konec je

Policija na Kosovu zaprla dostop do albanskih vasi

03. 03. 1998 17.06

Policija je pred pokopom desetih Albancev, ki so bili ubiti konec minulega tedna, danes na Kosovu zaprla dostop do dveh vasi. Po krvavih spopadih s policijo je položaj napet, vendar miren, so sporočili iz te južne srbske pokrajine.

Optimistične napovedi držav Asean

03. 03. 1998 09.09

Finančni ministri držav jugovzhodne Azije, ki sestavljajo zvezo Asean, menijo, da bo dolgoročni gospodarski razvoj te regije pozitiven. Gospodarska kriza, ki že nekaj mesecev pesti nekatere azijske države, je po njihovem prepričanju le kratkoročne narave. Finančni ministri so na srečanju konec tedna v Džakarti tudi pozvali sedem najrazvitejših držav sveta (G 7), naj odprejo svoja tržišča za izdelke držav iz jugovzhodne Azije. Vodilno vlogo pri reševanju krize naj bi po njihovem mnenju prevzela Japonska.

Halonen: Slovenija naj se pripravi na vstop v EU

02. 03. 1998 18.27

Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegova finska kolegica Tarja Halonen sta danes v Ljubljani razpravljala o dvostranskih odnosih med državama, izkušnjah Finske pri vstopu v EU ter obrambnih zavezništvih, predvsem Zahodnoevropski uniji in programu zveze NATO Partnerstvo za mir. Dvodnevni uradni obisk Halonenove, med katerim se je sestala z najvišjimi slovenskimi predstavniki, je prvi obisk kakega finskega zunanjega ministra v Sloveniji.

Minuli konec tedna 17 prometnih nesreč

02. 03. 1998 12.49

Minuli konec tedna se je na slovenskih cestah pripetilo 17 prometnih nesreč, v katerih sta dve osebi izgubili življenje, 25 pa jih je bilo telesno poškodovanih.

Judoist Vučina peti v svetovnem pokalu, Brod sedmi

02. 03. 1998 11.54

Bistričan Peter Vučina je na šesti tekmi judoistov za svetovni pokal v Budimpešti v kategoriji do 73 kilogramov zasedel peto mesto. V konkurenci 42 judoistov je premagal tri tekmece, v boju za odličje pa je po izenačenem dvoboju izgubil s poznejšim zmagovalcem Madžarom Ilijašom.

Nov zaplet z vodenjem EBRD

02. 03. 1998 11.10

Belgijski finančni minister Philippe Maystadt, ki je ves čas veljal za najresnejšega kandidata za vodilno mesto v Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD), se odpoveduje tekmi za položaj, ki ga je konec januarja zapustil Francoz Jacques Larosiere.

Protesti v Prištini

02. 03. 1998 09.36

Koordinacijski odbor strank kosovskih Albancev je za danes ob 10. uri v Prištini sklical demonstracije Albancev na Kosovu pod geslom "Za mir proti nasilju". V spopadih med Albanci in srbsko policijo na Kosovu je bilo minuli konec tedna po srbskih virih ubitih 20 oseb, in sicer 4 policisti ter 16 Albancev.

Srbska vlada bo podprla domačo avtomobilsko industrijo

02. 03. 1998 08.40

Srbska vlada namerava s finančno injekcijo v višini 270 milijonov dinarjev zagnati domačo avtomobilsko industrijo. Tovarna avtomobilov Zastava v Kragujevcu naj bi po vladnih načrtih do konca leta 1998 izdelala 24.000 vozil, od tega 10.200 za izvoz v Egipt, na Poljsko, Češko, Slovaško, v Makedonijo in Slovenijo. Kot je poročala avstrijska tiskovna agencija, naj bi šlo za avtomobile, izdelane po stari Fiatovi licenci. Po besedah srbskega ministra za privatizacijo Milana Beka skuša vlada s to potezo okrepiti položaj Zastave pri morebitnih pogajanjih s tujim strateškim partnerjem. Konec 80. let so v Zastavi izdelali 150.000 osebnih vozil, po razpadu Jugoslavije pa se je podjetje s 13.500 zaposlenimi znašlo v hudih težavah.

Umrl poveljnik, ki je izobesil zastavo na berlinskem Reichstagu

02. 03. 1998 08.37

V petek je umrl Stepan Andrejevič Neustrojev, ki je leta 1945 v Berlinu izobesil sovjetsko zastavo, kar je označilo konec druge svetovne vojne. Po poročanju agencije Itar-Tass je takrat 22-letni Stepan kot poveljnik bataljona Rdeče armade, ki je zavzel Reichstag, tam izobesil zastavo. Po vojni je Neustrojev delal na notranjem ministrstvu, nekaj pred smrtjo pa je napisal memoarje.

Kučma napovedal konec rusko-ukrajinske trgovinske vojne

01. 03. 1998 12.30

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma, ki je na obisku v Rusiji, je danes izjavil, da je po petkovem podpisu gospodarskega sporazuma med Ukrajino in Rusijo "konec trgovinske vojne med državama".

Odslej lahko angleški prestol podedujejo tudi ženske

27. 02. 1998 18.23

Angleška kraljica Elizabeta II. se je odločila, da lahko krona preide na monarhovega najstarejšega otroka, ne glede na spol. Danes so namreč v lordski zbornici (zgornji dom britanskega parlamenta) napovedali konec nasledstva prestola po moški liniji. Sprememba ne bo povzročila nobene bistvene razlike: prvi trije pretendenti za prestol ostajajo moški; kraljičin sin princ Charles ter njegova sinova William in Harry.

Januarja 130.194 brezposelnih oseb

27. 02. 1998 13.29

Ob koncu januarja je bilo v Sloveniji brez zaposlitve 130.194 oseb, kar pomeni v primerjavi z istim obdobjem minulega 3,1-odstotno rast, so povedali predstavniki Republiškega zavoda za zaposlovanje na današnji novinarski konferenci.

Annan zavrača kritike

27. 02. 1998 10.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan se je uslužbencem Svetovne organizacije zahvalil za podporo, ki so mu jo nudili med posredovanjem v iraški krizi in hkrati zavrnil vse kritike. "Kritike in napačne razlage o tem, kar smo dosegli v Iraku, niso nepričakovane, vendar zaradi tega ne smemo izgubiti poguma. Če sporazuma ne bi bilo, bi to pomenilo konec dela UNSCOM-a. Memorandum o razumevanju je njegovo delo le okrepil," je v četrtek dejal Kofi Annan.

Forum 21 zahteval odstop vodstva HTV

27. 02. 1998 10.48

Člani odbora novinarjev elektronskih medijev pri Hrvaškem novinarskem društvu, ki so konec minulega leta ustanovili Forum 21, so včeraj zahtevali odstop vodstva Hrvaške televizije (HTV). Predsednik Foruma 21 Damir Matković je ob tem poudaril, da je hkratno opravljanje strankarskih dolžnosti in uredniškega dela nesprejemljivo.

Italijanski zunanji minister Dini bo obiskal Iran

26. 02. 1998 17.01

Po sklepu EU o ponovnem zbližanju v odnosih z Iranom bo kot prvi na obisk v Teheran odpotoval italijanski zunanji minister Lamberto Dini. Kot so danes sporočili z zunanjega ministrstva v Rimu, je obisk načrtovan za ta konec tedna.

Obrambni minister formalno predal odstopno izjavo

25. 02. 1998 12.42

Obrambni minister Tit Turnšek je danes formalno predal svojo odstopno izjavo premieru Janezu Drnovšku.

Kraja stvaritve Davida Teniersa

25. 02. 1998 10.55

Neznanci so iz nekega muzeja v Antwerpnu ukradli sliko flamskega slikarja Davida Teniersa mlajšega Skušnjava svetega Antona. Vrednost baročne stvaritve je ocenjena na milijon do milijon in pol mark.

S Thalysom se je peljalo že več kot pet milijonov potnikov

24. 02. 1998 08.32

Število potnikov Thalysa, hitrega vlaka, ki povezuje Bruselj s Parizom, Amsterdamom in Koelnom, se je konec minulega tedna povzpelo nad pet milijonov. V prvih šestih tednih letošnjega leta se je na progi Bruselj-Pariz s tem vlakom peljalo 500.000 potnikov, kar je za 72 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. V istem obdobju se je na progi Paris-Koeln peljalo 62.000 potnikov, kar je v primerjavi s prvimi šestimi tedni lanskega leta 15-odstotno povečanje.

Benedik osmi

23. 02. 1998 12.07

Na avstrijskem Koroškem je konec tedna potekalo 24. mladinsko evropsko prvenstvo v sankanju na naravnih progah. Gašper Benedik je v konkurenci enosedov zasedel odlično osmo mesto, za zmagovalcem domačinom Geraldom Kallanom je zaostal za dobrih šest sekund.

Tombe ne bo v Korejo

22. 02. 1998 11.24

Italijanski alpski smučar Alberto Tomba prihodnji konec tedna ne bo nastopil na tekmah svetovnega pokala v Južni Koreji. 31-letni Italijan, ki se je poškodoval na olimpijskem veleslalomu in nato izpustil drugo vožnjo slaloma, je povedal, da se bo vrnil v Bologno, kjer bo najprej odšel na potrebne zdravniške preglede. Tomba je napovedal, da bo zanesljivo nastopil na finalu svetovnega pokala sredi marca. Takrat se bo tudi odločil, če bo kariero nadaljeval tudi v naslednji sezoni.

Hrvaški zunanji dolg znaša 5,96 milijarde ameriških dolarjev

22. 02. 1998 10.38

Zunanji dolg Hrvaške je konec lanskega novembra dosegel 5,96 milijarde ameriških dolarjev, kar je za 55,3 milijona dolarjev več kot pred mesecem dni, so ugotovili v hrvaški osrednji banki. Na sam dolg od tega odpade 5,91 milijarde dolarjev, pri čemer so obveznosti po srednjeročnih in dolgoročnih posojilih porasle na 5,49 milijarde dolarjev, obveznosti kratkoročnih posojil pa so znašale 429 milijona dolarjev. Napaka zaradi časovnega premika pri registraciji odplačila obresti je znašala 45,4 milijona dolarjev.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno

20. 02. 1998 16.50

Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Podpredsednik češke vlade napovedal odstop

20. 02. 1998 09.55

Podpredsednik češke vlade Jiri Skalicky je danes napovedal svoj odstop. V ozadju je afera v zvezi z denarnimi prispevki Demokratski državljanski stranki (ODA), katere predsednik je Skalicky. Odločitev o odstopu bo sprejeta še danes na seji stranke ODA. Skalickega so na čelo stranke izvolili konec novembra lani. Afera je prišla na dan v začetku tega meseca, ko je nek darovalec od stranke zahteval, da mu vrne denar. Tega je nakazal samo za to, da bi ga takratni minister za trgovino Vladimir Dlouhy upošteval pri privatizaciji neke veleblagovnice na vzhodu Češke, je pojasnil.

Resna komedija Emancipiranke Vere Remic Jager

18. 02. 1998 15.45

Vera Remic Jager, doslej poznana po Frankolovski trilogiji, ki je sodila v humaniziran konec dramatike NOB, se tokrat predstavlja z resno komedijo Emanicipranke. Delo je izdala Zveza kulturnih društev Slovenije. V Emancipirankah se je avtorica po besedah recenzenta Tarasa Kermaunerja lotila tematike, doslej v slovenski dramatiki že poznane npr. pri Dominiku Smoletu (Igra za igro) in Mirku Zupančiču (Čarobnice). Remičeva opisuje emancipacijo ženske, kakršna je v resnici potekala v 60. letih. Današnje ozračje je sicer že nekoliko drugačno, to pa po Kermaunerjevem mnenju nikakor ne pomeni, da pri nas takšnih zastarelih vzorcev ni več.

Minister Turnšek bo svojo odločitev sporočil predvidoma konec tedna

17. 02. 1998 13.17

Obrambni minister Tit Turnšek bo svojo odločitev o morebitnem odstopu s te funkcije predvidoma sporočil konec tedna.

Iraški parlament pozval Annana, naj prepreči ameriški napad

16. 02. 1998 16.58

Iraški parlament je v današnjem pismu pozval generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, naj prepreči morebitni ameriški napad na Irak. Kot je navedeno v pismu, Irak ne razpolaga z orožjem za množično uničevanje, lažne obtožbe, da skriva tovrstno orožje, pa so po ocenah iraških poslancev le pretveza za uporabo sile proti Iraku.

Konec prvega dne parlamentarnih volitev v Indiji

16. 02. 1998 15.03

V Indiji se je ob poostreni varnosti končal prvi dan parlamentarnih volitev. Na severovzhodu države je bilo v nasilju na ta dan ubitih 15 ljudi.

Santer opozarja na zaskrbljenost bližnjevzhodnih voditeljev glede Iraka

16. 02. 1998 12.53

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer, ki je konec minulega tedna sklenil prvi uradni obisk na Bližnjem vzhodu, je ob vrnitvi v Bruselj opozoril na mnenje bližnjevzhodnih voditeljev, da bi vojaška akcija proti Iraku morda lahko sprožila val mednarodnega terorizma in nestabilnost v tej regiji.

Italija in Španija se zavzemata za diplomatsko rešitev krize

16. 02. 1998 10.25

Italijanski premier Romano Prodi in njegov španski kolega Jose Maria Aznar sta se v neformalnih pogovorih minuli konec tedna strinjala, da je potrebno iraško krizo rešiti po mirni poti. Izrazila sta upanje, da bo mednarodna skupnost storila vse za takšno rešitev. Kot poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, sta se premiera srečala v okviru Prodijevega zasebnega obiska v Španiji.