kopnem

Preplavali, prekolesarili in preveslali tok reke Save
27. 06. 2020 07.53
Ljubitelji narave so na pobudo gibanja Balkan River Defence v akciji Za naravo ob Savo prehodili, preveslali, prekolesarili in preplavali tok reke Save v Sloveniji, skupno 258 kilometrov. Ob spoznavanju in čiščenju narave so zahtevali zdravo življenjsko okolje, dobro plačana zelena delovna mesta ter rešitev prihodnosti.

Na plaži le ob upoštevanju omejitev
15. 06. 2020 07.21
Na sicer deževen in precej turoben dan se v Sloveniji tudi uradno začenja kopalna sezona. Letos bo ta precej drugačna, saj bo treba zagotoviti številne higienske ukrepe. Na kopnem bodo obiskovalci plaž in kopališč morali ohranjati razdaljo vsaj meter in pol. V vodi je zahtevana razdalja med kopalci dva metra, v skupini pa lahko plavajo ali se zadržujejo skupaj le člani istega gospodinjstva.

Ob 10-letnici referenduma Slovenija in Hrvaška še vedno brez dogovora
06. 06. 2020 09.03
Pred desetimi leti smo Slovenci na referendumu (sicer s tesno večino) podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. A kljub temu se državi še do danes nista zedinili o poteku meje na kopnem in na morju, stiku Slovenije z odprtim morjem in režimu za uporabo ustreznih morskih območij. Pahor je ob obletnici sicer dejal, da je bil to "daleč, daleč najpomembnejši" referendum.

Bazeni po novem: plavalci vsaj dva metra narazen, priporočajo umik ležalnikov
26. 05. 2020 16.50
Upravljavec športnih bazenskih kopališč bo moral poskrbeti, da bo imel vsak kopalec na voljo vsaj 12 kvadratnih metrov vodne površine, v zaprtih prostorih je obvezna uporaba mask. Obiskovalci kopališč bodo morali držati medosebno razdaljo najmanj 1,5 metra na obvodnih površinah in najmanj dveh metrov v bazenu, predvidevajo priporočila NIJZ.

Konec 'plastike'? Plastika, ki se razgradi v letu dni, postaja zanimiva tudi za korporacije
18. 05. 2020 19.45
Nizozemsko podjetje Avantium upa, da bodo s pomočjo Kickstarterja luč življenja ugledale njihove plastenke iz bioplastike, ki se lahko razgradijo v letu dni. Podjetje sta pri izdelavi sicer že podprla giganta Coca-Cola in Carlsberg. Podjetji bosta, če bo šlo vse po načrtih, v prodajo dali posebno linijo pijač v embalaži, narejeni iz 'rastlinske' plastike.

Letošnje poletje: na 100 kvadratnih metrih le 15 kopalcev
15. 05. 2020 18.39
Aplikacija za prehajanje meje in stroga navodila za vedenje na plaži. Načrt hrvaških oblasti za letošnje poletje ob hrvaškem morju je vse bolj jasen. Hrvaški minister za turizem pravi, da so pripravili aplikacijo za mobilne telefone, na ta način naj bi čim bolj pospešili čezmejni promet in skrajšali čakalne dobe ob vstopu v državo. Od turistov pa bodo zahtevali tudi odgovorno vedenje na plaži. Na morskih in sladkovodnih kopališčih bo istočasno na 100 kvadratnih metrih lahko 15 kopalcev. Tako v vodi kot na plaži bo potrebna medsebojna razdalja - meter in pol. Ležalnike in toaletne prostore bodo redno dezinficirali. Ukrepi so podobni tistim, o katerih razmišljajo tudi druge države, denimo Španija.

Bitka na Poljani: zadnje dejanje druge svetovne vojne v Evropi
15. 05. 2020 07.48
Nad Evropo je legel mir. Nacistična Nemčija je bila premagana in ponižana z dvojnim podpisom brezpogojne kapitulacije. Zmagovalci so se počasi začeli vračati domov, poraženci pa so sklonjenih glav korakali v ujetništva. Tako je bilo povsod po stari celini, razen v Jugoslaviji, natančneje – na ozemlju današnje Republike Slovenije. Tu so se srditi in brezupni boji nemške armade E in njenih domačih zaveznikov nadaljevali do zadnjega.

'Soglašamo z brezpogojno kapitulacijo vseh naših oboroženih sil na kopnem, morju in v zraku'
09. 05. 2020 07.00
Druga svetovna vojna, ki je šest let divjala na kopnem, na vodi in v zraku, je terjala od 70 do 85 milijonov življenj. Posledice uničujočega spopada, ki so ga sprožile ambicije in vizije nekega Avstrijca, so občutile praktično vse svetovne države, najhuje pa sta jo odnesli Sovjetska zveza in Kitajska, ki sta utrpeli grozljivo število žrtev. 9. maja 1945 so (skoraj) povsod po Evropi prenehali grmeti topovi. Nemčija se je vdala.

Nove napovedi znanstvenikov: Milijarda ljudi bo v 50 letih živela v neznosni vročini
05. 05. 2020 16.14
Znanstveniki napovedujejo, da velik del človeštva v naslednjih 50 letih čaka življenje v neznosni vročini. Ta scenarij se bo uresničil prej, kot so predvidevali, razkrivajo znanstveniki. Nova študija namreč kaže, da bi vsaka stopinja več v povprečju na svetovni ravni pomenila številne podnebne migracije, saj bodo zdaj gosto poseljeni deli sveta zaradi spremenjenih vremenskih razmer neprimerni za življenje.

V Poreču našli 2000 let staro rimsko ladjo, poimenovali so jo 'Porečanka'
28. 04. 2020 14.34
Hrvaški arheologi so v mulju kopenskega dela pristanišča v Poreču našli zelo dobro ohranjeno več kot pet metrov dolgo rimsko ladjo iz 1. stoletja. Gre za ladjo, za katero je značilna tehnika šivanja, s katero so speli posamezne elemente. Ladjedelniška tehnika je podobna rimski ladji, ki so jo našli na Ljubljanskem barju leta 1890.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?
23. 04. 2020 06.00
Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

Znanstveniki svarijo: Tropski gozdovi izgubljajo zmožnost absorpcije CO2 iz emisij
10. 04. 2020 10.24
Tropski gozdovi po svetu zelo hitro izgubljajo zmožnost absorpcije ogljikovega dioksida iz toplogrednih izpustov, raziskovalci pa menijo, da bi jo lahko amazonski deževni gozd že v 15 letih povsem izgubil.

Korošca, ki sta prebolela okužbo: ključni so pravočasni ukrepi, ne bodite lahkomiselni
17. 03. 2020 09.50
Prva dva Slovenca z uradno potrjeno okužbo z novim koronavirusom sta zakonca s Koroške, ki ju je okužba februarja letos doletela na križarki Diamond Princess na Japonskem. Bolezen Covid-19 sta v karanteni na Japonskem prebolela v blažji obliki in ozdravela. Ob spremljanju situacije v Sloveniji zdaj vse spodbujata k odgovornemu ravnanju.

Hrvaška proti slovenskim ribičem sprožila 913 postopkov
08. 03. 2020 12.53
Zaradi izvajanja ribolova na za Hrvaško spornem območju v Piranskem zalivu je bilo po do zdaj znanih podatkih proti slovenskim ribičem vloženih 913 postopkov, za pravno pomoč ribičem pa izplačanih skupno 190.954 evrov, kaže poročilo o izvajanju arbitražne odločbe o meji s Hrvaško, s katerim se je seznanila vlada.

Grške oblasti nezakonite migrante preganjajo tudi z opozorilnimi streli?
03. 03. 2020 14.23
Potem ko je Turčija nehala zadrževati migrante na poti v Evropo, je pritisk na grško - in s tem tudi mejo EU - vse večji. Grške oblasti se trudijo zadržati val migrantov, turška stran in nekatere nevladne organizacije pa jim očitajo, da nekateri ukrepi kršijo človekove pravice migrantov.

Slovenca z ladje Diamond Princess sta se zdrava vrnila iz japonske bolnišnice
29. 02. 2020 12.22
Domov sta se vrnila še zadnja Slovenca, ki sta dva tedna preživela v karanteni v japonski bolnišnici, saj sta imela pozitiven bris na novi koronavirus. Oba se počutita zelo dobro, brisa, ki so ju vzeli pred odhodom, pa sta bila negativna. Želita si miru, pa tudi tega, da zaradi prebolelega virusa ne bi bila stigmatizirana.

WHO: Epidemija koronavirusa na odločilni točki
27. 02. 2020 10.15
Epidemija novega koronavirusa je globalno na odločilni točki, je v Ženevi opozoril prvi mož Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus. Na Kitajskem se položaj umirja, a zdaj je največja težava dogajanje drugod po svetu. Države bi morale hitro zajeziti širjenje virusa, se je zavzel.

V Iranu prva primera novega koronavirusa: oba sta umrla
19. 02. 2020 06.52
V Iranu so potrdili prva primera novega koronavirusa, ki je izbruhnil na Kitajskem. Po podatkih iranskega ministrstva za zdravje so primera zabeležili v svetem mestu Kom. Kasneje sta oba bolnika umrla. Na ladji za križarjenje Diamond Princess, ki je bila dva tedna zasidrana ob japonski obali, so medtem odpravili karanteno, potnike pa so počasi začeli izkrcavati.

Premestili prve potnike z japonske ladje Diamond Princess
14. 02. 2020 08.02
Število smrtnih žrtev na Kitajskem zaradi novega koronavirusa se je povzpelo na skoraj 1400, okuženih je 64.000 ljudi. Samo v najhuje prizadeti provinci Hubej so v enem dnevu zaznali 4823 okužb in 116 smrtnih primerov. Postopno povečanje števila okužb v zadnjih dveh dneh je sicer posledica spremenjenega načina štetja. Prvi primer okužbe v Afriki so odkrili v Egiptu.

Na Diamond Princess še 41 okužb: na ladji so trije slovenski pari
07. 02. 2020 06.39
Na ladji za križarjenje Diamond Princess, ki je zaradi karantene z okoli 3.700 potniki vred zasidrana blizu japonskega Tokia, so potrdili še 41 dodatnih primerov okužbe s koronavirusom. Po zadnjih podatkih so tako med potniki potrdili 61 okužb.

Postopek Slovenije proti Hrvaški končan: sodišče se je razglasilo za nepristojno
31. 01. 2020 07.10
Sodišče EU v Luksemburgu je objavilo sodbo in odločilo, da ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji. S tem je sledilo mnenju generalnega pravobranilca, ni pa sodišče s tem vsebinsko odločilo, ali je Hrvaška z neupoštevanjem arbitražne razsodbe kršila pravo EU.

David Attenborough: Vemo, kaj moramo storiti in kako, a tega ne storimo
16. 01. 2020 10.01
Zadnje desetletje je bilo najtoplejše, odkar obstajajo meritve, a čeprav posledice že močno občutimo, prave volje za spremembe ni. "To je nujna zadeva, moramo ukrepati in vemo, kako - paradoksalno pa je, da nočemo storiti korakov, za katere vemo, da jih moramo," je dejal David Attenborough in dodal, da so ti koraki iz leta v leto težji.

V mehiškem pristanišču trčili ladji za križarjenje
21. 12. 2019 08.09
V pristanišču na mehiškem otoku Cozumel sta trčili dve ladji za križarjenje. Šest potnikov je utrpelo manjše poškodbe, večja materialna škoda pa pri tem ni nastala.

Na vzhodu Antarktike se nahaja najgloblja točka na celinski Zemlji
13. 12. 2019 08.04
Na vzhodu Antarktike, pod Denmanovim ledenikom, se nahaja najgloblja točka celinske Zemlje. Z ledom napolnjeni kanjon namreč sega kar 3,5 kilometra pod morsko gladino.

Cerar: Gospod Janša se igra z nacionalnim interesom
12. 12. 2019 07.57
Miro Cerar se je v oddaji 24UR ZVEČER odzval na izjave Janeza Janše, da bi moral denar za stroške sodbe Cerar dati iz svojega žepa. ''Če Hrvaška ne izvršuje odločb sodišč, je to najhujši udarec vladavini prava. Če bomo to dovolili, bo to na koncu pokopalo Evropsko unijo. Slovenija zato mora vztrajati in biti enotna,'' pravi.

Razočaranje nad mnenjem pravobranilca: 'Vrnitev na točko nič ne pride več v poštev'
11. 12. 2019 12.40
Arbitražno sodišče je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, tega ne more spremeniti niti stališče generalnega pravobranilca Sodišča EU, je po srečanju štirih predsednikov zatrdil predsednik republike Borut Pahor. Tudi po besedah predsednika vlade Marjana Šarca bo Slovenija pri implementaciji arbitražne razsodbe ostala neomajna. In kakšni so odzivi v parlamentarnih strankah? Nad mnenjem pravobranilca je večina bolj ali manj razočarana.

Invazija severnih medvedov na rusko vasico, jo bodo morali vaščani zapustiti?
06. 12. 2019 10.23
V bližini vasice Rirkajpij na skrajnem ruskem severu se je zgrnilo 56 lačnih severnih medvedov. Vaščani so organizirali posebne patrulje, da bi zavarovali prebivalce te vasi s 600 prebivalci, nekateri strokovnjaki pa menijo, da bi morali vasico zaradi vse pogostejših obiskov polarnih medvedov za vedno zapustiti.

Kljub razlikam in besednim dvobojem na vrhu Nata potrdili zavezništvo
04. 12. 2019 10.30
Voditelji 29. držav članic zveze Nato so na vrhu v Londonu potrdili enotnost zavezništva kljub določenim razhajanjem v stališčih, je po koncu zasedanja Severnoatlantskega sveta sporočil generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. V sklepni izjavi so potrdili pomen poštene delitve bremen in napovedali nadaljnjo krepitev obrambnih proračunov.

V primeru morebitnega konflikta bi ruska vojska 'povozila' britansko
28. 11. 2019 12.59
Britanske kopenske sile bi ruska vojska v morebitnem konfliktu v Vzhodni Evropi "celovito premagala" so ugotovili v raziskovalni skupini Kraljevega inštituta za obrambo. Trdijo, da se mora britanska vojska nujno pomladiti in modernizirati, kar pa na britanskem obrambnem ministrstvu zavračajo in trdijo, da v zvezi Nato niso sami.

Slovenka na poveljniškem mostu ene največjih križark na svetu: Uresničile so se mi sanje
17. 11. 2019 14.55
331 metrov dolga ladja, ki lahko sprejme 6.334 potnikov. MSC Grandiosa, ki so jo pred dnevi krstili v nemškem Hamburgu, je ena največjih ladij za križarjenja na svetu, pa tudi ena vodilnih po tehnologiji, ki zmanjšuje vplive ladje na okolje. Na njenem poveljniškem mostu je tudi mlada Slovenka. Zdaj pripravnica, ki upa, da bo nekoč sama kapitanka katere od velikih potniških ladij.