kmetij

Jestival, kjer se najeste kobariških štrukljev in ustvarjalnosti

22. 09. 2022 00.15

Festival okusov in umetnosti Doline Soče 1. oktobra v Kobaridu

Kordiš in Brglez o Natu, nacionalizaciji, Titu in Cheju

27. 09. 2022 22.31

Vstop Milana Brgleza in Mihe Kordiša v predsedniško kampanjo je zaostril boj za volivce na levem polu. Pred njunim vstopom je namreč Nataša Pirc Musar veljala za kandidatko leve sredine, ki bo na predsedniških volitvah premagala kandidata SDS Anžeta Logarja, vendar jo je slednji v nekaterih javnomnenjskih raziskavah že prehitel. Če se zdi, da je na desnici jasno, da Logar močno vodi pred kandidatom NSi Janezom Ciglerjem Kraljem, je na levici, kot kaže, še vse odprto. Kdo pa bo dobil boj na levici za predsednika države, ki je obenem tudi vrhovni poveljnik Slovenske vojske? Pogovarjali smo se z Milanom Brglezom in Mihom Kordišem.

Ptuj – mesto tisočletne zgodovine v objemu jeseni

22. 09. 2022 00.15

Med potepanjem po srednjeveških ulicah Ptuja se prepletajo zgodovina, bogata kulturna dediščina, sodobna umetnost, odlična kulinarika in vrhunska vina, termalni vrelci in aktivnosti na prostem.

Mlečna kraljica ima najraje poletni okus slane karamele

21. 09. 2022 00.15

Mlekarna Celeia predstavlja nov mlečni desert s podpisom 15. Mlečne kraljice Zelene Doline Slovenije 2022 Aleksandre Matan. V objem mleka so ujeti okusi slane karamele in slastni koščki čokolade. Tradicionalni desert mlečne kraljice, katerega okus vsako leto izbere aktualna nosilka naslova, nastaja le iz najboljšega mleka slovenskih kmetij in je brez GSO.

Nepripravljeni

21. 09. 2022 06.00

Medtem ko po vsej državi trenutno poteka ocenjevanje škode, ki jo je povzročila najhujša suša v zadnjih 500 letih na stari celini, stroka s previdnostjo, morda že strahom zre proti naslednji sezoni. Letos se je pokazala potreba po izdatnem namakanju v vseh regijah oziroma praktično vseh državah. Prav zaradi tega se poraja vprašanje prehranske varnosti, oziroma kako bodo kmetje zagotovili dovolj hrane za prebivalstvo, če pride do pomanjkanja ali zaustavitve uvoza. Stroka enotno: čas je, da se premaknemo.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'

07. 09. 2022 09.17

Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Britansko mesto, ki se je zavezalo veganstvu: 'To je prvi korak na dolgi poti'

14. 08. 2022 10.18

Haywards Heath, mesto v Zahodnem Sussexu, spodbuja 34.000 prebivalcev, naj s svojih krožnikov umaknejo živalske izdelke in tako pomagajo v boju proti podnebni krizi. Mestni svet je podpisal tako imenovano "Plant based Treaty", pogodbo, ki predstavlja dodatek Pariškemu sporazumu o podnebnih spremembah. Cilj pogodbe je prepričati svetovne voditelje, da bi družbe postopoma prešle s prehrane, ki vključuje živalske proizvode, na prehrano brez njih, vegansko. Praktični ukrepi se bodo v mestu začeli z okoljskimi nagradami za šole in podjetja, ki zmanjšujejo količino zavržene hrane in spodbujajo vegansko prehrano, mestni svet pa bo šolam zagotovil gradivo, ki bo naslednjo generacijo navdihnilo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

Med obupanimi kmeti

13. 08. 2022 15.52

Suša, visoke temperature in rast cen surovin, kot so gnojila ali gorivo, kmete postavljajo v težek položaj. V takih razmerah je težko načrtovati delo na kmetiji, še posebej, če pridelka, kot kaže letošnja sezona, na koncu sploh ne bo. Mnogi so v brezizhodnem položaju, z željo po preživetju kmetije zmanjšujejo število glav živine in upajo na dež. Glede na srednjeročne napovedi meteorologov obilnejših padavin v avgustu ni pričakovati, še več, ekstremna suša bo v naslednjem tednu zajela tudi vzhodni del države.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?

06. 07. 2022 15.19

Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Italija zaradi suše v petih regijah razglasila izredne razmere

04. 07. 2022 20.21

Italija je zaradi suše razglasila izredne razmere v petih severnih regijah. Napovedala je tudi 36,5 milijona evrov vreden sklad za pomoč prizadetim.Izredne razmere so razglašene v Furlaniji-Romanji, Furlaniji-Julijski krajini, Lombardiji, Piemontu in Venetu.

Živali se utapljajo v lastnem gnoju, kmetijo obiskala Policija

15. 06. 2022 16.36

Na eni od kmetij v Novi vasi na Blokah govedo v lastnem blatu in urinu trpi že več let, kar so vaščani že večkrat prijavili inšpektoratu. Pa so inšpektorji sploh ukrepali? V ponedeljek so namreč sosedje še zadnji trenutek rešili skotenega telička, ki se je sredi hleva utapljal v gnojnici. Lastnik krav je v sredo zatrjeval, da živali niso v gnoju, inšpektor pa, da večjih odstopanj ni ugotovil in da je vse v mejah normale.

Kmetijska ministrica po ogledu škode: Situacija je zelo kritična

03. 06. 2022 15.41

Nova kmetijska ministrica Irena Šinko si je ogledala posledice neurja v občinah Slovenj Gradec, Kozje in Šentjur. Po njenih besedah je situacija zelo kritična. "Vse je uničeno," je dejala med obiskom ene od turističnih kmetij na območju Šentjurja. Na terenu sta bila tudi novi državni sekretar za obrambo Rudi Medved in republiški poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. S povzročeno škodo sta se seznanila v občinah Šentjernej in Šmarješke Toplice. Medved je ob tem ocenil, da pomoč po neurjih vselej zamuja.

V Keniji preplah zaradi leva, izkazalo se je, da gre za nakupovalno vrečo

06. 05. 2022 07.16

V eni od kenijskih vasi so sprožili alarm, saj so občani v živi meji pod oknom ene od kmetij opazili leva. Na kraj so se nemudoma odpravili trije oboroženi predstavniki službe za divje živali, ki so se previdno približali lokaciji. Kmalu so ugotovili, da je bila visoka pripravljenost zaman, saj se je izkazalo, da je bila ta "velika nevarnost" le nakupovalna vrečka z realistično podobo levje glave.

Sproščena stran Srbije - čar in lepota salašev (tipskih kmetij)

06. 05. 2022 00.15

Prebivalci Srbije so odlični gostitelji, ki so nas že večkrat gostili in organizirali vrhunsko zabavo, ki se je bomo spominjali vse življenje. Ne glede na to, ali ste se s prijatelji odpravili v Beograd, na EXIT v Novi Sad ali smučat na priljubljeni Kop, vas Srbija zagotovo ni pustila ravnodušnega!

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Okoljska inšpekcija zaradi bele snovi na njivah izdala sedem odločb, tudi Steklarni Rogaška

15. 04. 2022 18.34

Inšpektorici inšpektorata za okolje in prostor sta zaradi nezakonito odloženega belega materiala, ki ni namenjen gnojenju kmetijskih površin, na zemljiščih v občinah Dravograd in Slovenj Gradec izdali sedem ureditvenih odločb. Med drugim je bila zaradi ugotovljenih pomanjkljivosti izdana tudi Steklarni Rogaška, so sporočili iz inšpektorata.

V šestih vzorcih na Koroškem potrdili prekomerno vrednost svinca

12. 04. 2022 17.05

Potem ko so inšpekcijske službe posumile, da so nekateri kmetje na območju Koroške na kmetijskih zemljiščih posipali odpadne sadre, so odvzeli vzorce in jih analizirali. Rezultati doslej prejetih sedmih analiz vzorcev so v kar šestih primerih pokazali bistveno presežene vrednosti svinca. V vseh primerih je bil prisoten tudi krom, so sporočili z inšpektorata za kmetijstvo, ki nadaljuje z nadzorom na več območjih po državi.

Na Koroškem zaradi sadre pod lupo inšpekcije že 21 kmetij

05. 04. 2022 15.16

Inšpekcijske službe so v nadzor zaradi suma posipanja odpadne sadre na kmetijske površine v občinah Slovenj Gradec, Dravograd in Mislinja vključile 21 kmetij s skupaj 60 hektarji kmetijskih zemljišč, na katerih naj bi uporabili okoli 510 ton omenjene bele snovi. Od kod sadra prihaja, za zdaj še ugotavljajo.

Nekateri kmetje polja pobelili s sadro, ki močno presega dovoljene vrednosti svinca

31. 03. 2022 15.49

Nekatera polja in travnike v okolici Slovenj Gradca so kmetje zadnje tedne prekrili z nenavadno belo snovjo. Analize so pokazale, da gre za industrijsko sadro, ki je stranski proizvod iz Steklarne Rogaška in ki tudi do 33-krat presega dovoljene vrednosti svinca. Inšpekcijski postopek poteka pri več kmetih. V Steklarni Rogaška navedbe zanikajo.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Pobegla psička Lora prehodila 40 km dolgo pot: 'Strah ji je rešil življenje'

19. 03. 2022 10.26

V teh dneh je družbena omrežja preplavila zgodba izgubljene psičke Lore, ki je v gozdu na Čreti nad Vranskim pobegnila od svoje lastnice. Prestrašil jo je pok v gozdu. Po 14 dneh iskanja, v katerega se je vključila tudi ekipa Združenja K9 za iskanje pogrešanih oseb in živali, so jo našli. Domnevajo, da je prehodila od 30 do 50 kilometrov, življenje pa ji je – paradoksalno – rešilo prav to, da se vsega boji.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'

08. 03. 2022 16.43

Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Nagradili inovacije: hitro je lahko zdravo in okusno

26. 01. 2022 12.39

Bolonjska omaka brez mesa, kefir z dodatkom vitamina D3, kruh z bučnimi tropinami ("prgo"), ki sicer predstavljajo ostanek pri pridobivanju bučnega olja, omaka iz paradižnikov, ki niso bili primerni za prodajo, pa pirine testenine in proseni desert. To je le nekaj izdelkov, ki se po novem kitijo z nazivom "inovativno živilo leta". Kdo pravi, da obrok ne more biti hiter, zdrav in okusen?

Lovska zveza opozarja na preveliko število medvedov

25. 01. 2022 14.56

V Sloveniji je več kot 1000 medvedov, kar je veliko preveč, pravijo na lovski zvezi. Poudarili so, da je prostor omejen in da ima v tem primeru polno odgovornost okoljsko ministrstvo, ki pa glede populacije medvedov nima vizije. V zvezi z zadnjim napadom medveda pravijo, da lokalni lovci odstrela ne bodo predlagali.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij

21. 01. 2022 16.29

Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

KOMENTAR: Brechtovska gesta v času covidne solidarnosti

15. 01. 2022 09.45

"Splošna korist je pred lastno koristjo," zapiše Brecht v svojo knjižico in kritično premišljuje o stavku, ki so ga nacionalsocialisti zapisali na svoj prapor in ga širili med ljudi. Pretkano, si misli Brecht, ko sprevidi, da za zapisanim stavkom stoji slepar, ki se pretvarja, da je solidaren in poln najbolj plemenitih namenov ter da celo ponoči ne spi, ker ga tako zelo "skrbi" skupnost. Brecht se sprašuje: "Kdo je ta skupnost, ki naj ji koristi posameznik in katere splošna korist naj bi bila pred lastno koristjo? Je to morda samo tista kopica ljudi, ki razširja ta stavek?"

Vipavska dolina v reportaži CNN-a: okus Mediterana, ukleščen med apnenčaste vzpetine

29. 12. 2021 17.02

"Vipavska dolina je bogata rodovitna pokrajina, ki se razteza na zahodu Slovenije do meje z Italijo in ima čarobno kombinacijo izjemnega vina ter hrane, dramatičnih kraških pokrajin in srednjeveških gradov, ki se dvigajo nad lepimi vasicami," je v reportaži za ameriško medijsko hišo CNN zapisala novinarka Mary Novakovich, ki je bralcem priporočila obisk.