komunistov

'Naše poslanstvo oživljanja krščanske demokracije in desnosredinskih strank v Evropi ni končano'

08. 09. 2021 10.58

"Moja ambicija je, da sem znova izvoljen za predsednika skupine Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu. Moje delo v skupini EPP še ni končano. Naše poslanstvo oživljanja krščanske demokracije in desnosredinskih strank v Evropi ni končano. Zato ne bom kandidiral za predsednika Evropskega parlamenta," je po daljšem obdobju ugibanj le sporočil vodja skupine EPP v EP Manfred Weber.

Določeni politiki, tudi iz SDS, med proticepilci iščejo podporo

20. 08. 2021 12.17

Politiki v Sloveniji so večinoma precej zgledni glede podpiranja strokovnih usmeritev za preprečevanje širjenja koronavirusa in večanja hospitalizacij. A posamezni so prepričani, da pretirava vlada ali pa gre za zaroto. Takšne politike najdemo v tudi mestnih svetih, uradih in občinskih ustanovah.

Visokošolski sindikat v podporo RŠ: ŠOU naj se najprej sama pogleda v zrcalo

30. 05. 2021 17.02

Visokošolski sindikat Slovenije je po vdoru na študentskih kampus in kritikah Študentske organizacije Univerze v Ljubljani v odprtem pismu izrazil podporo Radiu Študent. Med drugim so zapisali, da je imel ta študentski radio v 80. letih odločilno vlogo pri demokratizaciji. "Radio Študent je ohranil kritično držo tudi v času tranzicije in vse do danes," so zapisali.

DZ ni izglasoval predloga ustavne obtožbe premierja Janše

26. 05. 2021 08.02

Državni zbor predsednika vlade Janeza Janše ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj predlog na seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.

Proslava, polna rodoljubno patetičnih besedil, je zvenela v potvarjanju zgodovine

30. 04. 2021 17.11

V Društvu TIGR Primorske se distancirajo od državne proslave ob dnevu upora proti okupatorju, ki je potekala pred spomenikom trem tigrovcem na Mali gori pri Ribnici. Menijo, da proslava ni izrazila dolžnega spoštovanja vsem tistim, ki so odločilno prispevali k zmagi v drugi svetovni vojni na naših tleh. Proslavi očitajo tudi potvarjanje zgodovine.

Miguel Diaz-Canel na čelu Kube nasledil Raula Castra

19. 04. 2021 17.58

Miguel Diaz-Canel je prevzel vodenje kubanskih komunistov in s tem postal tudi novi voditelj Kube. Na položaju je nasledil Raula Castra. Z imenovanjem novega državnega voditelja se je na Kubi po šestih desetletjih končalo obdobje vladavine bratov Castro.

'Napadajo me tisti, ki imajo v svojih ministrskih vrstah največ bivših komunistov'

10. 03. 2021 17.38

Evropska poslanka Ljudmila Novak je v izjavi za javnost zavrnila številne kritike z dela politične desnice. Kot je zapisala, bo še naprej zavračala zavržne prakse politikov tako z leve kot z desne. Opozorila pa je tudi, da si največja vladna stranka z nedemokratičnimi in nekrščanskimi metodami poskuša podrediti celotno desnico. Zavrnila je tudi ugibanja o ustanavljanju nove politične stranke.

Ameriški povolilni vrtinci: Podpihovanje nasilja in pozivi k prevratu

03. 12. 2020 10.24

Poraženi predsednik ZDA je zadnje štiri tedne ameriškega političnega vrtinca destiliral v 46-minutni videoposnetek, s katerim je prek družbenih omrežij nagovoril Američane. Dan po tem, ko je tudi njegov pravosodni minister priznal, da ni nikakršnih dokazov za volilne prevare, je Donald Trump ponovil dolg seznam laži o goljufijah in demokratski zaroti za krajo predsedovanja.

Severina ukradla šov na premieri dokumentarca o škandalih Milana Bandića

23. 11. 2020 13.17

V zagrebškem kinu Študentskega centra je bila v nedeljo slovesna premiera dokumentarnega filma Kumek, ki je kritičen do zagrebškega župana Milana Bandića in njegovega vodenja hrvaške prestolnice. Na premieri se je za kratek čas zadržal tudi sam Bandić, ki je nagovoril novinarje, na projekciji filma pa ni ostal. Predvsem pa je prisotne presenetila pevka Severina.

Vodenje svobodnega sveta, kot ga vidita Trump in Biden

24. 10. 2020 09.22

Volitve za ameriškega predsednika postajajo vse bolj ostre s polno pričakovanj tako za demokrate kot republikance. A svet se zdaj sprašuje, kaj bi potencialna zamenjava predsednika ali pa še en Trumpov mandat pomenila za vlogo ZDA v svetu. V kratkem, ne veliko, saj je zunanja politika vojaško najmočnejše države na svetu bolj podrejena sistemu kot pa predsedniku. A to ne pomeni, da je ne more oseba, ki vodi državo iz Bele hiše, premikati v drugačno smer. Okolje, trgovina in ekonomija so tiste točke, na katere predsednik lahko precej vpliva.

Globoko razdeljena Bolivija voli predsednika in parlament

18. 10. 2020 16.45

Po skoraj letu dni od neuspelih predsedniških volitev, po katerih je nekdanji predsednik Morales odstopil in zapustil državo, v Boliviji izbirajo novega voditelja. Analitiki so prepričani, da bodo te volitve, na katerih volijo tudi predstavnike v parlamentu, izpit iz demokracije v tej južnoameriški državi.

KOMENTAR: Najboljši politik vseh časov je ...

05. 09. 2020 09.00

Takšna lestvica, v najboljšem primeru arbitrarna in poljubna, bi verjetno bolj malo zanimala Nusruma Balića, delavca iz Bosne, ki v Sloveniji dela na gradbiščih, prekriva strehe in podobno. Opazili smo ga, ker je nekdo, verjetno njegova žena, na spletu objavila posnetke njegovega obiska doma. Družino je videl prvič po nekaj mesecih. Desetletna hči in starejši sin nista vedela, da prihaja, bilo je presenečenje. Ki je uspelo. Posebej hčerka, desetletna punčka, je od veselja jokala in se ga oklepala.

Sprehod po preteklosti: od izkaznice Udbinega agenta do legendarnega yuga

02. 08. 2020 07.00

Od izkaznice Udbinega agenta do grotesknih gumijastih igrač in legendarnega yuga. Vse to je na ogled in otip v socialistično opremljenem stanovanju, ki so ga postavili v nekdanji tovarni v Dubrovniku. Muzej je zasnovala mlada ekipa, ki se življenja v Jugoslaviji niti ne spomni. Predmete za muzejsko zbirko so zbirali 'od Triglava do Vardarja'. Čeprav so odprtje muzeja pospremile tudi grožnje in ustaški vzkliki, so obiskovalci nad konceptom navdušeni. Zaradi pandemije pa je turistov letos v Dubrovniku le za vzorec.

Socialni demokrati izgubili več kot 700.000 evrov vreden Kremelj

28. 07. 2020 19.22

Socialni demokrati so po desetletju sodnih postopkov izgubili Kremelj, 800 kvadratnih metrov veliko stavbo sredi Nove Gorice. Po oceni Geodetske uprave je vredna 720.000 evrov. Višje sodišče je s pravnomočno sodbo zdaj odločilo, da jo morajo vrniti občini.

Italijanski mediji o zgodovinskem pomenu srečanja Pahorja in Mattarelle

14. 07. 2020 11.00

Italijanski mediji obširno poročajo o ponedeljkovem srečanju predsednikov Slovenije in Italije, Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle, in poudarjajo njegov zgodovinski pomen. Corriere della Sera tako piše o "srečanju na poti do sprave". Il Giornale pa piše, da se je slovenski predsednik prvič poklonil spominu na žrtve Titovih komunistov.

'Al Balcan!': pohod fašistov, ki je naznanil temne čase za Slovence v Italiji

12. 07. 2020 16.23

Požig Narodnega doma v Trstu pred 100 leti je bil močno simbolno dejanje, ki še vedno zaznamuje slovensko-italijanske odnose. Zanimivo je, da napetosti najbolj naraščajo ravno v času obujanja zgodovinskih spominov ob obletnicah pomembnih dogodkov, za kar pogosto poskrbijo prav politiki s potezami in izjavami, ki razburjajo javnost v obeh državah. Tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Ta je ob pomembnem dnevu za zamejske Slovence sklenil opraviti "kompenzacijski" obisk fojb v imenu sprave med narodoma.

KOMENTAR: 'Pozabimo na zvezde in križe, ključno je, da vemo, kam gre naš denar'

12. 07. 2020 11.49

Italijanski pisatelj Giovannino Guareschi v svojih kratkih zgodbah pripoveduje o življenju v povojni Italiji,  dogaja se v vasi, nekje v zasanjani Padski nižini, glavna lika sta mogočni župnik Don Camillo in enako mogočni komunistični župan Peppone. Mogočna po vplivu in mogočna tudi po postavah. Večino časa v sporih in na nasprotnih bregovih, vendar pa ju povezuje vsaj ena skupna stvar, oba sta bila med drugo svetovno vojno italijanska partizana, skupaj sta se borila proti domačim fašistom in nemškim vojakom.

Umrl je dolgoletni športni funkcionar ter nekdanji politik Janez Kocijančič

01. 06. 2020 18.10

V 79. letu starosti je po hudi bolezni umrl dolgoletni športni funkcionar ter nekdanji politik in gospodarstvenik Janez Kocijančič. Bil je bil predsednik OKS med letoma 1991 do 2014, od leta 2017 pa tudi predsednik Evropskih olimpijskih komitejev. Politični sopotniki se ga bodo spominjali kot ugledne osebnosti, pa tudi kot načelnega človeka, ki je imel vedno kako aktualno šalo v rokavu. Tudi na družbenih omrežjih si sledijo izrazi sožalja družini.

Minevajo tri desetletja od prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji

08. 04. 2020 07.02

Mineva 30 let, odkar so v Sloveniji potekale prve večstrankarske volitve. Na njih je zmagala koalicija novih strank Demos, ki je nato tudi sestavila vlado. Hkrati z volitvami v takratno slovensko skupščino je potekal tudi prvi krog volitev predsednika predsedstva, na katerih je v 2. krogu slavil Milan Kučan. Predsednik republike Borut Pahor je medtem v poslanici ob 30. obletnici prvih demokratičnih in večstrankarskih volitev spomnil na obdobje osamosvajanja države.

'Zanikovanja trpljenja Slovencev in izkrivljanja zgodovine ne bomo dopustili'

10. 02. 2020 12.28

Ob italijanskem dnevu spomina na fojbe in eksodus Italijanov s transparenti "Titovi partizani zloglasni morilci" znova razburja neofašistična organizacija CasaPound. Da gre za "mazaško akcijo, ki izkazuje nestrpnost do trpljenja slovenskega naroda pod fašizmom," se je ob tem odzvalo slovensko zunanje ministrstvo, kjer dodajajo, da "zanikovanja trpljenja Slovencev in izkrivljanja zgodovine ne moremo in ne bomo dopustili".

30 let pod odhodu s kongresa ZKJ: 'Z odhodom smo oslabili dva stebra nekdanje države'

20. 01. 2020 20.04

Mineva 30 let od začetka zadnjega, 14. izrednega kongresa Zveze komunistov Jugoslavije. Slovenski delegati, pod vodstvom Cirila Ribičiča, so januarja 1990 kongres protestno zapustili, kar je vodilo v propad zveze komunistov in kasneje tudi v razpad Jugoslavije. Slovesnost ob okrogli obletnici odhoda je bila v predsedniški palači, udeleženci pa so si bili enotni, da se odhodu s kongresa pripisuje premajhno pomembnost v mozaiku dogodkov, ki so vodili v samostojnost.

Erjavec ali Pivčeva? Strankarska kolega že več kot mesec dni ne govorita

17. 01. 2020 18.04

Začenja se spopad med Pivčevo in Erjavcem - spopad na odprti fronti in pred očmi javnosti. Glavni igralci so zaviti v molk, v zakulisju pa še zadnja preštevanja: lahko aktualna kmetijska ministrica spodnese 'večnega' Erjavca? Kaj bo izid kongresa pomenil za tekmeca, kaj za Desus in kaj za manjšinjsko vlado?

Umrl član četverice JBTZ David Tasič

24. 10. 2019 09.41

Umrl je nekdanji novinar Mladine in založnik David Tasič, član četverice JBTZ, ki jo je vojaško sodišče leta 1988 obsodilo na zapor. Novico o njegovi smrti so za Delo potrdili v njegovi družini.

Socialisti dokončni zmagovalci nedeljskih volitev na Portugalskem

07. 10. 2019 08.12

Portugalska socialistična stranka premierja Anotnia Coste je zmagovalka nedeljskih parlamentarnih volitev. Po preštetju skoraj vseh glasov je stranka osvojila 36,65 odstotka glasov podpore, sledijo desnosredinski socialni demokrati s 27,9 odstotka.

Na parlamentarnih volitvah na Portugalskem zmaga socialistov

06. 10. 2019 22.12

Na parlamentarnih volitvah na Portugalskem kaže na zmago socialistov pod vodstvom premierja Antonia Coste. Ti naj bi pridobili med 100 do 117 sedežev v 230-članskem parlamentu, kažejo rezultati vzporednih volitev, ki so jih objavile portugalske televizijske postaje RTP, SIC in TVI.

V Zagrebu zagorela 'Kockica', sedež dveh ministrstev

09. 08. 2019 16.23

V Zagrebu je izbruhnil požar v stolpnici, znani pod imenom Kockica, ki pa so ga zagrebški gasilci že pogasili. V stavbi se nahaja sedež hrvaškega ministrstva za pomorstvo, promet in infrastrukturo ter turističnega ministrstva, nekdaj pa je v njej domovala Zveza komunistov Hrvaške.

O antikomunizmu, nacionalizmu in desnici

03. 08. 2019 07.00

Zgodovinar Eric Hobsbawm je pisal o tem, da je zgodovini potrebna distanca, ne zgolj od strasti, emocij in ideologij, ampak tudi od veliko bolj nevarne želje po doseganju nacionalne "identitete".

Umrl Momir Bulatović, bivši črnogorski predsednik in Miloševićev zaveznik

01. 07. 2019 10.30

Bivši predsednik Črne gore in premier nekdanje Zvezne republike Jugoslavije Momir Bulatović je umrl v nedeljo v starosti 63 let, so poročali črnogorski in srbski mediji. Neuradno je umrl za posledicami infarkta.

V stranki SD ostali brez 'Kremlja', ki ga morajo vrniti novogoriški občini

29. 06. 2019 20.17

Socialni demokrati, druga največja koalicijska stranka, so izgubili spor na novogoriškem sodišču in morajo občini vrniti 800 kvadratnih metrov stavbe, domačini ji pravijo Kremelj. Še nepravnomočna sodba je pomembna zato, ker ima SD danes v lasti še vsaj 11 nepremičnin po državi, vrednih več kot milijon evrov in pol. Koliko jih je bilo ob osamosvojitvi, danes ne ve nihče. Je pa SD lastnica vseh postala kot samooklicana naslednica Zveze komunistov, čeprav sta na nezakonitost tega početja že pred leti opozarjala vrhovno in celo ustavno sodišče.

Poslopje nekdanje politične šole v Kumrovcu prodano Kitajcem

13. 06. 2019 12.25

Kitajska nepremičninska družba Zhongya je nova lastnica nekdanje jugoslovanske politične šole v Kumrovcu. Hrvaška vlada je namreč na današnji seji odločila, da bodo poslopje, v katerem je obratoval tudi hotel, prodali kitajskemu vlagatelju, ki se je edini prijavil na javni razpis in ponudil nekaj več kot 14 milijonov kun, kar je približno 1,9 milijona evrov.