kmetijskih

Židan o zadevi teran: Obstaja velika verjetnost, da tožbo dobimo
21. 07. 2017 16.06
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da na Sodišče EU vloži tožbo zaradi ugotovitve ničnosti delegiranega akta glede terana. Minister Židan je dejal, da obstaja velika verjetnost, da Slovenija s tožbo zmaga in tako nedvoumno dokaže, da je Evropska komisija kršila proceduro. "Pri tem delegiranem aktu pa je kršila tudi vsebino," je poudaril.

Veljati začenja akt, ki Hrvaški izjemoma dovoljuje uporabo imena teran
19. 07. 2017 07.15
Rok za pritožbo nad sprejetim aktom o teranu se je iztekel in ta stopa v veljavo. Židan je proti Evropski komisiji do 31. avgusta že napovedal tožbo. Zgodba o teranu se je začela aprila 2013, ko je Slovenija iz prodaje umaknila hrvaški teran. Hrvaška je proti temu protestirala in pozvala k skupni zaščiti imena teran.

'Če je le kanček pravice na tem svetu, potem mora Slovenija to tožbo za teran dobiti'
18. 07. 2017 14.57
Slovenija bo zaradi dodelitve izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran do 31. avgusta vložila tožbo proti Evropski komisiji. Minister Židan je opozoril, da je bilo zahtevano večino nemogoče doseči. Pri tem ga je podprl tudi predsednik CI za teran Marjan Colja, ki pozdravlja podporo Italije in Francije. Hrvaški minister Tolušić in evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan sta si enotna, da je zgodba o teranu končana.

Židan: Potrošnik nepoštene prakse lahko najbolj kaznuje tako, da izbere drug izdelek
17. 07. 2017 18.02
Kmetijski minister Dejan Židan je kolegom na svetu ministrov v Bruslju predstavil zadnje raziskave trga glede dvojne kakovosti hrane na trgovskih policah v Sloveniji. Evropski vrh je napovedal samostojno preiskavo evropskega trga, Židan pa je izpostavil, da lahko potrošnik nepoštene prakse najbolj kaznuje tako, da izbere drug izdelek.

Poslanci podprli interventni zakon, ki naj bi pomagal kmetijam, ki jim je pridelek vzela pozeba
12. 07. 2017 18.56
Z interventnim zakonom za odpravo posledic aprilske pozebe, bo mogoč dokup grozdja ter višji dokup sadja za kmetije, ki imajo kot dopolnilno dejavnost opredeljeno predelavo sadja. Finančna pomoč za najbolj prizadete kmetije se bo dvignila, zakon pa daje tudi pravno podlago za subvencioniranje obrestne mere za posojila.

FOTO in VIDEO: Po neurjih: uničene poljščine, podrta drevesa, odkrite strehe
12. 07. 2017 07.14
Konec drugega vročinskega vala so pospremila krajevna neurja s točo in sunki vetra. Največ težav so imeli na severovzhodu države. Veter je odkrival strehe in podiral drevesa. Znana je tudi škoda petkovega neurja v Slovenski Bistrici. Te je bilo za najmanj devet milijonov evrov.

Poskus izpodbijanja akta o teranu v Evropskem parlamentu propadel
11. 07. 2017 19.09
Možnosti za ugovor proti delegiranemu aktu za dodelitev omejene izjeme Hrvaški pri uporabi imena teran ni več. Kmetijski odbor Evropskega parlamenta je v Bruslju namreč zavrnil predlog za dvomesečno podaljšanje roka za ugovor. Slovenija je v preteklosti napovedovala, da bo v primeru uveljavitve akta vložila tožbo proti Evropski komisiji na Sodišču EU.

Potica po poti žlikrofov, pogače in gibanice
11. 07. 2017 13.01
Potica je slovenska tradicionalna jed, ki si je, tudi s pomočjo papeža Frančiška in prve dame ZDA, svoj kos slave že privoščila, zdaj pa so stekli postopki, da bi jo zaščitili kot zajamčeno tradicionalno posebnost, kar ne pomeni geografske omejitve proizvodnje, pač pa zaščito recepture, načina proizvodnje ali tradicionalne surovine.

V Sloveniji čedalje več ekoloških kmetij
09. 07. 2017 10.28
V Sloveniji je bilo lani skoraj tri tisoč ekoloških kmetij, številka pa iz leta v leto raste. Pridelek v ekoloških sadovnjakih in vinogradih je bil lani zaradi pozebe sicer nekoliko manjši, večji kot leto poprej pa je bil med drugim pridelek olj, žit in zelenjadnic. Prav tako se je povečalo število prav vseh vrst živali v ekološki reji.

Na Ptuju največji ogledni vrt avtohtonih sort: 'To je naša identiteta, zato jih moramo negovati in ohraniti'
07. 07. 2017 16.33
Zavedanje o ohranjanju avtohtonih sort med Slovenci narašča, kar se izraža tudi v povečanem povpraševanju po semenskem materialu. Tega se zavedajo tudi v Selekcijsko-poskusnem centru na Ptuju, kjer vzdržujejo 70 različnih sort vrtnin in poljščin z avtohtonim oziroma tradicionalnim poreklom in so vpisane na sortni list.

Magna ima načrt B na Madžarskem, a raje bi gradili v Sloveniji
05. 07. 2017 10.54
Predstavniki podjetja Magna obiskujejo občine iz okolice njihove načrtovane nove tovarne v proizvodni coni Hoče, saj se želijo predstaviti kot dober sosed. Okoljevarstveno soglasje ostaja najpomembnejše odprto vprašanje za Magno, saj je občina Hoče-Slivnica medtem dogovore z lastniki zemljišč že dosegla.

Tla na vadbišču Poček onesnažena s težkimi kovinami
04. 07. 2017 15.20
Monitoring tal na vadbiščih Slovenske vojske Poček in Bač je pokazal, da so tla na vadbišču onesnažena s težkimi kovinami. Vrednosti bakra in svinca so bile prekoračene za kar štirikrat. Na ministrstvu za obrambo so ob tem napovedali številne novosti za zmanjševanje onesnaženosti okolja v prihodnje.

Lastniki zemljišč z ograjo na meji so imeli še danes čas, da zahtevajo odškodnino
30. 06. 2017 06.42
Upravne enote so prejele 67 že odškodninskih zahtevkov lastnikov zemljišč, na katerih stoji ograja, ki jo je država ob begunskem valu postavila za varovanje državne meje. Lastniki zemljišč so lahko vlogo za odškodnino oddali še danes.

Slovenija od osamosvojitve do danes: za kilogram govedine smo leta 1991 delali 124, lani 74 minut
23. 06. 2017 12.26
Preverite, kaj se je spremenilo v Sloveniji od osamosvojitve do danes. Živimo bolje ali slabše? Se spomnite rekordne inflacije, pa tekstilne industrije, ki je še uspevala? Za kilogram govedine smo leta 1991 delali 124, lani 74 minut. Kako kaže naprej? Leta 2080 nas bo manj kot dva milijona, leta 2057 pa bo skoraj tretjina prebivalcev starejših od 65 let.

Evropa se kuha v vročini: v Italiji izjemna suša, Francija z najtoplejšim junijem od konca vojne
23. 06. 2017 09.06
Evropo je zajel vročinski val. Italija je zaradi izjemne suše razglasila stanje naravne nesreče, v Milanu je termometer pokazal 39 stopinj. V Franciji tako vročega junija ne pomnijo že od konca druge svetovne vojne, sodniki in odvetniki so izjemoma lahko slekli tradicionalne dolge halje.

Kmetje o zemljiščih za Magno: Nasprotujemo mešetarjenju z zemljo, s skritimi pogodbami
22. 06. 2017 09.17
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Počivalšek je izrazil zadovoljstvo ob doseženem dogovoru s Perutnino Ptuj glede zemljišč zaradi Magnine investicije v občini Hoče-Slivnica. Zdaj je po ministrovih besedah ključna pridobitev okoljevarstvenega soglasja. Kmetje pa so izrazili odločno nasprotovanje "mešetarjenju" s kmetijskimi zemljišči zaradi Magne.

Med občani Hoč podpora Magni Steyr, a spornega poseka gozda ni bilo v anketi
21. 06. 2017 20.47
Anketa, ki so jo izvedli med prebivalci občine Hoče - Slivnica, je pokazala podporo izgradnji proizvodnega obrata Magne Steyr v tej občini. Večina od tistih, ki so glasovali, je obkrožila "da", a v anketi niso zajeli trenutno najbolj spornega vprašanja poseka Rogoškega gozda.

Požar v Ljutomeru ni povzročil večje okoljske škode. Vzrok požara še ugotavljajo, izključen ni niti požig
14. 06. 2017 09.58
Požar v ljutomerskem podjetju Eko Plastkom ni povzročil večje okoljske škode, morajo pa okoliški prebivalci še zmeraj upoštevati priporočila za varovanje zdravja, med drugim odsvetujejo uporabo vrtnin in sadja, ki se ne da ustrezno olupiti. Vzrok požara še ni znan, po neuradnih podatkih pa ni izključen niti požig.

Kangler na sodišču nadaljuje dokazovanje, da njegovo premoženje ni nezakonitega izvora
12. 06. 2017 16.00
Nekdanja soproga Franca Kanglerja je na sodišču pojasnila, da je bilo stanovanje na Pohorski v Mariboru v začetni fazi plačano iz sredstev, ki jih je Kanglerju zapustil pokojni oče. Za tretji in četrti del kupnine pa si je nekdanja žena denar morala sposoditi.

Gasilci z intervencije v Kemisu bodo opravili temeljite zdravstvene preglede
11. 06. 2017 09.30
Dobre tri tedne od požara v podjetju za predelavo kemičnih odpadkov Kemis z Vrhnike, potem ko je v koordinacijo različnih strokovnih služb vstopila posebna medresorska delovna skupina, pod njenim nadzorom tečejo številne aktivnosti. V tem tednu naj bi med drugim začeli z usmerjenimi zdravniškimi pregledi gasilcev, ki so sodelovali pri gašenju požara.

Po požaru v Kemisu gredo kmetijski pridelki z Vrhnike spet v promet: 'Vsi vzorci so ocenjeni kot skladni in varni'
05. 06. 2017 17.32
Rezultati analiz vzorca mleka, solate in petih vzorcev zemlje so pokazali, da kmetijski pridelki, pridelani na območju požara v Kemisu, ne predstavljajo tveganje za zdravje ljudi. UVHVVR je zato sprostila ukrep prepovedi dajanja v promet za solato in druge pridelke za kmetijsko gospodarstvo.

Krajani ne dovolijo sečnje niti hektarja Rogoškega gozda
02. 06. 2017 21.52
Krajani naselja Rogoza so na zboru vztrajali, da se ne sme posekati niti hektarja Rogoškega gozda. Ponovili so, da niso proti gradnji proizvodnega obrata avtomobilskega giganta Magna Steyr v Hočah, temveč le proti rešitvi za nadomestna zemljišča. Niso sprejeli niti predloga, da se poseka le štiri od sprva predvidenih 66 hektarjev.

FOTO: Nanut: Selitev Kemisa z Vrhnike ni realna možnost
31. 05. 2017 06.21
Vrhniški svetniki so odločili, naj se Kemis preseli na drugo lokacijo, ki bo ustrezala okoljskim in varnostnim pogojem. Toda, direktor Kemisa pravi, da to ni realna možnost. Dva tedna po požaru sanacija še poteka, v zraku pa je še vedno prisoten močan smrad.

Ukrep v okolici Kemisa še vedno velja: Ne dotikajte se predmetov, zemlje, peska ali trave
30. 05. 2017 06.39
Prišle so nove analize travinja za krmo v okolici Kemisa. Izmerjene vsebnosti potencialno nevarnih snovi so bile tokrat skladne s predpisanimi vrednostmi, a opozorila prebivalcem ostajajo, saj je potrebnih več analiz. Pristojni so že vzeli nove vzorce. Nadzor je opravila tudi požarna inšpekcija.

Počivalšek: Nimamo posluha za tiste, ki po naročilu drugih z ljubljanskimi močvirniki rušijo ta projekt
30. 05. 2017 12.30
Odvetnik Matoz je na ustavno sodišče vložil pobudo za oceno ustavnosti zakona o zagotavljanju pogojev za izvedbo investicije na območju občine Hoče - Slivnica s predlogom za zadržanje zakona lex Magna. Minister Počivalšek pa upa, da ta zakon v smislu razlastitev sploh ne bo potreben.

Prepoved paše in uporabe trave za krmo, seno in silažo, odsvetujejo tudi uživanje zelenjave in sadja
26. 05. 2017 06.51
Uprava za varno hrano je predstavila rezultate analize vzorcev krme in solate po požaru v vrhniškem Kemisu. Vsi vzorci solate so skladni s predpisi, le en vzorec krme neposredno ob Kemisu ni, vsebuje namreč dioksine, zato so inšpektorji v okolici Kemisa začasno prepovedali pašo in uporabo trave za krmljenje, sena in silaže, prav tako odsvetujejo igro otrok na zemlji in travi.

Po požaru v Kemisu: Tla so primerna za pridelavo hrane, otroci pa naj ne rijejo po zemlji
24. 05. 2017 07.12
Analiza zemlje po požaru v Kemisu je pokazala, da je onesnaženje tal, ki so ga zaznali, posledica pretekle dejavnosti in da ni opaznih vplivov požara. Tla so primerna za pridelavo hrane, pravijo na NIJZ, zagotovila, da je varno, da se otroci igrajo zunaj, pa ne morejo podati. "Lahko tekajo naokoli, naj pa ne rijejo po zemlji in teh prstov dajejo v usta," svetujejo.

Raven pesticida atrazin v Tojnici kar za 175-krat presegla dovoljeno vrednost
23. 05. 2017 10.24
Agencija za okolje je po kvalitativni analizi prisotnih pesticidov v reki Tojnici in Ljubljanici zdaj opravila še kvantitativno analizo. Ta je pokazala izjemno onesnaženost s pesticidi. Na enem od merilnih mest v Tojnici je bila izmerjena kar 175-krat presežena dovoljena vrednost koncentracije pesticida atrazin.

AAG se je vključila v postopek izdaje okoljevarstvenega soglasja Magni
21. 05. 2017 13.03
Alpe Adria Green (AAG) je v četrtek v zakonskem roku na Agencijo RS za okolje podala zahtevo, da se jih kot stranskega udeleženca vključi v postopek izdaje okoljevarstvenega soglasja za poseg Industrijski obrat Magna Nukleus, so sporočili iz omenjene okoljevarstvene organizacije. AAG izdaji soglasja nasprotuje iz več razlogov.

Več kot 70 besed je sestavljalo njen uradni naziv, bila je izjemna vladarica. Veste, da je rodila kar 16 otrok?
13. 05. 2017 06.59
Marija Terezija se je rodila 13. maja 1717 na Dunaju in se v zgodovino vpisala kot edina ženska na prestolu habsburške dinastije. Slovenci jo pomnimo predvsem po uvedbi obveznega šolstva in novih kmetijskih kultur, kot je bil krompir. Pošta Slovenije je ob 300. obletnici njenega rojstva izdala jubilejno poštno znamko z njeno podobo.