korošec

Resnica o kolagenu
03. 07. 2021 12.34
Kakšna je resnica o kolagenu? Kakšne učinke ima? Ali res dela čudeže in zmanjšuje gube? Ali je res dober tudi za kosti, lase in nohte? S katerimi trditvami o kolagenu vas zavajajo? Odgovore na ta in še druga vprašanja dobite v rubriki 24UR Inšpektor.

Planinki zaradi nevihte in nepoznavanja sestopne poti obtičali
01. 07. 2021 16.13
Nevihte in močni nalivi so postali poletna stalnica, kar je treba upoštevati pri načrtovanju poti v hribe. V gore se odpravimo dovolj zgodaj, saj se nevihte največkrat razvijejo v popoldanskem času, ali pa podvig prestavimo na naslednji dan. Vedno pa moramo vedeti, kam točno gremo, torej pridobiti informacije o poti. Sicer se nam lahko zgodi podobno kot zamejskima Slovenkama iz Trsta, ki nista vedeli, katera je prava sestopna pot z Jezerskega sedla do koče na Ledinah, zaradi nevihte pa so ju, podhlajeni, naposled reševali gorski reševalci.

Škoda covida-19 v turizmu bi lahko presegla 3.300 milijard evrov
30. 06. 2021 16.57
Padec turistične panoge zaradi lanskega izbruha pandemije covida-19 bi lahko svetovnemu gospodarstvu odnesel več kot 3.364 milijard evrov, je razvidno iz danes objavljenega poročila Svetovne turistične organizacije in Konference ZN za trgovino in razvoj. Zaustavitve letalskega prometa so v turizmu in z njim povezanimi sektorji povzročile izgubo, vredno 2.018 milijard evrov. UNWTO pričakuje, da se bo mednarodni turizem na predkoronsko raven vrnil najhitreje leta 2023.

'Junaki WOD so priložnost za razmislek o padlih žrtvah'
30. 06. 2021 09.10
Med obrazi, ki so s svojimi požrtvovalnimi dejanji pripomogli, da naša država 30 let stopa po samostojni poti, je tudi Jernej Molan – prvi padli teritorialec v desetdnevni vojni za Slovenijo. Njegova hči, ki zdaj živi na Madžarskem, je želela, da bi ob obletnici Slovenije obudila njegovo zgodbo. Ker je del skupnosti CrossFit, je zanj organizirala junaško vadbo dneva v Budimpešti. Tovrstne vadbe so sicer namenjene spominu na vojake, gasilce, reševalce, ki so umrli pri opravljanju poklicnih ali civilnih dolžnosti. Herojski vadbi za Molana so se pridružil tudi člani CrossFit Ljubljana in drugih telovadnic po Sloveniji.

S 1. julijem nova pravila o DDV pri e-trgovanju
28. 06. 2021 15.43
Obračunavanje davka na dodano vrednost pri čezmejnem e-trgovanju se v EU posodablja. Ena izmed novosti je ukinitev oprostitve plačila DDV za uvoz blaga v EU v vrednosti, ki ne presega 22 evrov. To pomeni, da bo treba od 1. julija za vse blago, uvoženo v EU, plačati DDV. Nova pravila so prilagojena za enotni digitalni trg: bolj pravična, enostavnejša, omogočajo manj goljufanja, so zagotovili na finančni upravi.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47
Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje
27. 06. 2021 07.00
Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Slovenci odločno pred polfinalom: Cilj je dosežen, a želimo si še več
25. 06. 2021 11.52
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca bo v soboto igrala polfinale elitne Lige narodov proti Poljski in se podala v boj za odličja. Napredovanje med štiri najboljše je bil glavni cilj pred začetkom tekem v Riminiju, sedaj pa so želje kljub zvezdniški konkurenci še bistveno večje.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22
Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Prva Slovenca, ki sta zmagala med mladimi canskimi levi
19. 06. 2021 17.15
Mlada Lucija Lepšina in Klemen Vodopivec sta letos pokazala, kaj pomeni biti izjemen na oglaševalskem, marketinškem področju. Pokazala sta, da znata v 24 urah zasnovati najboljšo marketinško idejo. V konkurenci 43 držav sta stopila na najvišjo stopničko med mladimi kreativci na najpomembnejšem svetovnem festivalu kreativnosti, Canskih levih, kar do zdaj slovenskim predstavnikom še ni uspelo.

Tožilstvo Bosne in Hercegovine zahteva pripor za dekle Dženana Memića
18. 06. 2021 14.16
Tožilstvo Bosne in Hercegovine je od sodišča BiH zahtevalo, naj odredi enomesečni pripor za aretirano nekdanje dekle 22-letnega Dženana Memića. Sumijo namreč, da je bila vpletena v njegovo smrt pred več kot petimi leti, saj je bila usodnega večera z njim, a se, kot zatrjuje, tega ne spomni. Okoliščine njegove smrti sicer nikoli niso bile pojasnjene.

Policisti opozarjajo na drzne tatvine v naših domovih
17. 06. 2021 12.08
Policisti pogosto obravnavajo tatvine iz stanovanjskih hiš, ki se jih storilci lotijo na prefinjen in pretkan način. Eno med njimi so, denimo, obravnavali na območju Komende. Neznana moška sta oškodovanko pretentala na njenem domu, češ da sta delavca telekomunikacijskega podjetja. Eden je gospo odpeljal za objekt, drugi storilec pa je vstopil v hišo ter ji ukradel denar in dokumente.

1000 žog za 1000 otrok
16. 06. 2021 14.04
Covidni čas ni okrnil zgolj družbenega življenja. Omejitve gibanja in drugi protikoronski ukrepi so vplivali tudi na to, da so se mladi manj posvečali rekreaciji, športu. Da bi ta pomembna dejavnost zopet postala stalnica v njihovih življenjih, so v Društvu za promocijo športa Slovenije zbrali 1000 žog za 1000 otrok. Žoge bodo spodbuda za otroke, da bodo sproščeno in športno preživeli letošnje poletje, so prepričani v društvu.

Skakali v reko, preprečili samomore, reševali življenja s hitrim oživljanjem
16. 06. 2021 13.28
20 policistov in 14 občanov so zaradi svojega poguma in izjemnih dejanj v kritičnih situacijah prejeli medalje za požrtvovalnost in hrabrost. Skoraj polurno oživljanje mladoletnice v prometni nesreči, skok v Ljubljanico in oživljanje osebe, ki ji je zdrsnilo v reko, plezanje na štiri metre visoki vagon zaradi reševanje mladoletnika, ki ga je zadela strela, so le tri izmed vseh tokratnih junaških zgodb.

Tudi v planinah bo vsaj na začetku sezone veljala vrsta omejitev
15. 06. 2021 13.40
Na pragu je glavni del planinske sezone, v prihodnjih 14 dnevih se bo odprla večina koč. Čeprav se covidna epidemija formalno izteka, na PZS opozarjajo, da bodo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljale določene omejitve. Za nočitve in strežbo v notranjih prostorih bodo, denimo, še vedno veljali pogoji PCT. Pred odhodom v gore pa je dobro rezervirati prenočevanje v koči.

'Krvodajalstvo deluje, ko se ljudje za darovanje krvi odločijo zato, da bi storili nekaj dobrega'
14. 06. 2021 13.42
Krvodajalstvo, vrednota, ki izraža solidarnost, se prenaša z generacije na generacijo. Od prve krvodajalske akcije v Sloveniji leta 1953 smo kri darovali več kot šestmilijonkrat. Tudi covidna pandemija krvodajalstva ni zaustavila, dejavnost se je prilagodila in nadaljevala z delom. Danes obeležujemo svetovni dan krvodajalstva. Letošnji slogan, "daruj kri in ohrani bitje sveta", se osredotoča na ključni prispevek prostovoljnih darovalcev krvi za nacionalne zdravstvene sisteme.

Slovenkam prestižna zmaga proti Hrvaticam
13. 06. 2021 07.37
Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v Krškem igrala prijateljsko tekmo s Hrvaško in zmagala s 4:1 (2:1). To je bila zadnja tekma pred septembrskim začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki bo leta 2023.

Slovenke proti Hrvaški: To bo tekma posebnega naboja
07. 06. 2021 09.30
Zbrala se je ženska članska reprezentanca, ki bo sezono sklenila v soboto, 12. junija, ko se bo v Krškem pomerila s Hrvaško. Naša reprezentanca je pred kratkim dobila tekmice v kvalifikacijah za SP 2023. Varovanke selektorja Boruta Jarca bodo igrale v kvalifikacijski skupini I, kjer bodo ob Sloveniji igrali še Francija, Wales, Grčija, Kazahstan in Estonija.

Prenova črnovaške ceste zelo zahteven, a nujno potreben projekt
05. 06. 2021 18.14
Črnovaška cesta, sicer priljubljena kolesarska pot proti Podpeči, je dotrajana in ni ravno vzor varnosti, saj je brez pločnika in kolesarskih površin. MOL že več let načrtuje njeno celovito obnovitev, ki se bo zdaj le začela. Poleg ureditve cestišča, pločnika in kolesarske steze bo projekt vključeval prenovo komunalnih in drugih vodov. Delavci te dni pripravljajo teren, predvidoma 21. junija 2021 bodo pričeli z gradbenimi deli. Promet na tem območju bo zaradi tega oviran.

Po 30 letih si lahko s povprečno plačo privoščimo štirikrat več kave
05. 06. 2021 17.41
V 30 letih, odkar je Slovenija stopila na samostojno pot, se je marsikaj spremenilo. Na Sursu so denimo izračunali, da je v letu 1991 povprečna mesečna neto plača znašala 43 evrov, leta 2020 pa 1.209 evrov. Če ponazorimo, z njo smo si lahko leta 1991 kupili 36, lani pa 134 kilogramov kave oziroma skoraj štirikrat toliko. Gospodarstvo je zaradi izgube trgov sprva nazadovalo, a se je potem postavilo na noge. Od osamosvojitve do danes se je BDP realno povečal za 91,4 odstotka. Surs je pripravil nabor različnih statističnih podatkov, kako je 30 let samostojnosti oblikovalo našo državo.

Ris Tris se je podal na težje dostopno Kukovo špico
31. 05. 2021 15.26
Risi, ki jih ekipa projekta LIFE Lynx v slovenske gozdove doseljujejo zato, da bi zaradi parjenja v sorodu preprečila njihovo izumrtje, so opremljeni s telemetričnimi ovratnicami. Na ta način strokovnjaki spremljajo, kje se kosmatinci gibljejo. Pred dobrim mesecem so v gorenjske gozdove izpustila pet risov. Glede na prve podatke je vseh pet ostalo na širšem območju, kjer so jih izpustili. 'Triglavski ris' Tris pa se je zagnal celo na 2427 metrov visoko Kukovo špico.

Direktne povezave LPP za zaposlene v osrednjih ljubljanskih bolnišnicah
31. 05. 2021 11.22
Več kot 10.000 zaposlenih v ljubljanskem UKC in na Onkološkem inštitutu se bo odslej lahko vozilo na delo z novima avtobusnima mestnima linijama P+R, kar jim bo omogočilo udoben in ugoden dostop do delovnega mesta. Predvsem pa se bodo lahko ognili stresnim situacijam, ki so jih doživljali zaradi iskanja parkirnih mest. MOL namreč v sodelovanju z javnima podjetjema LPP in LPT uvaja direktni povezavi z območij P+R Stožic in Barja.

30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije
29. 05. 2021 17.14
Slovenci smo že od nekdaj povezani z gorami, saj smo alpski narod. Do njih imamo poseben odnos, imamo jih radi. Zato ni čudno, da je naš očak postal simbol slovenstva, je del slovenske zastave in grba. Ker mineva 30 let, odkar je naša država pokončno stopila na samostojno pot, in ker so slovenski hribi prostor, kjer smo si Slovenci izbojevali neodvisnost in samostojnost, je zaživela knjižica 30 vrhov. V njej bodo planinci zbirali žige in za različno število vrhov prejeli simbolične nagrade.

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'
29. 05. 2021 17.13
Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

Markacisti z novelo zakona dobili stalna sredstva za vzdrževanje planinskih poti
28. 05. 2021 16.41
Slovenci od nekdaj radi hodimo v hribe, zadnja leta pa je planinska dejavnost postala še bolj priljubljena. Vzdrževane in označene planinske poti so predpogoj za varno gibanje v hribovitem in gorskem svetu. Za njih so prostovoljno skrbeli markacisti, saj je bil Zakon o planinskih poteh pred 14 leti spisan pomanjkljivo – ni urejal sistemskega vira financiranja. Poslanci so zdaj sprejeli predlog novele tega zakona in tako zagotovili stalna sredstva za vzdrževanje in obnovo planinskih poti.

'Na drugi odmerek AstraZence boste vabljeni šest do osem tednov po prvem'
26. 05. 2021 14.59
Iz Zdravstvenega doma Ljubljana sporočajo, da bodo povabili ljudi na cepljenje z drugim odmerkom AstraZenece predvidoma med šestim in osmim tednom po cepljenju s prvim odmerkom tega cepiva. Poklicali jih bodo po telefonu ali jim vabilo poslali prek SMS-sporočila. Na sodišču v Bruslju pa se je medtem začel postopek v tožbi Evropske unije proti farmacevtski družbi AstraZeneca zaradi neizpolnjevanja pogodbe o dobavi cepiva proti covidu-19.

Hrvatice bodo tipale utrip pripravljenosti Slovenk
26. 05. 2021 13.14
Pred žensko člansko reprezentanco je nova akcija. Izbrana vrsta, ki jo vodi selektor Borut Jarc, se bo zbrala 7. junija, 12. junija pa jo v Krškem že čaka prijateljska tekma proti Hrvaški. To bo zadnji test pred skorajšnjim začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2023. To bo tudi druga akcija reprezentance po koncu kvalifikacij za evropsko prvenstvo. Prejšnje – bilo je aprila letos – je reprezentanca kronala z izvrstno igro in prepričljivo zmago proti Slovaški (5:0). Selektor Jarc je razkril seznam igralk, na katere računa na tokratnem zboru, ki bo na sporedu v ponedeljek, 7. junija.

Zmajčice spisale klubsko zgodovino
26. 05. 2021 07.49
Nogometašice ljubljanske Olimpije so zmagovalke ženskega pokalnega tekmovanja. V finalu v Kopru so Ljubljančanke, ki so osvojile svoj prvi pokalni naslov, po kazenskih strelih premagale devetkratnega prvaka Nona Pomurja Beltince. Po rednem delu je bilo 1:1, pri kazenskih strelih pa so bile s 5:3 boljše igralke Olimpije, ki je sploh prvič v pokalnem tekmovanju porazila Pomurke.

Robert Korošec zaradi novega videza šest ur pri frizerju
25. 05. 2021 17.42
Igralec Robert Korošec, ki ga lahko gledalci POP TV spremljate v glavni vlogi Kristjana v priljubljeni seriji Najini mostovi, je poskrbel za izrazito spremembo videza. V pogovoru nam je zaupal, da je nova frizura posledica njegove nove vloge ter razkril, kako so se na njegovo preobrazbo odzvali domači.