kmetom

Danska podpira Slovenijo
21. 06. 2001 00.00
Danska podpira Slovenijo pri vključevanju v Evropsko unijo in meni, da je skupna kmetijska politika EU potrebna dodatnih sprememb, usmerjenih v okolju prijazno kmetovanje, je slovenskemu ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franciju Butu med obiskom na Danskem dejala danska ministrica za prehrano, kmetijstvo in ribištvo Ritt Bjerregaard.

Velika škoda zaradi toče in pozebe
07. 06. 2001 00.00
Prva ocena škode, ki sta jo pozeba in toča povzročili kmetom, znaša več kot 8,3 milijard tolarjev. Tako znaša škoda zaradi spomladanske pozebe 5,3 milijarde, škoda zaradi toče pa dobre 3 milijarde. Največ škode je bilo povzročeno v zelenjavarstvu in sadjarstvu, kjer je letošnja pozeba uničila skoraj 70 odstotkov vseh jabolk in hrušk. Posledice toče so občutili tudi pridelovalci jagod, kjer je toča uničila od 30 do 40 odstotkov pridelka.

Odprta študentska tržnica
08. 05. 2001 00.00
Zveza ŠKIS - Študentski klubi Slovenije - danes že četrto leto zapored pripravlja študentsko tržnico, katere glavni namen je druženje, tekmovanje, predstavitev klubov in prikaz ustvarjalnosti mladih. Na prireditvenem prostoru, ljubljanskem letnem telovadišču Tivoli, bo živahno že od 10. ure naprej, uradno pa bo tržnico ob 13. uri odprla ljubljanska županja Vika Potočnik. Otvoritve se bo udeležilo tudi več kot dvajset slovenskih županov, ki se bodo po sprevodu vozov po stadionu zavrteli s folklorno skupino. Lani je tržnico obiskalo 15.000 obiskovalcev, letos pa jih organizatorji pričakujejo še vsaj 1000 do 2000 več. Predstavilo se bo 44 od skupno 52 klubov, vključenih v zvezo ŠKIS.

Cene kmetijskih izdelkov bodo naraščale
04. 05. 2001 00.00
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojem kmetijskem poročilu za obdobje 2001-2006 navaja, da naj bi cene kmetijskih izdelkov vse do leta 2006 naraščale. Najbolj naj bi se zvišale cene mesnih in mlečnih izdelkov, prav tako bodo porasle tudi cene žitaric in semen, iz katerih pridelujejo olje.

Letos za subvencije 22 milijard
23. 04. 2001 00.00
Vlada je na zadnji seji sprejela kar sedem uredb o tržnem redu za trgovanje s kmetijskimi pridelki in mesom. Zaradi dviga subvencij in pričakovanega povečanja števila tistih, ki so do subvencij in nadomestil upravičeni, nameravajo kmetom nakazati dobrih 6 milijard več kot lani. Paket uredb o ureditvi trga je bil sprejet skupaj z uredbo o kmetijski politiki in slovenskim kmetijskim okoljskim programom.

Kmetje o sprostitvi uvoza mesa
09. 04. 2001 00.00
Odbor za prašičerejo pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije je na razširjeni seji, na kateri so bili navzoči tudi govedorejci, obravnaval vnovično sprostitev uvoza mesa in mesnih izdelkov v Slovenijo z vidika varnosti pred slinavko in parkljevko. Kot so zapisali v sprejetih sklepih, zahtevajo, da so o ukrepih, kot je bila nedavna objava odločbe o sprostitvi omenjenega uvoza, pravočasno obveščeni in da se o njih predhodno dogovorijo z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter republiško veterinarsko upravo.

Kmetje in Ljubljanske mlekarne dosegli dogovor
03. 04. 2001 00.00
Pozno sinoči so člani kmečkega sindikata umaknili zapore, s katerimi so minule dni blokirali vse dovozne poti v Ljubljanske mlekarne. Pridelovalci mleka so namreč na sinočnjih pogajanjih z Ljubljanskimi mlekarnami dosegli dogovor o odkupni ceni mleka. Po novem bodo vse mlekarne kmetom za liter mleka plačale 2 tolarja in pol več od dosedanje cene, ki bo tako znašala 56,44 tolarja, veljala pa bo od 1. aprila.

Bolezen prerasla v epidemijo
23. 03. 2001 00.00
Britanska vlada v današnjem poročilu ocenjuje, da bo bolezen slinavke in parkljevke v Veliki Britaniji prerasla v epidemijo velikega obsega, število žarišč bolezni pa naj bi do junija naraslo na 4000. Doslej so od odkritja prve okužene živali 19. februarja letos v Veliki Britaniji odkrili že 480 žarišč slinavke in parkljevke. Vlada v poročilu še ugotavlja, da bo za preprečitev širjenja bolezni treba sprejeti še strožje ukrepe kot veljajo sedaj. Britanska vlada trenutno ne načrtuje poboja vseh živali, ki kažejo znake obolelosti, razen na najbolj prizadetih območjih194160- v grofiji Cumbria in v okolici mest Dumfries in Galloway na Škotskem.

Kmetom denar za lansko sušo
22. 03. 2001 00.00
Predstavniki Sindikata kmetov Slovenije (SKS) so se včeraj sestali z predstavniki kmetijskega ministrstva in z ministrom za okolje in prostor Janezom Kopačem. Kopač je sindikalnim predstavnikom zagotovil, da bodo v aprilu kmetom izplačali 1,6 milijarde tolarjev za sanacijo škode, ki jo je povzročila suša. Izplačilo omenjenega dolga je obveza še od lanskega leta.

But zadovoljen s proračunom
14. 03. 2001 00.00
Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano se je na današnji seji seznanil s predlogom proračuna za leto 2001, ki kmetijskemu ministrstvu namenja 46,5 milijarde tolarjev, kar je za 26 odstotkov več od lanske dejanske porabe tega ministrstva, ki je po oceni dosegla 36,9 milijarde tolarjev. Kot je članom odbora pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But, predlagana sredstva zadostujejo za normalno delovanje kmetijskega sektorja in ohranjanje ekonomskega položaja kmetov. Razmere pa se zaradi pojava BSE ter slinavke in parkljevke v evropskih državah lahko zelo hitro spremenijo, denarja za potrebne ukrepe ob morebitnem izbruhu teh bolezni tudi v Sloveniji pa po trditvah Buta v predlogu proračuna ni. Ker gre za izredne razmere, sredstva v ta namen tudi ne morejo biti sestavni del kmetijskega dela proračuna, je zatrdil But in dodal, da bo vladi zato predlagal sprejem tako imenovanih proti BSE, proti slinavka in proti parkljevka programov.

Vlada določila ceno kravjega mleka
01. 03. 2001 00.00
Vlada je na predlog ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sprejela uredbo o določitvi minimalne odkupne cene kravjega mleka, ki jo morajo mlekarne zagotoviti kmetom pri odkupu, da bi bile upravičene do izvoznih spodbud in ukrepov, predvidenih v tržnem redu za mleko in mlečne proizvode. Izhodiščna minimalna odkupna cena mleka brez davka na dodano vrednost za mleko s 3,7 odstotka mlečne maščobe in 3,15 odstotka beljakovin znaša 53,94 tolarja na liter in se poveča oz. zmanjša glede na ugotovljeno vsebnost skupnega števila mikroorganizmov in število somatskih celic. Kljub določitvi minimalne odkupne cene mleka, se bodo morali proizvajalci in predelovalci mleka o višini odkupne cene še dogovoriti.

Kmečkih protestov še ne bo
01. 03. 2001 00.00
Kmetijski minister Franc But je sinoči napovedal, da bo ministrstvo že na današnji seji vlade predlagalo sprejem minimalnih cen, ki bi jih morale mlekarne plačati kmetom, če bi hotele uveljaviti izvozne subvencije ali intervencije na trgu. Kot je dejal But po koncu pogovorov s predstavniki Sindikata kmetov Slovenije, naj bi bila cena enaka ceni iz decembra lani. Predsednik kmečkega sindikata Marjan Gorenc je namero ministrstva ocenil kot "dobrodošlo", vendar se morajo kmetje v pogajanjih z mlekarnami izboriti za "realno ceno", ki bi morala biti po njegovem prepričanju nekaj odstotkov višja, kot naj bi bila sprejeta seji vlade. Glede protestnih shodov kmetov je Gorenc povedal, da niso izključeni, vendar je ministrstvo za kmetijstvo po njegovi oceni zahtevam kmetov naklonjeno, zato ne vidi razlogov, da ne bi nadaljevali z dialogom.

Za reformo kmetijstva 24 milijard tolarjev
28. 02. 2001 00.00
Agencija Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja, ki od lani deluje kot strokovni organ ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, bo imela skladno s predlogom državnega proračuna letos za subvencije kmetom, pripravo blaga za izvoz in slovenski kmetijski okoljski program na voljo približno 24 milijard tolarjev, je na novinarski konferenci omenjene agencije povedal minister Franc But in ob tem predstavil njeno novo direktorico Sonjo Bukovec.

Kmetje povabili Buta na sestanek
23. 02. 2001 00.00
Sindikat kmetov Slovenije (SKS) in predstavniki nevladnih kmetijskih organizacij so na današnjem skupnem sestanku sklenili, da prihodnjo sredo, 28. februarja, povabijo kmetijskega ministra Franca Buta na skupni sestanek, na katerem naj bi prišlo do konkretnih dogovorov o vprašanju mleka in mladega pitanega goveda. V kolikor se kmetijski minister srečanja ne bo udeležil ali na njem ne bo prišlo do sprejetja konkretnih sklepov, bo SKS napovedal opozorilno stavko. Ta naj bi bila predvidoma marca. K temu so jih prisilila govedorejska kriza, vse slabši ekonomski položaj kmetov in nepripravljenost odgovornih institucij, da se obstoječo krizo uredi, so pojasnili udeleženci sestanka.

Naporno usklajevanje proračuna
06. 02. 2001 00.00
Ena najbolj vročih tem v tem trenutku je deljenje proračunske pogače za letošnje leto. V prostorih vlade še vedno poteka seja, na kateri naj bi sprejeli proračunski memorandum, predlog proračuna in program privatizacije državnega premoženja. Seja naj bi predvidoma trajala do poznih večernih ur in kot je popoldne na novinarski konferenci povedal premier Janez Drnovšek, jo bodo skušali jutri končati.

Posvet slovenskih zadružnikov
05. 02. 2001 00.00
V Portorožu se je začel dvodnevni letni posvet slovenskih zadružnikov, ki se ga je udeležil tudi minister za kmetijstvo Franci But. V ospredju posveta so pogajanja med predstavniki govedorejcev in mlekarn o novi odkupni ceni mleka. Če ta ne bo sporazumno dogovorjena, jo bo moral določiti minister.

Izplačane subvencije za kmetijstvo
31. 01. 2001 00.00
Kmetijski minister Franc But je povedal, da so bila danes nakazana vsa preostala neposredna izplačila kmetom za leto 2000. Izplačila v skupni vrednosti približno 2,5 milijarde tolarjev bodo na svoje žiro račune v prihodnjih dneh prejeli vsi kmetje, ki so prejeli sklep o izplačilu, a še niso bili izplačani.

V Nemčiji nov primer BSE
31. 01. 2001 00.00
V Nemčiji se je število primerov bolezni norih krav povišalo na 25. V zvezni državi Brandenburg so namreč odkrili prvi primer te bolezni, in to pri kravi, stari štiri leta in devet mesecev. Nemška vlada je danes sklenila, da bodo v državi zaklali 400.000 glav govedi, njihovo meso pa uničili. V Avstriji pa je izbruhnil škandal, ko so v krmi za prašiče nekega avstrijskega izdelovalca odkrili visoko vsebnost antibiotikov. Doslej so namreč domnevali, da so antibiotike za uporabo v živalski prehrani avstrijskim kmetom nezakonito prodajali le z Bavarske.

Poboj tisočglave črede
25. 01. 2001 00.00
Po odkritem primeru bolezni norih krav (BSE) v Müchelnu v nemški zvezni državi Saška-Anhalt bodo pobili celotno tisočglavo čredo, v kateri je bila obolela žival. V Nemčiji bodo tako zaradi BSE prvič pobili tako številčno čredo. Bolezen pri kravi je včeraj dokončno potrdil nemški raziskovalni inštitut za virusne bolezni v Tübingnu.

Pomoč ovčerejcem
16. 01. 2001 00.00
Kmetje v Logu pod Mangartom redijo skupaj približno 250 ovc, od katerih je večina vključena v nacionalno gensko banko, saj so pretežno bovške pasme. Ta slovenska avtohtona pasma je zaradi majhnega števila živali že tako ogrožena, pomanjkanje krme, s katerim se soočajo tamkajšnji ovčerejci po nedavni nesreči, pa razmere še dodatno poslabšuje. V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije so zato sklenili nameniti pomoč kmetom v Logu pod Mangartom v obliki zimske krme. Zbornici se je pri tem pridružilo tudi ljubljansko podjetje Uniagra, ki je prispevalo 24 ton pesnih rezancev.

Protesti po Evropi se nadaljujejo
21. 09. 2000 00.00
Protesti zaradi previsokih cen goriva v Evropi se nadaljujejo. Več sto kmetov je s traktorji znova zaprlo ceste na severu Belgije. Na Nizozemskem sedaj tudi vozniki in ribiči zahtevajo plačilo nadomestila za visoke cene goriva, v Španiji pa so s protesti nadaljevali tudi kmetje in ribiči, ki so popolnoma ohromili promet v pristanišču v Valenciji. V nemškem mestu Mainz je protestiralo več kot 400 kmetov ter voznikov tovornjakov in taksijev. V Berlinu in Münchnu pa so obsežne akcije sprožili tudi nasprotniki in privrženci ekološkega davka.

Bencinske črpalke v Veliki Britaniji spet odprte
17. 09. 2000 00.00
Večina bencinskih črpalk v Veliki Britaniji je danes ponovno odprtih, vendar bodo morali vozniki počakati še najmanj dva tedna, da bodo razmere normalne, so sporočile naftne družbe na Otoku. Pred črpalkami po vsej državi se danes še vedno vijejo kolone vozil. Še daljše vrste pa pričakujejo v naslednjih dneh.

OPEC popustil protestnikom?
11. 09. 2000 00.00
Protestniki, ki v Veliki Britaniji protestirajo proti visokim cenam goriva, danes grozijo z novimi zaporami skladišč z gorivom in bencinskih črpalk. Protesti so se tako nadaljevali celo noč, oblasti pa se bojijo, da se utegnejo čez dan še zaostriti. O nadaljevanju protestov poročajo tudi iz Belgije, kjer so tudi danes zjutraj vozniki tovornjakov ohromili promet v središču Bruslja.

Protesti in blokade v Franciji
07. 09. 2000 00.00
Po neuspehu prvega kroga pogajanj med združenji francoskim kmetov in vlado v Parizu glede davčnih olajšav v zameno za visoke cene goriva se je položaj danes še zaostril, še zlasti pred predorom pod Rokavskim zalivom, kjer so jezni kmetje skušali blokirati vzhod v predor med severno Francijo in Veliko Britanijo. Kmetje so napovedali, da bodo za nedoločen čas zaprli predor na francoski strani. Medtem se po vsej Franciji širijo protestne akcije avtoprevoznikov in taksistov. Do poldneva je francoska služba za nadzor cest naštela več kot 50 protestnih akcij in 102 zapori dovozov rafinerij in skladišč z gorivom s strani avtoprevoznikov in taksistov, kar je še povečalo težave z oskrbo goriva na bencinskih črpalkah. Stavko kmetov, avtoprevoznikov in taksistov so prvič močno občutili tudi na francoskih regionalnih letališčih. V Lyonu in Nici so morali zaradi pomanjkanja goriva odpovedati številne lete. Na stotine taksistov je ohromilo promet med pariškima letališčema Charles de Gaulle in Orly v smeri središča mesta, poleg tega pa tudi pomembno povezavo Pariz-Strasbourg.

Clinton v Kolumbiji
30. 08. 2000 00.00

Začeli z obiranjem hmelja
09. 08. 2000 00.00
Nekateri savinjski hmeljarji so v teh dneh že začeli z obiranjem hmelja, na katerem je zaradi spomladanske suše in vročine letos nastala precejšnja škoda. Po besedah vodje Konzorcija kmetijskih zadrug Spodnje Savinjske doline Jelice Bizjak bo obiranje hmelja, ki je letos zasejan na 1794 hektarjev, kar pomeni 129 hektarjev manj kot lani, v polnem teku šele ob koncu tedna. Več kot tisoč sezonskih delavcev, ki bodo oskrbovali približno sto obiralnih strojev, se bo najprej lotilo pospravljanja hmelja sorte goding, ki je letos nerazraščen, auroro, ki sodi med poznejše hmeljske sorte, pa bodo začeli obirati čez dober teden dni.

Svetovna banka zavrnila posojilo Kitajski
08. 07. 2000 11.17
Odbor direktorjev Svetovne banke je danes z veliko večino zavrnil posojilo Kitajski, s katerim bi 58.000 kmetom omogočila naselitev v najrevnejšo provinco pod Tibetom Quinghai. Omenjenemu posojilu so v največji meri nasprotovale ZDA in skupine za varstvo človekovih pravic, ki menijo, da bi to posojilo uničilo budistično kulturo.

Katastrofalne posledice suše
03. 07. 2000 20.53
Po napovedih ministrstva za kmetijstvo bo letošnji pridelek katastrofalen, saj bomo pridelali le četrtino lanske pšenice. Suša je močno prizadela tudi druga žita, povrtnine in travine, po prvih podatkih pa naj bi bilo škode že za 6 milijard tolarjev.

Legalizacija gojenja konoplje?
28. 06. 2000 22.37
Kmetom na Nizozemskem, kjer je že dovoljena prodaja manjših količin hašiša in marihuane, se nasmiha možnost, da bodo lahko kmalu brez strahu gojili konopljo. Nizozemski parlament je namreč včeraj sprejel resolucijo, ki kmetom dovoljuje pridelovanje konoplje in določa nadzor nad pridelkom, so danes sporočili vladni predstavniki. Resolucija je bila v parlamentu sprejeta s pičlo večino, zato ni verjetno, da bi jo podprl tudi vladni kabinet.

EU o izplačevanju plačil kmetom
04. 02. 2000 08.46
Po besedah slovenskega kmetijskega ministra Cirila Smrkolja evropski komisar za kmetijstvo Franz Fischler včeraj na pogovorih v Bruslju ni niti zavrnil niti sprejel slovenskih zahtev, da bi bila država takoj ob vstopu v Evropsko unijo na področju kmetijstva vključena v sistem izplačevanja neposrednih nadomestnih plačil kmetom iz unijinega skupnega proračuna. Sloveniji je bilo svetovano, naj zahtevo, že izraženo v pogajalskem izhodišču za to področje, temeljiteje ekonomsko argumentira in na ta način podkrepi trditev, da je v tem pogledu v drugačnem položaju od drugih kandidatk za članstvo, ki so v svojih pogajalskih izhodiščih izrazile enako zahtevo.