kleti

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991

23. 04. 2022 17.24

Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Kako uresničljive so obljube politikov iz volilnih soočenj?

22. 04. 2022 18.48

Čeprav se je morda komu zazdelo, da politiki na soočenjih niso dobili priložnosti za vsebine in prihodnost, so v oddaji SVET na dveh velikih soočenjih in v osebnih predstavitvah predsednikov strank poskrbeli, da so imeli volivci vseeno možnost slišati, kako si predstavljajo Slovenijo v prihodnosti.

Konvoji orožja z Zahoda bodo za Ruse legitimne tarče

13. 04. 2022 07.15

Ruska vojska nadaljuje obstreljevanje mesta Mariupol in glede na navedbe ukrajinske vojske načrtuje ofenzivo na tamkajšnjo jeklarno Azovstal, kjer naj bi bilo več tisoč ukrajinskih vojakov. Satelitski posnetki pa kažejo, da Rusija kopiči nove enote in opremo ob ukrajinski meji. Ameriška in Natova vozila, ki bodo čez ukrajinsko ozemlje prevažala orožje, bodo smatrali za legitimne vojaške tarče, je opozoril namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Predsedniki Poljske in treh baltskih držav so medtem z vlakom odpotovali v Kijev. Ameriški predsednik Joe Biden pa je dejal, da je ruska vojna proti Ukrajini genocid in ruskega predsednika Putina obtožil, da želi izbrisati samo idejo Ukrajine. Kremelj je njegove izjave označil za nesprejemljive.

Ob pici kozarec vina? – Seveda.

10. 04. 2022 00.15

Ob dobri hrani in v dobri družbi radi spijemo tudi kozarec dobrega vina in četudi pica in vino pri nas ne veljata za najbolj običajno kombinacijo, se sommelierji strinjajo, da se pica in vino lahko odlično ujemata, pomembno je le, da ob izbrani pici ponudimo pravo vino. Pica je zagotovo ena najbolj priljubljenih jedi. Težko najdeš človeka, ki je ne mara, saj že stoletja navdušuje vse generacije. Pico lahko pripravimo sami ali jo naročimo na dom ter pojemo doma v krogu domačih ali pa se ob njej družimo v piceriji. Je ena najbolj družabnih jedih, kar jih poznamo. V tem članku bomo podali šest odličnih predlogov slastnih kombinacij pice in vina, ki bodo navdušile tudi tiste, ki niso prepričani, da se k pici vedno poda tudi kozarček dobrega vina. Seveda se in to zelo dobro.

Nemčija po ruski invaziji na Ukrajino v posodobitve bunkerjev

09. 04. 2022 18.36

Nemčija bo v luči ruskega napada na Ukrajino začela krepiti svojo bunkersko in kletno infrastrukturo, je pojasnila notranja ministrica Nancy Faeser. Kot je razkrila, bo vlada izboljšala sisteme javnih zaklonišč, v večjih mestih pa bodo povečali tudi zaloge medicinske opreme in zdravil.

Mineva 30 let od začetka obleganja Sarajeva: 'Nikoli ne bomo izgubili upanja'

05. 04. 2022 12.56

30 let po začetku vojne v Bosni in Hercegovini se Sarajevo poklanja svojim državljanom, ki so preživeli najdaljše vojaško obleganje v sodobni zgodovini, in se spominja na tisoče tistih, ki ga niso. Številni preživeli pripovedujejo, da je letošnja obletnica zanje še posebej težka, saj jo obeležujejo v času, ko podobno trpljenje doživljajo civilisti v Ukrajini. Žrtvam so se poklonili na mostu, kjer sta umrli prvi žrtvi, županja Sarajeva pa je izrazila upanje, da se sarajevski scenarij ne bo ponovil v Ukrajini.

'Stanovanje oddamo vegetarijancu, ki se ukvarja z jogo – azijsko orientirani duši'

04. 04. 2022 06.00

Najemodajalci zaradi pregretega trga in želje po čim večjem zaslužku od najemnikov (kljub sklenjeni pogodbi) vse pogosteje zahtevajo, da se čim prej izselijo – bodisi dajo stanovanje v prodajo bodisi iščejo nove najemnike, od katerih nato terjajo vedno višje najemnine. Na ZPM Ljubljana Moste-Polje beležijo ogromno klicev v zvezi s tem in opozarjajo, da najemodajalci na ta način kršijo zakon. "A najemniki so prestrašeni, mnogi se tudi ne znajo postaviti zase," pove pravnica Tjaša Tomažin Raspotnik. Težava je tudi črni trg; številni najemodajalci ne želijo skleniti najemne pogodbe, včasih pa postavljajo naravnost bizarne pogoje. Najemniki – velikokrat so to družine z otroki – nanje pristanejo, saj preprosto ne vidijo drugega izhoda, če nočejo pristati na cesti.

Iz Mariupola v Novo mesto: 'Prekrasen avto, rešil naju je pred smrtjo'

03. 04. 2022 19.34

Vojna v Ukrajini piše tudi pretresljive zgodbe s srečnim koncem. V Slovenijo sta se pred nekaj dnevi s popolnoma prerešetanim terencem pripeljala zakonca iz Ukrajine. Po 20 dneh skrivanja v zaklonišču sredi obleganega Mariupola sta se odločila za beg iz države, varno zavetje pa sta našla pri hčeri v Novem mestu. Tu ni eksplozij in glasnih pokov – kot pravita, sta 2700 kilometrov od doma spet našla mir.

Čudežno preživetje 13-letnice: del šrapnela uspešno odstranili iz njenih možganov

03. 04. 2022 13.10

Iz Ukrajine poročajo o čudežnem okrevanju 13-letne Sofije. Med ruskim napadom jo je v glavo zadel šrapnel, ki se je ustavil v sredini možganov. Če bi obstal centimeter bolj navzgor, bi zadel vitalni del možganov in jo ubil. Toda ustavil se je na mestu, kjer k sreči ni povzročil notranjih krvavitev.

Janša in Poklukar položila temeljni kamen za prizidek k Bolnišnici za otroke

01. 04. 2022 14.15

Premier Janez Janša in minister za zdravje Janez Poklukar sta v okviru obiska vlade v južnem delu osrednjeslovenske regije položila temeljni kamen za izgradnjo prizidka k Bolnišnici za otroke v Šentvidu pri Stični. Z njim bo bolnišnica dobila 71 dodatnih postelj in primerne prostore za zdravljenje otrok s kroničnimi boleznimi, sta poudarila.

Dvojno presenečenje v velikonočnem čokoladnem jajcu iz kleti Vinakoper

30. 03. 2022 00.15

Velikonočnih praznikov si ne predstavljamo brez jajc. A barviti pirhi in mala čokoladna jajčka, s katerimi smo navadno obdarovali otroke, imajo letos hudo konkurenco. V kleti Vinakoper so namreč ustvarili razkošno velikonočno čokoladno jajce, ki bo z vsakim grižljajem posebej prevzelo tudi najbolj zahtevne gurmane in iz njih izvabilo vzklike navdušenja

V Lugansku bi lahko že kmalu izvedli referendum o priključitvi Rusiji

27. 03. 2022 12.33

Samooklicana Ljudska republika Lugansk na vzhodu Ukrajine, ki jo podpira Rusija, bi lahko kmalu izvedla referendum o pridružitvi Rusiji. Tako pravi lokalni separatistični voditelj Leonid Pasečnik. Od kje pa korenine separatističnih teženj pravzaprav sploh poganjajo?

Ruska vojska ugrablja civiliste: 'V sosednji celici so nekoga mučili'

25. 03. 2022 07.58

V Združenih narodih (ZN) opozarjajo, da ruska vojska ugrablja ukrajinske civiliste, jih drži za talce, ustrahuje, nekatere tudi muči. Ruska vojska naj bi imela celo vnaprej pripravljen seznam oseb, ki jih želijo zajeti, med njimi so novinarji ali drugi posamezniki, ki so pred ali med rusko invazijo glasno zagovarjali svoja proukrajinska stališča.

'Bombe so padale ena za drugo. Rusi so uničili vse. Nisva vedela, ali bova preživela'

22. 03. 2022 17.46

Ukrajinska novinarska ekipa tiskovne agencije Associated Press (AP) je več kot dva tedna dokumentirala rusko obleganje Mariupola. Novinar Mstislav Černov in fotograf Evgenij Maloletka sta bila edina tuja novinarja, ki sta ostala v mestu. Dejala sta, da so Rusi hodili od hiše do hiše s seznamom imen. "Tudi midva sva bila na tem seznamu." Z družino pa je ruskemu obleganju Mariupola uspelo ubežati tudi Mikoli Trofimenku, rektorju mariupolske univerze. Povedal je, da je bil del tistega humanitarnega konvoja iz mesta, na katerega so začeli streljati Rusi.

Razmere v Mariupolu ostajajo grozljive, Ukrajina brez dostopa do Azovskega morja

19. 03. 2022 07.38

Na 24. dan vojne v Ukrajini je predsednik Volodimir Zelenski Moskvo pozval k takojšnjim mirovnim pogajanjem. Po njegovih besedah je to edina možnost Rusije, da omeji škodo, ki je nastala zaradi njenih lastnih napak. Rusija je medtem sporočila, da so v petek prvič uporabili hipersonične rakete. Z njimi naj bi uničili skladišče orožja na območju Ivano-Frankivska na zahodu Ukrajine. Hipersonične rakete spadajo med novo orožje, ki ga razvija Rusija, Putin pa jih je ob predstavitvi označil za nepremagljive. Ukrajina je priznala, da je izgubila dostop do Azovskega morja.

Ukrajino vsako minuto zapusti 55 otrok, posledice vojne čutijo tudi novorojenčki

17. 03. 2022 18.52

Od začetka vojne je Ukrajino zapustilo že tri milijone 700.000 ljudi, največ se jih je zateklo na sosednjo Poljsko. Najbolj žalostni so prizori otrok, ki v objemu utrujenih mater ždijo na postajah, na prepolnih vlakih z negotovostjo zapuščajo svoj dom in svojce, otroštvo preživljajo v begunskih centrih. Po podatkih Unicefa vsak dan ostane brez doma več kot 75 tisoč ukrajinskih otrok, iz države vsako vsako minuto odide 55 otrok.

V Mariupolu brez elektrike, ogrevanja in hrane ujetih še 350.000 ljudi: topijo sneg, da bi dobili vodo

17. 03. 2022 07.35

Oblasti v ukrajinskem mestu Mariupol so sporočile, da je iz obleganega mesta pobegnilo približno 30.000 ljudi, vendar ocenjujejo, da jih je v mestu še vedno več kot 350.000. V gledališču, ki so ga v sredo bombardirale ruske sile, je bilo več kot 1000 ljudi, ki so si tam poiskali zatočišče, so sporočile mestne oblasti. Večina ljudi, ki so se zatekli v klet, naj bi napad po navedbah ukrajinskega poslanca preživela. Rusija odgovornost za napad zavrača. Iz zatočišča naj bi počasi že prihajali tisti, ki so tam poiskali zavetje. Število morebitnih poškodovanih oziroma žrtev še ni znano.

'Kletna violinistka' širi upanje in optimizem

12. 03. 2022 11.21

Vera Litovčenko je postala internetna ikona odpornosti, saj so podobe koncertne violinistke, ki igra v zavetju kleti, navdihnile mednarodno občinstvo prek družbenih omrežij.

V Mariupolu mrtvašnice prepolne, oblasti ukazale izkop množičnega grobišča

09. 03. 2022 17.41

Mariupol je že od začetka ruske invazije eno najbolj obleganih mest v Ukrajini. Prebivalci – tisti redki, ki so še ostali – so brez osnovnih dobrin, denimo vode, hrane in elektrike. Kako izredne so tamkajšnje razmere, priča tudi vest o tem, da so mestne oblasti ukazale izkop množičnega grobišča. Trupel vojakov in civilistov, je namreč toliko, da posamičnih pokopov ne morejo več izvajati. V približno 25 metrov dolg jarek so položili okoli 70 trupel, med njimi je tudi nekaj oseb, ki so umrle naravne smrti. Ob pokopu ni bil prisoten nihče od svojcev.

Prva dama Ukrajine: Alice je umrla na ulicah Ohtirke, Polina je padla skupaj s starši

09. 03. 2022 08.24

Soproga ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, Olena Zelenska, je napisala odprto pismo, v katerem pravi, da si je to, kar se je zgodilo njeni državi nemogoče predstavljati in verjeti. Pismo je naslovila na svetovne medije, saj, kot je zapisala, so se novinarji z vsega sveta nanjo obrnili s prošnjami za intervjuje. "To pismo je moj odgovor na te zahteve in moje pričevanje iz Ukrajine." Zapisala je, da Rusi vojno opisujejo kot posebno operacijo, gre pa pravzaprav za poboj ukrajinskih civilistov. Da je ruski predsednik Vladimir Putin podcenil Ukrajince, ki so enotni bolj kot kadar koli prej. V ganljivem zapisu je opozorila na najbolj tragične žrtve te vojne: otroke, mnogo njih se je rodilo v zakloniščih. "Na tej točki imamo nekaj deset otrok, ki nikoli v življenju niso poznali miru."

Naša ekipa skupaj s prostovoljci in borci na vlaku za Kijev

05. 03. 2022 20.18

Naša ekipa, ki zadnje dni spremlja vojno v Ukrajini na tamkajšnjih tleh, se z Lvova pomika proti Kijevu. Ruska vojska želi skleniti obroč okoli prestolnice, železnica pa je še vedno najvarnejši način prevoza tja. Uspeli so se priključiti humanitarni skupini, ki v bolnišnico pelje pomoč. Predmestje Kijeva je sicer aktivno vojno območje, pred dnevi je bila tam napadena tudi skupina britanskih poročevalcev, ki so padli v zasedo - novinar je bil ranjen, snemalca rešil neprebojni jopič.

'Nagneteni smo bili v umazani kleti brez osnovnih potrebščin'

04. 03. 2022 20.14

Kamorkoli seže ruska roka, sledi uničenje, pripovedujejo zdravnik iz Kijeva, prostovoljka iz Černigova in Kijevčan, ki mu je uspelo pobegniti na Zahod. Za našo oddajo so opisali razmere v obleganih ukrajinskih mestih. Mesto Černigov je trenutno v ruševinah. Tam je zaradi zračnih napadov umrlo 47 civilistov. Tudi v Kijevu vlada vojno stanje. Urgentne službe imamo polne roke dela, delamo dan in noč, pripoveduje kijevski zdravnik. Ko je potrebno, pa oskrbijo tudi ruske vojake.

'Ta noč je bila grozljiva. Grda, grda noč. Še posebej za Harkov'

02. 03. 2022 21.31

Za Harkovom in Kijevom je najhujša noč od začetka ruske invazije, pravi duhovnik iz Odese, s katerim smo govorili. Prebivalci vso noč niso spali, skrivajo se po kleteh in cerkvah. Zmanjkuje jim hrane in pijače, zaklonišč pa ne upajo zapustiti, ker ruske diverzantske enote na ulicah streljajo tudi na civiliste. Govorili smo tudi s Kijevčanko, ki je na zahod države pobegnila že pred dnevi, v Kijevu pa sta ostala sestra in njen mož, oba prostovoljca, ki sta se odločila braniti prestolnico. "Vsak dan se zbudim s strahom, da ju nikoli več ne bom videla," pravi.

Zgodbe iz zaklonišč: 'Ne bomo se odrekli boju za svojo državo in svobodo'

02. 03. 2022 13.32

Ko se v mestu oglasijo sirene za bližajoči se zračni napad, mnogi Ukrajinci zavetje poiščejo v zakloniščih, kleteh in drugih prirejenih varnih enotah. Prestrašeni, premraženi, mnogi brez hrane. Ne vedo, kaj sledi, upajo le, da bodo preživeli.

Ukrajinski tenisačici WTA pozivata k ukrepanju, Stahovski pa se bo boril za domovino

01. 03. 2022 08.31

Ukrajinski teniški igralki Marta Kostjuk in Lesja Curenko sta izrazili veliko nezadovoljstvo nad mednarodnim združenjem teniških igralk WTA, ker ni izrazilo stališča v zvezi z rusko invazijo na njuno državo, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Podzemne otroške bolnišnice: 'Pogoji so osnovni, a tu je občutek varnosti'

27. 02. 2022 20.57

Medtem ko nad zemljo divja vojna, prebivalci Ukrajine varno zatočišče iščejo na postajah podzemne železnice in v kleteh. Tam se njihova življenja, čeprav obkrožena z otipljivim strahom, nadaljujejo. Najstniki drsajo po pametnih telefonih, starši z odejami pokrivajo otroke, eni sami, drugi z družinami ali prijatelji, spet tretji v družbi hišnih ljubljenčkov. V zakloniščih zdravijo, žalujejo, se bodrijo, rojevajo pa se tudi nova življenja.

Slovensko govoreči Kijevčan: Najbolj se bojimo noči

27. 02. 2022 18.48

Še ena brutalna noč je za Ukrajino: streljanje, bombardiranje stanovanjskih naselij in civilne infrastrukture. To je teror, se je oglasil predsednik Zelenski. "To je zlo, ki je prišlo v našo deželo in ga je treba uničiti. Ruska kriminalna dejanja proti Ukrajini nosijo znake genocida," je v kratkem videosporočilu dejal Zelenski. Medtem je prestolnica, ki jo še naprej pretresajo eksplozije in streli, že več kot 24 ur pod strogo policijsko uro, nihče ne sme zapuščati domov ali zaklonišč. Od tam se nam je tudi danes oglasil Konjstjatin Konoval Nikolajevič, slovensko govoreči Kijevčan.

V noči, ko so v Kijevu odmevale eksplozije, se je v zaklonišču rodila Mia

26. 02. 2022 14.23

V noči na soboto, ko so nočno tišino v Kijevu parale eksplozije in so ruske sile dosegle obrobje ukrajinske prestolnice, se je na tisoče prebivalcev že drugo noč zapored skrivalo v improviziranih zavetiščih, med njimi tudi visoko noseča 23-letnica. In sredi kaosa se je rodilo novo življenje, deklica Mia, ki jo Ukrajinci zdaj vidijo kot svoje upanje.

Vrste na bencinskih črpalkah in pred bankomati, ljudje v paniki kupujejo zaloge hrane

24. 02. 2022 19.18

Vse od začetka ruskega napada se pred bencinskimi črpalkami vijejo dolge vrste vozil. Mnogi so čakali zaman, saj je marsikje gorivo že v jutranjih urah zmanjkalo. Ljudje so več ur čakali v vrstah tudi pred bankomati, lekarnami in trgovinami. Napad je še posebej presenetil prebivalce Kijeva, ki si niso predstavljali, da bi lahko ruske rakete odjeknile tudi v prestolnici.

Na odru v Nemčiji po osemdesetih letih zadonela opera žrtve holokavsta

14. 02. 2022 17.19

V Nemčiji je svetovno premiero doživela opera žrtve holokavsta Eugena Engela. Več kot 80 let po tem, ko so nacisti umorili skladatelja in je notni zapis pozabljen obležal v zaprašenem zaboju v kleti v San Franciscu, je delo na odru znova oživilo 150 glasbenikov.