koalicijsko

Pahor predlaga Goloba za mandatarja
23. 05. 2022 06.12
Predsednik republike Borut Pahor je po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin v pismu obvestil predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, da Državnemu zboru predlaga Roberta Goloba za mandatarja za sestavo vlade. V pogovori z vodji poslanskih skupin novoizvoljenega DZ je namreč nedvoumno ugotovil, da Golob uživa potrebno podporo za izvolitev, ta volja je izkazana tudi s podpisi 53 poslancev. Golob pa napoveduje, da bi lahko v jeseni iskali širše sodelovanje - programsko koalicijo - za ustavno večino o določenih vprašanjih, kot je sprememba ustave ali pokojninska reforma.

Kako se bo nova vlada lotila šolstva?
21. 05. 2022 19.13
Ohranili bodo mrežo javnega šolstva, zagotovili brezplačno prehrano v šolah, pri vpisu v srednjo šolo pa poleg ocen upoštevali tudi rezultat, dosežen na nacionalnem preverjanju znanja. Da so sicer v pretežni meri bodoči oblastniki očitno prisluhnili predlogom in pobudi stroke, pravijo v združenju osnovnošolskih ravnateljev, pa vendar po njihovem mnenju določeni cilji vendarle niso najbolj smiselni.

V DZ oblikovanje poslanskih skupin; poslance SDS bo vodila Jelka Godec
20. 05. 2022 10.19
V DZ so dokončno oblikovne vse poslanske skupine in znani njihovi vodje. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je o tem obvestila predsednika republike Boruta Pahorja. Ta je vodje že povabil na posvet o tem, komu naj podeli mandat za sestavo vlade. Najverjetnejša podpora se obeta Robertu Golobu, DZ bi lahko o kandidatu glasoval že v sredo. Na vrhu poslanske skupine SDS je prišlo do spremembe, v prihodnje jo bo vodila Jelka Godec.

V SD potrdili vstop v Golobovo vlado, z izpogajano ministrsko ekipo zadovoljni
19. 05. 2022 08.56
Socialni demokrati so na konferenci potrdili vstop stranke v novo vlado pod vodstvom Roberta Goloba. To je še zadnji organ stranke, ki se je moral skladno s statutom stranke izreči o vstopu v vlado. Predsednica stranke Tanja Fajon bo tako predvidoma naslednji torek v imenu stranke podpisala koalicijsko pogodbo. Konferenca SD je sicer za zaprtimi vrati potekala prek spleta, članstvo pa je zadovoljno tudi z izpogajano štiričlansko ministrsko ekipo. Bodoči koalicijski partneji medtem sestavljajo drugi politični nivo nove oblasti - državne sekretarje.

Sodelovanje koalicije: predsednik vlade bo imel zadnjo besedo
18. 05. 2022 21.13
Protokol o sodelovanju koalicijskih partnerjev velik poudarek namenja usklajevanju med koalicijskimi partnerji, tako v vladi kot tudi v DZ. Jasno so določene tudi naloge posameznih deležnikov koalicije. Pri nejasnostih bo tehtnico nagnilo Gibanje Svoboda kot največja koalicijska stranka, predsednik vlade pa bo imel zadnjo besedo.

Preostali kandidati za ministre so Vrečkova, Maljevac in Šinkova
17. 05. 2022 13.37
V stranki Levica so potrdili, da sta njihova kandidata za ministra Asta Vrečko za resor kulture in Simon Maljevac za resor dela, sociale in družine. Kandidata mora sicer potrditi še svet stranke, odločitev bo znana predvidoma v petek. Kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v novi vladi pa je Irena Šinko iz vrst Gibanja Svoboda.S temi odločitvami so se tako popolnila še zadnja mesta na ministrskem seznamu

Zdravniki kritični do napovedane odprave popoldanskega dela
16. 05. 2022 16.34
Usklajena, a še ne potrjena koalicijska pogodba strank prihodnje vlade na področju zdravstva med drugim predvideva odpravo popoldanskega dela zdravnikov. Pri Zdravniški zbornici Slovenije in Mladih zdravnikih Slovenije so do tega kritični, saj po njihovi oceni ne prinaša rešitve težav, ampak lahko prispeva k dodatnim odhodom zdravnikov iz javnega zdravstva. Pravna strokovnjakinja Nataša Pirc Musar je ocenila, da bi popolna prepoved dodatnega dela zdravnikov lahko vodila do neenake obravnave ene poklicne skupine v primerjavi z drugimi.

Odziv ekonomistov: javnofinančno drage in težko uresničljive prioritete
16. 05. 2022 14.37
Po objavi vsebine parafiranega koalicijskega sporazuma si sledijo številni odzivi. Ekonomist Marko Pahor veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive, Kovač pa opozarja, da se sporazum večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov. V OZS pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebitni negativen učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva, ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Kulturniki pogrešajo konkretne rešitve: 'Kdor nima vizije, piše splošne stvari'
16. 05. 2022 13.16
Kulturniki v koalicijski pogodbi pogrešajo vizijo in konkretne rešitve. "Kdor nima vizije, piše splošne stvari," je ponazoril predsednik Društva slovenskih pesnikov (DSP) Dušan Merc. Predsednik Glose Mitja Šuštar se boji, da bo kultura spet zadnja luknjica na piščalki, direktorica zavoda Evropska prestolnica kulture (EPK) Kaja Širok pa pozdravlja vračanje kulture v javno sfero.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Predsedstvo SD potrdilo koalicijsko pogodbo in kandidate za državne funkcije
14. 05. 2022 07.25
Predsedstvo SD se je na dopisni seji seznanilo z vsebino koalicijske pogodbe in potrdilo njeno parafiranje. Potrdili so tudi svoje ministrske kandidate, pa tudi Janija Prednika za vodjo poslanske skupine. Že v petek pa naj bi v Levici v izrekanje članstvu poslali koalicijsko pogodbo. Koalicijska pogodba je tako usklajena med vsemi bodočimi koalicijskimi partnericami in velja za parafirano, so sporočili iz Gibanja Svoboda.

Stojmenova Duh bi prevzela ministrstvo za digitalno preobrazbo
12. 05. 2022 16.28
V poslanskih prostorih v državnem zboru se je prvič uradno sestala rekordno velika poslanska skupina, to je 41 bodočih poslancev Gibanja Svoboda. Med njimi je veliko takih, ki so v državni zbor prišli sploh prvič. Zasedal pa je tudi izvršni odbor in svet stranke Gibanje Svoboda, ki je razpravljal o koalicijski pogodbi, pa tudi o še nezasedenih ministrskih položajih. Golob je razkril, da je kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Pogovarjali pa so se o še eni kandidatki, ki bi prevzela kmetijski resor. A njenega imena za zdaj še ni razkril. Gibanje Svoboda bo začelo tudi pospešen postopek združevanja s SAB in LMŠ.

Vlado doslej najhitreje sestavil Peterle, imel tudi največ ministrstev
11. 05. 2022 11.36
Novi in s tem deseti predsednik slovenske vlade bo najverjetneje predsednik stranke Gibanja Svoboda Robert Golob. Glede na napovedi bo tako v 15. vladi samostojne Slovenije več ministrstev kot v zadnji vladi Janeza Janše. Čigava vlada jih je imela največ in čigava je bila najvitkejša? Koliko ministrskih stolčkov so zasedale ženske?

Kandidatka Gibanja Svoboda za predsednico DZ je Urška Klakočar Zupančič
09. 05. 2022 06.30
Začasni vodje poslanskih skupin s sestankom, ki ga je sklical predsednik DZ Igor Zorčič, začenjajo pripravo na petkovo ustanovno sejo DZ. Med drugim so določili predlog dnevnega reda, sedežni red poslancev v dvorani ter sestavo mandatno-volilne komisije DZ. "Dogovorili smo vse, kar je bilo mogoče dogovoriti," je dejal predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob, ki je prav tako potrdil, da je njihova kandidatka za predsednico DZ Urška Klakočar Zupančič. Medtem prvaki Gibanja Svoboda Robert Golob, SD Tanja Fajon in Levice Luka Mesec nadaljujejo pogajanja za sestavo nove vlade.

Koalicijska pogajanja na ravni strokovnih skupin
04. 05. 2022 06.38
Nadaljujejo se koalicijska pogajanja za sestavo 15. slovenske vlade, tokrat na ravni strokovnih skupin, ki bodo po posameznih področjih usklajevale koalicijsko pogodbo, za kar so uskladili tudi urnik. Predsedniki strank bodoče koalicije se bodo znova sestali v petek, ko bo predvidoma znana razporeditev ministrstev med koalicijskimi partnericami.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'
11. 04. 2022 12.00
Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'
10. 04. 2022 07.57
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

LMŠ
28. 03. 2022 14.29
Lista Marjana Šarca (LMŠ) je bila ustanovljena maja 2014 na pobudo Marjana Šarca. Razlog za ustanovitev so bile prihajajoče lokalne volitve, saj je bil Šarec sprva aktiven v lokalni politiki. Leta 2017 je Šarec kandidiral na predsedniških volitvah, kjer je zabeležil visoko podporo, ki se je nato prelila še na državnozborske volitve, ki so potekale spomladi 2018. Marjan Šarec je postal predsednik vlade, po njegovem odstopu pa je po 13. marcu 2020 LMŠ postala opozicijska stranka.

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično
20. 03. 2022 07.00
Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Šarcu nov mandat na čelu LMŠ: 'Ljubljane, zaplinjene s solzivcem, nočemo več videti'
19. 03. 2022 07.00
S 139 glasovi za in enim proti so delegati LMŠ dober mesec pred parlamentarnimi volitvami na volilnem kongresu v Mariboru Marjanu Šarcu podelili nov mandat na čelu stranke. Na mestu podpredsednice ostaja tudi poslanka Jerca Korče, medtem ko bo na drugem podpredsedniškem mestu Igorja Žavbija zamenjal evropski poslanec Klemen Grošelj.

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00
SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja v obravnavo po nujnem postopku
14. 03. 2022 13.03
Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ki po mnenju opozicije omogoča prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila v inšpekcijskem postopku, nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranje denarja pa njegovo sprejetje označuje za "mini državni udar", bo obravnavan po nujnem postopku, kar pomeni, da obstaja možnost, da bo sprejet še pred volitvami. V LMŠ opozarjajo, da bodo v primeru sprejetja zakona, le-tega spodbijali v skladu z razpoložljivimi možnostmi.

Fajonova: SD se je pripravljena umakniti iz javnega servisa
07. 02. 2022 21.05
Na strokovnem posvetu Socialnih demokratov so poznavalci področij medijev in kulture kot izjemno problematične izpostavili posege aktualne oblasti v neodvisnost teh dveh področij ter tudi v civilno družbo. Politika se mora po njihovem mnenju zavezati, da se takšno lomastenje po teh segmentih družbe ne bo nikdar več ponovilo. Na vprašane, ali se je SD kot stranka pripravljena umakniti iz javnega servisa, je Tanja Fajon zagotovila, da so se. Nekdanji novinar Boris Bergant je tako ob tem pozval, naj se to zapiše tudi v koalicijsko pogodbo.

Podgoršek na volitve z NSi; Tonin pravi, da so vrata stranke odprta
18. 01. 2022 15.34
Kmetijski minister Jože Podgoršek bo na državnozborskih volitvah kandidiral na listi NSi. Ob tem je prepričan, da prihaja v stranko, ki zagotavlja politično stabilnost v slovenskem prostoru. Prvak NSi in obrambni minister Matej Tonin ob tem poudarja, da je NSi stranka, ki odpira vrata strokovnjakom in ljudem, ki želijo uresničevati njihov program.

Odbor DZ za diferencirano izredno uskladitev pokojnin
12. 01. 2022 12.19
Odbor za delo je za obravnavo na izredni seji DZ pripravil dopolnjen predlog pokojninske novele. Po dopolnilu koalicije bi se pokojnine, uveljavljene do konca leta 2010, dodatno uskladile za 3,5 odstotka, v letu 2011 uveljavljene pokojnine za 1,7 odstotka, vse ostale pa za odstotek. Višji zneski bi bili izplačani s pokojninami za januar.

Klub neodvisnih županj in županov tudi z možnostjo za sodelovanje na volitvah
10. 01. 2022 17.02
Na pobudo iniciativnega odbora s kočevskim županom Vladimirjem Prebiličem na čelu je v Šentjurju potekal sestanek Kluba neodvisnih županj in županov. Zbralo se je 57 županj in županov, vsi pa so izrazili željo po večji povezanosti. O možnostih sodelovanja na parlamentarnih volitvah se za zdaj še niso odločili, a Prebilič ne izključuje niti tega.

Zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet, Poklukar: To je zgodovinski trenutek
09. 12. 2021 13.33
DZ je s 44 glasovi za in 42 proti sprejel zakon o dolgotrajni oskrbi, s katerim se po približno 20 letih prizadevanj to področje sistemsko ureja. Določa niz ukrepov, namenjenih polnoletnim osebam, ki so trajno odvisne od pomoči drugega in potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih vsakodnevnih opravilih. Sistem zajema institucionalno oskrbo, oskrbo na domu, oskrbovalca družinskega člana in denarni prejemek. V vse oblike oskrbe, razen institucionalne, je vključena pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti ter e-oskrba.

'Ne prepuščajte se iluzijam. Izzivi, s katerimi se soočamo, so veliki'
07. 12. 2021 11.00
Opravljeno je, danes pravijo glasovi olajšanja v Nemčiji. Dobrih deset tednov po zveznih volitvah so stranke "semaforja" – SPD, Zeleni in FDP le podpisali izpogajano koalicijsko pogodbo. Nič več torej ne ovira prisege nove vlade, ki bo po 16 letih nasledila vladavino Angele Merkel.

Slovo Angele Merkel: '16 let, polnih izzivov – zahtevnih, a izpopolnjujočih'
03. 12. 2021 09.14
Poslovila se je. Po 16 letih na oblasti je v slovo pomahala Angela Merkel, ki bo vajeti predala svojemu nasledniku Olafu Scholzu. Slovesnost je spremljala tradicionalna vojaška parada, godba je zaigrala Beethovna, romantični šanson in vzhodnonemško pop uspešnico. V svojem govoru je dejala, da so bili njeni štirje mandati pestri in pogosto tudi zelo zahtevni.

Scholz podpira obvezno cepljenje proti covidu-19
30. 11. 2021 20.11
Prihodnji nemški kancler Olaf Scholz je dal vedeti, da podpira obvezno cepljenje proti covidu-19, so potrdili viri blizu nemških socialdemokratov. Kasneje je napovedal, da bo nemški parlament pozval, naj do konca leta glasuje o obveznem cepljenju.