kolikor

Eles delno zadovoljen s podražitvijo elektrike

07. 10. 1999 19.27

Elektro Slovenija (Eles) je po besedah njegovega direktorja Iva Baniča le delno zadovoljen z najnovejšim zvišanjem cen električne energije. ''Omenjeni ukrep je gesta dobre volje vlade in ga na Elesu spoštujemo, vendar pa sprememba cene ne bo zadoščala za nadomestitev izgube v prihodku, ki smo jih doživeli zaradi zamrznitve cen s 1. julijem po uvedbi davka na dodano vrednost,'' je dejal Banič in dodal, da je Eles predlagal zvišanje cene električne energije v povprečju za 8,6 odstotka.

227 vlog za pridobitev menjalniških licenc

04. 10. 1999 16.02

Banka Slovenije (BS) je do 15. septembra prejela 227 vlog za izdajo dovoljenja za opravljanje menjalniških poslov, od katerih jih je 11 še nepopolnih. Centralna banka je do danes pogodbenim menjalcem podelila 80 licenc, preostalim pa bo odločbe poslala najkasneje do 23. oktobra, je za STA povedal direktor oddelka za poslovanje s tujino v BS Janko Tratnik. Glede trgovanja nerezidentov z domačimi vrednostnimi papirji je Tratnik dejal, da BS še nadalje beleži neto odliv.

Šešljevi radikalci resno grozijo SZP

03. 10. 1999 16.38

Srbska radikalna stranka (SRS) je obdolžila privržence Zveze za spremembe (SZP), da so predvčerajšnjim pozno ponoči z molotovkami zažgali poslopje občinskega odbora stranke v beograjski občini Zemun. Radikalci grozijo z ostrimi povračilnimi ukrepi.

V 25 vrtcih jutri začno uvajati nov kurikulum

30. 09. 1999 10.55

V 25 vrtcih po Sloveniji se bo z letošnjim oktobrom začelo postopno uvajanje novega kurikuluma za vrtce, ki ga je pripravila področna kurikularna komisija za vrtce, marca letos pa ga je sprejel strokovni svet za splošno izobraževanje. Osnovna značilnost kurikuluma je premik od tradicionalnega poudarka na vsebini na proces predšolske vzgoje z vsemi pogoji in ovirami, ki pomembno vplivajo na razvoj in učenje predšolskega otroka. Novi kurikulum je nadgradnja skoraj 20 let starega Vzgojnega programa za predšolske otroke, obenem pa ohranja tradicijo slovenskih vrtcev. Otrok je aktiven, ustvarjalen in kolikor mogoče samostojen udeleženec procesa ter z raziskovanjem, preizkušanjem in možnostjo izbire med različnimi dejavnostmi pridobiva nova znanja.

Koncesije za študijska posojila še niso podeljene

28. 09. 1999 15.02

Še vedno ni znano, katere banke bodo pridobile koncesije za študijska posojila. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je na podlagi ponudb 14 slovenskih bank, ki so na razpis ministrstva za podelitev koncesij za dodeljevanje posojil za študij prispele v predpisanem roku, kot najugodnejša ponudnika sicer izbralo Novo ljubljansko banko in Novo kreditno banko Maribor, vendar sta se na to odločitev pritožili dve manjši banki. Ministrstvo se mora do omenjenih pritožb opredeliti v desetih dneh po izteku pritožbenega roka; ta se je iztekel minuli petek, je STA izvedela na omenjenem ministrstvu.

''Sto rož za sto dni'' v Novi Gorici

22. 09. 1999 20.01

V okviru slovenskega cvetličnega festivala je v Novi Gorici danes potekala prireditev ''sto rož za sto dni'', kolikor jih je še preostalo do leta 2000. Tekmovanja v floristiki, urejanju šopkov se je udeležilo 32 cvetličarjev iz vseh koncev Slovenije. Pomerili so se v dveh kategorijah, v izdelavi malega romantičnega šopka in večje fantastične cvetlične kompozicije. Novogoričani in obiskovalci mesta vrtnic si bodo njihove kreacije lahko ogledovali vse do nedelje, saj bodo z nimi okrasili ulice mesta, ki naj bi v prihodnje postalo stalno prizorišče florističnega bienala.

Rolls-Royce se širi na področje ladijskih motorjev

20. 09. 1999 15.27

Proizvajalec letalskih motorjev Rolls-Royce PLC je danes objavil, da je britanskemu Vickers PLC dal ponudbo za prevzem v skupni vrednosti 933 milijonov dolarjev. Kot so povedali predstavniki Rolls-Roycea, nameravajo postati vodilni svetovni proizvajalec ladijskih pogonskih sistemov, omenjeni prevzem pa ima zanje strateško velik finančni in gospodarski pomen.

Trgovinski primanjkljaj ZDA spet rekordno visok

15. 09. 1999 12.52

Ameriški trgovinski primanjkljaj se je letos spomladi povzpel na rekordnih 80,7 milijarde dolarjev, saj skromno povečanje izvoza ni moglo ublažiti močnega povečanja uvoza ter predvsem krepko povečanega državnega računa za nakup tuje nafte. Ministrstvo za trgovino je včeraj sporočilo, da se je v drugem letošnjem četrtletju primanjkljaj državnega tekočega računa povzpel za 17,5 odstotka glede na 68,7 milijarde dolarjev, kolikor je primanjkljaj dosegel v prvem tromesečju.

Palestinci bodo odločali na referendumu

14. 09. 1999 16.37

Palestinski minister za informiranje Jaser Abed Rabo je danes sporočil, da bodo o rezultatih palestinsko-izraelskih pogajanj o dokončnemu statusu zasedenih ozemelj Palestinci odločali na referendumu.

Višji zunajtrgovinski presežek Nemčije

10. 09. 1999 13.36

Nemčija je v zunanjetrgovinski bilanci julija znova zabeležila rast izvoznega presežka. Ta je po podatkih zveznega statističnega urada znašal 14,6 milijarde mark, potem ko je v enakem lanskem obdobju dosegal 13,4 milijarde mark.

Yahoo vodilni med iskalniki

10. 09. 1999 13.17

<A HREF=http://www.websidestory.com/ target=_blank> WebSideStory</A>, ki se ukvarja z analizo prometa na internetu, je objavil lestvico desetih najbolj obiskanih iskalnikov. Tako je najbolj obiskan iskalnik Yahoo, ki se ga poslužuje 43,5 odstotkov uporabnikov, v primerjavi z mesecem marcem, ko je ta iskalnik uporabljalo 45,9 odstotka uporabnikov. Sledita Altavista s 10,5 odstotki ter Excite z 9,9 odstotki. Excite je tako zabeležil največji padec s 21 odstotkov, kolikor je znašal njegov delež marca letos.

Izginitev ZRJ nepotrebno dejanje

05. 09. 1999 09.55

Črnogorski predsednik Milo Djukanović je izjavil na tribuni v kraju Berane, da bi bila izginitev ZR Jugoslavije proticivilizacijsko, nerazumno in nepotrebno dejanje, poročajo beograjski mediji.

Na žiro računu Tama 794 milijonov tolarjev

27. 08. 1999 16.33

Konzorcij kupcev premoženja Tama v stečaju, ki je nastal na pobudo Slovenske razvojne družbe (SRD), je danes na žiro račun Tama v stečaju nakazal skupno 794 milijonov tolarjev. Kot je povedal stečajni upravitelj Mirko Žagar, je bilo danes dopoldne preko Nove Kreditne banke Maribor na žiro račun Tama v stečaju po nalogu SRD nakazano najprej 685 milijonov tolarjev, do konca delovnega časa pa še 109 milijonov tolarjev.

Prodi ne bo kandidiral

10. 08. 1999 15.34

Romano Prodi je po poročanju medijev povedal, da se ne namerava vrniti v italijansko politično življenje še najmanj pet let, kolikor znaša njegov mandat predsednika Evropske komisije.

Socialni načrt za Elan bo pripravljen prihodnji teden

06. 08. 1999 18.37

Socialni načrt za 80 delavcev Elanovega obrata v Brnci na Koroškem bo pripravljen prihodnji teden. Predsednik avstrijske zveze sindikatov na Koroškem Adam Unterrieder je na sinočnjem srečanju zaposlenih zagotovil delavcem vso podporo sindikata. ''Zaposlenih ne bomo pustili na cedilu in se bomo borili za vsako delovno mesto,'' je dejal.

Johnson: Greene že štiri leta brez doping kontrole

05. 08. 1999 12.07

Kanadski šprinter Ben Johnson, ki so ga zaradi jemanja nedovoljenih poživil doživljenjsko suspendirali, dvomi da je Američan Maurice Greene postavil svetovni rekord v teku na 100 metrov brez pomoči prepovedanih substanc. ''Maurice ni slab fant, a kolikor vem, v zadnjih štirih letih pri njem niso opravili doping kontrole med treningom,'' je za eno od televizij pred včerajšnjim mitingom zlate lige v Monte Carlu dejal 37-letni Johnson. Greene je 16. junija v Atenah, kjer je leta 1997 osvojil naslov svetovnega prvaka, postavil nov svetovni rekord - 9,79 sekunde.

Državni rekord Sparavčeve, tudi Kejžarjeva v polfinalu

29. 07. 1999 10.24

Metka Sparavec je bila najuspešnejša slovenska predstavnica v četrtkovem predtekmovanju na evropskem plavalnem prvenstvu v Carigradu. Na 100 m hrbtno je dosegla nov državni rekord 1:03,80 minute in se s 7. časom predtekmovanja uvrstila v polfinale. Sparvačeva je izboljšala lasten rekord, dosežen 15. maja letos v avstralskem Bruceu, za 33 stotink sekunde.

Slovenci odlični v Hamburgu

25. 07. 1999 18.47

Veslaški pokal narodov v Hamburgu, oziroma svetovno prvenstvo za tekmovalce do 23 let, se je za slovensko zastopstvo končal nad pričakovanji. Od sedmih posadk, kolikor jih je bilo prijavljenih za prvenstvo, se jih je pet uvrstilo v finale, od teh štiri na stopničke, dve pa v mali finale.

Padec gospodarske rasti v Turčiji

19. 07. 1999 08.41

Rezultati raziskave Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) kažejo, da je letošnja gospodarska rast v Turčiji padla z 2,8 odstotka, kolikor je znašala lani, na 1,4 odstotka. Vzrok za padec gospodarske rasti in zmanjšanje tujih vlaganj v Turčiji gre po mnenju OECD iskati v ruski gospodarski krizi in politični nestabilnosti Turčije, ki je v dveh letih zamenjala dve vladi. Po ocenah OECD bi morala Turčija stopnjo inflacije v letošnjem in prihodnjem letu zmanjšati s 54 na 32 odstotkov, izpeljati pa bi morala tudi obsežne strukturne reforme, med temi reformo socialnega varstva. Koalicijska vlada premiera Bulenta Ecevita bi si lahko tako pridobila zaupanje tujih vlagateljev, še pojasnjujejo v OECD.

Li Huieva hipoteza

15. 07. 1999 08.10

Kitajski študent naravoslovnih ved Li Hui trdi, da črte na človeški dlani opredeljuje en in ne več genov, kot so doslej domnevali. Črte na dlani ne odslikavajo le človekovega zdravja, temveč tudi njegov inteligenčni količnik. Doslej se je domnevalo, da odtis dlani in prstne odtise opredeljuje več genov, njihovo formiranje pa nima potrjenih pravil. Li Hui je medtem odkril, da imajo odtisi srednjega prsta in kazalca določene razlike v razporedu, pa tudi določena pravila. V kolikor se bo njegova hipoteza izkazala za pravilno, bodo lahko na podlagi analiz dlani ugotovili bolezni, inteligenco in tudi krvno sorodstvo med očetom in sinom. Vendar pa nekateri strokovnjaki trdijo, da je treba izvesti preiskave več družin in edincev. Teza Li Huia, ki nosi naslov Evolucija odtisov dlani in nasledstvo, je pritegnila veliko pozornost strokovnjakov. Nastala je na podlagi analiz, ki jih je opravil med 1200 prebivalci Šangaja, in na odtisih dlani vseh primatov v živalskem vrtu tega mesta.

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance

14. 07. 1999 09.14

Primanjkljaj v tekočem delu plačilne bilance držav članic Evropske unije je v prvem letošnjem četrtletju znašal 3,2 milijarde evrov, pri čemer je EU v enakem lanskem obdobju zabeležila v tekočem delu plačilne bilance presežek v višini 2,9 milijarde evrov.Kot so danes povedali predstavniki Statističnega urada evropske skupnosti - Eurostat, pa so v enakem obdobju v državah EU zabeležili presežek storitvene bilance, ki znaša 0,5 milijarde evrov. V prvih treh mesecih lani je ta dosegel 1,1 milijarde evrov. Povsem nasprotna pa so po podatkih Eurostat gibanja v državah območja evro, ki so v prvih treh letošnjih mesecih zabeležile presežek v višini 9,2 milijarde evrov, kar je precejšnje povečanje glede na 7,6 milijarde evrov, kolikor je presežek tekočega dela plačilne bilance znašal v enakem lanskem obdobju. Tudi v storitveni bilanci je položaj v državah monetarne unije obraten kot v EU. Prve so namreč v času od januarja do konca marca zabeležile 3,2 milijarde evrov primanjkljaja v storitveni bilanci. Trend se je nadaljeval tudi aprila, ko je primanjkljaj storitvene bilance držav monetarne unije znašal 0,4 milijarde evrov, presežek tekočega dela plačilne bilance pa 6,8 milijarde evrov.

Bo rast BDP enaka lanski?

08. 07. 1999 07.56

Rast bruto domačega proizvoda (BDP) v 11 državah Evropske denarne unije (EMU) naj bi se prihodnje leto spet povzpela na 2,6 odstotka, kolikor je znašala leta 1998, ocenjuje nemški raziskovalni inštitut IFO. Pričakuje se namreč, da bo gospodarstvo EMU prihodnje leto spet dobilo zalet, saj se izboljševanje finančnega stanja na trgih v razvoju nadaljuje, relativno poceni evro pa spodbuja izvoz.

Vsako leto manj nabornikov Slovenske vojske

07. 07. 1999 20.57

Člani parlamentarnega odbora za obrambo so danes razpravljali o vojaščini, glavna ugotovitev pa je bila, da je nabornikov vse manj, hkrati pa je vse več vlog za priznanje ugovora vesti. Odbor zato zdaj išče možne rešitve.

Dražja zdravila

05. 07. 1999 21.04

Zavoda za zdravstveno zavarovanje še vedno zavrača vse račune za zdravila, na katerih je obračunan davek na dodano vrednost. Na zavodu opozarjajo, da bo, če se bodo zdravila avtomatično podražila za osem odstotkov, kolikor znaša novi davek, v zdravstvu prišlo do občutnega povišanja stroškov. Na to pa zavarovalnica ne pristaja, saj bi samo za zvišanje letno potrebovali dodatnih 5 milijard tolarjev. Zdravila so zdaj podražili kar za osem odstotkov, kar pa ni logično. Po mnenju ministrstva bi se lahko podražila za največ odstotek in pol. Razlike nočeta prevzeti na svoja pleča niti zavarovalnica niti država. Lekarnarji pa menijo, da niso tisti, ki bi se pogajali o cenah.

OVK za sodelovanje z Rugovo

30. 06. 1999 09.39

Začasna kosovska vlada na čelu z vodjo Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Hashimom Thaqijem je izrazila pripravljenost za sodelovanje z zmernim voditeljem kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo in za oblikovanje nove vlade.

Vseslovensko zborovanje

25. 06. 1999 14.45

V Velenju poteka veliko zborovanje v spomin na boje, ki so v tem stoletju pomembno zaznamovali Štajersko, Koroško in Prekmurje, pa tudi ostalo Slovenijo. Zbrani na prireditvi z geslom Severovzhodna Slovenija v bojih za svobodo so se spomnili bojev za severno mejo, narodnoosvobodilnega boja in bojev za samostojno Slovenijo. Slavnostni govornik je bil dr. Matjaž Kmecl, udeležence pa je nagovoril tudi predsednik države Milan Kučan.

Muzej Van Gogh spet odprt

24. 06. 1999 12.43

Nizozemska kraljica Beatrix je včeraj uradno odprla prenovljeni muzej Van Gogh v Amsterdamu. Po desetih mesecih bo muzej za javnost odprt od danes naprej, in sicer z dodatnim krilom, v katerem je najpomembnejša zbirka nizozemskega slikarja Vincenta van Gogha z več kot 200 slikami in 500 risbami. Muzej so odprli leta 1973, vendar je zaradi velike priljubljenosti sčasoma postal premajhen. ''Njegovi snovalci niso nikdar pričakovali, da bo postal eden najslovitejših muzejev na svetu. Računali so na kakih 60.000 obiskovalcev na leto in ne na milijon, kolikor jih je muzej letno obiskovalo pred zaprtjem septembra 1998,'' je pojasnil direktor muzeja John Leighton.

Ruski zunanjetrgovinski presežek raste

23. 06. 1999 09.43

Ruski zunanjetrgovinski presežek je v prvih štirih mesecih letošnjega leta zabeležil krepko rast, ob tem pa je po besedah ruskih uradnikov v tem obdobju rahlo zrasla tudi domača proizvodnja. Trend uradniki pripisujejo močnemu zmanjšanju uvoza, ki ga je sprožil padec rublja. Zunanjetrgovinski presežek je tako v Rusiji iz 100 milijonov dolarjev, kolikor je znašal v prvi tretjini lanskega leta, v enakem letošnjem obdobju zrasel na 9,1 milijarde dolarjev.

Na Kosovu primanjkuje mirovnih vojakov

23. 06. 1999 09.26

Vrhovni poveljnik sil zveze NATO Wesley Clark je povedal, da je na Kosovu potrebnih še več vojakov in to čim hitreje. Pozval je vse države članice Nata naj izpolnijo svoje obljube in naj napotijo svoje vojake na območje Kosova. Povedal je še, da bi lahko problemi s čiščenjem minskih polj, vračanjem albanskih beguncev, bežanjem srbskih civilistov, maščevalnim streljanjem in razoroževanjem OVK, zahtevali celo več kot 55.000 vojakov, kolikor so jih sprva načrtovali.

Rekorden prevoz tovora v Luko Koper

22. 06. 1999 10.28

V Luki Koper je pristala ladja Stonegate, ki je iz Južne Afrike pripeljala 184.050 ton tovora. To je svojevrsten rekord, pripominjajo predstavniki luke, saj gre za največjo enkratno količino tovora, ki je bila doslej pripeljana in pretovorjena v Luki Koper.