kitajski

Kitajski premier na obisku v ZDA
07. 04. 1999 09.13
Kitajski premier Zhu Rongji je v torek pripotoval v Los Angeles, kjer je začel devetdnevni obisk v ZDA. Gre za prvi obisk kakega kitajskega premiera v ZDA po 15 letih. Sprejem kitajskega premiera v Los Angelesu je bil pričakovan, saj ga je pričakala manjša množica demonstrantov, ki so vzklikali gesla v podporo neodvisnemu Tibetu in Tajvanu.

Devet držav za svetovno klubsko prvenstvo
06. 04. 1999 20.39
Kot so sporočili iz Mednarodne nogometne zveze (FIFA) se za organizacijo svetovnega klubskega prvenstva zanima kar devet držav.

Najmanj 23 mrtvih v uničujočem gozdnem požaru na Kitajskem
06. 04. 1999 09.42
V gašenju uničujočega požara v osrednji kitajski provinci Shanxi je življenje danes izgubilo najmanj 23 oseb, so sporočile krajevne oblasti.

Kitajski premier meni, da obstaja nevarnost svetovne vojne
03. 04. 1999 19.33
Kitajski premier Zhu Rongji se je v Pekingu za današnjo izdajo torontskega časnika Globe and Mail glede napadov zveze NATO v ZRJ izrekel proti posredovanju v notranje zadeve neke države; dejal je tudi, da to lahko povzroči svetovno vojno.

Zaver v celovškem botaničnem vrtu
02. 04. 1999 18.33
Zveni kot prvoaprilska šala, vendar ni. Od 1. aprila se v botaničnem vrtu v Celovcu nahaja okostje zavra. Gre za odlitek fosila, ki izvira iz Kitajske, na ogled pa bo do konca junija med 9. in 18. uro. Za okostje, ki so ga dobili v Celovcu na posodo, je odgovoren slovenski arhitekt Milan Kovač.

Najmanj 40 mrtvih v kitajskem premogovniku
02. 04. 1999 11.13
V premogovniku v osrednji kitajski provinci Hegei je umrlo najmanj 40 rudarjev, je danes sporočil predstavnik premogovnika.

Kitajska provinca Zheijang si želi tujega kapitala
31. 03. 1999 08.02
V kitajski ekonomski provinci Zheijang naj bi v prihodnje sprejeli nekatere ukrepe, ki bodo v omenjeno provinco pritegnili dodatne tuje vlagatelje. Načrtovane so predvsem spremembe pogojev za tuja vlaganja, ki bodo olajšali pridobitev ustreznih dovoljenj tujim vlagateljem, so sporočili iz omenjene province. Prav tako naj bi se zaradi znižanja cen energije zmanjšali proizvodni stroški, novi ukrepi pa naj bi bili podrobneje predstavljeni na sejmu, namenjenemu pospeševanju tujih vlaganj, ki bo v začetku junija. Provinca Zheijang spada med najhitrejša rastoča področja Kitajske, saj je lani bruto domači prroizvod province dosegel 60 milijard ameriških dolarjev, kar je za 10 odstotkov več kot v letu prej. Tudi v tekočem letu v provinci pričakujejo podobno stopnjo gospodarske rasti.

Kitajski zunanji minister zahteval ustavitev napadov na ZRJ
30. 03. 1999 20.18
Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Berlinu zahteval takojšnjo ustavitev zračnih napadov na ZRJ in vrnitev k političnim pogajanjem.

Varnostni svet zavrnil zahtevo BiH po sklicu izrednega zasedanja
27. 03. 1999 02.47
Varnostni svet ZN je na zasedanju za zaprtimi vrati danes zavrnil zahtevo BiH po sklicu izrednega zasedanja zaradi sinočnjega incidenta v zvezi s kršitvijo zračnega prostora Bosne in Hercegovine ter sestrelitve dveh jugoslovanskih letal mig-29. Predsedujoči VS, kitajski veleposlanik Qin Huasan je dejal, da VS potrebuje več informacij o incidentu.

Jiang Zemin: napadi na ZRJ ne pomagajo k miru
26. 03. 1999 19.45
Kitajski predsednik Jiang Zemin je na konferenci ZN o razorožitvi danes v Ženevi dejal, da vojaško vmešavanje zveze NATO v Srbiji ne pripomore k miru na območju.

Izredna seja VS o Kosovu visi v zraku
24. 03. 1999 09.36
Članice Varnostnega sveta ZN so po trditvah diplomatskih virov pripravljene na morebitni sklic izredne seje o Kosovu, potem ko je zveza NATO začela s pripravami za napad na vojaške cilje v ZR Jugoslaviji zaradi zaostrovanja kosovske krize in zavračanja mirovnega načrta s strani jugoslovanskih oblasti.

Jiang Zemin z italijanskim premierom tudi o človekovih pravicah
23. 03. 1999 18.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je danes v Rimu sestal z italijanskim premierom Massimom D'Alemo. Glavna tema pogovorov je bila po poročanju italijanske televizije utrditev odnosov med državama, govorila pa sta tudi o vprašanju človekovih pravic.

Jiang in Scalfaro o kosovski in iraški krizi
23. 03. 1999 08.07
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je na srečanju z italijanskim kolegom Oscarjem Luigijem Scalfarom včeraj v Rimu pogovarjal o krizah na Kosovu in v Iraku.

Zeminov pohod po Evropi se je začel v Italiji
22. 03. 1999 16.26
Kitajski predsednik Jiang Zemin do srede nadaljuje obisk v Italiji, od koder bo odpotoval še v Švico in Avstrijo.

Na Kitajskem na ogled jedrska bomba
22. 03. 1999 09.07
Kitajska bo kmalu za javnost odprla raziskovalni center, kjer bo na ogled prava jedrska bomba, je poročal kitajski dnevnik Wenhui. Gre za center za raziskave in razvoj aerodinamike, dom kitajske jedrske in vodikove bombe, v Mianyangu v zahodnokitajski pokrajini Sečuan.

S protonom K izstrelili Asiasat-3S
21. 03. 1999 10.13
Na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu so davi približno ob 1.09 in 30 sekund po srednjeevropskem času izstrelili rusko tristopenjsko težko nosilno raketo proton K z dodatno raketno stopnjo, ki naj bi šest ur in 41 minut po izstrelitvi v prehodno orbito utirila kitajski geostacionarni telekomunikacijski satelit Asiasat-3S, ki ga je izdelala ameriška družba Hughes.

Azijska mesta najdražja na svetu
17. 03. 1999 07.59
Tokio, Hong Kong in Peking so za tujce najdražja mesta na svetu, ugotavlja študija, ki jo je objavila mednarodna svetovalna družba. Osaka in Šanghaj se uvrščata na četrto oziroma peto mesto, medtem ko osem azijskih mest sodi med deset najdražjih mest na svetu, navaja raziskava Corporate Resources Group, oddelka ameriške družbe William M. Mercer Companies LLC, ki ima podružnice v več kot 30 državah in zaposluje 12.000 ljudi. Med deset najdražjih mest sodita tudi dve evropski mesti: Moskva na šestem mestu in London na osmem. Ruska prestolnica je draga kljub devalvaciji rublja, britanska pa ravno zaradi močnega funta. V deseterici najdražjih so še kitajski mesti Canton (7) in Shenzhen (9) ter Seul (10). Najdražje mesto na svetu Tokio je za 663 odstotkov dražje od zimbabvejske prestolnice Harare, ki je med 150 mesti na zadnjem mestu. Na seznamu je tudi Ljubljana, in sicer na 88. mestu.

Sodelovanje honkgonškega Telecoma in Microsofta prinaša Hongkongu širokopasovne priključne storitve
11. 03. 1999 13.02
<B>Hongkonški Telecom in Microsoft sta objavila strateško sodelovanje, s ciljem, da razvijeta hitre širokopasovne storitve, ki bodo Hongkongu omogočale tesno povezovanje poceni osebnih računalnikov in komunikacijskih tehnologij. S tem sodelovanjem se v kitajski posebni upravni enoti Hongkong začenja novo obdobje večpredstavnih storitev za potrošnike in podjetja.</B>

Bill Gates Kitajcem nudi internet preko televizijskih sprejemnikov
10. 03. 1999 14.36
Predsednik družbe Microsoft Bill Gates je ta danes v Shenzenu, na jugu Kitajske, objavil načrte za projekt dostopa do interneta preko televizijskega sprejemnika, namenjenega posebej za kitajski trg.

Na Kitajskem izkopali 6000 let star oltar
10. 03. 1999 12.19
Skupina kitajskih in japonskih arheologov je izkopala 6000 let star oltar, ki velja za najstarejši najdeni oltar na Kitajskem. Oltar velikosti 200 kvadratnih metrov in nepravilne elipsoidne oblike so našli v bližini jezera Dongting v kitajski pokrajini Hunan. Blizu dragocene najdbe so arheologi izkopali še kakih 40 jam s človeškimi kostmi. Domnevajo, da gre za ostanke ljudi, ki so bili žrtvovani med verskimi obredi. Direktor arheološkega raziskovalnega društva Hunan meni, da so oltar verjetno uporabljali v obrednih aktivnostih skupnosti v 300 let dolgem obdobju, ko se je razvijala religija.

Kitajska in Ukrajina o možnostih boljšega sodelovanja
09. 03. 1999 16.55
Sodelovanje med Kitajsko in Ukrajino vsako leto vztrajno peša. Da bi to popravili, so se v začetku tedna sestali predstavniki gospodarskih organizacij obeh držav, ki so razpravljali o možnostih posojil in drugih oblikah sodelovanja.

Dalajlama pripravljen na avtonomijo Tibeta
09. 03. 1999 16.55
Tibetanski voditelj dalajlama se odpoveduje neodvisnosti Tibeta od Kitajske in je pripravljen pristati na njegovo avtonomijo. ''Ne zahtevam neodvisnosti za Tibet. Upam, da bodo pogajanja tibetanskemu ljudstvu prinesla pravo avtonomijo,'' je zapisano v vnaprej objavljenem govoru, ki ga bo imel dalajlama ob 40. obletnici upora proti kitajski zasedbi Tibeta.

Kitajski premier napovedal velik gospodarski primanjkljaj
04. 03. 1999 15.56
Kitajski premier Zhu Rongji je v poročilu, ki ga bo v petek predstavil na plenarnem zasedanju Ljudskega kongresa, napovedal, da naj bi se primanjkljaj Kitajske v prihodnjem letu povečal na 153 milijard juanov.

Madeleine Albright prispela v Peking
28. 02. 1999 13.57
Ameriška državna sekretarka je ob začetku šestdnevne azijske turneje danes prispela v Peking.

Varnostni svet ZN ni izglasoval podaljšanja mandata
26. 02. 1999 09.17
Varnostni svet ZN včeraj ni izglasoval podaljšanja mandata Preventivnim silam ZN v Makedoniji (UNPREDEP), ker je proti temu glasovala Kitajska. Za podaljšanje mandata do 31. avgusta v skladu s priporočili generalnega sekretarja Kofija Annana je glasovalo 13 članic VS, Kitajska je bila proti, Rusija pa se je vzdržala. Pri izdelavi osnutka neuspešne resolucije je sodelovala tudi Slovenija. Kitajski veleposlanik pri ZN Qin Huasun je kot razlog za vložitev veta navedel, da se je položaj v Makedoniji stabiliziral in zato ni več potrebe po trošenju denarja ZN za vzdrževanje tamkajšnje misije. Kitajska poteza je sprožila val obžalovanj in kritik drugih članic VS, med njimi tudi Slovenije, kanadski veleposlanik Robert Fowler pa je Kitajsko kar naravnost obtožil neupravičene vložitve veta zaradi dvostranskih problemov. Kitajska to sicer zanika, vendar večina meni, da je vložila veto, ker je Makedonija priznala Tajvan.

Kitajci so se le odločili za veto
25. 02. 1999 10.31
Kitajski veleposlanik v Varnostnem svetu OZN Qin Huasun je dejal, da bo njegova država glasovala proti podaljšanju mandata Preventivnim silam Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). V ozadju Kitajske odločitve je makedonsko priznanje Tajvana, čeprav Huasun tega ni omenjal, ampak dejal, da je ''Unpredep svoj mandat izpolnil''.

Kitajska uvedla popolno medijsko blokado v zvezi s sredino letalsko nesrečo
25. 02. 1999 09.15
Kitajska je uvedla popolno medijsko blokado v zvezi s sredino nesrečo letala vrste tupoljev, ki je letelo na kitajski notranji progi in v kateri je po uradnih podatkih umrlo 61 potnikov in članov posadke. Nekateri viri poročajo, da je žrtev nesreče 64. Oblasti v Pekingu trdijo, da niso znane nobene podrobnosti o nesreči, niti to, ali je letalo eksplodiralo v zraku ali po strmoglavljenju.

Zaustavitev posla s sateliti Ameriki prinaša škodo
24. 02. 1999 12.39
Odločitev ZDA, da bodo zaustavile velikanski posel - prodajo satelitov Kitajski, lahko povzroči veliko škodo ameriškim proizvajalcem, saj naj bi se kupci po vsem svetu zaradi tega raje obračali na neameriške proizvajalce. ZDA bi tako lahko izgubile vodilno vlogo pri izdelavi satelitov. Strokovnjaki so še povedali, da je Clintonova administracija, s tem da je zaustavila 450 milijonov dolarjev vreden posel s Kitajsko, odprla vrata evropskim proizvajalcem satelitov, ki bi Ameriko lahko izrinili iz vodilnega mesta na tem področju.

ZDA zavrnile prodajo satelita
23. 02. 1999 18.03
Danes so se v Clintonovem kabinetu odločili, da ne bodo prodali satelita, vrednega 450 milijonov dolarjev, kupcu iz Kitajske, ki je tesno povezan s kitajsko vlado. Pojavili so se očitki, da bi take pogodbe s Kitajsko lahko ogrozile varnost Združenih držav Amerike. Ta odločitev je sprožila vrsto dvomov o nadaljnjem dobavljanju satelitov Kitajski. Dogovor naj bi pripomogel k vzpostavitvi sistema mobilne telefonije nad področjem Azije, od Kitajske do Indonezije in Pakistana.

Kitajska na devetem mestu največjih svetovnih izvoznic
21. 02. 1999 08.18
Po podatkih kitajskega ministrstva za zunanjo trgovino in ekonomsko sodelovanje je bila Kitajska lani na devetem mestu največjih svetovnih izvoznic in s tem izboljšala svoj položaj za eno mesto. Kitajski izvoz je lani znašal 183,76 milijarde dolarjev, kar je za 0,5 odstotka več kot leta 1997. Rast kitajskega izvoza je bila lani zaradi azijske finančne krize dokaj upočasnjena. Leta 1997 je izvoz dosegel kar 20-odstotno stopnjo rasti. Z uvozom v višini 140,7 milijarde dolarjev se je Kitajska lani premaknila z 12. na 11. mesto.