korelič

Manager leta je Bruno Korelič
27. 09. 2001 00.00
Manager leta 2001 je postal direktor Luke Koper Bruno Korelič, ki mu je komisija podelila priznanje za zasluge pri razvoju in uspešno vodenje Luke Koper.

Začasna zaustavitev trgovanja
20. 06. 2001 00.00
Uprava Ljubljanske borze je danes zaradi zaščite interesa investitorjev začasno zaustavila trgovanje z delnicami Luke Koper. Podlaga za zaustavitev trgovanja je objava dveh člankov v današnji izdaji časnika Finance, v katerih govorijo o predvideni reorganizaciji Luke Koper, katere posledica naj bi bile tudi spremembe v kapitalu izdajatelja. Začasna zaustavitev trgovanja z delnicami Luke Koper bo trajala do ustrezne javne objave navedenih informacij s strani Luke Koper, so sporočili z Ljubljanske borze.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja
01. 06. 2001 00.00
Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Prevzem sedmega pomola v Trstu
31. 01. 2001 00.00
Na sedmem pomolu za pretovor zabojnikov v tržaškem pristanišču se je zjutraj začela primopredaja poslov novemu koncesionarju, družbi Trieste International Container Terminal (TICT), v kateri ima Luka Koper 49-odstotni lastniški delež. Direktor TICT Pavel Krumenaker je povedal, da bo dosedanji koncesionar, nizozemska družba ECT, terminal zapustil predvidoma do 14. ure. Predaja poslov, popis osnovnih sredstev in razmer na terminalu poteka brez zapletov, je dodal Krumenaker. Za danes je napovedana tudi skupščina delničarjev TICT. Ti menijo, da je dokapitalizacijo družbe z ene na šest milijard lir potrebno izpeljati čimprej, saj podjetje potrebuje obratna sredstva.

Pogajanja končana
20. 01. 2001 00.00
Predsednik tržaške pristaniške uprave Maurizio Maresca in predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič sta nekaj pred poldnevom sporočila, da so pogajanja o vsebini koncesijske pogodbe, s katero bo tržaška pristaniška oblast 1. februarja 2001 slovensko-italijanski družbi Trieste International Container Terminal (TICT) dodelila v upravljanje sedmi tržaški pomol, končana.

Primorci o pomenu železniške infrastrukture
01. 09. 2000 00.00
Luka Koper in Slovenske železnice (SŽ) sta danes predstavili pomen gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom. Prva moža družb, Bruno Korelič in Igor Zajec, sta prepričana, da je omenjena železniška povezava del nacionalnega programa razvoja slovenske železniške strukture.

Predstavitev Luke Koper
13. 07. 2000 17.44
Luka Koper je usmerjena v razvoj vzhodnoevropske morske poti in želi postati distribucijski center za Evropo, vendar se pri uresničevanju poslovne strategije srečuje z administrativnimi omejitvami EU, ki koprskemu pristanišču onemogočajo pridobiti status vhodno/izhodne točke za notranji trg EU. Takšno je ključno sporočilo, ki ga je skupnemu odboru slovenskega in Evropskega parlamenta v Kopru posredoval predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič s sodelavci. Člani omenjenega skupnega odbora so dvodnevno peto zasedanje danes končali v Luki Koper, kjer so pozornost namenili predstavitvi koprskega pristanišča, oceni dosedanjega in prihodnjega sodelovanja z EU, sodelovanju koprskega in tržaškega pristanišča ter težavam nadaljnjega razvoja transportnih poti na tem območju. Sopredsedujoči odboru Michl Ebner se je zavzel za predstavitev luških težav Evropski komisiji, ki naj oblikuje tehnično komisijo za reševanje težav koprskega pristanišča.

Slovenski managerji za nov sistem nagrajevanja
12. 07. 2000 08.11
Slovenski managerji se zavzemajo za uveljavitev novega sistema nagrajevanja managerjev in nadzornih svetov, ki bi bil odvisen od poslovne uspešnosti podjetja. Od poslovne uspešnosti naj bi bila odvisna kar tretjina prejemkov managerjev, ki bi se izplačevali v obliki udeležbe na dobičku, izplačane v gotovini, v obliki delnic gospodarske družbe ali pa nagrade prek opcije za nakup delnic. Združenje Manager meni, da bi s takim načinom nagrajevanja managerje spodbudili k čim bolj uspešnemu poslovanju in skrbi za rast delnic podjetij, pri tem pa se zavzema za enako nagrajevanje managerjev podjetij v zasebni lasti in managerjev tistih javnih podjetij, ki ustvarijo večino prihodkov na trgu. Po besedah predsednika združenja Bruna Koreliča so že leta 1997 z reprezentativnimi delodajalskimi organizacijami podpisali pogodbo o uveljavljanju kriterijev za individualne pogodbe o zaposlitvi managerjev, ki vsebuje tudi določila, po katerih bi bilo nagrajevanje v večji meri odvisno od uspešnosti poslovanja. ''Ti kriteriji, ki so v tujini že dolgo uveljavljeni, se v Sloveniji še vedno premalo uporabljajo,'' je povedal Korelič.

Sodelovanje med pristaniščema
31. 05. 2000 08.54
Predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič in predsednik uprave nemškega pristanišča Nürnberg Walter Schmidt sta včeraj v Nürenbergu podpisala sporazum o sodelovanju med pristaniščema. ''Podpis pomeni uresničitev smernic o sodelovanju, sprejetih lani na Prometnem simpoziju v Ljubljani. S podpisom tega sporazuma se je uresničilo dejstvo, da Slovenija povezuje Bavarsko in JV Evropo ter da je Luka Koper za Bavarsko izhodišče za Sredozemlje in Črno morje, Bližnji ter Daljni vzhod,'' menijo v Luki Koper. Za nadgradnjo sodelovanja pa je bistvenega pomena ustrezna prometna povezava, t.j. vpeljava vlakov med Nürnbergom in Koprom, ki bo tudi ustrezno informacijsko podprta.

Preklic združitve ni politična odločitev
05. 04. 2000 10.14
Predsednik uprave Intereurope Jože Kranjc je danes zjutraj za STA povedal, da odločitev o preklicu nameravane združitve z Luko Koper v Globalni logistični servis (GLS) ni bila politična. Dejstvo je, da je Intereuropa januarja v pogajanjih z vladno pogajalsko skupino pristala na t.i. zlato delnico v Luki d.o.o., ki bi nastala z združitvijo družb. Ko je vlada februarja na koprski družbi naslovila še eno zahtevo, češ da želi imeti t.i. zlato delnico tudi v GLS, pa na to družbi nista več pristali. S tem bi namreč vlada poleg veta pri odločitvah, ki ga predvideva tudi statut GLS, dobila še pravico do veta na prodajo premoženja in prenos lastnih delnic, je pojasnil Kranjc.

Združitve ne bo
03. 04. 2000 08.05
Za združitev Luke Koper in Intereurope v Globalni logistični servis je potrebno soglasje vlade, ki je v Luki večinska lastnica. Vendar se je pri pogajanjih zapletlo pred slabim mesecem, ko je vlada zaradi zaščite javnega interesa tudi v novem podjetju vztrajala pri zlati delnici oziroma pravici do veta. Kocka pa je padla ta konec tedna - združitve ne bo, je poročala TV Slovenija.

Luka Koper išče alternative
27. 03. 2000 17.38
''Formalno projekt združevanja Luke Koper in Intereurope v koncern Globalni logistični center (GLS) še ni ustavljen. Dejansko pa projekt stoji, v sedanjem času vladne krize se nimamo s kom pogovarjati,'' je o negotovi usodi projekta GLS kot slovenskega razvojnega projekta na dopoldanskem rednem letnem občnem zboru kluba upokojencev Luke Koper povedal predsednik uprave Luke Koper, Bruno Korelič. Na nadaljnji razvoj koprskega pristanišča negativno vpliva tudi sprememba in odložitev načrtovane gradnje drugega železniškega tira Koper-Divača, neugodno politično ozračje za povezovanje s tržaškim pristaniščem. Glede na sedanji potek dogodkov ima Luka Koper pripravljen alternativni razvojni načrt, ki je že v presoji in analizi, je povedal Korelič.

Za Nizozemci Slovenci
04. 02. 2000 16.55
Koprska Luka je dobila od tržaškega pristanišča ponudbo za prevzem sedmega pomola, in sicer v obliki partnerstva v mešani družbi. Predsednik Korelič je sicer redkobeseden, češ da morajo ponudbo še temeljito preučiti, jasno pa je, kot piše Sobota (Primorske novice), da bo odgovor odvisen predvsem od gospodarske analize razmer in možnih učinkov, nato pa tudi od dejanskega stanja pripravljenosti za sodelovanje na tržaški strani. Korelič domneva, da so Nizozemci precenili možnosti Trsta kot pristanišča za velike prekooceanke.

Podpisana najemna pogodba za operativne obale
02. 02. 2000 14.48
Minister za promet in zveze Anton Bergauer in predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič sta danes podpisala najemno pogodbo za operativne obale in zemljišča v lasti države v koprskem pristanišču. Kot je v izjavi ob podpisu poudaril minister Bergauer, je naslednji korak na poti učvrščevanja temeljev sodelovanja med Luko in državo podpis pogodbe o medsebojnih razmerjih med Luko Koper in Slovenijo, že konec junija pa naj bi po sprejemu pomorskega zakonika sledil tudi podpis koncesijske pogodbe. Luki Koper, ki je po besedah Bergauerja že med najmočnejšimi lukami Jadrana, je s podpisom pogodbe omogočen nadaljnji razvoj, z omenjeno pogodbo o medsebojnih razmerjih, ki je že v pripravi, pa bo opredeljena tudi razmejitev vlaganj koprske Luke v državno infrastrukturo.

Dokumenti o spojitvi v GLS usklajeni
25. 01. 2000 20.30
Na skupni seji sta se danes sestali upravi Intereurope in Luke Koper ter obravnavali besedili pogodbe o spojitvi delniških družb v Globalni logistični servis (GLS) in statuta GLS. Upravi družb sta potrdili usklajeni besedili in določili potrebne aktivnosti za izvedbo skupščin, ki bosta konec marca. Določili sta tudi potrebne aktivnosti za izvedbo skupščin in sprejeli podroben terminski plan za njuno izvedbo. Po napovedih naj bi se nadzorna sveta družb sestala sredi februarja in potrdila dokumente za sklic skupščin.

Luka Koper uspešna
21. 12. 1999 16.37
Letos so v Luki Koper presegli načrtovani pretovor 8,08 milijona ton blaga, saj so pretovorili 8,3 milijona ton, kar pa je še vedno manj od lanskega rekordnega pretovora 8,65 milijona ton. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič, vzroke za to pripisujejo recesiji črne metalurgije na tržiščih EU in slabi letini žit. V Luki Koper so letos ustvarili za 12 milijard tolarjev prihodkov in 2,8 milijarde tolarjev bruto dobička. V zvezi z vladno podporo združitve Luke Koper in Intereurope pa je Korelič povedal, da so možnosti za nastanek Globalnega logističnega servisa (GLS) majhne. Korelič je še povedal, da upravi obeh družb še nista prejeli uradnega odgovora vlade o pogojih za združitev v GLS. Vprašljiva pa je tudi gradnja drugega železniškega tira med Divačo do Koprom.

Združitev ne bo enostavna
01. 12. 1999 21.47
Predsednika uprav Luke Koper in Intereurope, Bruno Korelič in Jože Kranjc, sta v zvezi s torkovo izjavo ministra za delo, družino in socialne zadeve Toneta Ropa, češ da je vlada že oblikovala konkretne predloge za vsa odprta vprašanja, ki zadevajo združitev obeh podjetij, za STA pojasnila, da zadeve vseeno niso tako enostavne.

Češka delegacija v Luki Koper
05. 11. 1999 19.23
Češki minister za promet Antonin Peltram z delegacijo si je v okviru delovnega obiska v Sloveniji ogledal tudi Luko Koper. Češko gospodarstvo je zelo zainteresirano za razvijanje sodelovanja z našim pristaniščem in širitev poslovnih aktivnosti. Že sedaj tukaj pretovorijo letno 175.000 ton blaga, ki je v tranzitu na Češko ali iz nje. Tovori obsegajo predvsem železo, prehrambene artikle in osebne avtomobile. Dogovarjajo se tudi o ustanovitvi zbirnega centra za kontejnerje v Pragi. Direktor Luke Bruno Korelič je češke goste seznanil tudi s projektom združevanja Luke z Intereuropo. Združeni Globalni logistični servis bo zagotavljal celovito transportno ponudbo ter še bolj kvalitetne transportne storitve.

Vloga želežniških prog v 5. koridorju
29. 09. 1999 21.21
V Cankarjevem domu v Ljubljani bo v petek, 1. oktobra, enodnevni posvet z naslovom Vloga železniških prog v 5. koridorju za razvoj mest in za evropsko integracijo med vzhodom in zahodom: primer hitre proge med Trstom in Ljubljano, so sporočili z Mestne občine Ljubljana.

Luka Koper: O nafti za ZRJ ne vemo nič
26. 04. 1999 17.51
V Luki Koper o navedbah tujih novinarjev, ki so jih sprožili konec minulega tedna ob napovedanem embargu na izvoz nafte v ZRJ, češ da prek slovenskega pristanišča poteka oskrbovanje ZRJ z nafto, ne vedo povedati nič konkretnega. Direktor družbe Bruno Korelič je za STA pojasnil, da v Kopru pretovarjanja nafte ne opravlja Luka Koper, ampak podjetje Instalacije, skupna družba Petrola in Istrabenza, ki ima svoje skladišče na Serminu.

Bruno Korelič o pogajanjih Slovenije z EU
24. 12. 1998 16.20
Predsednik uprave Luke Koper Bruno Korelič meni, da bi Slovenija v pridružitvenih pogajanjih z EU morala bolje izkoristiti tudi že pred časom sklenjen transportni sporazum.

Luka Koper odkupila 5% delež Intereurope
14. 10. 1998 16.42
Luka Koper je odkupila pet odstotni delež transportnega podjetja Intereurope z namenom, da si zagotovi kapitalno zvezo z dolgoletnim poslovnim partnerjem.