kitajski znanstveniki

Pametna očala, ki slepe opozarjajo pred ovirami

18. 04. 2025 06.00

Brez pomoči sočloveka, brez psa vodnika, brez palice. Slepi ljudje se bodo lahko kmalu s pomočjo umetne inteligence in računalnika, ki je majhen kot plačilna kartica, gibali popolnoma neovirano. Kitajski znanstveniki so namreč razvili očala, ki dajejo navodila v realnem času in slepim tako pomagajo hoditi brez kakršnekoli pomoči. Kako očala delujejo?

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani

06. 11. 2024 10.35

250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

Kitajska sonda uspešno pristala na temni strani Lune

02. 06. 2024 09.19

Kitajska lunarna sonda Chang'e 6 je uspešno pristala na oddaljeni strani Lune, kjer bo zbrala vzorce. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken. Cilj odprave je zbrati dva kilograma kamnin za analizo iz kraterja, ki je širok 2500 in globok osem kilometrov.

Kitajska na temni strani Lune

03. 05. 2024 15.37

Kitajska je na Luno izstrelila sondo brez posadke, s ciljem, da postane prva država, ki zbira in raziskuje vzorce kamnin z večinoma neraziskane zadnje strani Lune. Nova kitajska vesoljska odprava bo predvidoma trajala 53 dni in bo zbirala vzorce iz velikega kraterja Južni pol-Aitken.

Kitajski znanstveniki klonirali prvo zdravo opico

18. 01. 2024 14.16

Kitajski znanstveniki so z izboljšanjem metode, s katero so njihovi kolegi na škotskem inštitutu Roslin pred skoraj 30 leti ustvarili ovco Dolly, klonirali prvo zdravo opico rezus. Kljub preboju so opozorili, da je stopnja uspešnosti nove metode še vedno nizka, povrhu pa se v zvezi s kloniranjem porajajo številna etična vprašanja.

Leto v vesolju: misije, ki spominjajo na znanstveno fantastiko

27. 12. 2023 15.18

Letošnje leto so obeležili tudi zmagoslavni trenutki v svetu znanosti in vesoljskih potovanj. Nekateri dogodki so bili celo tako zanimivi, kot bi prileteli naravnost iz znanstvenofantastičnega romana. Kot na primer trenutek, ko je raketa podjetja SpaceX eksplodirala ali pa ko je vesoljsko plovilo z asteroida Bennu pobralo kamenje in prah, ki bi dokazalo, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja. Ponovna prizadevanja ne prihajajo le od agencije NASA in ameriške vlade, temveč tudi iz držav, kot sta Indija in Kitajska. Veliko vlagajo tudi podjetja iz zasebnega sektorja po vsem svetu, kar je edinstvena značilnost vesoljske tekme 21. stoletja.

Na Luni se je pojavil nov krater, najverjetneje zaradi ruskega plovila

01. 09. 2023 12.23

Na Luni se je pojavil nov krater. Nasa predvideva, da je najverjetneje nastal ob ponesrečenem poskusu pristanka ruskega plovila Luna-25. To je strmoglavilo, tik preden se je dotaknilo Luninega površja. Pred tem je kazalo, da bo prvo, ki bo kadarkoli pristalo na južnem polu satelita. Nekaj dni zatem je pristanek uspel Indijcem.

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati

05. 08. 2023 14.04

Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

Ameriška ministrica se je v Pekingu najedla halucinogenih gob

18. 07. 2023 14.56

Minilo je že nekaj dni, odkar se je ameriška finančna ministrica Janet Yellen vrnila iz Pekinga, zdaj pa končno sledijo podrobnosti o njenem obisku, ki naj bi služil izboljšanju odnosov med ZDA in Kitajsko. Poleg seveda obvezne diplomacije si je ministrica privoščila tudi slavne halucinogene gobe.

Kitajska je začela vrtati eno izmed najglobljih lukenj na svetu

06. 06. 2023 16.37

Kitajska je začela z vrtanjem ene najglobljih lukenj na svetu. Ozka 11.000-metrska vrtina bo dosegla Zemljino skorjo, da bi znanstveniki lahko preučevali notranje strukture planeta globoko pod površjem.

Kitajski vakuumski vlak: 1000 km/h, iz Hangdžouja v Šanghaj v 10 minutah

25. 04. 2023 09.29

Kitajska se bo lotila gradnje prvega super hitrega vlaka in linije med mestoma Šanghaj in Hangdžou. 150-kilometski 'vakuumski' tunel bo omogočil vlakom potovanje s kar 1000 kilometri na uro. Sicer ne gre za novo idejo. Že leta 2013 je o konceptu t. i. "hiperzanke" govoril Elon Musk.

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?

07. 04. 2023 08.12

Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

19-letnik najmlajši pacient z Alzheimerjevo boleznijo

14. 02. 2023 10.45

Kitajski znanstveniki trdijo, da je 19-letnik najmlajši bolnik z Alzheimerjevo boleznijo. Šlo naj bi za edinstven primer, saj pri njem niso odkrili nobene znane genetske mutacije. "To je najmlajši primer, o katerem so poročali, da izpolnjuje diagnostična merila za verjetno Alzheimerjevo bolezen brez priznanih genetskih mutacij," so povedali avtorji študije.

Kitajci uspešno klonirali tri visoko produktivne 'super krave'

02. 02. 2023 08.19

Kitajski znanstveniki so uspešno klonirali tri 'super krave', ki lahko proizvedejo nenavadno veliko količino mleka. Lokalni mediji so dosežek označili za preboj kitajske mlečne industrije, s katerim bodo lahko manjšali soodvisnost od uvoženih pasem.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?

19. 10. 2022 11.31

Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Skrivnostni diamanti naj bi na Zemljo prišli po trku pritlikavega planeta

18. 09. 2022 18.07

Znanstveniki že nekaj časa raziskujejo posebno vrsto diamantov, ki so jih našli v Avstraliji in Afriki. Zdaj pa so dokazali, da so ti najverjetneje nastali po tem, ko je pred približno 4,5 milijarde leti velik asteroid trčil v pritlikavi planet iz našega Osončja. Ostanki tega pritlikavega planeta so nato pristali na Zemlji.

'V boju za lastno življenje ne moreš biti utrujen'

29. 08. 2022 17.41

Ukrajinski predsenik Volodimir Zelenski je na panelu voditeljev v okviru letošnjega BSF izpostavil, da Rusija bije vojno proti življenju Ukrajincev in njihovi kulturi, ki jo Rusija želi popolnoma izbrisati. "Ruski propagandisti in uradniki sploh ne skrivajo, da želijo uničiti vse, kar je ukrajinskega," je poudaril. In opozoril, da se, če doseže zmago, Rusija ne bo nikoli ustavila.

V kitajskem mestu na koronavirus testirajo tudi ribe, kozice in rake

19. 08. 2022 06.00

Kitajska s svojo politiko ničelne tolerance do koronavirusa znova buri duhove. Oblasti so namreč v luči 40 novoodkritih okužb presenetile z novim odlokom, ki zapoveduje, da bodo ob 5000 prebivalcih mesta Xiamen nujno testirane tudi nekatere morske živali. Po spletu so že zaokrožili posnetki, na katerih zdravstveni delavci v živali, med katerimi so nekatere še žive, porivajo testne palčke.

V Vuhanu delno zaprli mesto zaradi štirih primerov novega koronavirusa

28. 07. 2022 13.11

Oblast kitajske metropole Vuhan je zaprla okrožje s skoraj milijonom prebivalcev, potem ko so odkrili štiri asimptomatske primere okuženih z novim koronavirusom. Prvotni epicenter pandemije namreč ne želi tvegati ponovnega izbruha okužb, kar je v skladu s strogo kitajsko politiko ničelne tolerance do covida-19.

V restavraciji na Kitajskem našli 100 milijonov let stare odtise dinozavra

24. 07. 2022 18.42

Na jugozahodu Kitajske je na dvorišču restavracije eden od gostov na tleh opazil nenavadne oblike. Paleontologi so kmalu ugotovili, da gre za 100 milijonov let stare stopinje dinozavrov. "To je zanimivo odkritje, ki se odraža predvsem v raznolikosti dinozavrov iz obdobja krede v porečju Sečuan," nam je povedal paleontolog Lida Šing.

Del zapuščene rakete trčil na Luno

04. 03. 2022 08.29

Izgubljena raketa je trčila na Luno, so sporočili znanstveniki, ki so trk napovedali že januarja. Tritonski del rakete, ki leti skozi vesolje s hitrostjo 9334 kilometrov na uro, naj bi na Luno trčil ob 13.25. Astronomi so najprej mislili, da gre za del rakete SpaceX Elona Muska, nato pa, da je Kitajski, kar slednja zanika. Trk naj na Luni ne bi povzročil večjih težav, znanstveniki pa upajo, da bodo lahko preučili 10 do 20 metrov širok krater in lunin prah, ki nastane ob trku.

Kitajski znanstveniki so razvili štiriminutni PCR-test

09. 02. 2022 16.29

Znanstveniki kitajske univerze Fudan v Šanghaju so sporočili, da so razvili test na covid-19, ki združuje hitrost hitrega antigenskega testa ter natančnost PCR-testa. Natančne rezultate naj bi testirani prejeli v le štirih minutah. Študija na majhnem vzorcu je pokazala njegovo 100-odstotno natančnost, saj je pravilno obdelal vse vzorce, če pa se bo podobna natančnost pokazala tudi na večjem številu vzorcev, bi lahko nova tehnologija močno spremenila igro.

Po 'umetnem soncu' Kitajska preizkuša še 'umetno luno'

15. 01. 2022 09.12

Po prižigu umetnega sonca so kitajski znanstveniki naredili še umetno luno v provinci Džjangsu. Po pisanju tamkajšnjih medijev bo ta igrala pomembno vlogo pri pripravi astronavtov na pristanek in bivanje na Luni. Kitajska namreč načrtuje polet na Luno pred letom 2030, nato pa še postavitev oporišča.

Kitajska uspešno prižgala 'umetno sonce'

12. 01. 2022 15.15

Kitajska je uspešno zaključila prvo preizkušnjo svojega nuklearnega fuzijskega reaktorja, ki je znan tudi pod imenom 'umetno sonce', ker posnema enak proces ustvarjanja energije kot naravno sonce. Nuklearna fuzija je obetajoča tehnologija, ki lahko proizvede ogromne količine čiste energije z zelo malo stranskih produktov.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije

31. 12. 2021 12.11

Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

V Vuhanu izvajali nevarne poskuse na živalih: se je pandemija začela v laboratoriju?

09. 09. 2021 07.18

Nedavno objavljen 900 strani dolg dokument razkriva, da so kitajski znanstveniki z ameriškim denarjem pod okriljem nevladne organizacije EcoHealth Alliance v laboratoriju v Vuhanu med letoma 2014 in 2019 opravljali nevarne poskuse na živalih. Želeli so raziskati, kako se bo obnašal koronavirus, če bo mutiral in se prenesel na človeka. Da so vedeli, da opravljajo tvegano delo, je dokumente komentirala molekularna biologinja Alina Chan. Kot je razvidno, so vodili evidenco oseb, ki so med poskusi doživele ugriz živali. "Ali EcoHealth Alliance hrani te evidence? In če ne, kako lahko trdijo, da virus ni ušel iz laboratorija?" se sprašuje Chanova.

Ameriški obveščevalci: Novi koronavirus ni bil razvit kot biološko orožje

28. 08. 2021 10.11

Ameriškim obveščevalnim agencijam ni uspelo ugotoviti izvora novega koronavirusa, ki je izbruhnil decembra 2019 v Vuhanu. Ne morejo se namreč uskladiti, ali je virus nastal v naravi ali pa je ušel iz tamkajšnjega laboratorija. Soglasno pa zatrjujejo, da virus ni bil razvit kot biološko orožje.

Vzpenjajoča se kitajska velesila je ekonomski čudež v zatonu

31. 07. 2021 07.00

Neprijetno vprašanje, ali, kdaj in kako bo vzpenjajoča se velesila Kitajska izzvala ameriško hegemonijo in radikalno spremenila zdaj že več kot 70 let trajajoč liberalni, "na pravilih temelječi" mednarodni red, je v zadnjih letih pristalo v središču akademskih in javnih razprav o mednarodnih odnosih in geopolitični prihodnosti sveta.

Novoodkrita vrsta na Kitajskem verjetno naš najbližji evolucijski sorodnik

29. 06. 2021 15.34

Novoodkrita vrsta človeka, poimenovana "človek zmaj", bi lahko predstavljala najbližjega do sedaj odkritega sorodnika sodobnega človeka, pravijo znanstveniki. Analiza 146.000 let stare velike lobanje namreč kaže, da je vrsta bolj sorodna homo sapiensu kot pa neandertalcu.

Novoodkrita vrsta starodavnega nosoroga je bila višja od žirafe

19. 06. 2021 08.17

Novoodkrita vrsta predstavlja eno največjih kopenskih živali v zgodovini, po Zemlji je Paraceratherium linxiaense hodil pred več kot 26,5 milijona let in poseljeval območje med današnjim Pakistanom in Tibetansko planoto.