korošec

Množični beg iz Kijeva, sosednje države pripravljene na sprejem beguncev

24. 02. 2022 13.23

Številne evropske države in organizacije so obsodile ruski napad na Ukrajino, hkrati pa izrazile solidarnost in podporo njenim prebivalcem. V evropskih državah, zlasti tistih, ki mejijo na Ukrajino, se pripravljajo na prihod beguncev iz te države. Na Poljskem odpirajo devet centrov za njihov sprejem. Poljski notranji minister je zagotovil, da bo Poljska sprejela toliko ljudi, kolikor jih bo prečkalo meje. Iz ukrajinske prestolnice se medtem valijo kolone vozil, saj želijo ljudje zapustiti mesto. Ameriška veleposlanica pri Združenih narodih je ocenila, da bi lahko ruska invazija iz Ukrajine pregnala do pet milijonov prebivalcev te države.

'Zavajajoča sporočila o mlečnih formulah ovirajo dojenje, ki je najboljše za dojenčke in matere'

23. 02. 2022 13.39

Poročilo Unicefa in Svetovne zdravstvene organizacije navaja, da je bilo 51 odstotkov staršev in nosečnic, ki so sodelovali v anketi, izpostavljenih neetičnim tržnim praksam industrije mlečnih formul, ki kršijo mednarodne standarde o prehrani dojenčkov. Nenehna izpostavljenost zavajajočim tržnim praksam dodatno krepi mite o dojenju. Ti med drugim omenjajo, da materino mleko ne zadošča prehranskim potrebam dojenčkov, zato je nujno dodajanje mlečnih formul, ki naj bi krepile imunski sistem in izboljšale razvoj. Kljub vsem prednostim dojenja je izključno dojenih samo 44 odstotkov dojenčkov, mlajših od šest mesecev.

Pet tednov po izbruhu vulkana v Tongi le obnovili internet

22. 02. 2022 14.19

840-kilometrski internetni kabel, ki je speljan pod morjem in povezuje Tongo s preostalim svetom, so popravili pet tednov po tem, ko je podvodni vulkanski izbruh prizadel majhno pacifiško otoško državo. Dela še niso zaključena, saj so internet obnovili na glavnih otokih, usposobiti morajo še lokalne kable, ki oskrbujejo obrobne otoke.

Vstop v Avstrijo znova mogoč tudi za necepljene

22. 02. 2022 11.19

Avstrija je omilila pogoje za vstop v državo, tako da pri prehodu meje znova velja pravilo PCT. To pomeni, da lahko v severno sosedo znova potujejo tudi tisti, ki se niso cepili proti covidu-19, če seveda predložijo negativen izvid testa na novi koronavirus.

Policisti bodo poostreno nadzirali kršitve pešcev in voznikov, ki pešce ogrožajo

21. 02. 2022 11.18

Pešci so ena izmed najbolj izpostavljenih in ogroženih skupin v prometu, saj spadajo med šibkejše udeležence. Žrtve prometnih nesreč so najpogosteje zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, predvsem na prehodih za pešce. Zanemariti ni mogoče niti nesreč, ki se zgodijo zaradi napak pešcev, kot so denimo nepravilna hoja zunaj naselja ali prečkanje cest in neosvetljenost. V okviru povečane aktivnosti za zagotavljanje varnosti pešcev bodo policisti PU Maribor v torek poostreno nadzirali morebitne kršitve pešcev in voznikov, ki jih ogrožajo.

Zmaga v sosedskem dvoboju daje dodatno energijo

20. 02. 2022 08.32

Ženska članska reprezentanca je z golom Lare Prašnikar v Poreču na pripravljalni tekmi porazila Hrvaško. To je bil zadnji test pred aprilskim nadaljevanjem kvalifikacij za SP 2023. Slovenija čakata najprej gostovanji v Kazahstanu (8. 4.) in v Franciji (12. 4.). Naše nogometašice še verjamejo v uvrstitev na SP, kar bi bilo sploh prvič v zgodovini. To je bila sicer osma medsebojna tekma reprezentanc, Slovenija je zmagala četrtič.

Za počitnikovanje v zdraviliščih in smučarskih centrih odlično zanimanje med zimskimi počitnicami

19. 02. 2022 07.00

V zdraviliščih in smučarskih centrih se veselijo zimskih počitnic, ki se začenjajo za prvo polovico šolarjev, saj je zanimanje za počitnikovanje dobro, ponekod so namestitve že polno zasedene. Večini se obeta nekoliko višja zasedenost kot med jesenskimi počitnicami. Zdraviliški gostje so tudi tokrat predvsem slovenski, največ tujih gostov pa prihaja iz Avstrije, Nemčije, Hrvaške in Italije, so povedali v Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Smučišča so dobro pripravljena in ne dvomijo v odličen obisk.

V Sloveniji prvič vstavili poseben vsadek za določene oblike gluhosti in naglušnosti

18. 02. 2022 15.58

Mariborski zdravnik Janez Rebol je z ekipo opravil prvo vstavitev OSIA implanta v Sloveniji. Gre za novo napravo, ki omogoča sluh pacientom, ki so gluhi na eno stran ali imajo težjo obliko prevodne ali mešane naglušnosti. Vsadek je poseben zato, ker v popolnoma drugačni obliki stimulira notranje uho – prevaja zvok po kosti, a preko piezoelektričnega efekta, kar omogoča precejšnje ojačitve zvoka, so pojasnili na novinarski konferenci v UKC Maribor. Pacient je bil še isti dan odpuščen iz mariborske bolnišnice.

V Afriki odkrili prvi primer otroške paralize po več letih

18. 02. 2022 13.35

Virus otroške paralize tipa 1 so potrdili pri otroku v državi Malavi na jugovzhodu Afrike, in sicer v glavnem mestu Lilongwe, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Gre za prvi primer otroške paralize na tej celini po letu 2016 v Nigeriji.

Preiskujejo 416.000 Teslinih vozil zaradi težav s silovitim zaviranjem

18. 02. 2022 11.23

Ameriška nacionalna uprava za varnost v cestnem prometu je potrdila, da je začela preiskavo Teslinih vozil, katerih avtopiloti nepričakovano in silovito zavirajo. Preliminarna preiskava bo vključevala modela 3 in Y iz let 2021 in 2022 v ZDA, so sporočili z ameriškega ministrstva za promet, kjer so zaradi tega problema prejeli 354 pritožb v devetih mesecih.

Vzhodni Timorec v cilju zaostal skoraj 41 sekund

17. 02. 2022 08.13

Obe vožnji olimpijskega slaloma alpskih smučarjev v Jančingu je v cilju končal tudi Yohan Goutt Goncalves, njegov skupni zaostanek za novim olimpijskim prvakom, Francozom Clementom Noelom, je na zadnjem, 45. mestu, znašal 40 sekund in 58 stotink. Navkljub odstopu edinega slovenskega predstavnika v slalomu Žana Kranjca je bil finale vsaj deloma slovensko obarvan, saj je v drugi vožnji nastopil Ravenčan Albin Tahiri, ki nastopa za Kosovo in je tudi nosil zastavo na odprtju iger v Pekingu.

Odvetniki skušajo primere vojnih zločinov v Siriji pripeljati na Mednarodno kazensko sodišče

16. 02. 2022 19.51

Pravna skupina, ki se bori za človekove pravice, je začela s prelomnimi prizadevanji, da bi iranski in sirski vojaški uradniki odgovarjali za vojne zločine, ki so jih domnevno zagrešili v Siriji. S pomočjo dokazov civilistov želi dokazati, da so bili Sirijci prisiljeni pobegniti v Jordanijo zaradi nasilja nad njimi. Zato se trudi, da bi primere obravnavali na Mednarodnem kazenskem sodišču.

Heineken bo zaradi višje inflacije dvignil cene

16. 02. 2022 15.43

Nizozemski Heineken, ki je lani ponovno posloval z dobičkom, je za letos napovedal dvig cen. Na ta način se bo pivovar, pod okrilje katerega sodi tudi Pivovarna Laško Union, spopadel z višjo inflacijo, ozkimi grli v dobavnih verigah in vse višjimi stroški.

V gorah zima in povečana nevarnost snežnih plazov, v dolini zadišalo po pomladi

16. 02. 2022 11.19

Če se je v gore vrnila zima in je zapadlo do 50 centimetrov snega, pa napoved za vse oboževalce snežne odeje v dolini ni obetavna, je ocenil naš hišni prognostik Rok Nosan. Po današnjem prehodu hladne fronte se bo namreč že jutri spet krepil toplejši jugozahodni veter. Ker se bo topel zrak zadrževal nad našimi kraji, se bodo temperature krepko dvignile – danes do 12, v petek lahko tudi do 20 stopinj Celzija. V gorah je slika povsem drugačna, zopet se je povečala nevarnost snežnih plazov. V Julijskih Alpah in v zahodnih ter osrednjih Karavankah nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov je dosegla tretjo stopnjo, kažejo podatki Arsa.

Rekordni lendavski bograč uradno v Guinnessovi knjigi rekordov

15. 02. 2022 15.57

Bograč, ki so ga kuhali 3. in 4. septembra 2021 v Lendavi, je največja znana količina bograča doslej, ki so ga postregli, so uradno potrdili iz Guinnessove knjige rekordov. Občina Lendava je za podvig že prejela potrdilo. Šest kuharjev z 20 pomočniki je v ogromnem kotlu skuhalo 1801 kilogram te znamenite prekmurske jedače na žlico, ki je napolnila želodce približno 3500 obiskovalcem dogodka.

Expo si je v živo ogledalo že več kot 13,5 milijona obiskovalcev

15. 02. 2022 12.20

Svetovno razstavo Expo si je v živo samo v zadnjem tednu ogledalo milijon obiskovalcev, skupna številka do danes pa je 13,5 milijona obiskovalcev, so našteli organizatorji. Dodatnih 121 milijonov je ogled opravilo virtualno predvsem zaradi različnih koncertov svetovnih zvezdnikov. Slovenija se je med drugim predstavila svetu s 3D-modelom kranjske čebele, ki je 100-krat večji od te živali v naravi. Za glasbeno predstavitev pa sta poskrbela Tjaša Fajdiga in Lenart Kobal.

Spletno ribarjenje, ljubezenske prevare, moški pa nasedajo kriptogoljufijam

14. 02. 2022 15.39

Strokovnjaki v Sloveniji opažajo, da narašča število poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. spletnega ribarjenja oziroma phishinga. Goljufi po elektronski pošti ali SMS-ih pošiljajo lažna sporočila, da bi pridobili občutljive podatke in varnostne elemente. Na ta način se želijo dokopati do številk kreditnih kartic ali vstopiti v elektronsko banko. Pri tem se osredotočajo na širok krog uporabnikov, med katerimi so tudi banke. Poleg groženj, ki ob pospešeni digitalizaciji pretijo predvsem uporabnikom spletnih storitev, se pojavlja tudi vrsta drugih poskusov prevar, na primer ljubezenske in investicijske. O spletnih prevarah so na virtualni novinarski konferenci spregovorili strokovnjaki iz bančnih in kriminalističnih vrst ter iz SI-CERT-a.

'Montaža dlačic na 3D-čebelo je bila poseben izziv ročnega dela'

12. 02. 2022 11.36

Oblikovalka Nina Oman je svojo ustvarjalno žilico začutila že v mladih letih in se nato posvetila 3D-kreativnim izzivom, v katerih, kot pravi, zelo uživa. Njen največji podvig, ki je ponesel ime Slovenije v svet, je maketa 100-krat večje čebele kranjske sivke, kot je ta žival sicer velika v naravi. Kranjska čebela je že mesec dni razstavljena na Expu 2020 v Dubaju, potem se seli še v druge države. A kdo pravzaprav je Nina Oman? Od kod strast do oblikovanja, izdelovanja maket? Z njo smo se pogovarjali o njenem ustvarjanju in seveda 3D-kranjski sivki.

Helikopter Black Hawk prvič poletel brez pilota na krovu

10. 02. 2022 17.42

Helikopter je prvič samostojno, brez pilota na krovu, poletel v Fort Campbellu v Kentuckyju v ZDA. V zraku je brez potnikov ostal 30 minut, so sporočili z Agencije za napredne obrambne analize ZDA. Kombinacija posebne programske in strojne opreme bo letenje naredila "pametnejše in varnejše" in zmanjšala delovne obremenitve pilotov, so napovedali v agenciji.

'Dovolijo naj si postavljati visoke cilje in verjeti v vizijo, ki jo imajo'

10. 02. 2022 09.25

Bliža se čas, ko bodo bodoči dijaki in študenti sprejeli odločitev, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi bil ta korak čim bolj premišljen in pravilen, srednje šole in fakultete javnih univerz v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu organizirajo informativne dneve v petek in soboto, 11. in 12. februarja. Letos bodo zaradi epidemiološke situacije potekali po spletu. Svetovalni delavci učencem priporočajo, naj na informativnih dnevih ne skoparijo z vprašanji, pri razmisleku, katero šolo izbrati, pa naj se osredotočijo na svoje interese in zmožnosti. Študenti naj ne pozabijo izvedeti, kakšno prihodnost ponuja študij, kje vse se lahko z določeno smerjo zaposlijo, kako je s prepisi med študijskimi programi, izpiti in tako dalje.

'Mladi živijo pod pritiskom, da nekaj zamujajo, če niso na tekočem z objavami na internetu'

08. 02. 2022 07.00

Na spletu danes lahko vsakdo objavi skoraj vse, kar mu poželi srce. Eden izmed problematičnih primerov so namensko predelane in grafično spremenjene fotografije in video posnetki, ki predvsem v glavah mladostnikov ustvarjajo lažne podobe idealnega življenja, lepote. Izpostavljenost prirejenim posnetkom, škodljivim spletnim izzivom, neresničnim, zavajajočim informacijam in spletnim prevaram ima slab vpliv na njihovo počutje, duševno zdravje in telesno samopodobo, opozarjajo na Safe.si ob dnevu varne rabe interneta.

Mayer ubranil naslov z najmanjšo razliko na olimpijskih superveleslalomih, Kline 20.

08. 02. 2022 06.05

Na zimskih olimpijskih igrah na Kitajskem v moških hitrih disciplinah alpskega smučanja ni več neznank. Po Švicarju Beatu Feuzu na smuku je znan tudi lastnik naslova olimpijskega prvaka v superveleslalomu. Tako kot pred štirimi leti v Pjongčangu je na olimpijskem vrhu v tej disciplini Avstrijec Matthias Mayer. Srebro je osvojil Američan Ryan Cochran-Sigle, bron je pripadel Norvežanu Aleksandru Aamodtu Kildeju. Korošec, član smučarskega kluba Gerlitzen (Osojščica), ki bo 9. junija dopolnil 32 let, je zmagal z najmanjšo razliko na olimpijskih superveleslalomih.

Rastline v terapevtskem vrtu URI Soča, ki pomagajo pacientom pri rehabilitaciji

05. 02. 2022 12.28

Strokovnjaki iz Botaničnega vrta Ljubljana in URI Soča so združili svoja znanja, se povezali in v atriju URI Soča zasadili prav poseben terapevtski vrt, kjer delovni terapevti lahko ugotavljajo napredek pacientov med rehabilitacijo, denimo po poškodbah, kapi ali amputaciji udov. Poleg tega rastline zaradi svoje različne strukture in oblike omogočajo, da se pacienti v naravnem okolju vključijo v trening občutka za dotik. Dognanja o pomenu in praktični uporabi rastlin pri terapijah so v skupni knjigi Terapevtski vrt združili avtorji iz obeh omenjenih institucij: Blanka Ravnjak, Jože Bavcon, Lea Gabrovšek in Lea Šuc.

Slovenke še naprej odločno ciljajo na drugo mesto

04. 02. 2022 16.23

Z delom v letu 2022 nadaljuje tudi ženska članska nogometna reprezentanca, ki jo v nadaljevanju čakajo kvalifikacije za uvrstitev na svetovno prvenstvo. Za prvo letošnjo akcijo se bodo reprezentantke zbrale v ponedeljek, 14. februarja. V sklopu priprav jih v soboto, 19. februarja, v Poreču čaka pripravljalna tekma proti Hrvaški.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Katera smučišča vas bodo s svojo ponudbo in ceno najbolj prepričala?

02. 02. 2022 14.04

Pred vrati je podaljšan prost konec tedna za šolarje pred 8. februarjem, kulturnim praznikom, konec meseca pa bodo sledile še zimske šolske počitnice, ki bodo za marsikatero družino ali posameznika pobuda, da se odpravi smučarskim užitkom naproti. A kje bo lahko dobil največ za svoj denar? Večina z zastarelimi napravami ne sledi tehnološkemu razvoju v tujini, a to ne pomeni, da v Sloveniji ni mogoče kakovostno preživeti smučarskega dneva. Na ZPS so analizirali ponudbo smučišč v Sloveniji in bližnjih državah. Ugotovitve o slovenskih smučiščih so primerjali z izbranimi smučišči v tujini.

'Kam na faks?' – študenti na pomoč dijakom pri izbiri fakultete

02. 02. 2022 07.13

Bližajo se informativni dnevi na fakultetah, ki bodo potekali na daljavo, in čas, ko se bodo bodoči študenti odločili, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi odločitev lažje sprejeli, bo ekipa e-Matura organizirala spletni dogodek "Kam na faks?", v okviru katerega bodo študenti predstavili življenje na fakultetah, različne študijske programe in druge zanimivosti, povezane s študijem. Ekipa namreč želi dijakom pomagati pri pravi izbiri fakultete.

V Društvu Viljem Julijan spodbudili k testiranju novorojenčkov na neozdravljivo MLD

30. 01. 2022 16.37

Društvo Viljem Julijan se je zavzelo in sprožilo kampanjo, da bi v nacionalni program testiranja novorojenčkov za prirojene bolezni dodali tudi hudo neozdravljivo bolezen metakromatsko levkodistrofijo, ki povzroča propadanje možganov in živčnega sistema po celotnem telesu ter zgodnjo smrt v otroštvu. Otrokom s to boleznijo bi na ta način lahko rešili življenje, saj je EU že konec leta 2020 odobrila novo gensko zdravilo Libmeldy za to bolezen, ki pa je učinkovito zgolj, če ga otrok prejme pred pojavom simptomov.

'Žiga upa, da bo na eko kmetiji traktorska kosilnica, s katero bo kosil okolico'

29. 01. 2022 17.14

Od štiri do šest invalidnih odraslih posameznikov na Dolenjskem bo letos jeseni dobilo priložnost, da zaživi življenje brez staršev. Občina Škocjan namreč zanje gradi prilagojeno stanovanjsko hišo na Bučki, ki je del eko-socialne kmetije. Stanovalci si bodo lahko uredili vrt, pridelovali zelenjavo, zelišča, imeli živali. Selitve se že neizmerno veselijo in z zanimanjem spremljajo gradbena dela, ki vidno napredujejo. Eden med njimi je Žiga, ki obožuje konje in si želi, da bi jih na Bučki imeli, pa tudi, da bi lahko kosil okolico kmetije.

Z eksperimentiranjem do uspešnih receptur brezalkoholnih 'žganic'

29. 01. 2022 07.00

Luka Nagode in Urška Dvoraček sta si pred dvema letoma tik pred zdajci premislila in idejo o proizvodnji džina preusmerila v manj poznane vode. Zakaj ne bi ljudem ponudila brezalkoholne alternative žganih pijač, ki po videzu, pripravi in celotni izkušnji spominjajo na alkoholne različice, sta se vprašala. Ker to področje še ni dobro raziskano, a na drugi strani pomeni neizkoriščen potencial, sta sprejela izziv. Pridružila se jima je Zala Gomboc, ki je strokovnjakinja za proizvodne in destilacijske postopke. Tako so v slovenski destilarni Vera Spirits razvili štiri okuse brezalkoholnih 'žganic'. Z njimi so že prepričali v tujini, prejeli so številna odličja.