cesarja našli novo

14. 10. 1998 14.25

V severnokitajski pokrajini Xian so blizu znane grobnice prvega kitajskega cesarja Qin Shi Huangdija s kipi bojevnikov iz terakote našli novo grobnico. Dolga je 120 metrov in široka 110 metrov, v njej pa so kamniti kipi. Leta 1974, ko so odkrili grobnico prvega kitajskega cesarja, so v njej našli 7000 kipov vojakov, konj in bojnih vozil v naravni velikosti iz žgane gline, ki so jih naredili pred več kot 2200 leti. Prvi kitajski cesar je umrl leta 210 p.n.š.

Plonkali so že stari Kitajci

02. 12. 1997 09.01

Knjižica, ki so jo nedavno odkrili v Nanjingu v vzhodni kitajski pokrajini Jiangsu, je verjetno služila prepisovanju na cesarskih izpitih. 68-stranska knjižica je dvanajstkrat manjša od običajnih, a ima 80.000 znakov, velikih kot buckina glavica. Med izpitom se jo je dalo skriti v žep in mimogrede poškiliti vanjo, če kandidata ni takoj prešinil odgovor. Knjižica je bila po besedah strokovnjakov tiskana pred najmanj stotimi leti. Kitajsko cesarstvo je prirejalo letne nacionalne izpite za sprejem med uradnike cesarskega sodišča. Tiste, ki so se posebej izkazali, je sprejel cesar. Izpit je bil za navadne ljudi življenjskega pomena za napredovanje po socialnem statusu in vstop v politično življenje. Spraševal je o Konfucijevem nauku; kandidati so morali znati na pamet vsako učiteljevo besedo, zato so manj vnetim prav lahko pomagale take male knjižice. Izjemno zahteven in zapleten izpitni sistem so ob prelomu stoletja porušile težave moderne dobe.