kmetijskih

Polajnar: Visok pretok Drave bo vztrajal še nekaj dni
18. 11. 2019 06.19
Na več koncih Slovenije ljudje še vedno z bojaznijo gledajo nivoje rek, ki ponekod še vedno poplavljajo. Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal hidrolog Janez Polajnar, trenutno še vedno najbolj obsežno bregove prestopa reka Drava. Čez noč se bo njen pretok v spodnjem delu še povečeval in poplavljal kmetijske površine.

Kaj je v dokumentih Fursa? Sporni terjatvi, ki jih je Janković odkupil od Electe Holdinga
12. 11. 2019 23.11
Razkrivamo dokument finančne uprave, po katerem naj bi Zoranu Jankoviću odmerili več kot 337.000 evrov dohodnine. Furs namreč meni, da je Janković z odkupom terjatev Electe Holdinga in vračilom posojila prišel do 1.351.000 evrov dohodka. Bo ljubljanski župan v primeru odmere davka to plačal?

Ognjeni zublji ogrožajo Sydney: razglasili stanje naravne katastrofe
11. 11. 2019 08.54
Na širšem območju Sydneyja so zaradi obsežnih požarov v naravi razglasili stanje naravne katastrofe, prebivalce pa posvarili pred veliko nevarnostjo. Gre za najvišjo stopnjo opozorila pred nevarnostjo požarov. Tokrat je prvič, da se s tako nevarnostjo sooča največje avstralsko mesto.

Meteorna voda zalivala kleti in ceste, veter podiral drevesa
05. 11. 2019 07.30
Zajelo nas je prvo obilnejše jesensko deževje, ki s seboj prinaša tudi nevihte z nalivi in sodro. Zaradi velike količine padavin reke naraščajo in se ponekod razlivajo. Tudi gladina Bohinjskega jezera je močno narasla, dvignila se je že za meter in pol. V zaledju jezera je namreč od sobote padlo že več kot 400 litrov dežja na kvadratni meter, nestanovitno vreme s pogostimi padavinami pa se bo nadaljevalo še vsaj en teden.

Si predstavljate, da bi oktobra zapadlo več kot meter snega?
31. 10. 2019 18.30
Jesen je polna nepredvidljivih vremenskih sprememb, saj nas lahko v oktobru ali celo novembru še razvaja s skoraj povsem poletnimi temperaturami ali pa nam že prinese sneg in mraz. V tem pogledu zagotovo najbolj izstopa dogodek iz daljnega leta 1905, ko je večji del Slovenije prekrivala debela snežna odeja. V Cerknici so 27. oktobra tistega leta izmerili neverjetnih 120 centimetrov snega, kar je pri nas še sredi zime prava redkost. V arhivu Agencije RS za okolje lahko najdemo še veliko zanimivih vremenskih dogodkov.

Odškodnina Nadškofiji Ljubljana: plačati bomo morali tudi stroške odvetnika
25. 10. 2019 18.44
Kdo bo odgovarjal za odločitve sklada kmetijskih zemljišč, ki mora po desetih letih tožb ljubljanski nadškofiji namesto zahtevanih 11 plačati kar 22 milijonov evrov odškodnine? In zakaj države ni zastopalo pravobranilstvo, ampak zasebna odvetniška družba?

Višje sodišče: država mora Nadškofiji Ljubljana izplačati 22 milijonov evrov odškodnine
24. 10. 2019 09.37
Višje sodišče v Ljubljani naj bi odločilo, da mora Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS zaradi dolgotrajnega vračanja po drugi svetovni vojni nacionaliziranih gozdov na območju Mozirja in deloma tudi Pokljuke Nadškofiji Ljubljana v 15 dneh izplačati skoraj 22 milijonov evrov.

Cene stanovanj v prvem polletju stagnirale
24. 10. 2019 15.55
Cene stanovanj in hiš v Sloveniji so v prvem polletju zastale. Cene stanovanj so se v povprečju že zelo približale rekordnim iz leta 2008, medtem ko cene hiš še precej zaostajajo. Število poslov je bilo višje kot v drugem polletju lani in nižje kot v lanskem prvem polletju, kaže poročilo.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'
16. 10. 2019 06.00
Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Delavcem v Mlekarni Celeia grozi odpuščanje
16. 10. 2019 11.13
Mlekarna Celeia, ki zaposluje več kot 220 delavcev, se v zadnjih letih ni učinkovito prilagajala razmeram na trgu. Da bi bili bolj uspešni, so se lotili aktivnosti, ki naj bi povečale produktivnost, na katero po njihovem mnenju vpliva tudi število zaposlenih. Koliko delavcev se bo znašlo na listi preseženih, v mlekarni niso razkrili.

Trump (za zdaj) ne bo povišal carin, Kitajska pristala na uvoz ameriških izdelkov
12. 10. 2019 07.33
Ameriški predsednik Donald Trump ne bo povišal carin na 250 milijard dolarjev uvoza iz Kitajske s 25 na 30 odstotkov, saj so pogajalci ZDA in Kitajske po Trumpovih besedah dosegli "zelo bistven trgovinski dogovor prve faze".

Juncker: Dogovor še lahko dosežemo, a zadnjo besedo bo imela EU
09. 10. 2019 15.16
Po tem, ko so z britanske strani vztrajanje Merklove in EU pri irskem varovalu razumeli kot jasno sporočilo, da dogovor z EU ni možen, so viri iz Bruslja in Londona potrdili, da so se pogajanja o brexitu ustavila. In čeprav Johnson vztraja pri tem, da bo spoštoval voljo ljudstva in izvedel brexit ne glede na vse, pa javnomnenjske analize kažejo, da se Britanci že drugo leto bolj nagibajo k možnosti, da Velika Britanija ostane v EU.

Nekoč boste morda lahko zagrizli v goveji burger, 'vzgojen' v vesolju
08. 10. 2019 09.24
Nekega dne boste lahko morda zagrizli v zrezek, vzgojen v vesolju. Govedoreja je odgovorna za kar 41 % emisij toplogrednih plinov, ki nastajajo pri živinoreji in proizvede približno 14,5 % vseh emisij toplogrednih plinov. Število Zemljanov narašča, s tem pa tudi povpraševanje po mesu in mlečnih izdelkih. Mnoga podjetja so tako svojo priložnost našla v vzgoji okolju bolj prijaznega mesa iz 'epruvetke'.

Pretresljive fotografije shujšane družine grizlijev
04. 10. 2019 18.08
Kanadski fotograf je posnel shujšano družino grizlijev, kako išče ribe v bližini obale Knight Inlet. Naravovarstveniki so zaskrbljeni, saj bi medvedi morali imeti v tem času že dovolj tolšče in biti pripravljeni na prezimovanje. Sprašujejo se, ali se ji bo sploh uspelo prebiti skozi to obdobje. Ob tem osvetljujejo še eno žrtev podnebnih sprememb – izginjanje populacije lososov.

'Predlagani ukrepi lahko povzročijo več škode kot koristi'
17. 09. 2019 09.55
"Čeprav so ti predlogi, ki prihajajo od različnih interesnih skupin, politike in državnih služb, verjetno povsem dobronamerni, bi mnogi lahko vodili v še večje konflikte, tako z velikimi zvermi kot tudi med različnimi družbenimi deležniki," so se na nekatere nedavno predlagane ukrepe upravljanja z volkovi in medvedi odzvali na biotehniški fakulteti.

Mladi z žalno slovesnostjo opozorili na izgubo biodiverzitete
14. 09. 2019 13.38
Mladi, ki se zavzemajo za podnebno pravičnost, so priredili performans z imenom 'Žalna slovesnost izumrlim vrstam'. Želeli so opozoriti na izumiranje živalskih in rastlinskih vrst ter pozvati k obnavljanju narave in k čimprejšnjemu prehodu v sonaravno kmetijstvo.

Neurje povzročilo škodo v hrvaški Istri
09. 09. 2019 11.33
Hrvaško Istro je zajela nevihta z obilnim dežjem, točo in grmenjem. Najhuje je bilo na območju Rovinja in Poreča, kjer je toča povzročila veliko škodo na kmetijskih površinah. V kampu Mon Perin v Balah, nedaleč od Rovinja, je divjal silovit veter, verjetno vodna tromba.

'Naš dom gori in pljuča našega planeta se spreminjajo v pepel'
26. 08. 2019 17.00
Gibanje Mladi za podnebno pravičnost je pred brazilskim veleposlaništvom v Ljubljani pripravilo protestni shod, s katerim so opozorili na hude posledice obsežnih požarov v amazonskem pragozdu. Kot so poudarili, slovenska politika o požarih molči, čeprav je zanje posredno sokriva.

Ne gori samo Amazonija, požari tudi v Kongu, Sibiriji in na Aljaski
23. 08. 2019 11.09
Čeprav v medijih odmeva požar v Amazoniji, nam satelitske slike pokažejo še bolj žalostno podobo sveta. Samo med 15. in 22. julijem so zabeležili 782.366 požarov v naravi, večina obvestil o požarih je prišla iz Rusije, nato Konga, Angole in Avstralije, a se jim Brazilija hitro bliža.

'Ne medvedu': v Pirenejih kmetje protestirali proti uvajanju rjavega medveda
23. 08. 2019 09.26
Več sto španskih živinorejcev je v mestu Ainsa v Pirenejih protestiralo proti uvajanju rjavega medveda v tem gorovju, ker naj bi ogrožali njihove črede. Okoljevarstveniki na drugi strani poudarjajo, da so medvedi integralni del ohranjanja krhkega ekosistema.

Konec tedna bo vremensko nestabilen, a s poletnimi temperaturami
23. 08. 2019 07.00
Pred vrati je konec tedna, ki vremensko ne bo preveč blestel. Veliko bo oblakov in le malo sonca, pojavljale se bodo tudi krajevne padavine, predvsem plohe in nevihte, ki bodo zaradi šibkih višinskih vetrov omejene predvsem na hribovite predele. Podoben vremenski vzorec nas bo najverjetneje spremljal vse do konca meseca, kljub veliki spremenljivosti pa bodo temperature ostale poletne.

Požar na Cerju že skoraj pogašen
22. 08. 2019 06.23
Požar na Cerju je skoraj pogašen in lokaliziran, je potrdil poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač. Helikopterji so že zaključili z delom, ostajajo pa v pripravljenosti. Ponovno so odprli tudi magistralno cesto Miren-Opatje Selo.

Zaradi sedmih palet jabolk v nehumanih razmerah ujet med Rusijo in Ukrajino
21. 08. 2019 16.50
Srbski voznik tovornjaka Srećko Županjac je že skoraj dva meseca zaradi spora glede porekla jabolk ujet na ''nikogaršnji zemlji'' med Rusijo in Ukrajino. Ruski cariniki mu zaradi suma, da jabolka niso iz Srbije ampak iz Poljske, ne dovolijo prečkanja meje. Srećko tako že 52 dni živi v nehumanih razmerah, težko si priskrbi hrano, toaletne prostore in možnost, da se stušira in umije.

Država in občina domačijo ob Prešernovi hiši odkupili za 320.000 evrov
19. 08. 2019 10.33
Občina in država sta z lastnikoma Ribčeve domačije podpisali pogodbo o nakupu nepremičnin v neposredni bližini Prešernove rojstne hiše v Vrbi. Od obstoječih lastnikov jih bodo odkupili za 320.000 evrov. S tem bodo rešili tudi dolgoletne spore glede dostopa do Markove cerkve. V stanovanjski hiši namerava občina urediti gostišče s prenočišči.

Pristojne službe so se že sešle glede kampa Zavašnikovih
13. 08. 2019 20.43
V zvezi s problematiko objektov v Spodnjih Pirničah, kjer so v bližini nekdanje diskoteke Lipa na kmetijskem zemljišču družine Zavašnik zrasle mobilne hiške, so se sešli predstavniki pristojnih državnih in lokalnih inšpekcijskih služb ter občine. Dogovorili so se za koordiniran pristop k zadevi, so sporočili z ministrstva za okolje.

'Glavne ovire so odpravljene, zdaj moramo dati lovcem čas, da se odstrel izvede'
13. 08. 2019 14.52
Predstavniki ključnih deležnikov so na sestanku z okoljskim ministrom Simonom Zajcem, do katerega je prišlo v luči glasnih kritik in protestov v kmetijskih vrstah zaradi neučinkovitega odstrela volka po interventnem zakonu, dorekli nekatere spremembe, ki naj bi povečale njegovo učinkovitost.

Podnebna kriza siromaši Zemljo: 'Sadite drevesa in jejte manj mesa'
08. 08. 2019 12.15
Podnebna kriza zmanjšuje sposobnost Zemlje, da bi ta lahko še naprej vzdrževala človeštvo, ugotavljajo znanstveniki v novem pomembnem poročilu Združenih narodov. Hkrati ljudi opozarjajo, da se bodo morali odpovedati mesu in si prizadevati za ohranitev ter obnovo tal in gozdov.

Ali je protitočna obramba z letali sploh smiselna?
03. 08. 2019 07.00
Protitočna obramba že leta odpira različne debate v Sloveniji in v tujini, predvsem kar se tiče njene učinkovitosti. Ker je zadeva precej zapletena, smo za mnenje vprašali vse vpletene in opaziti je, da so mnenja deljena med stroko, ki trdi, da to ni učinkovito in izvajalci ter prebivalci, ki pravijo, da je ogromno dokazov, ali če smo bolj natančni, ravno pomanjkanje le-teh, saj naj toče ne bi bilo.

Velika vojna proti emujem leta 1932, v kateri so zmagali emuji
31. 07. 2019 10.27
Redko v zgodovini vojna postane kultna in komična opazka o (ne)sposobnosti avstralske vojske, kot je bila velika vojna proti emujem leta 1932. Še danes, kadar se zgodi neprijeten pripetljaj v vojski, jim prebivalci in mediji radi mečejo pod nos, da bi lahko bilo slabše, "kot recimo takrat, ko so vojake premagale 40- kilogramske ptice".

Morgan Freeman bo svoj ranč spremenil v zavetišče za čebele
24. 07. 2019 15.43
81-letni igralec in režiser, Morgan Freeman, je od leta 2014 zagret čebelar, sedaj pa si prizadeva dvigniti populacijo čebel tako, da bo svoj ranč v Misisipiju spremenil v pravo zavetišče za čebele.