kolonije

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba
05. 09. 2021 07.00
Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Po Zadru še Istra: namesto peska in mulja v morju nastaja pravi 'ribji poligon'
27. 07. 2021 18.19
Najprej Zadar, zdaj Umag in Savudrija – v dolžini 24 kilometrov bi lahko že prav kmalu zrasel še en umetni greben, kot nalašč za oživitev morskega dna. Tudi tega bi, podobno kot tistega v severni Dalmaciji, gradili iz luknjastih betonskih blokov, v obliki štiristranskih piramid. Največjo težavo je doslej sicer predstavljajo iskanje pravega materiala, tudi pridobivanje dovoljenj ni bila lahka naloga, a so vse prepreke uspešno premostili, zagate pa rešili.

Izredne razmere v Dečanih na Kosovu: zastrupilo se je na stotine ljudi
13. 07. 2021 20.56
Na območju občine Dečani na Kosovu so razglasili izredne razmere po tem, ko je več sto ljudi poiskalo zdravniško pomoč zaradi zastrupitve. Vzrok zastrupitve še odkrivajo, sumijo pa na lokalni vodovod.

Po odkritju množičnih grobišč otrok staroselcev v Kanadi padajo kraljice
02. 07. 2021 19.20
Med drugim so protestniki zrušili kipa kraljice Viktorije ter Elizabete II., vandali so se lotili tudi kipa raziskovalca Jamesa Cooka in več cerkva po državi, saj je večina internatov delovala prav pod vodstvom Rimokatoliške cerkve. V zadnjih tednih so v Kanadi odkrili več množičnih grobišč na območjih nekdanjih internatov, katerih glavni cilj je bila prisilna asimilacija otrok. Več kot 6000 se jih nikoli ni vrnilo domov.

V Kanadi odkrili skoraj 200 novih neoznačenih grobov otrok
01. 07. 2021 16.05
Na jugu Kanade so odkrili novo množično grobišče ob še enem nekdanjem katoliškem internatu za staroselce. Strokovnjaki ocenjujejo, da so našli še 182 neoznačenih grobov otrok, starih od sedem do 15 let. Novo odkritje neoznačenih grobov na predvečer državnega praznika v Kanadi, ki ga praznujejo 1. julija, je sprožilo pozive k odpovedi državnih praznovanj.

Tasmanski vragi na majhnem avstralskem otoku iztrebili male pingvine
21. 06. 2021 13.39
Da bi zaščitili ogrožene tasmanske vrage, so pred desetletjem na majhen avstralski otok ob obali Tasmanije naselili 28 predstavnikov te živalske vrste. Raziskovalci zdaj ugotavljajo, da je naselitev tasmanskih vragov negativno vplivala na tamkajšnjo populacijo ptic.

Za prenovo 'italijanskega Alcatraza' načrtujejo 70 milijonov evrov
05. 06. 2021 14.20
Srhljiv, razpadajoč in zapuščen. Santo Stefano je majhen nenaseljen vulkanski otok med Rimom in Neapljem, kjer vlada tišina. A še pred kratkim ni bilo tako. Nekoč je bil ta otok 'italijanski Alcatraz', danes pa se mu obeta živahna prenova. Italija za njegovo oživitev načrtuje 70 milijonov evrov, nekdaj mračni otok pa bo spremenila v muzej na prostem in pravo turistično žarišče.

Zdravnikom Navalnega znova preprečili dostop do kazenske kolonije
20. 04. 2021 12.43
Skupini zdravnikov, med katerimi je tudi osebna zdravnica ruskega opozicijskega voditelja in kritika Kremlja Alekseja Navalnega, so preprečili dostop do kazenske kolonije, kjer se v zaporniški bolnišnici zdravi Navalni. Tja so ga premestili, potem ko se je zaradi gladovne stavke njegovo zdravstveno stanje močno poslabšalo. Njegova zdravstvena ekipa je sicer že opozorila, da se njegovo zdravje hitro slabša ter da lahko vsak trenutek umre.

Navalni iz kazenske kolonije v zaporniško bolnišnico
19. 04. 2021 12.19
Ruska uprava za izvrševanje kazenskih sankcij je sporočila, da so opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, ki v zaporu gladovno stavka, premestili v bolnišnico za zapornike. Ob tem so ocenili, da je njegovo zdravstveno stanje zadovoljivo. Med tem pa zdravniki opozarjajo, da zaprtemu politiku grozi odpoved ledvic in srčna kap.

O frakcijah in demokraciji
27. 03. 2021 07.00
Po šestem januarju letošnjega leta, ko je množica Trumpovih podpornikov vdrla v Kapitol – sedež federalne vlade ZDA – in želela spremeniti izid predsedniških volitev, je postalo jasno, da sta sektaštvo in polarizacija v ameriški politiki dosegla nevarno raven, raven, ki ogroža moč in stabilnost federalne unije ter delovanje njenih demokratičnih procesov. To se seveda ne dogaja prvič: Združene države Amerike so sredi 19. stoletja že razpadle na dva dela zaradi vprašanja suženjstva, političnemu nestrinjanju pa je sledil krvav notranji konflikt.

Kitajska načrtuje rast gospodarstva in večji nadzor nad Hongkongom
05. 03. 2021 07.18
Formalno najvišji politični organ na Kitajskem, ljudski kongres, je začel letošnje zasedanje, na katerem pričakujejo potrditev novega, 14. petletnega načrta, ki predvideva nadaljevanje okrevanja po epidemiji. Veliko pozornosti svetovne javnosti bo pritegnila tudi napovedana reforma volilnega sistema v Hongkongu.

Kazenska kolonija št. 2 – za zidovi zapora, ki naj bi 'zlomil' Navalnega
02. 03. 2021 18.30
Kazenska kolonija številka dve, v katero so premestili največjega ruskega opozicijskega kritika Alekseja Navalnega, je po besedah nekdanjih obsojencev ena najhujših v Rusiji. V njej vlada strog disciplinski režim. Uprava zapornike poskuša psihično zlomiti s tem, da jih povsem izolira od zunanjega sveta. Ne smejo se pogovarjati med seboj, spodbujajo pa jih, da drug drugega nadzirajo. Ekipa Navalnega je objavila posnetek lokacije z dronom.

Iz ZN pozivi za mednarodno preiskavo zastrupitve Navalnega
02. 03. 2021 12.55
Strokovnjakinji Združenih narodov za človekove pravice, ki sta preučili lansko zastrupitev ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega, zahtevata izvedbo mednarodne preiskave o zastrupitvi ter njegovo takojšnjo izpustitev iz ruske kazenske kolonije. ZDA so medtem napovedale uvedbo sankcij proti sedmim visokim ruskim predstavnikom, začele pa so veljati tudi sankcije EU proti štirim visokim predstavnikom ruskega pravosodja in organov pregona.

Veliki koralni greben od 1995 izgubil polovico koral. Atlantski ocean najtoplejši v 2900 letih
14. 10. 2020 09.59
Veliki koralni greben je od leta 1995 izgubil več kot polovico koral, razlog za to je segrevanje svetovnih morij zaradi podnebnih sprememb, je pokazala nova študija. Raziskava kanadskih in ameriških znanstvenikov pa je pokazala, da je temperatura Atlantskega oceana najtoplejša v zadnjih 2900 letih.

Kdo so vzgojitelji, ki v kolonijah skrbijo za zabavo vaših otrok?
15. 08. 2020 17.09
Otroci poletje pogosto preživijo na raznih taborih in kolonijah. Med večjimi organizatorji je tudi Zveza prijateljev mladine Moste-Polje, ki poskrbi, da se na počitnice lahko odpravijo tudi otroci iz socialno šibkejših okolij. Poleg več kot tri tisoč otrok pa se v kolonije vsako leto odpravi tudi več kot 200 vzgojiteljev, ki prihajajo iz vseh koncev in strok.

S skupnimi močmi rešili ptiča čebelarja
15. 08. 2020 17.11
Od 100 do 150 barvitih ptičev čebelarjev si po oceni DOPPS letno najde mesta za gnezdenje v Sloveniji, kjer jih zgradijo na poseben način. Uredijo jih v rovih, ki jih izkopljejo v vertikalne peščene stene. Gnezdilna kolonija v peskokopu v Župjeku pri Bizeljskem se v novejšem času ponaša z najdaljšim neprekinjenim stažem v Sloveniji, saj tu gnezdijo že od leta 1984. Domačinka je našla obnemoglega mladiča in skupaj s strokovnjaki jim ga je uspelo rešiti.

V napadu v Nigru ubitih šest francoskih turistov
09. 08. 2020 19.20
V strelskem napadu v Nigru je bilo ubitih šest francoskih turistov, turistični vodnik in voznik. Napadalci so skupino, ki se je udeležila safarija, napadli iz zasede. Ni še znano, kdo stoji za napadom.

Satelitski posnetki odkrili 11 novih kolonij ogroženih cesarskih pingvinov
05. 08. 2020 10.13
Znanstveniki so s pomočjo satelitskih posnetkov odkrili 11 novih in do zdaj še neznanih kolonij cesarskih pingvinov na Antarktiki. Eno od kolonij so našli 112 kilometrov stran od celine. Populacija omenjenih živali je tako po novih izračunih okoli 10 odstotkov večja, kot je bilo do zdaj znano.

Ideja o kopanju v Ljubljanici na Špici še živa
23. 07. 2020 08.06
Kemijsko stanje Ljubljanice je dobro, občasno pa vsebnost bakterij v njej preseže dovoljeno vrednost. To onemogoča pridobitev statusa kopalne vode za reko, ki teče skozi prestolnico. Na Molu vztrajajo pri cilju, da bo tudi na Špici v Ljubljani možno kopanje. Za potrebno izboljšanje kakovosti vode pa bo nujna izgradnja manjkajoče kanalizacije.

Na vrhu EU rojstnodnevna darila za Merklovo, Janša na pot s Kurzem
17. 07. 2020 14.46
Na izrednem vrhu EU ob pogajanjih o ključnem svežnju za obnovo Evrope po pandemiji novega koronavirusa odmevajo tudi čestitke in se izmenjujejo darila - nemška kanclerka Angela Merkel in portugalski premier Antonio Costa imata namreč danes rojstni dan.

Hongkonški aktivist pobegnil na neznano čezmorsko lokacijo
03. 07. 2020 08.28
Z uveljavitvijo spornega zakona o nacionalni varnosti so v Hongkongu postali prepovedani slogani in zastave za neodvisnost te nekdanje britanske kolonije. Več zahodnih držav tako prebivalcem Hongkonga obljublja status begunca, Velika Britanija pa možnost pridobitve državljanstva. Medtem je zaradi strahu pred aretacijo iz mesta že pobegnil znani aktivist za demokratične svoboščine.

V Hongkongu prve aretacije po novem zakonu: aretirali moškega z zastavo za neodvisnost
01. 07. 2020 09.29
V Hongkongu obeležujejo obletnico vrnitve te nekdanje britanske kolonije Kitajski, obenem pa je začel veljati sporni zakon o nacionalni varnosti, s katerim so med drugim postali prepovedani slogani in zastave za neodvisnost. Hongkonška policija je aretirala že okoli 370 ljudi, tudi moškega, ki je nosil zastavo za neodvisnost Hongkonga.

Poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole ...
30. 05. 2020 08.10
Osnovnošolci, ki so bili tedne in tedne doma, bodo postopoma spet sedli v šolske klopi. A mnogi starši in mlajši osnovnošolci se že zdaj soočajo z vprašanjem in dilemo, kaj in kako med počitnicami, do katerih je še manj kot mesec dni. Kako bodo torej letos videti počitnice? Kdo bo čuval mlajše osnovnošolce? S to težavo se starši srečujejo vsako leto, letos pa zaradi sprememb, ki jih je prinesel novi koronavirus, še toliko bolj. Kako bodo organizirana poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole? Kaj bodo počeli otroci? Kako na organizacijo počitnic in varstev vplivajo ukrepi zaradi koronavirusa, kakšne so spremembe, cene, povpraševanja, ponudba? In kakšne bi bile ustrezne rešitve?

Trump prekinja sodelovanje z WHO
29. 05. 2020 22.01
Ameriški predsednik je na nenapovedani novinarski konferenci, ki je bila posvečena kritikam Kitajske zaradi Hongkonga, dejal, da prekinja sodelovanje s Svetovno zdravstveno organizacijo. S tem naj bi po ocenah poznavalcev preusmeril pozornost medijev z nemirov v Minnesoti.

Konec avtonomije za Hongkong?
28. 05. 2020 09.19
Kitajski parlament je potrdil predlog spornega varnostnega zakona v Hongkongu, ki bo kitajskim oblastem omogočal zatiranje protestov na tem polavtonomnem območju, Kitajska pa bi lahko prvič tu namestila lastne varnostne agencije. Kritiki trdijo, da zakon pomeni konec posebnega statusa Hongkonga.

V Hongkongu znova vre: tokrat zaradi zakona o himni
27. 05. 2020 15.56
V Hongkongu je policija pridržala najmanj 300 protestnikov, med njimi tudi dijake. V mestu namreč znova vre, tokrat zaradi zakonodaje, ki kriminalizira posmehovanje oziroma razžalitev kitajske himne. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?
16. 02. 2020 11.27
Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Ganljiv posnetek: rešil kengurujčka, ki je ostal sam med plameni
06. 01. 2020 17.20
''Spoznajte mojega mladička,'' je ob posnetku rešenega mladiča kengurja, zapisal Sam MCGlone, zvezda Instagrama, ki ima več kot 100. 000 sledilcev. ''Prijateljček ne skrbi, zdaj si na varnem'', je dodal.

Ukradli Gandhijev pepel in onečastili njegovo fotografijo
03. 10. 2019 15.39
Iz spominskega obeležja v osrednji Indiji so nepridipravi ukradli del pepela preminulega indijskega voditelja Mahatme Gandhija. Prav tako so z zeleno barvo poškropili njegovo fotografijo, ob tem pa zapisali 'izdajalec'. Dogodek preiskuje policija.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'
21. 09. 2019 07.40
"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."