komarjev

Kako nevaren je virus Zahodnega Nila?

04. 09. 2018 12.14

Virus Zahodnega Nila se na človeka prenaša večinoma s pikom okuženega komarja, ki pa se okuži ob sesanju krvi okuženih ptic. Bolezen največje tveganje predstavlja za osebe nad 50. letom starosti in tiste z okrnjeno imunostjo, cepiva, ki bi preprečilo okužbo, pa ni.

S konopljo nad kožne težave. Preverite, kako.

29. 08. 2018 00.01

Poletje je čas za sprostitev in užitke, vendar je to obdobje za našo kožo tudi najbolj obremenjujoče. Prekomerna izpostavljenost soncu nam lahko kaj hitro pokvari načrte, zato je v teh mesecih potrebna še posebna previdnost, saj se le tako lahko izognemo sončnim opeklinam in številnim kožnim težavam.

Virus Zahodnega Nila: smo pripravljeni, če se pojavi pri nas?

27. 08. 2018 17.42

Srbski inštitut za javno zdravje je pred nekaj dnevi potrdil že peto smrtno žrtev zaradi vročice Zahodnega Nila. Pri nas smo do sedaj potrdili en primer akutne okužbe, avgusta leta 2013. Če je prisoten trenutno, pa nihče ne ve. Problem pa lahko nastane, saj nimamo registriranega najbolj pogosto uporabljenega sredstva za zatiranje komarjev, nimamo pa niti dobavitelja ali zalog. Če se kaj takega zgodi, bomo odvisni od pomoči drugih držav.

Blizu nas se je pojavil virus Zahodnega Nila

16. 08. 2018 18.13

Na Hrvaškem so pred kratkim štirje ljudje zboleli in poiskali bolnišnično pomoč zaradi virusa Zahodnega Nila. Glavni prenašalci virusa, ki lahko prizadene osrednji živčni sistem, so okuženi komarji. Pojav je možen tudi pri nas, z večjim številom okuženih se prav tako soočajo v Srbiji, kjer so zabeležili tudi smrtne žrtve.

Kdaj moramo po piku žuželk k zdravniku?

10. 08. 2018 07.41

Ljudje se dobro zavedamo nevarnosti, ki jo s seboj prinaša ugriz klopa, povečuje pa se tudi število izrazitejših reakcij na pike in ugrize drugih insektov. Obstaja tudi možnost, da se celo s pikom komarja okužimo z lymsko boreliozo.

BLOG: Težave, ki nas lahko doletijo na dopustu

05. 08. 2018 06.41

Slabost, prebavne težave, viroze, opekline, alergije, vnetje mehurja ... dopust s seboj poleg lepih trenutkov pogosto prinese tudi številne neprijetnosti in zdravstvene težave. Kako jih preprečiti in pozdraviti?

V Srbiji trije mrtvi zaradi okužbe z virusom zahodnega Nila

25. 07. 2018 17.45

Čeprav so v Srbiji od začetka junija zabeležili 41 primerov okužbe z virusom zahodnega Nila, trije ljudje pa so umrli, odgovorni menijo, da razloga za zaskrbljenost ni. Prebivalcem pa priporočajo, naj se izogibajo sprehodom ob somraku, ko je največ komarjev, ter naj nosijo oblačila z dolgimi rokavi in dolge nogavice.

V Srbiji umrla oseba zaradi virusa Zahodnega Nila

18. 07. 2018 19.16

V Srbiji je za posledicami virusa Zahodnega Nila umrl 84-letnik iz Novega Sada. Trenutno je registriranih 28 obolelih, so sporočili s srbskega Inštituta za javno zdravje.

Uživajte poletje brez nadležnih komarjev

14. 06. 2018 00.01

Le kaj je lepšega, kot se zvečer usesti na teraso in uživati v miru, dobri hrani ali v družbi prijateljev? Očitno so enakih misli tudi komarjeve mame, ki pridejo na slastno večerjo na moje telo, da bodo nahranile svoje potomce. Če že ni tigrasti komar, ki je dejaven čez cel dan, pa mi živce in kri pije "klasična udomačena" sorta, ki prileti, ko se malce ohladi in zmrači. Domača terasa je zaradi tega samevala skoraj 4 poletja. Čas za ukrepanje!

VIDEO: Arktični mraz zajel ZDA: V Minnesoti minus 38,3 stopinje, v Pensilvaniji pa kar 165 centimetrov snega

28. 12. 2017 09.46

Nekatere predele ZDA je zajel arktični mraz. Temperature, bolj primerne za pingvine kot ljudi, se bodo nadaljevale vse do novega leta in naprej. Rekord drži International Falls v Minnesoti, kjer so namerili minus 38,3 stopinje. Težave imajo tudi v Veliki Britaniji, zaradi slabega vremena je v Londonu obtičalo na stotine letalskih potnikov.

Invazija tigrastih komarjev

19. 10. 2017 19.41

Po vsej Sloveniji te dni opažamo nenavaden fenomen: pravo invazijo tigrastih komarjev. Toplo in vlažno jesensko vreme je zanje očitno idealno: dobro se razmnožujejo, pikajo pa lahko ves dan. Še sreča, da ne prenašajo nevarnih bolezni, čeprav so njihovi piki kar nadležni. 

FOTO: Katastrofa v Maleziji: otroci skušali bežati iz goreče šole, a so jim to preprečile kovinske rešetke

14. 09. 2017 12.15

V eni od verskih šol v malezijski prestolnici Kuala Lumpur je izbruhnil požar, v katerem je umrlo najmanj 24 ljudi, večinoma najstnikov. Po navedbah malezijskih oblasti gre za najhujši požar v državi v zadnjih dveh desetletjih.

Smrt štiriletne Sofie zaradi malarije buri duhove v Italiji

05. 09. 2017 14.14

Zdravnike v Italiji zaposluje smrt štiriletne Sofie, ki je zbolela za eno najhujših oblik malarije. Deklica namreč ni potovala v tujino, je pa bila na pregledu v bolnišnici na severu Italije, kjer sta se zdravila dva otroka z malarijo, a ni bila v stiku z njima.

Zakaj imajo komarji nekatere raje? Všeč so jim predvsem tisti, ki oddajajo večje količine CO2

26. 08. 2017 15.36

Komarje bolj privabijo večji ljudje kot manjši, saj oddajajo večje količine ogljikovega dioksida (CO2) in so vidnejši. Privlačnejše so jim tudi nosečnice, saj izdihujejo več CO2 kot ostali ljudje.

Osvežujoče: The Offspring z gasilsko cevjo poskrbeli za ohladitev pred pasjo vročino!

05. 08. 2017 14.27

Ameriška zasedba The Offspring je v italijanskem obmorskem letovišču Lignano oz. na tamkajšnjem stadionu poskrbela, da je okoli osem tisoč obiskovalcev vsaj malo pozabilo na neznosno vročino in pikanje komarjev. Tako z glasbo kot tudi s pravo gasilsko cevjo, ki je za marsikoga delovala osvežujoče odrešilno ...

V ZDA bodo na prosto izpustili 20 milijonov okuženih komarjev, podobne načrte imajo tudi v Evropi

17. 07. 2017 19.22

Ameriško podjetje za bioznanost namerava na prosto izpustiti okoli 20 milijonov komarjev, okuženih z bakterijo, ki naj bi iztrebila komarje vrste Aedes aegypti. Prvo skupino komarjev so že izpustili v kalifornijskem mestu Fresno. Podobne načrte pa imajo tudi v Evropi v boju proti tigrastemu komarju.

Odstranite lončnice s stoječo vodo in očistite vrtove. Začenja se obdobje tigrastih komarjev

17. 05. 2017 13.54

V okviru projekta Rokavice gor! so Ljubljančane pozvali, naj odstranijo lončnice s stoječo vodo ter očistijo vrtove in tako omejijo širjenje tigrastih komarjev, ki se že pojavljajo. V ta namen so meščanom podarili tudi kompost in dišavnice, ki odganjajo omenjene živali.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni

06. 03. 2017 06.30

Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

V Braziliji izbruhnila rumena mrzlica

26. 01. 2017 09.18

Brazilci se spopadajo z izbruhom rumene mrzlice. V le dveh mesecih je terjala najmanj 40 smrtnih žrtev. Gre za najvišjo stopnjo umrljivosti za tem virusom v zadnjih 14 letih.

FOTO: Kdo pokonča več ljudi? Komar ali krokodil?

20. 09. 2016 14.34

Katere so najbolj nevarne živali na svetu? So to tiste največje, najbolj močne, ali so to na videz nedolžne živali, ki nosijo v sebi najmočnejši strup, ali pa so to majhne, v veliko primerih mikroskopske živali, ki se širijo preko nadležnih komarjev in muh?

FOTO: Američani v boj proti ziki s polnimi tovornjaki pesticida, ki je v EU prepovedan

06. 09. 2016 14.10

Pesticid, s katerim pristojne službe v boju zoper ziko škropijo ulice Miami Beacha, je v državah EU prepovedan. Menda je nevaren za nosečnice, povzročal pa naj bi tudi težave pri razvoju otrok. Nasprotniki uporabe so vse glasnejši. Medtem znanstveniki opozarjajo, da več kot tretjina sveta živi na ogroženih območjih.

FOTO in VIDEO: Po več kot desetletju po Floridi pustošil orkan

03. 09. 2016 08.10

Orkan je na Floridi terjal eno smrtno žrtev, povzročil pa je ogromno škodo. Florida je sicer vajena močnih neurij, a orkana ni videla že skoraj 4000 dni. Nazadnje je Florido prizadel orkan Wilma oktobra 2005. Istega leta je divjala tudi Katrina.

Slovenija: povprečna pri kampiranju, izvrstna v glampingu

27. 08. 2016 07.00

Bi kampirali, a ne bi postavljali šotora, razvijali spalne vreče, kurili ognja? Potem mogoče razmislite o glampingu. Gre za vse bolj priljubljeno vrsto počitnikovanja. Vendar: ali je glamurozno kampiranje sploh še kampiranje?

Srdit napad virusa na celico: znanstveniki identificirali proteina, zaradi katerih zika povzroča mikrocefalijo

12. 08. 2016 10.01

Znanstveniki ugotavljajo, da virus zika vsebuje 10 proteinov, vendar sta za pojav mikrocefalije pomembna le proteina NS4A in NS4B. Kot ugotavljajo znanstveniki, imata proteina zgolj en cilj: ovirati normalen razvoj možganov pri plodu.

Težave za organizatorje: pred odprtjem iger protesti ter številni incidenti

05. 08. 2016 08.17

Tik pred začetkom olimpijskih iger se incidenti še kar vrstijo. Tako sta roparja napadla domnevnega ruskega diplomata, kar je eden od njiju plačal z življenjem. Organizatorji pa so izgubili ključe olimpijskega stadiona, zato so morali vanj vlomiti. V Riu pa so pred odprtjem potekali številni protesti.

FOTO in VIDEO: Olimpijsko baklo spremljajo protestniki. Policisti zoper njih uporabili tudi solzivec in gumijaste naboje

04. 08. 2016 09.05

Olimpijski duh je v Riu malce sramežljiv: policija z nasiljem preganja protestnike, njihov gumijasti naboj pa je zadel in poškodoval celo deset let staro deklico. Tatovi ropajo po ulicah in olimpijski vasi, komarji so ob olimpijskem parku odkrili pravi raj in še in še.

Na Floridi potrdili prve okužbe z ziko v ZDA prek domačih komarjev

29. 07. 2016 19.54

Guverner Floride Rick Scott je potrdil, da so v tej ameriški zvezni državi potrdili prve primere okužbe z virusom zika prek domačih komarjev. Doslej so okužbe odkrili pri štirih ljudeh, treh moških in ženski. Vse primere so zabeležili v severnem delu Miamija.

Pojav zike v Sloveniji malo verjeten, a NIJZ kljub temu izdelal načrt, če se pojavi

25. 07. 2016 12.19

NIJZ je izdelal načrt pripravljenosti na pojav virusa zika v Sloveniji, v katerem so zbrana navodila in priporočila za spremljanje pojava virusa, izmenjavo informacij v okviru strokovne javnosti, obravnavo bolnikov ... V Španiji pa je ženska rodila prvega otroka z mikrocefalijo zaradi zike v Evropi.

V olimpijski vasi uporabna le polovica slovenskih sob, prvi Rusi že dobili dovoljenje za nastop

24. 07. 2016 20.59

Odprtje olimpijske vasi po prvih poročilih že povzroča začudenje in zgražanje. Vas ni dokončana in pripravljena na sprejem športnikov. Uporabna je samo polovica sob, namenjena slovenski vrsti, je potrdil predstavnik Olimpijskega komiteja Slovenije Blaž Perko. Nekateri ruski športniki medtem že imajo dovoljenje za nastop v Riu.

Kaj morate vedeti, če se na pot odpravljate z dojenčkom ali malčkom?

23. 07. 2016 08.36

Dojenčki in mali otroci imajo na potovanjih lahko različne težave. Med najpogostejšimi so driske, ugrizi oziroma piki insektov in z njimi povezane nalezljive bolezni, sončne opekline, okužbe dihal, prometne nesreče in nezgode, povezane z vodo. Zato na NIJZ pred dopustom staršem svetujejo, naj se ustrezno pripravijo. Kako?