kmetih

Cene hrane vse višje, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v kleteh

22. 04. 2021 17.11

Verjetno ste že opazili, da morate v trgovini za hrano odšteti več kot pred letom dni, a tako je po vsem svetu. Cene hrane so marca zrasle že deseti zaporedni mesec in dosegle najvišjo raven v skoraj sedmih letih, ugotavlja Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo. Na dvig cen so vplivale predvsem podražitve rastlinskih olj, mesa in mlečnih proizvodov, slednje predvsem zaradi povečanega kitajskega uvoza. A višje cene v trgovinah se ne poznajo slovenskim kmetom. Trgovci se namreč odločajo za cenejše proizvode, ki jih uvozijo iz tujine, slovenskim kmetom pa pridelki ostajajo v skladiščih.

Vsak član gospodinjstva povprečno poje 27 kilogramov kruha na leto

03. 04. 2021 06.00

Na trgovskih policah je na desetine različnih vrst moke – od bele, črne, polnozrnate, 'kruhove' in ajdove do moke manitoba. Vsak član gospodinjstva v povprečju poje skoraj 27 kilogramov kruha na leto, slabih 7 kilogramov čajnega peciva in piškotov in dobrih 12 kilogramov kosmičev, zdroba in moke vseh vrst. Jemo kakovostno in zdravo? Je najdražje res tudi najboljše? Ste za velikonočno potico izbrali najprimernejšo moko? Se hit epidemije – drožemanija – nadaljuje?

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi

23. 01. 2021 18.20

Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

Anini Michelinovi zvezdici v sodelovanju z lokalnimi kmeti odslej tudi na domačih mizah

18. 11. 2020 20.01

Slovenski gostinci in dobavitelji imajo hude težave, saj nimajo komu prodajati. Tudi restavracije, ki so bile letos prvič nagrajene z Michelinovimi zvezdicami. Ana Roš že desetletja ustvarja svoje krožnike s sestavinami, ki jih dobi pri lokalnih kmetih. Ker ve, kako dragoceni so, se je odločila, da jim poskuša kar najbolj pomagati, tako pa lahko vsak postane vrhunski kuhar oziroma lahko vsaj skuha to, kar bi sicer dobil v nagrajeni restavraciji.

Umrl igralec iz serije Najini mostovi Jože Hrovat

29. 10. 2020 10.21

Po dolgoletni bolezni je umrl igralec in član gledališkega ansambla SNG Nova Gorica Jože Hrovat. Na televiziji smo ga lahko nazadnje spremljali v vlogi Milana Žorža v seriji Najini mostovi.

Hijeno, ki je bila dva dni ujeta v past, rešili pred gotovo smrtjo

26. 10. 2020 15.24

V goratem predelu iraškega Kurdistana je kmet naletel na hijeno, ki se je ujela v past in težko železo kar dva dni vlekla za seboj. A kljub temu da hijene pri kmetih niso najbolj priljubljene, saj pogosto napadejo živino, se je ta odločil, da ji pomaga. Ranjeno hijeno je rešila in oskrbela organizacija za živali, nato pa jo je predala lokalnemu živalskemu vrtu.

Z uporom in vztrajnostjo dosegli priključitev k matični domovini

10. 10. 2020 10.24

Vas Libeliče ima v slovenski zgodovini posebno mesto. Zavednim vaščanom je dve leti po koroškem plebiscitu, ki je Libeliče z okolico priključil Avstriji, z uporom, vztrajnostjo in slogo, ki jo kažejo še danes, uspela vrnitev k matični domovini. Na to so še danes zelo ponosni. Stoletnico pomembnih dogodkov bodo praznovali leta 2022.

Aleksandra P. Lukašenko

04. 10. 2020 08.54

Odločitev dr. Aleksandre Pivec, da po izraženi nezaupnici s strani poslanske skupine stranke DeSUS, kljub vsemu vztraja na položaju ministrice v vladi, kaže na uzurpacijo demokratičnih mehanizmov. Otopelost političnega instinkta jo je pripeljala v pozicijo, v kateri se vede podobno kot beloruski diktator Lukašenko, za nobeno ceno ne želi zapustiti položaja, ki ga zaseda. Ministrica svojo odločitev zagovarja s tezo, da gre za njeno ”politično in medijsko diskreditacijo”. Žalostni dnevi za slovensko demokracijo, kot sama pravi, naj bi bili uperjeni v končni cilj in sicer v rušenje vlade Janeza Janše. Ampak - ali je zares tako?

Namesto regresa vrednostni boni za dopust pri slovenskih turističnih ponudnikih?

05. 04. 2020 18.33

Med prvimi, ki so zaradi pandemije ostali brez posla, so bili delavci v turizmu. Gre za eno pomembnejših dejavnosti pri nas, saj prispeva več kot 13 odstotkov bruto nacionalnega dohodka in zaposluje osmino delovno aktivnih prebivalcev Slovenije. Ti bodo zaradi krize najbrž tudi najdlje prizadeti, saj bo tudi potem, ko ukrepov ne bo več, trajalo kar nekaj časa, da bodo ljudje spet začeli potovati. Ali lahko letošnjo sezono vsaj približno rešijo domači gosti, ki običajno sicer ustvarijo le četrtino prihodkov našega turizma?

Prva ženska na čelu DeSUS v stranko prinaša svežo energijo

18. 01. 2020 22.21

Vodenje upokojenske stranke prevzema Aleksandra Pivec, 47-letna kemijska tehnologinja, ki v vladi Marjana Šarca vodi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Afera SRIPT ji torej ni škodovala, stranka DeSUS, ki na zadnjih nekaj parlamentarnih volitvah ni bila preveč uspešna, pa si po 15 letih lahko obeta svežo energijo.

Ljubezenske iskrice in metuljčki za Darjo in Gašperja

15. 03. 2019 21.05

Štirje podeželski junaki so imeli na svojih kmetijah priložnost bolje spoznati svoje snubce in snubke. Zaiskrilo se je med Darjo Tomažin in Markom, Gašperja Hafnerja pa je povsem začarala marljiva in postavna Patricija.

Gorski zdravnik se vrača!

30. 01. 2019 10.32

Čudovita pokrajina, ljubezenski zapleti, napeto reševanje življenj, preprostost, pristni odnosi in očarljiv zdravnik. Zagotovo ga še niste pozabili. Na POP TV se z 11. sezono vrača priljubljeni Gorski zdravnik. Dogodivščinam na idiličnem podeželju se bo v vlogi Martina Gruberja Hans Sigl znova posvetil 4. marca.

Dušan Kaplan: aprila nas čaka sneg, s čebelami bo 'križ'

29. 12. 2018 07.00

"Dedu Matiji in babici Micki zavidam lepo življenje. Vse je bilo tako preprosto. Pomlad, poletje, jesen, zima. Vmes otroci in dobra letina. Pri takšnem načinu življenja jima je bilo lahko obdržati vero v nekaj prijetnega. Meni pa lahko danes nov politik v trenutku vse to skazi," razmišlja Dušan Kaplan, velik ljubitelj ljudskega izročila o vremenu, ki napoveduje suho, a hladno leto 2019.

Cerar za odprto in uravnoteženo zunanjo politiko

04. 09. 2018 06.35

Kandidatka za kmetijsko ministrico Aleksandre Pivec, kandidat za zunanjega ministra Miro Cerar, kandidat za notranjega ministra Boštjan Poklukar, kandidat za ministra za izobraževanje znanost in šport Jernej Pikalo in kandidat za ministra brez resorja, pristojen za razvoj, strateške projekte in kohezijo Marko Bandelli so po zaslišanjih dobili podporo svojih odborov.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Osem iskrenih izpovedi o delu. Vladka: Na delo z mislijo, kaj bo. Klemen: Krave zelo cenijo moje delo.

01. 05. 2018 07.00

Delo je pomemben del človekovega življenja. Še posebej v današnjem času marsikdo več časa preživi na delovnem mestu in s sodelavci kot z družinskimi člani in prijatelji. Načeloma naj bi bilo delo vir zadovoljstva in navdiha. A za marsikoga ni tako, še posebej ne, če je njegovo delo slabo cenjeno in slabo plačano. Ob prazniku dela smo osem Slovenk in Slovencev vprašali, kakšno mesto zaseda delo v njihovem življenju.

Katere so velike uspešne kmetije v Sloveniji?

16. 01. 2018 17.07

Pri uspešnih kmetih najprej vsi opazimo in omenimo, da imajo stroje,  traktorje, ki so vredni toliko kot najdražji avtomobili, tudi več sto tisoč evrov, s satelitsko navigacijo, ampak, kot vsi poudarjajo, to še zdaleč ni bistvo ali dokaz uspeha. Obiskali smo nekaj najbolj uspešnih kmetij v Sloveniji.

Zakaj je Gorski zdravnik tako prevzel slovenske gledalce (in predvsem gledalke)?

11. 03. 2017 07.00

Čudovita pokrajina, ljubezenski zapleti, napeto reševanje življenj, preprosti ljudje, pristni in topli odnosi, očarljiv zdravnik ... Je res presenetljivo, da je serija Gorski zdravnik v štirih mesecih tako navdušila Slovence, da so se ti začeli množično podajati na avstrijsko Tirolsko, na kraj snemanja serije, poletne večere pa rezervirali za druženje z doktorjem Martinom Gruberjem?

INTERVJU: 'Dr. Gruber' se je že naučil nekaj slovenskih besed

28. 02. 2017 09.14

Igralec Hans Sigl, ki ga Slovenci poznamo po vlogi Martina Gruberja iz izjemno priljubljene serije Gorski zdravnik, nam je v ekskluzivnem intervjuju zaupal, s čim bo razveseljeval oboževalce, ko 16. marca pride v Slovenijo. Razgovoril se je tudi o deseti sezoni Gorskega zdravnika in nam razkril tudi nekaj zanimivih podrobnosti iz zasebnega življenja.

Kako je tudi na vasi mogoče stremeti k manj odpadkom

26. 11. 2016 06.30

Čeprav statistika kaže, da je delež ločeno zbranih odpadkov zunaj urbanih naselij precej manjši od mestnih središč, to še zdaleč ne pomeni, da na vasi svinjamo vsepovprek. Tudi tod je zavest, da je zmanjševanje odpadkov ena od ključnih nalog naše družbe, močno prisotna. Le malo težje nam je.

Ali veste, koliko vas bo stala bolniška?

28. 08. 2016 06.30

Od časa do časa je lepo ostati doma, a ob bolezni ali poškodbi si verjetno želite čim hitreje okrevati. Med drugim zato, ker je zaradi odsotnosti z dela nižji tudi mesečni dohodek.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?

30. 05. 2016 06.00

Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Sandi Novak, slepi maratonec z najboljšim rezultatom na svetu: Besedi 'ne zmorem' zame ne obstajata

19. 04. 2016 06.30

Sandiju Novaku je nesreča pred enajstimi leti življenje obrnila na glavo. Skupil jo je po trapariji, priznava, med popivanjem na fantovščini. Nanj je padel križ, ki ga je kot mizar izdelal za ženina, zaradi česar je oslepel. A Sandi je vstal, se pobral in šel, pravzaprav stekel naprej. Danes je slepi maratonec z najboljšim rezultatom na svetu. In kandidat za nastop na olimpijskih igrah.

Bi sprejeli njen izziv?

03. 03. 2016 07.00

Postavite si izziv: 30 dni o hrani razmišljajte vnaprej, 30 dni skušajte čim več kuhati doma, 30 dni jejte zdravo. V teh tridesetih dneh se dvakrat ali trikrat na teden gibajte, pa naj gre za fitnes, vaje z lastno težo ali domače sobno kolo, ki vam je do zdaj večinoma služilo kot obešalnik za perilo. Takšen izziv je že prestala Primorka Anja, ki je svojo pot beležila na YouTubu.

VIDEO: Goljufivi prodajalci: Ko briške fige rastejo v Palermu

20. 08. 2015 11.43

Povprečen Slovenec poje približno 98 kilogramov zelenjave na leto, kar je po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije, ki cilja vsaj na 400 gramov na dan, še vedno premalo. Trend uživanja sadja in zelenjave celo v zadnjih desetih letih upada.

Odkupovali in prodajali meso bolnih prašičev

12. 01. 2015 07.52

Kitajska se ubada z novim škandalom, ki je povezan z hrano. Oblasti so namreč prijele več kot 110 ljudi, vpletenih v domnevno preprodajo mesa bolnih prašičev. Te naj bi po znižani ceni odkupovali pri kmetih, vpleteni pa so tudi zavarovalniški agenti.

Lačne divje živali hrano zdaj iščejo pri kmetih

01. 12. 2014 17.25

Žrtve žledoloma preteklo zimo so tudi živali. Ker polomljena drevesa niso imela plodov, so namreč ostale popolnoma brez hrane. Zato se medvedi in divje svinje vse pogosteje pojavljajo na njivah, pašnikih, v sadovnjakih, hrano iščejo v smetnjakih ...

Začela se je koledarska jesen

23. 09. 2014 06.47

Začela se je koledarska jesen, ki prinaša veliko dela pridelovalcem hrane, hkrati pa ta letni čas prinaša tudi nižje temperature. Kakšno vreme nas čaka v prihodnjem trimesečju, pa vremenoslovci ne želijo napovedovati.

Radi bi živeli in delali na kmetiji, a se srečujejo s številnimi preprekami

26. 08. 2014 14.12

V časih, ko je težko dobiti službo, ljudje razmišljajo o različnih možnostih. Družina z dvema otrokoma si še prav posebej želi živeti na deželi. Že nekaj časa iščejo kmetijo, za katero lastniki težko skrbijo. A težav je cel kup.

Znani medved, ki ga je Franciji podarila Slovenija, poginil

11. 06. 2014 13.25

V francoskih Pirenejih so našli poginulega medveda Balouja, ki ga je Franciji podarila Slovenija. Najbolj verjetna teorija je, da je medved padel. Balou je bil v Pirenejih vseskozi v tekmi z alfa samcem Pyrosom.