kje

Splošna stavka na Danskem se nadaljuje
04. 05. 1998 08.55
Vodilni predstavniki danskih sindikatov in delodajalcev so izrazili pesimizem glede skorajšnega konca splošne stavke, ki že teden dni hromi življenje v državi. Predstavniki obeh strani so se zadnjič sestali v soboto, novega sestanka pa doslej še niso napovedali.

Kje se bo sodilo Šakiću?
15. 04. 1998 07.40
Argentinski pravosodni viri so sporočili, da še niso prejeli nobenega naloga za aretacijo nekdanjega poveljnika koncentracijskega taborišča v Jasenovcu Dinka Šakića.

Čečenski premier lani prejel več dohodkov kot Jelcin
14. 04. 1998 08.35
Čečenski premier Šamil Basajev je razkril, da so njegovi dohodki v lanskem letu presegli dva milijona dolarjev, kar je šestkrat toliko kot dohodki ruskega predsednika Borisa Jelcina. Jelcinovi dohodki v letu 1997 so namreč znašali skoraj dva milijona rubljev, kar je okoli 330.000 dolarjev.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem
08. 04. 1998 11.52
Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.

Slike petletnika na pomembni razstavi
01. 04. 1998 09.19
Tri slike danskega petletnega fantiča Virtusa Rytterja so bile izbrane za pomembno razstavo v muzeju avantgarde v Koebenhavnu, že uro po odprtju razstave pa so jih prodali za 3500 kron (približno 500 dolarjev). Abstraktna dela mladega "umetnika" so bila izbrana skupaj še s 86 drugimi od skupno 2571 stvaritev, ki so jih na natečaj poslali bolj ali manj znani slikarji kraljevine. Dečkov oče Paw, sicer študent na Kraljevi akademiji umetnosti, je sinove slike, naslovljene Integriteta I, II in V, poslal žiriji, vendar namenoma ni navedel dečkove starosti. Umetnine so nastale, ko je Paw nekega vzel sinka s seboj v atelje, da bi mu pokazal, kje ustvarja. Dal mu je nekaj praznih platen, na katere je nato deček nanašal barve.

Boris Jelcin hudo prehlajen
13. 03. 1998 09.46
Ruski predsednik Boris Jelcin je zaradi hudega prehlada odpovedal vse za danes napovedane obveznosti, so sporočili iz Kremlja, kjer pa niso želeli pojasniti, kje je trenutno predsednik oziroma ali je morda v bolnišnici. Kot je dejal kremeljski tiskovni predstavnik, je Jelcin zaradi prehlada izgubil glas, zdravniki pa so mu že predpisali antibiotike. Pred tem je Boris Jelcin v tradicionalnem petkovem radijskem nagovoru državljane pozval, naj poskrbijo za boljšo kakovost prehrambenih izdelkov. Poudaril je, da boljše kakovosti ni mogoče doseči le z ukrepi inšpektorjev, temveč jo narekuje povpraševanje.

Agassi in Courier nadaljujeta pohod
12. 03. 1998 10.36
Na teniškem turnirju v Indian Wellsu, kjer se moški merijo za 2,45 milijona dolarjev nagradnega sklada, ženske pa za polovico manj, tokrat ni bilo večjih presenečenj. Pri moških so sicer izpadali trije nosilci, toda dva od njiju sta takšno usodo lahko tudi pričakovala, saj sta se pomerila z igralcema, ki sta trenutno v vrhunski formi. Andre Agassi, ki nadaljuje vzpon proti vrhu, je v uri in šestih minutah izločil Španca Sergija Bruguero (14. nosilec), Američan Jim Courier, ki ima podobne načrte kot njegov rojak in olimpijski zmagovalec iz Atlante, pa je bil boljši od 5. nosilca Šveda Jonasa Bjorkmana. Posloviti se je moral tudi Slovak Karol Kučera, ki ga je s 7:6 in 6:4 premagal Španec Carlos Moya. V ženski konkurenci sta znana polfinalna para. Prva dama svetovnega tenisa Švicarka Martina Hingis se bo pomerila s "črno gazelo" Venus Williams, olimpijska prvakinja Lindsay Davenport pa se bo srečala z Nemko Steffi Graf.

Černomirdin napovedal rusko-ameriški vrh za sredo letošnjega leta
12. 03. 1998 09.46
Ruski premier Viktor Černomirdin je v Washingtonu sinoči napovedal, da naj bi bilo prihodnje rusko-ameriško vrhunsko srečanje sredi letošnjega leta. Na skupni novinarski konferenci z ameriškim podpredsednikom Alom Goreom po seji rusko-ameriške komisije za gospodarsko in tehnološko sodelovanje je Viktor Černomirdin izrazil upanje, da bodo rusko-ameriški vrh pripravili letos, ni pa povedal, kje naj bi potekal. Ruski premier je tudi spomnil, da naj bi spodnji dom ruskega parlamenta ratificiral rusko-ameriško pogodbo o jedrskem razoroževanju START II.

Becker vrnil posebno povabilo organizatorja
05. 03. 1998 11.05
Nemški teniški igralec, 66. na ATP lestvici Boris Becker je vrnil posebno povabilo organizatorja za nastop na turnirju v Indian Wellsu. Razlog za to je obnovljena poškodba trebušne mišice zaradi katere Becker en teden ne bo nastopal.

V Belgiji spet bobri
17. 02. 1998 08.08
Prvič po stotih letih so v Belgiji te dni opazili skupino bobrov. Glodalce je na območju Liegea, blizu nemške meje, odkrila skupina okoljevarstvenikov. Kje natančno živijo bobri, sicer ostaja skrivnost, saj okoljevarstveniki nočejo, da bi prevelika pozornost bobre spet pregnala iz Belgije.

Posmrtni ostanki iz Jekaterinburga pripadajo rodbini Romanov
27. 01. 1998 10.54
Posmrtni ostanki, izkopani leta 1991 v Jekaterinburgu, dejansko pripadajo ruskemu carju Nikolaju II. in članom njegove družine, ki so jih leta 1918 usmrtili boljševiki, je danes sporočila uradna komisija ruskih strokovnjakov in tako v celoti potrdila rezultate raziskave, opravljene leta 1993.

Tudi v grškem parlamentu se ne bo povsod kadilo
16. 01. 1998 09.01
Tristo poslancev grškega parlamenta bo moralo odslej paziti na to, kje bodo prižgali cigareto. Predsednik parlamenta v Atenah Apostolos Kaklamanis je namreč prostor zasedanj razglasil kot nekadilsko območje. Podobno pobudo so v grškem parlamentu predstavili že pred nekaj leti, vendar pa zaradi nasprotovanja številnih poslancev-kadilcev ni bila sprejeta. Pri tem ne gre pozabiti, da so Grki, kar zadeva kajenje, na tretjem mestu v svetovnem merilu, namreč za Kubanci in prebivalci Cipra.

Kje je perspektiva slovenskega turizma?
13. 01. 1998 17.40
Perspektiva slovenskega turizma ni v velikih hotelskih objektih s 300 in več posteljami, temveč v manjših turističnih zmogljivostih z največ 50 ležišči, kjer gostitelj že prvi večer pozna zahteve posameznega gosta. Slovenski turizem bi torej moral graditi na bolj kakovostni ponudbi, je na seji upravnega odbora združenja za turizem in gostinstvo pri GZS ocenil minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek. Člani upravnega odbora združenja za turizem in gostinstvo so skušali od ministra izvedeti, kdaj bo Slovenija zaslužila svojo drugo turistično milijardo. Ta se vsaj v letu 1997 izmika - po zadnjih podatkih Banke Slovenije je namreč naša država v prvih enajstih mesecih preteklega leta s turizmom zaslužila 1,91 milijarde ameriških dolarjev, kar je bilo za tri odstotke manj kot v enakem obdobju leto poprej. Slovenci smo v istem obdobju za turistična potovanja v tujino namenili 518 milijonov dolarjev, to pa je tri odstotke več kot v enajstih mesecih leta 1996.

Pol Pot pobegnil iz Kambodže
04. 01. 1998 09.55
Nekdanji kamboški diktator Pol Pot je, kot vse kaže, pobegnil iz domovine. Kot danes poroča časnik The Nation, ki izhaja v Bangkoku, je tajski zunanji minister Surin Pitsuwan izjavil, da Pol Pot po njihovih podatkih ni več v Kambodži, vendar ne more povedati, kje je; prav gotovo pa ni na Tajskem. Neodvisna stran je tokrat prvič potrdila, da je nekdanji komunistični diktator in vodja Rdečih Kmerov pobegnil iz Kambodže.

Slalom v Madonni di Campiglio dokončno odpadel
22. 12. 1997 13.37
Eden od najsrečnejših prizorišč za slovensko alpsko smučanje, Madonna di Campiglio, letos ne bo imela slalomske tekme. Komisija Mednarodne smučarske zveze je namreč menila, da je proga, preslabo pripravljena in ne bi mogla "preživeti" vseh smučarjev, ki so bili na štartni listi, tako da je tekmo odpovedala. Kje bo odpadli slalom, zaenkrat še ni jasno, veliko možnosti naj bi imela Kranjska Gora, seveda, če bodo za to pogoji.

Annan obiskal enote ZN v Kuvajtu
12. 12. 1997 14.56
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je iz kuvajtske prestolnice s helikopterjem danes dopotoval v Camp Khor, kjer je vojaški glavni štab opazovalne misije ZN za Irak in Kuvajt.

Kaj se bo zgodilo z nacističnim zlatom?
02. 12. 1997 14.14
Britanski zunanji minister Robin Cook je v Londonu danes odprl mednarodno konferenco o zlatu, ki so ga zaplenili nacisti, in ob tem pozval k oblikovanju mednarodnega odškodninskega sklada za žrtve holokavsta. Velika Britanija bo v sklad nakazala 1,7 milijona dolarjev, ZDA pa štiri milijone dolarjev ob odprtju sklada in skupaj 25 milijonov v naslednjih treh letih, je obljubil namestnik ameriške zunanje ministrice Stuart Eizenstat. Izrael bo zahteval, naj s preostale 5,5 tone zaplenjenega zlata, vredne 68 milijonov dolarjev, pomagajo preživelim žrtvam holokavsta.