kobarid

Doslej opravljeno delo v Posočju

09. 02. 1999 17.59

Državna tehnična pisarna Bovec - Kobarid je do petka, 5. februarja, za obnovo Posočja izdala 1624 elaboratov za priglasitev del in projektne naloge ter pridobila 774 odločb za gradbeno dovoljenje in priglasitev del.

Razmere na slovenskih cestah ob 9.30

11. 01. 1999 09.55

Ceste so povsod po državi, razen na Primorskem in Novogoriškem, zasnežene. Glavne ceste so večinoma že splužene in posute, ponekod se na vozišču pojavlja le snežne brozga. AMZS kljub temu poziva voznike, da se na pot odpravijo le z ustrezno zimsko opremo.

Razmere na slovenskih cestah ob 8.30

11. 01. 1999 09.20

Ceste so povsod po državi, razen na Primorskem in Novogoriškem, zasnežene, vendar pa so glavne ceste že splužene in posute. AMZS kljub temu poziva voznike, da se na pot odpravijo le z ustrezno zimsko opremo.

Razmere na slovenskih cestah ob 8. uri

11. 01. 1999 08.34

Ceste so povsod po državi, razen na Primorskem in Novogoriškem, zasnežene. AMZS zato poziva voznike, da se na pot odpravijo le z ustrezno zimsko opremo.

Doslej opravljeno delo v Posočju

02. 12. 1998 15.16

Državna tehnična pisarna Bovec-Kobarid je do 27. novembra izdelala 1351 elaboratov za priglasitev del, pridobila 640 odločb o priglasitvi del, pripravila 274 pogodb s projektantskimi organizacijami in podpisala 275 tripartitnih gradbenih pogodb. Podpisanih je tudi 473 vlog za dodelitev sredstev državne pomoči, zaključena so izvedbena dela na 141 objektih, medtem ko pa so pri 72 objektih potresni oškodovanci odstopili od sanacije.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30

06. 10. 1998 08.17

Ceste po državi so mokre in spolzke, zato AMZS poziva voznike k previdni vožnji.

Samostojno delo občanov pri sanaciji objektov v Posočju

30. 07. 1998 16.30

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) se je na osnovi ocene stanja ter na podlagi pobud občanov in sprejetih sklepov odbora državnega zbora za infrastrukturo in okolje odločilo, da spremeni prvotna navodila, ki zadevajo samostojno delo občanov na potresno poškodovanih objektih, seveda le pri manjših sanacijah. Odbor je namreč zahteval, da se omogoči takojšnji pričetek manjših sanacij na poškodovanih hišah. Državna tehnična pisarna Bovec - Kobarid je že pripravila nova navodila za lastnike poškodovanih objektov. Če se bodo ti zapisanih navodil držali, bodo upravičeni do državne nepovratne pomoči pod istimi pogoji, kot to velja za ostale upravičence, so sporočili iz MOP.

Uveljavljen zakon o popotresni obnovi Posočja

15. 06. 1998 15.48

Pretekli vikend je stopil v veljavo zakon o popotresni obnovi objektov in spodbujanju razvoja v Posočju, na podlagi katerega bo država v letošnjem in prihodnjem letu za obnovo prizadetih območij namenila devet milijard tolarjev ter uredila sistem finančno-razvojnih spodbud za posoške občine Bovec, Kobarid in Tolmin.

Devet milijard tolarjev za popotresno obnovo in spodbujanje razvoja Posočja

18. 05. 1998 16.14

Vlada je današnjo sejo v Bovcu namenila obravnavi predloga zakona o popotresni obnovi in spodbujanju razvoja Posočja. Seje so se udeležili tudi župani občin Bovec, Kobarid in Tolmin. Kot je po seji vlade povedal njen predsednik Janez Drnovšek, je vlada predlog zakona sprejela in ga pošilja v obravnavo državnemu zboru po hitrem postopku. Ta naj bi ga sprejel že na prvi prihodnji seji.

V treh v potresu najbolj prizadetih občinah poškodovanih 1437 objektov

08. 05. 1998 17.27

Škoda, ki je nastala s potresom 12. aprila, na državni infrastrukturi znaša 3,2 milijarde tolarjev, škoda na občinski ravni, torej na objektih, cestni infrastrukturi, kmetijstvu in gozdarstvu ter plazenju tal pa znaša 3,6 milijarde tolarjev, je razvidno iz pregleda ocene škode, ki ga je pripravilo ministrstvo za okolje in prostor po podatkih zbranih do 5. maja.

Župani posoških občin zadovoljni z zakonom

08. 05. 1998 16.35

Na ministrstvu za okolje in prostor so danes županom občin Bovec, Kobarid in Tolmin predstavili osnutek zakona o popotresni obnovi Posočja, s katerim naj bi letos namenili v potresu prizadetim krajem štiri milijarde tolarjev, v prihodnjem letu pa dve do tri milijarde tolarjev, je dejal minister za okolje in prostor Pavel Gantar. Odziv županov do zakona je bil po njegovih besedah pozitiven. Pozvali so jih, da svoje pripombe pripravijo do ponedeljka, ko bo zakon predložen v vladni postopek.

Komisija za popis škode in določitev višine sredstev za sanacijo poškodovanih objektov v Zgornjem Posočju končuje delo

04. 05. 1998 16.36

Komisija za popis škode in določitev višine sredstev za sanacijo poškodovanih objektov v teh dneh končuje svoje delo v Zgornjem Posočju. Pet komisij še popisuje škodo v občini Tolmin, prav toliko pa jih končuje končna poročila za občini Bovec in Kobarid, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Predsednik Kučan na obisku v Posočju

26. 04. 1998 10.15

Predsednika republike Milana Kučana, ki je včeraj na obisku v Posočju, so v Bovcu predstavniki republiškega in regijskega štaba civilne zaščite ter župani in poveljniki občinskih štabov civilne zaščite občin Bovec, Kobarid in Tolmin seznanili s posledicami potresa in začetkom obnove. Po navedbah Radia Slovenija se je predsednik Kučan dopoldne srečal tudi s prebivalci Drežniških Raven, popoldne pa bo obiskal še Kal, Koritnico in Lepeno.

163 v potresu prizadetih prebivalcev dobilo začasno bivališče

19. 04. 1998 12.21

Predstavniki občine Kobarid so povedali, da so doslej vselili 163 od skupaj 264 prebivalcev, ki so ostali brez strehe nad glavo. Večji del brezdomcev so namestili v kamp prikolice, približno petdeset pa v bivalnike. Na vselitev v prikolice čaka še 63, v bivalnike pa 38 prebivalcev najbolj ogroženih podkrnskih vasi Drežniške ravne, Jezerca, Magozd, Drežnica, Kuršič in Krn. Škode na objektih še niso začeli ocenjevati. Komisije, ki so bile zadnje dni na terenu, so namreč preverjale zgolj primernost objektov za bivanje. Kobariški župan Pavel Gregorčič je glede na izkušnje po potresu leta 1976 na območju "svoje" občine prepovedal označevanje poškodovanih objektov in priporočal vnašanje podatkov o poškodbah le v zapisnike strokovnih komisij.

Pomoč Nove KBM prizadetim ob potresu

16. 04. 1998 12.05

Uprava Nove KBM se je na svoji včerajšnji seji odločila, da bo za sanacijo ob potresu poškodovanih infrastrukturnih objektov v občinah Bovec, Kobarid in Tolmin namenila 20 milijonov tolarjev nepovratnih sredstev.

Potres poškodoval tudi sakralne in etnološke spomenike

15. 04. 1998 17.09

Predstavniki Uprave RS za kulturno dediščino in ministrstva za kulturo so se včeraj srečali s komisijo škofije Koper in predstavniki občin Kobarid in Bovec ter si ogledali kulturne spomenike v vseh treh občinah zgornjega Posočja, ki jih je v nedeljo prizadel potres. Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček je za Slovensko tiskovno agencijo pojasnil, da je od 82 sakralnih spomenikov devet takšnih, ki so nujno potrebni statične sanacije.

Peterle obiskal v potresu prizadete kraje

14. 04. 1998 08.00

Predsednik Slovenskih krščanskih demokratov (SKD) Lojze Peterle je včeraj obiskal kraje, ki jih je huje prizadel potres. Ogledal si je prizadeta območja v občinah Tolmin, Bovec, Kobarid in Bohinj, kjer se je tudi pobliže seznanil s trenutnim stanjem, škodo, ki je nastala in odpravljanjem posledic potresa.

Potres v Sloveniji čutile tudi sosede; velika gmotna škoda

12. 04. 1998 09.07

V Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu so po še neuradnih podatkih za STA povedali, da je imel potres, ki je nekaj pred 13. uro danes zatresel Slovenijo, epicenter v okolici Bovca in Kobarida. Potres je imel jakost 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici oziroma 7. do 8. stopnje po Mercallijevi lestvici. Sporočili so tudi, da je cesta Bovec-Kobarid odprta v eni smeri, cesta na Predel pa je zaprta. Kot je poročala italijanska državna televizija RAI, je bilo potres čutiti tudi v Istri in večjih predelih severovzhodne Italije. Po podatkih hrvaške tiskovne agencije Hine pa po vsem zahodnem delu Hrvaške. Potres so po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA čutili tudi po vsej Avstriji, najbolj na Koroškem, pa tudi v Zgornji Avstriji in na Dunaju. Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da je potres zatresel tudi okolico Muenchna. Tuje agencije o škodi ne poročajo. Radio Slovenija je pred tem poročal, da je potresni sunek trajal petnajst sekund. Po prvih podatkih je bila ena oseba poškodovana, žrtev pa potres ni zahteval. Kasneje je Radio Slovenija poročal, da naj bi potres zahteval eno človeško življenje, kar pa še ni uradno potrjeno. Oseba naj bi umrla zaradi srčne kapi iz strahu. Potres pa je zahteval zelo veliko gmotno škodo in to na razmeroma širokem območju. Dopisnik Radia Slovenija Filip Šemrl je poročal, da na Kobariškem in Bovškem nobena starejša hiša ali gospodarsko poslopje nista ostala nepoškodovana. S Kobariškim so prekinjene vse redne telefonske povezave, promet na cesti Kobarid-Bovec pa je močno oviran zaradi zemeljskega plazu, ki se je ob potresu vsul na cestišče. Na cesti proti Bovcu so se ponekod na cestišču skotalile tudi večje skale. Hiše v centru Bovca naj bi bile poškodovane in popokane. V Bovcu naj bi že organizirali očiščevalne ekipe. Gmotno škodo pa naj bi utrpeli tudi v dolini Trente. Potres so močno čutili tudi na Goriškem, v Bohinju, Zgornje savski dolini. S teh območij poročajo tudi o manjši škodi. Nekoliko manj so potres čutili tudi na območju ljubljanske kotline, celo na Štajerskem. Na teh območjih poškodb ni bilo.

Razmere na slovenskih cestah

18. 12. 1997 08.42

Ceste po Sloveniji so mokre in spolzke, večinoma tudi zasnežene. Tako je zimska oprema obvezna na višjeležečih gorenjskih mejnih prehodih, na Ljubelju so potrebne celo verige, na cesti Ajdovščina - Col - Črni vrh, Idrija - Godovič ter Kobarid - Bovec, hkrati je na teh cestah prepovedan promet za tovorna vozila s priklopniki in polpriklopniki.