konkurenčnosti

Golob ne bo nagovoril voditeljev držav na COP29
07. 11. 2024 20.50
Slovenija na uvodnem vrhu voditeljev, ki bo potekal na začetku prihodnjega tedna v okviru letošnje podnebne konference ZN v Bakuju v Azerbajdžanu (COP29), ne bo imela visokega predstavnika. V nasprotju s prvotnimi načrti se predsednik vlade Robert Golob zaradi drugih obveznosti vrha ne bo udeležil, so pojasnili v kabinetu predsednika vlade.

Bagnaia in Martin: Steza v Barceloni ustreza obema
06. 11. 2024 18.19
Le še en dirkaški vikend nas loči od konca sezone svetovnega motociklističnega prvenstva. In prav na zadnjem prizorišču bomo dobili novega svetovnega prvaka, v igri pa sta ostala zgolj še vodilni v skupnem seštevku Jorge Martin in branilec naslova Francesco Bagnaia. Zadnja dirka sezone je iz Valencie prestavljena v Barcelono, a kandidata za naslov prvaka menita, da menjava prizorišča na njun dvoboj ne bo vplivala.

Bi uvedba pokrajin omogočila razcvet slovenskega gospodarstva?
06. 11. 2024 14.56
Za izboljšanje gospodarskega okolja v Sloveniji bi bilo treba uvesti regije oz. pokrajine, so prepričani v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). Zato bodo v okviru Strategije SBC 4.0 oblikovali predloge, kako bi te morale delovati in kako bi morale biti razporejene, je na dogodku na Brdu pri Kranju dejal predsednik SBC Joc Pečečnik.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje
05. 11. 2024 08.28
Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Stavka na pošti: raje kot položnice bodo nosili pakete
05. 11. 2024 08.47
Poštnim delavcem, ki že dlje časa opozarjajo na vse težje razmere za zaposlene, slišijo pa le prazne obljube, je dokončno prekipelo. Za 22. november so napovedali stavko, ki bo trajala do izpolnitve zahtev. Ob tem dodajajo, da bodo zakonsko določen minimum izvajali na pisemskem delu, medtem ko bodo vse svoje resurse preusmerili na dostavo paketov. "Stavka je napovedana v času, ko je povečan obseg dela s paketi. S terena pa vemo, da ste jih stranke precej bolj vesele kot položnic," so napovedali. V Pošti Slovenije so stavko označili za preuranjeno.

Michelin v zaprtje še dveh tovarn, Schaeffler bo odpustil 4700 zaposlenih
05. 11. 2024 13.39
Težave evropske avtomobilske industrije se nadaljujejo. Francoski izdelovalec pnevmatik Michelin je zato napovedal zaprtje dveh tovarn v Franciji do leta 2026, nemški razvojni dobavitelj delov za avtomobile in stroje Schaeffler pa je naznanil ukinitev 4700 delovnih mest po Evropi.

Slovaški diplomat o odnosih z ZDA: 'Pogovarjati se moramo kot zavezniki'
04. 11. 2024 17.56
Kandidat za evropskega komisarja za trgovino in ekonomsko varnost Maroš Šefčovič je evroposlancem zagotovil, da si bo pri svojem delu prizadeval za enotnost EU. Glede odnosov z ZDA je poudaril, da bo ne glede na rezultat torkovih predsedniških volitev Washingtonu ponudil partnerstvo, v odnosih s Kitajsko pa si bo prizadeval za uravnoteženje.

Slovenska delegacija v Bruslju predstavila načrte s superračunalnikom
04. 11. 2024 15.18
Delegacija ministrstva za digitalno preobrazbo se je v Bruslju srečala s predstavniki generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo. Generalni direktor Roberto Viola je pozdravil odločitev Slovenije, da se za sredstva za projekt superračunalnika in tovarne umetne inteligence poteguje v dveh prijavah.

Zapiranje Volkswagnovih tovarn: 'V Nemčiji nismo dovolj produktivni'
28. 10. 2024 13.54
Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen namerava zapreti vsaj tri tovarne v Nemčiji, število zaposlenih pa oklestiti za več deset tisoč, je zaposlenim pri tem avtomobilskem velikanu razkrila vodja sveta delavcev Daniela Cavallo. Preostale tovarne v državi naj bi optimizirali. "V naših obratih v Nemčiji nismo dovolj produktivni," priznava prvi mož Volkswagnovih osebnih vozil Thomas Schäfer.

'Zeleni prehod ni zastonj kosilo, so pa stroški obvladljivi'
28. 10. 2024 12.09
Velik izziv pri izvedbi zelenega prehoda v EU je komunikacija, saj je dozdajšnje pretirano poudarjanje pozitivnih vidikov tega prehoda privedlo do negativnega odziva v prebivalstvu, je v predavanju na Banki Slovenije ocenil guverner belgijske centralne banke Pierre Wunsch. Velik izziv vidi tudi v tveganjih za konkurenčnost evropske industrije.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke
17. 10. 2024 09.39
Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

Finančni POPkast: Od solin do omrežja, slovenski tehnološki velikan
17. 10. 2024 07.00
Vodilna sila tehnoloških inovacij v Sloveniji. Telekom želi do konca leta 2025 ponuditi 99-odstotno pokritost z omrežjem 5G, njihov optični internet pa je dostopen za več kot 470.000 gospodinjstev. Kot največje mobilno omrežje v Sloveniji s 73-odstotno pokritostjo so temelj tehnološkega napredka.

Evropska komisija o predlogu zakonodaje o vračanju migrantov v države izvora
15. 10. 2024 06.38
Evropska komisija bo predstavila nov predlog zakonodaje na področju vračanja migrantov v države izvora, pri čemer je treba preučiti tudi idejo o vzpostavitvi centrov za vračanje zunaj EU, je v ponedeljek v pismu voditeljem članic pred vrhom EU zapisala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K pripravi novega predloga so sicer pozvale članice.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi
14. 10. 2024 11.43
Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

Direktor Mahleja: 'Evropa dela veliko napako'
11. 10. 2024 17.54
Arnd Franz, izvršni direktor dobavitelja avtomobilske industrije Mahle, ki v Sloveniji ravno načrtuje velika odpuščanja, opozarja na posledice vztrajanja pri strogih ciljih zmanjšanja emisij CO2 v Evropski uniji. V intervjuju je poudaril, da bi bile posledice za evropsko gospodarstvo in avtomobilsko industrijo lahko usodne.

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'
11. 10. 2024 06.00
Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

V DZ večinska podpora predlogom za davčne spremembe
10. 10. 2024 10.08
DZ je predloge vseh šestih novel davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila s ciljem povečanja konkurenčnosti gospodarstva, ocenil kot primerne za nadaljnjo obravnavo. Zdaj jih bo v obravnavo najprej dobil odbor za finance, pri čemer je po napovedih poslancev, tudi koalicijskih, mogoče pričakovati kar nekaj dopolnil.

Orban v Evropskem parlamentu o spremembi EU, poslanci zapeli Bella Ciao
09. 10. 2024 11.46
Madžarski premier Viktor Orban je v Evropskem parlamentu poudaril, da se mora EU spremeniti. V govoru v Strasbourgu je kot glavne teme izpostavil konkurenčnost, migracije in krizo schengna. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in številni evropski poslanci so bili medtem kritični do Budimpešte.

Kako internet oblikuje naš vsakdan
08. 10. 2024 00.15
Ker se je naše življenje v veliki meri preselilo na splet, je hiter in zanesljiv internet postal nepogrešljiv, zato pametno izberimo ponudnika storitve.

Kakšne avtomobile in za kakšno ceno bomo kupovali v Sloveniji in Evropi?
08. 10. 2024 06.00
Po sprejetju predloga o uvedbi dodatnih carin na uvoz električnih vozil so na noge poleg evropskih proizvajalcev skočili tudi v nemškem združenju za avtomobilsko industrijo. Nove carine označujejo kot napačno potezo, ki ne bo izboljšala konkurenčnosti evropske industrije, in kot usoden signal, ki bo prinesel trgovinski konflikt s Kitajsko. Kaj odločitev o višjih carinah pomeni za evropski in slovenski avtomobilski trg? Manj prodanih nemških avtomobilov pomeni manj naročil za slovenska podjetja in ogrožanje delovnih mest v tej panogi. Slovenski avtomobilski grozd zaposluje kar 40.000 ljudi, ki v okoli 400 podjetjih ustvari desetino slovenskega BDP-ja, kar je okoli 6,6 milijarde evrov.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00
"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa
01. 10. 2024 12.17
Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

Kako se bodo zviševale plače v javnem sektorju?
25. 09. 2024 15.40
Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke, predvideno razmerje med najvišjim in najnižjim plačnim razredom pa je ena proti sedem. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Han: Slovenskemu gospodarstvu gre trenutno relativno dobro
19. 09. 2024 12.56
Na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu Mos v Celju so pripravili mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia, na katerem sodeluje 100 podjetnikov iz 13 držav. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je v pismu zbranim med drugim ocenil, da gre slovenskemu gospodarstvu trenutno relativno dobro.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00
Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09
Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Draghi: Skrbi me, da bomo v Evropi manj svobodni pri izbiri svoje usode
17. 09. 2024 20.02
Nekdanji italijanski premier Mario Draghi je v predstavitvi poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU v Evropskem parlamentu posvaril, da je Evropa v nevarnosti, da bo izgubila svobodo. Da bi ostala svobodna, bi morala biti bolj neodvisna, je dejal. Številni poslanci so se strinjali z njegovo oceno, da mora gospodarstvo EU spremeniti smer.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?
17. 09. 2024 11.17
Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

Svet ECB pričakovano z novim rezom v evrske obrestne mere
12. 09. 2024 14.44
Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno z napovedmi drugič letos znižal osrednje evrske obrestne mere. Za to se je odločil na podlagi inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike, so sporočili iz Frankfurta. Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi po odločitvi EVB beležijo rast, evro v primerjavi z dolarjem pridobiva, nafta pa se draži.