kmetijskih

Peti občni zbor Slovenskega kmečkega gibanja

18. 04. 1999 21.13

Pod geslom ''Slovenski kmet mora obstati'' je danes v Levstikovem domu v Velikih Laščah potekal peti občni zbor Slovenskega kmečkega gibanja (SKG), ki so se ga udeležili številni predstavniki gibanja in pa nekateri iz vodstva Slovenskih krščanskih demokratov (SKD). Osrednji slavnostni govor je imel Ivan Oman, ki je spregovoril o stanovskem in političnem organiziranju kmetov. Predsednik SKG Janez Šušteršič je navzočim predstavil poročilo o lanskoletnem delovanju gibanja in o načrtih v prihodnje. Kot je za STA povedal Šušteršič, nameravajo v gibanju nadaljevati z delom v okviru možnosti trenutne politične situacije, kot stanovsko gibanje pa si bodo prizadevali za povezovanje z drugimi stanovskimi organizacijami, ki se ukvarjajo s težavami kmetov. Nekdanji minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Osterc je na občnem zboru podal svoja videnja in stališča upravnega odbora SKG do reforme kmetijske politike, ki je bila osrednja točka občnega zbora. Predstavil pa je tudi stališče do kmetijsko-gozdarske zbornice ter zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Kot je pojasnil Šušteršič, v SKG zagovarjajo regionalne kmetijsko gozdarske zbornice, za razliko od ljudske stranke, ki zagovarja centraliziranje in lastninjenje regionalnih zavodov.

Kviaz le o manjših kadrovskih ''rošadah''

15. 04. 1999 10.02

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (Kviaz) je oblikovala oziroma podprla predloge kadrovskih menjav v dveh parlamentarnih delovnih telesih in v svetu Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, kjer naj bi na predlog vlade in po potrditvi v državnem zboru dosedanjega člana Jožeta Tratnika zamenjal Stanko Štrajn.

FAO pošilja strokovnjake v Albanijo in Makedonijo

08. 04. 1999 11.14

Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) je v Albanijo in Makedonijo poslala misijo, sestavljeno iz kmetijskih strokovnjakov, ki bodo skušali ugotoviti, kakšne so potrebe kosovskih beguncev in družin, ki so begunce sprejele.

Izvajanje denacionalizacijskega zakona v zadnji tretjini

18. 03. 1999 16.59

Podatki iz 13. poročila ministrstva za pravosodje o uresničevanju zakona o denacionalizaciji, ki ga je obravnavala vlada, kažejo, da je izvajanje tega zakona že prešlo v zadnjo tretjino. Od skupaj več kot 37.000 vloženih zahtevkov jih je bilo doslej rešenih nekaj več kot 25.000, je med drugim poudaril minister za pravosodje Tomaž Marušič.

Na Madžarskem zaradi poplav evakuiranih več kot 850 ljudi

08. 03. 1999 19.28

Zaradi poplav na severu Madžarske je moralo domove zapustiti že 850 ljudi, še več kot 20.000 pa jih je ogroženih. Pod vodo je kar 320.000 hektarjev kmetijskih površin, narasle vode pa so porušile tudi več jezov.

Slovenski prašičerejci določili zahteve protestnega shoda

06. 03. 1999 13.51

Sedanje ravnanje slovenske države do slovenskih kmetijskih proizvajalcev, glede na zlom slovenskega trga s prašiči in druge težave v kmetijstvu, je premalo. Država mora sprejeti konkretne ukrepe, ki bodo rešili tako trenutne zagate kot tudi zagotovili pogoje za postopno prilagajanje kmetijstva razmeram v EU, so sporočili iz odbora za prašičerejo Poslovnega združenja prehrane Slovenije in določili zahteve protestnega shoda, ki bo 10. marca v Ljubljani.

Večje število prejemnikov varstvenega dodatka

27. 02. 1999 10.06

Upravni odbor (UO) Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) je na zadnji seji sprejel sklep o pogojih za pridobitev in uživanje pravice do varstvenega dodatka v letu 1999.

Začetek evropskega kmetijskega sveta v izrednih razmerah

22. 02. 1999 18.53

V Bruslju se je 30.000 razjarjenih evropskih kmetov, kolikor se jih je zgrnilo na današnjo množično demonstracijo proti t.i. reformi Zelena Evropa, na poziv prirediteljev nekaj po 15. uri začelo razhajati in vračati k avtobusom, in sicer dve uri pred napovedanim koncem burne manifestacije.

Demonstracije kmetov pred zasedanjem kmetijskih ministrov EU

22. 02. 1999 16.21

V Bruslju se je na velikih demonstracijah ob strogih varnostnih ukrepih danes zbralo več tisoč kmetov, ki protestirajo proti nižjim prihodkom, ki jih bo v Evropski uniji po pričakovanjih prinesla kmetijska reforma. Več kot 5000 policistov je že v zgodnjih jutranjih urah zaprlo celotno ''evro-četrt'', v kateri bodo kmetijski ministri držav članic EU razpravljali o kmetijski reformi.

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v rekordnih višinah

21. 02. 1999 13.01

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v letu 1998 je po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino znašal rekordnih 168,8 milijarde dolarjev. Do povečanja primanjkljaja je po ocenah gospodarstvenikov prišlo zaradi zmanjšanja odkupa ameriškega blaga v tujini, azijske finančne krize ter velike rasti domačega povpraševanja po tujih izdelkih v času gospodarske blaginje. Primanjkljaj je največji od leta 1987, ko je znašal 153,3 milijarde dolarjev. ZDA pa presežka v zunanji trgovini niso imele vse od leta 1975.

Poljski kmetje nadaljujejo blokado cest

02. 02. 1999 12.00

Poljski kmetje tudi danes nadaljujejo proteste proti kmetijski politiki vlade. Policija je sporočila, da so kmetje zaprli 25 glavnih cest in številne stranske ceste.

Gozdna gospodarstva po pravico na ustavno sodišče

01. 02. 1999 14.25

Predstavniki Splošnega združenja gozdarstva Slovenije so na današnji novinarski konferenci znova opozorili na nepravilnosti tretjega člena v predlogu zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov, ki predvideva skrajšanje koncesijskih razmerij za delo v državnih gozdovih. Predstavniki gozdnih gospodarstev so napovedali, da bodo zato sprožili ustavne spore, pri iskanju ustavnih pravic pa bodo gozdna gospodarstva sprožila tudi ustrezne postopke pri Evropski komisiji.

Poljska vlada ni sprejela zahtev kmetov

28. 01. 1999 17.03

Vodja sindikata poljskih kmetov Andrzej Lepper, ki vodi kmečki protest z zaporami cest, se je danes srečal na pogajanjih s predstavniki vlade.

Poljski kmetje vztrajajo s cestnimi zaporami

26. 01. 1999 14.33

Poljski kmetje že drugi dan blokirajo ceste po vsej Poljski v protest proti uvozu kmetijskih pridelkov.

Poljski kmetje blokirali poljsko-nemško mejo

25. 01. 1999 11.21

Poljski kmetje so danes v znak protesta zaprli poljsko-nemški mejni prehod Ludwigsdorf na Saškem.

Poljski kmetje nadaljujejo blokade na mejah

23. 01. 1999 12.47

Poljski kmetje so v noči na soboto še razširili v petek začete blokade na mejah z Nemčijo, Litvo in Rusijo, s katerimi zahtevajo večjo zaščito pred uvozom kmetijskih pridelkov iz tujine.

Ameriška pomoč v hrani za Rusijo

24. 12. 1998 13.52

Združene države Amerike in Rusija so podpisale sporazum, ki predvideva ameriško pomoč v hrani za Rusijo v vrednosti 625 milijonov dolarjev.

Ameriška pomoč v hrani za Rusijo

24. 12. 1998 09.54

Združene države Amerike in Rusija so podpisale sporazum, ki predvideva ameriško pomoč v hrani za Rusijo v vrednosti 625 milijonov dolarjev.

Zavarovalnica Triglav znižuje premije

23. 12. 1998 14.58

Zavarovalnica Triglav bo 1. januarja znižala premije v avtomobilskih, premoženjskih in kmetijskih zavarovanjih v povprečju za petino (20 odstotkov).

Nemško-francoski vrh priložnost za oživitev sodelovanja

30. 11. 1998 11.06

Najmanj 30 francoskih in nemških ministrov se bo v Potsdamu blizu Berlina danes in jutri udeležilo 72. vrha, ki je posvečen oživitvi nemško-francoskega sodelovanja le mesec dni preden bo Nemčija 1. januarja 1999 za pol leta prevzela predsedovanje Evropske unije. To je hkrati prvi nemško-francoski vrh po nastopu nove nemške vlade socialdemokratskega kanclerja Gerharda Schroederja pred nekaj več kot mesecem dni.

Klima na obisku na Irskem

27. 11. 1998 14.03

Avstrijski kancler Viktor Klima se je danes v Dublinu sestal z irskim premierom Bertiem Ahernom. Pogovor je potekal predvsem o bližnjem srečanju Evropske unije na Dunaju. Klima je že napovedal, da bodo glavne teme srečanja zaposlovanje, Agenda 2000 ter priprave na širitev Evropske unije.

Sestanek predstavnikov kmetijskih ministrstev držav CEFTA

03. 11. 1998 12.33

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo 4. in 5. novembra pripravilo sestanek predstavnikov ministrstev in ustanov s področja priznavanja certifikatov in poročil o preizkusih kakovosti kmetijsko-živilskih proizvodov držav članic CEFTA, kot so se na avgustovskem srečanju v Pragi dogovorili ministri za kmetijstvo držav CEFTA.

Kaligarič nadaljuje z gladovno stavko

02. 10. 1998 13.36

Marjan Kaligarič, iz Cetor nad Izolo, od sinoči od 23. ure, nasproti poslopja slovenskega parlamenta na Trgu republike v Ljubljani, nadaljuje z gladovno stavko. Za takšen način izražanja protesta se je, kot je izjavil za STA, odločil, ker niso bile izpolnjene njegove zahteve, kajti zagotovila generalnega sekretarja vlade Boruta Šukljeta in generalnega sekretarja kmetijskega ministrstva Pevca so se izkazala za neresnična. Kaligarič znova zahteva zagotovilo, da zemljišč, ki jih bo dobil z zakupno pogodbo, zaradi tožbe, ki jo je vložil njegov sovaščan Loridan Kaligarič proti Skladu kmetijskih zemljišč, ne bo spet izgubil.

Kmetijski ministri EU predvsem o posledicah ruske krize

28. 09. 1998 10.01

Ministri Evropske unije za kmetijstvo današnje zasedanje v Bruslju posvečajo predvsem posledicam ruske finančne krize na izvoz kmetijskih proizvodov. Prodajo govedine, svinjine, perutnine in mlečnih proizvodov je namreč zlom rublja močno prizadel.

Začetek začasne veljave prostotrgovinskega sporazuma z Izraelom

01. 09. 1998 13.41

Z današnjim dnem je v začasno veljavo stopil prostotrgovinski sporazum med Slovenijo in Izraelom, ki sta ga državi podpisali maja letos. Kot je za STA med drugim povedala državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar, sporazum slovenskim podjetjem omogoča boljše pogoje za izvoz na izraelski trg. Obe državi se zanimata tudi za povečanje obsega sodelovanja na področju storitev, predvsem turizma, pa tudi za višje oblike sodelovanja.

V torek začne veljati prostotrgovinski sporazum z Izraelom

29. 08. 1998 09.49

Slovenija je doslej podpisala prostotrgovinske sporazume z več kot 30 državami, v torek, 1. septembra, pa bo se bo začel uporabljati prostotrgovinski sporazum z Izraelom, prvi, ki ga je Slovenija sklenila s katero od zunajevropskih držav. Kot je poudarila samostojna svetovalka na Gospodarski zbornici Slovenije Smilja Klešnik, je začetek veljave uredbe o začasni uporabi sporazuma o prosti trgovini med Slovenijo in Izraelom še posebej razveseljiv zato, ker bodo slovenska podjetja končno konkurenčna v primerjavi z ostalimi članicami Cefte. Slovenija je bila po njenih besedah namreč doslej edina država članica Cefte, ki še ni imela prostotrgovinskega sporazuma z Izraelom.

Silovito deževje ob japonski obali

27. 08. 1998 09.10

Območje ob japonski obali je prizadelo silovito deževje, ki je na kmetijskih območjih severno od Tokia povzročilo velike poplave in sprožilo plazove blata, zaradi katerih je umrlo najmanj sedem ljudi, pet pa jih pogrešajo. Na območju Fukušime, 175 milometrov severno od Tokia, se je zaradi plazu danes porušila bolnišnica. Pet bolnikov je umrlo, enega pa še pogrešajo. V reševalni akciji, v kateri si prizadevajo najti preživele nesreče, sodeluje 250 vojakov.

Razmere na slovenskih cestah

21. 08. 1998 09.05

Ceste po državi so večinoma suhe, promet pa je tekoč. Tudi na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje.

Razmere na slovenskih cestah ob 16.30

18. 08. 1998 16.48

Ceste so za zdaj večinoma še suhe in normalno prevozne. Promet v notranjosti poteka tekoče in brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje.

Razmere na slovenskih cestah

18. 08. 1998 08.17

Ceste po državi so suhe. Promet je v mestih in na mestnih vpadnicah povečan, sicer pa drugod po državi tekoč. Zaradi prometne nesreče je promet oviran na odseku avtoceste Žalec - Vransko pri odcepu za Šempeter.