kitajski znanstveniki

Novoodkrita vrsta starodavnega nosoroga je bila višja od žirafe
19. 06. 2021 08.17
Novoodkrita vrsta predstavlja eno največjih kopenskih živali v zgodovini, po Zemlji je Paraceratherium linxiaense hodil pred več kot 26,5 milijona let in poseljeval območje med današnjim Pakistanom in Tibetansko planoto.

Virus iz laboratorija? 'Teh raziskav ne bi smeli izvajati in financirati'
29. 05. 2021 12.13
Ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump žugal Kitajski in jo obtoževal, da je novi koronavirus, ki je ohromil svet, nastal v tamkajšnjem laboratoriju oziroma je od tam "pobegnil", je bil tarča ameriških demokratov, da širi nestrpnost, Facebook je cenzuriral objave na to temo. A zdaj želi prav nova ameriška administracija iz vrst demokratov novo preiskavo, Facebook se je odpovedal cenzuri, Vuhan, še posebej njegov inštitut za virologijo, pa je spet v središču pozornosti svetovnih medijev.

Uspelo je tudi Kitajski, njihov rover Žurong pristal na površju Marsa
15. 05. 2021 10.29
Nasin Perseverance je dobil družbo. Na površju Rdečega planeta je po treh mesecih v Marsovi orbiti uspešno pristal kitajski rover Žurong. Iskal bo sledi življenja, preučeval kamenje in podnebje. Kitajska pa je s tem postala šele druga država na svetu, ki jih je uspel ta podvig.

Bo kitajska raketa strmoglavila prej, kot so znanstveniki pričakovali?
08. 05. 2021 11.23
Potem ko je prejšnji teden raketa uspešno izstrelila modul Tianhe, ki bo postal bivalni prostor prihodnje kitajske vesoljske postaje, raketa zdaj grozi, da bo na Zemljo padla prej, kot so znanstveniki predvidevali. To bi se morda lahko zgodilo že danes, pravijo. Če bi raketni ostanki pristali na naseljenem območju, bi bilo to podobno "manjši letalski nesreči".

ZDA želijo emisije ogljika do leta 2030 zmanjšati za kar 52 odstotkov
22. 04. 2021 12.55
Predsednik Joe Biden podnebni vrh, ki se ga udeležuje še 40 drugih svetovnih voditeljev, začenja z ambiciozno napovedjo zmanjšanja emisij toplogrednih plinov. ZDA namreč želi znova postaviti v središče svetovnih prizadevanj za reševanje podnebne krize in zajezitev emisij ogljika.

'Najverjetnejši scenarij': virus prešel z netopirja na človeka prek vmesnega gostitelja
29. 03. 2021 10.31
"Zelo malo verjetno" je, da je novi koronavirus ušel iz laboratorija. Poročilo WHO o izvoru virusa ugotavlja, da je najverjetneje prešel od netopirja do človeka prek vmesnega gostitelja, saj je "evolucijska razdalja med netopirskimi koronavirusi in SARS-CoV-2 ocenjena na nekaj desetletij". Katera žival je bila ta vmesni člen, ni znano. Avtorji poročila navajajo, da so podobne viruse našli pri luskavcih, a za novi koronavirus so dovzetne tudi mačke in kune. Neodgovorjeno ostaja tudi vprašanje vloge tržnice v Vuhanu.

Kitajska sonda poslala videoposnetek Marsa
12. 02. 2021 14.14
Kitajska vesoljska agencija je objavila videoposnetek kitajske sonde Tianwen-1 (Vprašanja nebu), ki kroži okrog Marsa. Na njem je videti površje Marsa s kraterji, barva površja planeta pa se spreminja od bele do črne, ko sonda preleti planet v enem Marsovem dnevu, ki traja nekaj minut več kot na Zemlji.

Ekipa WHO: Malo verjetno, da je virus ušel iz laboratorija, izvor virusa ostaja neznan
09. 02. 2021 11.56
Teorija, da je novi koronavirus prišel iz laboratorija v Vuhanu, je "malo verjetna", je dejal vodja ekipe strokovnjakov WHO, ki je v Vuhanu iskala izvor virusa. Ta je še vedno neznan, njihova raziskava pa nakazuje na netopirje kot na naravni rezervoar virusa. Obenem pa je malo verjetno, da je Vuhan izvorna točka virusa. Virus bi bil lahko prisoten v drugih regijah, preden so v Vuhanu odkrili prve primere, še pravijo strokovnjaki.

Virus, zelo podoben SARS-CoV-2, odkrili v vzorcih netopirjev iz Kambodže
28. 01. 2021 17.10
V času, ko je skupina 13 strokovnjakov po pooblastilu Svetovne zdravstvene organizacije v Vuhanu končala 14-dnevno karanteno in začenja preiskavo izvora novega koronavirusa, so znanstveniki v laboratoriju v Kambodži pri več kot desetletje starih vzorcih, odvzetih netopirjem, odkrili patogen, "skoraj povsem enak" virusu, ki povzroča bolezen covid-19.

Študija: V Vuhanu 10-krat več okužb, kot so prikazovale mestne oblasti
29. 12. 2020 20.57
Študija kitajskega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni je pokazala, da se je z novim koronavirusom v Vuhanu okužilo okoli pol milijona prebivalcev, kar je skoraj 10-krat več, kot kažejo uradne številke. Da je uradna statistika 'prirejena', so opozarjali tudi številni kitajski novinarji, oblasti pa so jih skušale utišati.

Ameriška FDA odobrila uporabo Pfizerjevega cepiva proti covidu-19
12. 12. 2020 07.47
Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek zvečer izdala dovoljenje za izredno uporabo cepiva proti covidu-19, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech. Okužbo z novim koronavirusom so po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa v ZDA doslej potrdili pri več kot 15,8 milijona ljudeh, umrlo je 295.450 bolnikov s covidom-19.

Kitajska sonda prenesla vzorce z Lune na modul v orbiti
06. 12. 2020 16.52
Kitajska sonda Chang'e-5, ki je pred dnevi zbrala vzorce z Luninega površja, se je uspešno priključila na servisni modul, ki kroži okoli Zemljinega naravnega satelita, ter vanj prenesla zbrani material, poročajo kitajski mediji. Gre za prvo tovrstno operacijo kitajske vesoljske agencije CNSA.

Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana
29. 11. 2020 11.32
Približno leto je od tega, ko so zdravniki zaznali prve primere zaskrbljujoče nove, kot smo pisali takrat, pljučnice, v kitajskem mestu Vuhan. Ta je kasneje postal epicenter in rojstno mesto novega koronavirusa, ki je spremenil naša življenja. Zdaj je videti, da je Kitajska začela z obsežno propagandno kampanjo, ki bi zasejala dvom v izvor globalne pandemije covida-19. A strokovnjaki opozarjajo, da kitajske oblasti vseskozi otežujejo neodvisno preiskavo o izvoru bolezni.

Generalni direktor WHO v samoizolaciji
02. 11. 2020 07.04
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je zaradi stika z osebo, pri kateri so s testom potrdili okužbo z novim koronavirusom, v samoizolaciji. "Dobro sem in nimam nobenih bolezenskih znakov, a bom v naslednjih dneh v samoizolaciji in bom delal od doma v skladu s priporočili WHO," je sporočil.

Rad bi živel brez nagobčnika, tako da oprosti, stari, svoboda pa to
30. 08. 2020 07.00
V preteklih letih je, predvsem zaradi priljubljenosti družbenih omrežij, postalo praktično nemogoče voditi debato, ki temelji na podatkih, dejstvih in znanosti. Velika večina uporabnikov teh omrežij sicer razume njihove omejitve, vendar vseeno dajejo preveč moči posameznikom, ki ponujajo tisto, kar bi ljudje želeli slišati.

Kitajska odobrila testiranje cepiva proti novemu koronavirusu na ljudeh
22. 08. 2020 16.47
Kitajska je odobrila testiranje potencialnega cepiva proti novemu koronavirusa na ljudeh. Protein, potreben za cepivo, pa gojijo v celicah žuželk, so sporočile lokalne oblasti v jugozahodnem mestu Čengdu. Ker ga je odobrila Nacionalna uprava za zdravila in medicinske pripomočke, lahko vstopi v fazo kliničnih preizkušanj.

Pompeo: Svoboda medijev je temelj demokracije
13. 08. 2020 19.02
Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je ob koncu obiska v Sloveniji na Bledu za našo televizijo podal ekskluzivni intervju. V njem je izrazil zadovoljstvo, da bosta ZDA in Slovenija sodelovali na področju 5G. Dejal je, da so Kitajci nevarni za evropske ideje, saj imajo drugačen sistem in drugačne vrednote. Odgovarjal je na očitke o vohunjenju Američanov in o idejah svobode, tudi medijev.

Odmerek politične moči: kdor bo imel cepivo, bo 'rešitelj'
31. 07. 2020 13.40
Tekma za to, kdo bo imel prvi v rokah cepivo proti novemu koronavirusu, se zaostruje. Pa ne le med podjetji, ampak tudi med državami, kjer naj bi potekala prava vojna med Kitajsko, ZDA, Evropo, Indijo in Rusijo, v bitko pa naj bi bili poleg najboljših znanstvenikov še kako vpleteni tudi najboljši hekerji in vohuni.

Tekma za Mars: Kitajski Tianven-1 poletel proti rdečemu planetu
23. 07. 2020 08.20
Tekmovanje med ZDA in Kitajsko se je že pred časom preselilo tudi na medplanetarno področje. Kitajska je proti Marsu v sklopu misije Tianven-1 izstrelila raketo Long March 5, ki bo na rdeči planet dostavila roverja za raziskovanje površine. Pred dnevi so se proti Marsu podali Združeni arabski emirati, konec meseca pa jim bodo sledile še Združene države Amerike.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'
18. 07. 2020 07.00
Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili
16. 07. 2020 10.18
Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

V kateri fazi so cepiva proti covidu-19, kdo so ljudje, na katerih jih testirajo?
14. 07. 2020 10.43
Raziskovalne ekipe, ki se po svetu trudijo najti cepivo proti covidu-19, bijejo bitko s časom, vseeno pa je večina jasna, da se ne želijo prenagliti in na trg poslati ne dovolj preverjenega izdelka. Pomemben del tega, da bo dosežena varnost cepiva, so seveda testiranja. Se pa pri tem pogosto postavi vprašanje – kje raziskovalci najdejo prostovoljce, na katerih testirajo, zakaj se sploh nekdo odloči, da bo laboratorijski poskusni zajček?

Ekipa WHO bo na Kitajskem preiskovala izvor novega koronavirusa
30. 06. 2020 09.57
Svetovna zdravstvena organizacija bo na Kitajsko napotila svojo ekipo, ki bo skušala priti do dna uganki o tem, kako je novi koronavirus prišel med ljudi. To je pomembno zato, da virus čim bolje spoznamo in se lahko proti njemu uspešneje borimo, pravijo v WHO.

Kitajska objavila genom koronavirusa iz novega žarišča: ta različica prišla iz Evrope?
19. 06. 2020 11.53
Kitajska je objavila genom koronavirusa, ki so ga odkrili v novem žarišču na tržnici v Pekingu. Glede na ugotovitve je genom podoben tistim iz Evrope. Po zadnjih podatkih so v Pekingu v najnovejšem valu potrdili skoraj 200 primerov.

Kitajske oblasti zaščitile ogrožene luskavce, ki se jih povezuje s koronavirusom
10. 06. 2020 09.49
Potem ko so kitajske oblasti zaradi izbruha koronavirusa začasno prepovedale trgovino z divjimi živalmi, naj bi zdaj ogrožene luskavce še dodatno zaščitile in odstranile s seznama živali, ki se lahko uporabljajo v kitajski ljudski medicini. Majhni sesalci so se znašli v središču pozornosti zaradi domnevnih povezav z izvorom novega koronavirusa. Znanstveniki predvidevajo, da so bili luskavci gostitelji virusa, a jasnih dokazov še nimajo.

Trump: ZDA imajo dva milijona doz cepiva proti novemu koronavirusu
06. 06. 2020 07.53
Ameriški predsednik Donald Trump je naznanil, da imajo ZDA pripravljenih dva milijona doz cepiva proti novemu koronavirusu in le čakajo na potrditev zdravstvenih oblasti, da so cepiva varna in učinkovita, preden jih bodo začeli uporabljati. Ministrstvo za zdravje ZDA se na Trumpovo napoved ni odzvalo.

Cepivo bi lahko bili pripravljeno v letu dni, toda 'virus morda nikoli ne bo povsem izginil'
14. 05. 2020 07.14
Ameriške zvezne države nadaljujejo z odpravljanjem ukrepov proti širjenju pandemije, predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po ZDA. Strokovnjaki pri WHO opozarjajo, da se bo človeštvo moralo sprijazniti z dejstvom, da gre za virus, ki morda tudi po iznajdbi cepiva nikoli ne bo povsem izginil. Medtem pa je Evropska agencija za zdravila sporočila, da bi bilo lahko cepivo proti novemu koronavirusu pripravljeno v letu dni.

Bela hiša pritiska na obveščevalne agencije, naj poiščejo dokaze o laboratorijskem izvoru virusa?
30. 04. 2020 16.29
Nekateri visoki uradniki Trumpove administracije so po poročanju časnika New York Times pritiskali na ameriške obveščevalne agencije, naj poiščejo povezave oziroma morebitne dokaze, ki bi potrjevali (sicer nepotrjeno) teorijo, da koronavirus izvira iz laboratorija v kitajskem Vuhanu. Ameriški predsednik, ki je le nekaj mesecev pred predsedniškimi volitvami postal tarča številnih kritik zaradi nezadovoljivega odziva na pandemijo, podpora v ameriški javnosti pa mu pada, krivdo za pandemijo vse pogosteje in glasneje vali na Kitajsko.

Kitajski znanstveniki odkrili 19 novih mutacij novega koronavirusa
22. 04. 2020 06.59
Kitajski znanstveniki so odkrili več kot 30 različnih mutacij novega koronavirusa, od tega 19 novih. Prvič so potrdili, da lahko pri določenih mutacijah nastane sev, ki je bolj smrtonosen od drugega. Po navedbah kitajskega centra za bioinformatiko je bilo doslej po svetu odkritih že 4300 mutacij virusa sars-cov-2.

Kaj so 'mokre tržnice' in zakaj jih kljub nevarnosti ne moremo ukiniti čez noč?
19. 04. 2020 17.54
Konsenz med znanstveniki, ki se ukvarjajo z izbruhi nalezljivih bolezni, je, da je novi koronavirus najverjetneje preskočil z živali na ljudi na eni izmed t. i. 'mokrih tržnic' na Kitajskem, kjer prodajajo divje živali, tam pa jih tudi pogosto zakoljejo – od tod tudi ime. Mnogi so prepričani, da bi jih bilo treba preprosto zapreti, a to ni tako preprosto, kot se zdi. Kaj pravzaprav je definicija 'mokrih tržnic' in zakaj so tako pomembne za kitajsko družbo?