komisariat

Avstralija ne popušča
30. 08. 2001 00.00
Avstralske oblasti so sporočile, da bodo, če bo potrebno, norveško tovorno ladjo, ki je v nedeljo na krov sprejela 400 pretežno afganistanskih beguncev, iz svojih voda odstranili tudi s silo. Proti ladji pa je krenilo več ladij avstralske mornarice.

Svetovni dan beguncev
20. 06. 2001 00.00
Visoki komisariat ZN za begunce je ob 20. juniju, prvem Svetovnem dnevu begunca, poudaril, da razglasitev slednjega ni dovolj. Po mnenju te organizacije je potrebno oživiti zavzetost, da se te ljudi podpre in se jim pomaga. Tistim, ki bežijo pred preganjanjem, je treba zagotoviti vsakodnevno varovanje in jih ne zavračati ter potiskati nazaj v nevarnost. Omenjeni komisariat tudi poudarja , da bi morale premožnejše države veliko bolj podpirati človekoljubne dejavnosti na področjih, ki so neposredno prizadeta zaradi beguncev in da večini beguncev gostoljubje največkrat nudijo prav najrevnejše države, kar daleč presega njihove skromne možnosti.

Po ofenzivi mirno
26. 03. 2001 00.00
Na območju Tetova je po poročanju našega vojnega dopisnika po ofenzivi makedonskih sil mirno. Albanski skrajneži so zapustili svoje oporišče v vasi Selce v bližini Tetova, kjer ni videti makedonskih varnostnih sil. Makedonska vojska pa je sporočila, da je bil sinoči na meji med Makedonijo in Kosovom na eni od nadzornih točk ubit makedonski vojak. Okoliščin dogodka tiskovni predstavnik vojske ni želel natančneje navesti.

Lubbers ob dnevu boja proti rasizmu
21. 03. 2001 00.00
Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti rasizmu v Ženevi, kjer poteka zasedanje komisije za človekove pravice, pozval k uvedbi strogih sankcij proti tistim, ki podžigajo rasno sovraštvo, nestrpnost in ksenofobijo. Opozoril je, da so rasizem ter verska in etnična nestrpnost pogosto izvor konfliktov, pri čemer je omenil primer Makedonije.

Albanci pozivajo k mobilizaciji
17. 03. 2001 00.00
Spopadi med makedonsko vojsko in albanskimi uporniki se danes nadaljujejo, albanski uporniki pa so sporočili, da se njihovi vojaki še naprej približujejo Tetovu. Vojska albanskih upornikov je danes pozvala vse, ki so sposobni za boj, naj poprimejo za orožje in se priključijo njihovi vojski. Zaradi vedno bolj zaostrenega položaja, so nemške vojaške enote v Tetovu dobile tankovsko okrepitev s Kosova. To naj bi sicer sestavljala le dva tanka in okoli 150 vojakov. Ti nemški vojaki naj se ne bi vmešavali v spopade, ampak naj bi se le branili pred napadi. Končala se je tudi premestitev okrog 1200 nemških vojakov iz vojašnica Erebino pri Tetovu, ki so jo sinoči napadli albanski uporniki. Zaradi sinočnjega napada je bil ponoči za več ur prekinjen mednarodni železniški promet med ZRJ in Makedonijo, danes pa so makedonske oblasti prepoved odpravile.

UNHCR za mednarodne opazovalce na jugu Srbije
27. 02. 2001 00.00
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes v Ženevi pozval Evropsko unijo, naj na jug Srbije napoti mednarodne opazovalce. Visoki komisar ZN za begunce Ruud Lubbers je v pismu švedski zunanji ministrici Anni Lindh - Švedska trenutno predseduje EU - in visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani zapisal, da bi morali sestaviti ustrezno misijo opazovalcev. Pri tem je poudaril, da bi nadaljevanje nasilja vzpodbudilo nov val beguncev, prav tako pa obstaja možnost, da se konflikt razširi na sosednja območja.

50. obletnica obstoja UNHCR
13. 12. 2000 00.00
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) bo jutri slavil 50. obletnico svojega obstoja, čeprav so mu njegovi ustanovitelji prerokovali precej krajše življenje. UNHCR je med svojim obstojem pomagal več kot 50 milijonom beguncev iz celega sveta. Danes je navzoč v 120 državah, za svoje delovanje pa je doslej prejel tudi dve Nobelovi nagradi za mir, leta 1954 in 1981.

Novi oboroženi spopadi na jugu Srbije
05. 12. 2000 00.00
Oboroženi kosovski Albanci so davi streljali na položaje jugoslovanske vojske na območju blizu Bujanovca. Med temi napadi ni bil ranjen noben pripadnik jugoslovanskih varnostnih sil, ki tudi niso odgovorile na streljanje, je poročala zasebna agencija Beta, ki se sklicuje na vire blizu policije na jugu Srbije.

Okrepitev enot KFOR na meji med Kosovom in Srbijo
01. 12. 2000 00.00
Mednarodne mirovne enote na Kosovu (KFOR) nameravajo nove izbruhe nasilja na območju preprečiti z okrepitvijo svojih enot na meji med Kosovom in Srbijo. Tako naj bi približno 200 britanskih vojakov s tanki in terenskimi vozili premestili na omenjeno območje, je danes v Prištini napovedal tiskovni predstavnik KFOR Mark Whitty.

Eksplozija v Trstu delo levičarskih skrajnežev
16. 09. 2000 00.00
Pred poslopjem v ulici Genova v Trstu, kjer imata sedež Srednjeevropska pobuda, ustanova za trgovinsko izmenjavo s tujino, in Deželni komisariat za likvidacijo jusarskega (srenjskega) premoženja,je približno ob polnoči eksplodirala zažigalna bomba, ki pa ni povzročila večje gmotne škode.

Eksplozija bombe na sedežu Srednjeevropske pobude
16. 09. 2000 00.00
Pred poslopjem v ulici Genova v Trstu, kjer imata sedež Srednjeevropska pobuda, ustanova za trgovinsko izmenjavo s tujino, in Deželni komisariat za likvidacijo jusarskega (srenjskega) premoženja,je približno ob polnoči eksplodirala zažigalna bomba. Kot je poročal Radio Trst A, ostaja dogodek še zavit v preiskovalno tajnost, doslej pa ni še nihče prevzel odgovornosti za to dejanje.

Konec vojne med Etiopijo in Eritrejo?
31. 05. 2000 15.40
Po etiopskem ukazu o umiku enot iz eritrejskega območja naj bi orožje na etiopsko-eritrejski fronti skorajda popolnoma utihnilo, so danes sporočili iz Adis Abebe. Posredna mirovna pogajanja med Etiopijo in Eritrejo se danes nadaljujejo v Alžiru. Alžirski posrednik med državama Sid Ahmed Oujahia se je najprej pogovarjal z etiopskim zunanjim ministrom Sejoumom Mesfinom.

Uporniki se vračajo v Grozni
25. 04. 2000 13.56
Po ocenah ruske vojske se vedno več čečenskih upornikov skrivoma vrača v Grozni. Rusko poveljstvo za Kavkaz je danes sporočilo, da naj bi bilo v Groznem okoli 500 upornikov, med njimi 50 ostrostrelcev. Ti naj bi po poročanju agencije Interfax tudi podnevi obstreljevali ruske nadzorne točke.

Sadako Ogata v Podgorici
24. 03. 2000 08.45
Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je na pogovorih s črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem v Podgorici včeraj dejala, da je za vračanje beguncev na Kosovo še prezgodaj, saj trenutne razmere tega še ne omogočajo.

Čečenski uporniki držijo položaje v Groznem
22. 01. 2000 10.44
Čečensko prestolnico Grozni je včeraj zapustilo 81 ljudi, je poročala agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na oddelek za Čečenijo pri ruskem ministrstvu za izredne razmere. Ministrstvo poudarja, da se je število beguncev v zadnjem času zelo zmanjšalo, predvsem zaradi nevarnosti, ki jih povzročata nenehno topniško obstreljevanje in streli iz avtomatskega orožja. Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je v četrtek zabeležil množičen odhod beguncev iz Čečenije proti Ingušetiji, vendar pa ni znano, iz katerih delov Čečenijo so begunci prišli.

Rusi nadzorujejo cesto med Groznim in Gruzijo
17. 12. 1999 21.32
Ruski padalci so prevzeli nadzor nad cesto, ki povezuje čečensko prestolnico Grozni z Gruzijo in so jo doslej za beg uporabljali čečenski uporniki, je sporočil ruski urad za informiranje. Ruski premier Vladimir Putin je ob tem poudaril, da bi lahko zavzetje ceste spremenilo potek ''ruske operacije proti čečenskim teroristom.''

Ruske enote okrepile zračne napade
17. 12. 1999 10.42
Ruska vojska je okrepila zračne napade v Čečeniji. V zadnjih 24 urah so bili tarča napadov predvsem cilji na jugu Čečenije ter okolica čečenske prestolnice Grozni, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax, ki se sklicuje na poveljstvo ruskih vojaških enot v severnoosetijskem Mozdoku.

Prve žrtve med čečenskimi begunci
02. 11. 1999 18.14
Zaradi nevzdržnih humanitarnih razmer na inguško-čečenski meji je umrlo že več čečenskih beguncev, so sporočile inguške oblasti. Najmanj ena oseba pa je umrla v gneči, ki je pritiskala na žico, ki označuje mejo. Število beguncev, ki so se zatekli v Ingušetijo, Dagestan, Severno Osetijo in na območje Stavropola, se je medtem povzpelo že na 195.000, je danes sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. V zadnjih 24 urah je iz Čečenije prispelo le 566 ljudi, saj je bila Rusija pod pritiski EU prisiljena omogočiti prehod iz Čečenije. Ruski vojaki na meji so tudi povečali nadzor nad begunci, včeraj pa so poročali tudi o streljanju, vendar nobena oseba ni bila ranjena. Inguški predsednik Ruslan Aušev je potrdil, da so ponoči na čečensko-inguški meji umrli štirje ljudje.

Obnovitev kosovskih hiš šele spomladi
01. 09. 1999 17.20
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) v poročilu o škodi na Kosovu ugotavlja, da je bilo vseh 29 kosovskih občin bolj ali manj prizadetih. Študija UNHCR je zajela 90 odstotkov v vojni prizadetih vasi, pri čemer je bilo ugotovljeno, da je 50.000 hiš na Kosovu popolnoma uničenih, 50.000 jih je 20 do 60-odstotno poškodovanih, vendar naj bi se jih dalo popraviti.

Na Kosovo se je vrnilo 761.000 Albancev
20. 08. 1999 10.18
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je danes sporočil, da se je od 15. junija na Kosovo vrnilo 761.000 albanskih beguncev.

Ruska vojska še naprej napada
13. 08. 1999 19.35
Ruska vojska je danes popoldne z letali in težkim topništvom napadla oborožene islamske upornike na območju Botliha v jugozahodnem delu Dagestana.

Makedonija bo dobila 4,4 milijona dolarjev pomoči
12. 08. 1999 18.34
Makedonija in visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) sta danes podpisala sporazum, ki predvideva, da bo Makedonija za stroške, ki jih je imela s kosovskimi begunci, prejela 4,4 milijona dolarjev.

KFOR odkril oporišče OVK na vzhodu pokrajine
09. 08. 1999 09.35
Mednarodne mirovne sile na Kosovu (KFOR) so na vzhodu pokrajine odkrile oporišče Osvobodilne vojske Kosova (OVK), je davi v Prištini sporočil tiskovni predstavnik KFOR.

Makedonija odpravila pristojbine za človekoljubno pomoč
06. 08. 1999 13.40
Makedonska vlada je ukinila carinske pristojbine za tovornjake, ki prevažajo človekoljubno pomoč za Kosovo prek makedonskega ozemlja, je danes sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR).

UNHCR zaskrbljen zaradi položaja Srbov na Kosovu
04. 08. 1999 18.29
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) je danes izrazil zaskrbljenost zaradi vse težjega položaja Srbov na Kosovu, še zlasti na območju Gnjilan.

Begunci se vračajo na Kosovo
27. 07. 1999 15.47
V organizaciji Visokega komisariata ZN za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada RS za priseljevanje in begunce bosta z brniškega letališča jutri, 28. julija, ob 2.35 in v četrtek, 29. julija, ob 2.40 v Skopje poleteli dve letali s po približno 140 državljani ZRJ z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno zatočišče.

Na Kosovo se je vrnilo 727.000 kosovskih Albancev
26. 07. 1999 15.29
Po koncu kosovske krize se je na svoje domove vrnilo 727.000 kosovskih Albancev, je danes sporočil Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR).

UNHCR bo pomagal pri organizaciji prevoza beguncev
14. 07. 1999 16.52
Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR) bo skupaj z Mednarodno organizacijo za migracije začel s pomočjo državam gostiteljicam pri organizaciji prevoza za tiste kosovske begunce, ki bi se ne glede na razmere na Kosovu, razrušene hiše, minska polja, pomanjkljivo oskrbo idr. odločili za vrnitev. To so sklenili na ta teden končanem sestanku UNHCR in predstavnikov držav, ki so sprejele kosovske begunce, ki je potekal v Ženevi na pobudo omenjene organizacije, udeležil pa se ga je tudi direktor slovenskega urada za priseljevanje in begunce Miloš Šuštar.

UNHCR primanjkuje denarja
10. 07. 1999 10.05
Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) lahko zaradi pomanjkanja denarja nakupi le najnujnejše za begunce na Kosovu, so včeraj sporočili iz UNHCR.

Vračanje kosovskih beguncev
02. 07. 1999 13.07
Od konca napadov zveze NATO se je na Kosovo vrnilo 523.900 beguncev, 233.100 pa jih je še vedno nastanjenih v državah, ki mejijo na pokrajino, je danes sporočil Visoki komisariat Združenih narodov za begunce (UNHCR). Po podatkih UNHCR se je danes na Kosovo vrnilo 23.300 beguncev, in sicer 14.700 iz Albanije, 6000 iz Makedonije in 2600 iz Črne gore. V Albaniji tako ostaja še 142.900 beguncev, v Makedoniji 38.900, v Črni gori 30.300, v Bosni in Hercegovini pa 21.000.