komarji

V Avstraliji se širi nevarna bakterija, ki razjeda kožo
16. 04. 2018 09.28
Avstralski zdravniki so zaskrbljeni zaradi širjenja bolezni, ki jo povzroča bakterija Mycobacterium ulcerans. Bakterija v kožo sprošča toksine, zaradi katerih razpadajo celice in nastane večja razjeda. Zdravljenje je dolgotrajno.

Bolhe, klopi, gliste in trakulje jeseni in pozimi ne počivajo
25. 10. 2017 07.29
Poleti hišnim ljubljencem posvečamo več časa, zato pogosteje opazimo zajedavce in smo bolj pozorni na redno zaščito pred njimi. Jeseni in pozimi pa na to redko pomislimo. Ker pa so pasji in mačji zajedavci lahko nevarni tudi za zdravje ljudi, ne pozabite na redno in celovito zaščito kosmatincev od uhlja do repa tudi v hladnejšem delu leta.

Invazija tigrastih komarjev
19. 10. 2017 19.41
Po vsej Sloveniji te dni opažamo nenavaden fenomen: pravo invazijo tigrastih komarjev. Toplo in vlažno jesensko vreme je zanje očitno idealno: dobro se razmnožujejo, pikajo pa lahko ves dan. Še sreča, da ne prenašajo nevarnih bolezni, čeprav so njihovi piki kar nadležni.

Zakaj imajo komarji nekatere raje? Všeč so jim predvsem tisti, ki oddajajo večje količine CO2
26. 08. 2017 15.36
Komarje bolj privabijo večji ljudje kot manjši, saj oddajajo večje količine ogljikovega dioksida (CO2) in so vidnejši. Privlačnejše so jim tudi nosečnice, saj izdihujejo več CO2 kot ostali ljudje.

Globalne temperature se bodo do konca stoletja dvignile za več kot dve stopinji Celzija
01. 08. 2017 06.30
Da bi ohranili življenjski slog, kot ga poznamo, bi bilo dobro, da dvigovanje globalnih temperatur omejimo pod dve stopinji Celzija. A kot kaže, bo to težko. Dve različni študiji sta pokazali, da se bo do konca stoletja globalna temperatura dvignila nad to magično mejo.

V ZDA bodo na prosto izpustili 20 milijonov okuženih komarjev, podobne načrte imajo tudi v Evropi
17. 07. 2017 19.22
Ameriško podjetje za bioznanost namerava na prosto izpustiti okoli 20 milijonov komarjev, okuženih z bakterijo, ki naj bi iztrebila komarje vrste Aedes aegypti. Prvo skupino komarjev so že izpustili v kalifornijskem mestu Fresno. Podobne načrte pa imajo tudi v Evropi v boju proti tigrastemu komarju.

Odstranite lončnice s stoječo vodo in očistite vrtove. Začenja se obdobje tigrastih komarjev
17. 05. 2017 13.54
V okviru projekta Rokavice gor! so Ljubljančane pozvali, naj odstranijo lončnice s stoječo vodo ter očistijo vrtove in tako omejijo širjenje tigrastih komarjev, ki se že pojavljajo. V ta namen so meščanom podarili tudi kompost in dišavnice, ki odganjajo omenjene živali.

Brazilija razglasila konec izrednih razmer zaradi zike
12. 05. 2017 09.12
Brazilija je razglasila konec izrednih razmer, ki so jih zaradi epidemije virusa zika uvedli pred 18 meseci. Število obolenj zaradi virusa se je zmanjšalo za 95 odstotkov, drastično pa se je zmanjšalo tudi število novorojenčkov z možganskimi okvarami.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši
21. 04. 2017 10.08
Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

Velika selitev živalskih in rastlinskih vrst bo pomenila velik udarec za človeka
31. 03. 2017 08.12
Zaradi vse višjih temperatur se vse bolj proti poloma pomikajo tako rastline kot živali. To pomeni, da se selijo tudi škodljivci in prenašalci bolezni, zaradi spreminjanja rastnih območij se bo zgodil pretres tudi na globalni ekonomiji.

FOTO: Apokaliptični prizori iz Peruja: ljudje so v poplavah izgubili vse, grozijo jim epidemije bolezni
26. 03. 2017 15.33
Zaradi močnega deževja in hudih poplav ter plazov je v Peruju umrlo že najmanj 90 ljudi, vsaj 20 jih še pogrešajo, okrog 350 ljudi je ranjenih. Vremenoslovci napovedujejo, da naj bi deževje trajalo še vsaj do konca aprila, oblasti pa se bojijo, da bo katastrofalno vreme povzročilo tudi številne bolezni, kot je denga mrzlica.

V Braziliji izbruhnila rumena mrzlica
26. 01. 2017 09.18
Brazilci se spopadajo z izbruhom rumene mrzlice. V le dveh mesecih je terjala najmanj 40 smrtnih žrtev. Gre za najvišjo stopnjo umrljivosti za tem virusom v zadnjih 14 letih.

WHO: Globalne nevarnosti pred virusom zika je konec
18. 11. 2016 20.50
Svetovna zdravstvena organizacija je razglasila konec globalne nevarnosti pred virusom zika, ki velja od februarja. Zika sicer ostaja resen, dolgoročen problem, so opozorili na WHO.

FOTO: Pajki – nekaj iz nočne more ali čudo narave?
15. 10. 2016 06.30
Ko pomislite na gomazečega pajka, katera beseda vam pride najprej na misel? So vam zanimiva bitja ali nekaj, kar je del nočne more? Imate mogoče celo arahnofobijo? Strah pred pajki namreč spada med najbolj razširjen strah v zahodni kulturi.

FOTO: Kdo pokonča več ljudi? Komar ali krokodil?
20. 09. 2016 14.34
Katere so najbolj nevarne živali na svetu? So to tiste največje, najbolj močne, ali so to na videz nedolžne živali, ki nosijo v sebi najmočnejši strup, ali pa so to majhne, v veliko primerih mikroskopske živali, ki se širijo preko nadležnih komarjev in muh?

FOTO: Američani v boj proti ziki s polnimi tovornjaki pesticida, ki je v EU prepovedan
06. 09. 2016 14.10
Pesticid, s katerim pristojne službe v boju zoper ziko škropijo ulice Miami Beacha, je v državah EU prepovedan. Menda je nevaren za nosečnice, povzročal pa naj bi tudi težave pri razvoju otrok. Nasprotniki uporabe so vse glasnejši. Medtem znanstveniki opozarjajo, da več kot tretjina sveta živi na ogroženih območjih.

Dobra novica iz Ria: o virusu zika ne duha ne sluha
15. 08. 2016 11.18
Organizatorji letošnjih olimpijskih iger v Riu so si malce oddahnili. Za zdaj še ne poročajo o niti enem primeru okužbe z virusom zika. Kljub temu pa tveganje za nadaljnjo širitev virusa v Braziliji ostaja, zlasti spomladi, ko se bodo temperature znova dvignile.

Srdit napad virusa na celico: znanstveniki identificirali proteina, zaradi katerih zika povzroča mikrocefalijo
12. 08. 2016 10.01
Znanstveniki ugotavljajo, da virus zika vsebuje 10 proteinov, vendar sta za pojav mikrocefalije pomembna le proteina NS4A in NS4B. Kot ugotavljajo znanstveniki, imata proteina zgolj en cilj: ovirati normalen razvoj možganov pri plodu.

FOTO in VIDEO: Olimpijsko baklo spremljajo protestniki. Policisti zoper njih uporabili tudi solzivec in gumijaste naboje
04. 08. 2016 09.05
Olimpijski duh je v Riu malce sramežljiv: policija z nasiljem preganja protestnike, njihov gumijasti naboj pa je zadel in poškodoval celo deset let staro deklico. Tatovi ropajo po ulicah in olimpijski vasi, komarji so ob olimpijskem parku odkrili pravi raj in še in še.

Po piku komarja mesto vboda hladimo
30. 07. 2016 15.00
Najprej navadni, nato so nam začeli poletne dni greniti še tigrasti komarji, zdaj številni trepetajo, da bodo pot v naše kraje našli tudi nadležni gostje, ki prenašajo virus Zika. Kako naj se ubranimo?

Na Floridi potrdili prve okužbe z ziko v ZDA prek domačih komarjev
29. 07. 2016 19.54
Guverner Floride Rick Scott je potrdil, da so v tej ameriški zvezni državi potrdili prve primere okužbe z virusom zika prek domačih komarjev. Doslej so okužbe odkrili pri štirih ljudeh, treh moških in ženski. Vse primere so zabeležili v severnem delu Miamija.

Pojav zike v Sloveniji malo verjeten, a NIJZ kljub temu izdelal načrt, če se pojavi
25. 07. 2016 12.19
NIJZ je izdelal načrt pripravljenosti na pojav virusa zika v Sloveniji, v katerem so zbrana navodila in priporočila za spremljanje pojava virusa, izmenjavo informacij v okviru strokovne javnosti, obravnavo bolnikov ... V Španiji pa je ženska rodila prvega otroka z mikrocefalijo zaradi zike v Evropi.

V ZDA prvi primer spolnega prenosa zike z ženske na moškega
17. 07. 2016 12.48
V ZDA so zabeležili prvi primer prenosa virusa zika z ženske na moškega prek spolnega odnosa, so sporočili z ameriškega centra za nadzor nad boleznimi. V vseh dosedanjih primerih prenosa prek spolnega odnosa so moški okužili svoje partnerice.

Potrdili že drugi primer okužbe z virusom Zika pri nas
04. 07. 2016 13.55
V Sloveniji so pri osebi, ki se je vrnila s potovanja v Srednji Ameriki, potrdili okužbo z virusom Zika. To je že drugi primer okužbe s tem virusom pri nas. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje zato vsem, ki se odpravljajo v Južno in Srednjo Ameriko, svetujejo primerno zaščito.

Olimpijske igre zaradi strahu pred ziko tudi brez enega najboljših golfistov Roryja McIlroya
22. 06. 2016 10.55
Sloviti severnoirski igralec golfa Rory McIlroy je oznanil, da na prihajajočih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru ne bo nastopil zaradi grožnje, ki jo predstavlja širjenje virusa zika.

V Riu niz napadov na športnike. Avstralci zagrozili Brazilcem: 'Poskrbite za varnost!'
21. 06. 2016 08.36
Po roparskem napadu na članici avstralske paraolimpijske odprave Liesl Tesch in Sarah Ross v Riu de Janieru, je avstralski olimpijski komite pozval organizatorje poletnih olimpijskih iger, da zagotovijo varnost vsem udeležencem in obiskovalcem iger. Raven kriminala je namreč že sedaj zelo visoka in je še v porastu.

Brazilija: Z virusom zika se bo okužil le en obiskovalec iger
11. 06. 2016 10.51
Tudi Brazilci iz preventivnih razlogov nosečnicam odsvetujejo pot na igre, pa čeprav možnosti okužbe z virusom v Rio de Janeiru skorajda ni. Trditve so na ministrstvu oblikovali na osnovi raziskav mrzlice dengue. Avgusta bo v Braziliji zima, zato komarji niso tako dejavni.

WHO bo proučila opozorila za prestavitev ali odpoved OI v Riu zaradi virusa zika
04. 06. 2016 16.13
V Svetovni zdravstveni organizaciji še niso prepoznali razlogov, ki bi upravičili odpoved iger, a bi se to lahko spremenilo po načrtovanem junijskem zasedanju posebne komisije za ziko. V Riu med olimpijskimi igrami pričakujejo več kot pol milijona obiskovalcev, ki bi se lahko tam okužili in ob vrnitvi v domovino s sabo prinesli tudi bolezen.

Ose, sršeni, komarji, klopi ... kako omilimo bolečino, če nas pičijo ali ugriznejo?
04. 06. 2016 09.50
Ste tudi vi med tistimi, ki se veselite dolgih poletnih dni, ko boste s prijatelji uživali na pikniku in z družino na morju? Vse bi bilo super, če na nas ne bi 'prežali' komarji, meduze, ose in druge nadležne živali. Njihovi piki oziroma ugrizi načeloma niso nevarni in jih lahko zdravimo sami doma, vseeno pa moramo biti pozorni na morebitne alergijske reakcije.

Hrvatica se je v Braziliji okužila z virusom zika
27. 05. 2016 08.43
Hrvaški epidemiolog je potrdil, da so obravnavali primer ženske, ki se je v Braziliji okužila z virusom zika. Tam je bila dva meseca, s simptomi bolezni je nato dopustovala v zahodni Evropi, ob vrnitvi na Hrvaško pa ni bila več kužna, zato tudi ni strahu, da bi se virus razširil.