korošec

Lahko se zgodi kjerkoli, a najverjetneje bomo reševali svojca
16. 10. 2018 16.37
Štirje Slovenci na dan doživijo srčni zastoj. Lahko doleti vsakega od nas: zgodi se lahko na ulici, v naravi, službi, še največkrat doma. Zato je pomembno, da pristopimo k človeku in izkoristimo ključne minute. Hitra pomoč namreč pomeni več možnosti za preživetje. Za temeljne postopke oživljanja potrebujemo le telefon in roke.

Turizem prihodnosti: digitalizacija, virtualna resničnost ...
07. 10. 2018 17.46
Zemljani postajamo vedno zahtevnejši turisti. Hkrati si želimo čim enostavnejša potovanja in čim več doživetij. Konec septembra je potekal hackathon, na katerem so posamezniki, združeni v skupine, snovali prihodnost slovenskega kulturnega turizma. Podali so se na misijo, kako uporabiti tehnologije, da bodo naša potovanja enostavnejša, bogatejša in bolj izkustvena.

Povprečen maratonec bo prispeval za sedem kilometrov vožnje z električnim vozilom
06. 10. 2018 15.30
Človeška telesna aktivnost je lahko vir čiste električne energije. Posebno dobra 'elektrarna' smo, ko tečemo, so izračunali strokovnjaki. Vsi tekači letošnjega maratona v Ljubljani bodo prispevali svojo energijo za dobrodelni namen. Društvo Rdeči noski bo dobilo električni avtomobil e-Golf za toliko kilometrov, kolikor energije se bo sprostilo pri teku vseh udeležencev maratona.

Slovenski vozni park je vse bolj star
04. 10. 2018 06.00
Evropa si prizadeva zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida iz avtomobilov in lahkih tovornih vozil, zato je Evropski parlament potrdil predlagane cilje Parlamentarnega odbora za okolje. Izpusti iz novih avtomobilov naj se do leta 2030 zmanjšajo za 40 odstotkov, na cestah naj bo 35 odstotkov novih električnih oziroma hibridnih avtomobilov. Pa so ti cilji uresničljivi in smotrni? Kakšen je slovenski vozni park?

'Po vasi se širi gost dim in smrad po plastiki, gumah, olju'
03. 10. 2018 07.00
"Imam dva majhna otroka, ki se pogosto ne moreta igrati zunaj – odvisno od vetra, kam nese dim in smrad." S temi besedami se je na nas obrnil krajan naselja Podbukovje pri Krki. Njegov bližnji sosed že več let v domači peči sežiga raznovrstne odpadke, ki povzročajo močan smrad. Obrnil se je na inšpekcije, a učinka še ni bilo. Iz dimnika se še vedno dvakrat na dan vali gost dim.

Od astronomske varščine, nemogočih pogojev do izbire na osnovi videza
28. 09. 2018 16.12
Na ljubljanski univerzi je več kot štirikrat več študentov, kot je postelj v študentskih domovih v Ljubljani. To pomeni, da se morajo tisti, ki ne živijo v glavnem mestu ali okolici, znajti drugače. Sobo ali stanovanje morajo poiskati pri zasebnikih, kar pa nemalokrat predstavlja težavo. Pa ne le zaradi cen.

'Plezanje je lepota gibanja v navpičnicah'
27. 09. 2018 14.07
Slovenski športni plezalci zadnja leta krojijo svetovni plezalski vrh. Pred 17 leti je v ledino zaorala Martina Čufar, od takrat se plezalska vnema povečuje. Ta konec tedna bo na svetovnem pokalu v težavnostnem plezanju v Kranju tekmovalo kar 16 slovenskih plezalcev. O športnem plezanju, kako se je razvijalo, spremenilo, zakaj je postalo priljubljeno, smo se pogovarjali z Mino Markovič in Tomom Česnom.

Vodušku eno leto in šest mesecev zapora zaradi poskusa izsiljevanja nekdanjega šefa Uniorja
26. 09. 2018 17.19
Okrožno sodišče v Slovenj Gradcu je novinarju Vladimirju Vodušku izreklo eno leto in šest mesecev zaporne kazni zaradi poskusa izsiljevanja nekdanjega direktorja družbe Unior Gorazda Korošca v letu 2012. Del izrečene kazenske sankcije je tudi enoletna prepoved opravljanja novinarskega poklica. Obramba je že napovedala pritožbo.

'Pričakovanja in dvomi izginejo, sva samo jaz in stena'
26. 09. 2018 07.00
Športni plezalci si še niso oddahnili od svetovnega prvenstva v Innsbrucku, že jih čaka nov izziv ta konec tedna. V Kranju bo potekal svetovni pokal v težavnostnem plezanju. Kako ostaneš osredotočen na več pomembnih tekmovanj v tako kratkem času? Kakšno je življenje vrhunskega športnega plezalca? Pogovarjali smo se z našo junakinjo Janjo Granbret, ki svetovni eliti vertikale ne da dihati.

'Trop volkov se je verjetno odpravljal na lov'
25. 09. 2018 06.08
Zaposleni v Slovenskih državnih gozdovih je v bližini zaselka Stružnica na Kočevskem naletel na zanimiv prizor. Srečal se je z volkovi, ki mu jih je uspelo fotografirati. Meni, da se je trop najverjetneje odpravljal na lov. Kakšna je pravzaprav možnost, da se pred človekom nenadoma znajde zver in kako nevarno je lahko srečanje?

'Konji so realno ogledalo, ki pokažejo resnico, kako se počutimo'
23. 09. 2018 07.00
Človek je konje udomačil in si jih podredil zaradi svojih potreb. Včasih so služili za transport, bojevanje in kot pomoč pri kmečkih opravilih, danes jih imamo zaradi športa, rekreacije, prehrane. A konji nam lahko dajo mnogo več. Od njih se učimo, doživimo sebe, prestopimo iz umske v srčno zavest, so prepričane tri prijateljice, ki so v Radomljah konjem postavile raj in jim posvetile življenje.

'Odklanjanje zdravljenja kronične mieloične levkemije pomeni smrt v nekaj tednih'
22. 09. 2018 07.00
Kronična mieloična levkemija oziroma rak krvnih celic in kostnega mozga je z razvojem znanosti postala ena najbolj učinkovito zdravljenih rakavih bolezni. A kljub temu nekateri bolniki na lastno pest prenehajo s terapijo. Zato zdravniki hematologi opozarjajo, da je uspeh zdravljenja zelo odvisen od sodelovanja bolnika. Nezdravljenje lahko pomeni smrt bolnika v nekaj tednih.

'Gore so za vse, tudi za invalide'
22. 09. 2018 07.00
Misel, ki bo ta konec tedna spisala novo zgodbo v desetih slovenskih planinskih kočah. 50 gluhih bo zavihalo rokave in pomagalo oskrbnikom postreči žejne in lačne planince. S to akcijo želijo opozoriti, da zaradi svoje telesne okvare niso nič manj navdušeni planinci, so prav tako komunikativni in da so edine prepreke v naših glavah.

'V gozdu se hitreje sprostimo in si opomoremo od stresa'
16. 09. 2018 07.00
55 odstotkov svetovnega prebivalstva živi v mestih, v Evropi je urbanemu okolju zavezanih 74 odstotkov ljudi. Čeprav smo od nekdaj povezani z naravo, pa imamo stika z njo vse manj. Ali je 'izgovor', da nimamo časa, upravičen ali ne, je stvar razmisleka vsakega posameznika. A dejstvo je, da gibanje v gozdu ni dobro le v fizičnem smislu, ampak učinkovito odpravlja naše skrbi in stres.

Matjaž Šerkezi: V gorah nikoli nismo povsem varni
16. 09. 2018 07.00
Bliža se jesen, kar v hribih pomeni, da ne bo več zadostovala le poletna oprema. Vmesno obdobje med poletjem in zimo je lahko izredno zavajajoče, saj je v dolini še vedno toplo, v višavah pa se temperature hitro spustijo pod ledišče. Kako torej varno v gore v tem spokojnem času, ko pozlatijo macesni? Pogovarjali smo se z gorskim reševalcem Matjažem Šerkezijem, ki hkrati opozarja, da v gore ni pametno hoditi brez primerne kondicije.

Gozdni turizem – dobra priložnost ali škoda za naravo?
15. 09. 2018 07.00
Slovenci imamo morje, hribe, jame in imamo gozdove. Vso to pestrost naše dežele vse bolj prepoznavajo in cenijo tudi turisti, ki že četrto leto zapored s svojimi prihodi postavljajo rekorde. Ker je Slovenija gozdna dežela, se priložnosti za turizem ponujajo tudi na tem področju. Kaj nam lahko prinese gozd? Kje so priložnosti in kje omejitve?

Nove spremembe: za internetne gigante preohlapne, za državljane stroge
12. 09. 2018 13.33
Evropski poslanci so v Strasbourgu sprejeli predlog direktive o avtorskih pravicah na digitalnem trgu. Za je glasovalo 438 poslancev, 226 jih je bilo proti. Kot je dejal glavni poročevalec parlamenta Axel Voss po glasovanju, je to dober znak za kreativno industrijo v Evropi.

'Imel sem občutek, da nabiram borovnice'
10. 09. 2018 13.05
Je le eden od zapisov na Facebooku, kjer se je nekdo pohvalil z bogatim izplenom gob. In res so družbena omrežja preplavile fotografije gob, kot da bi šlo za tekmovanje, kdo jih nabere več. Da jih je letos nad povprečjem v zadnjem desetletju, je potrdil tudi gobar Bojan Arzenšek. A kakšni gobarji pravzaprav smo Slovenci? Znamo nabrati še kaj drugega kot le jurčke, lisičke in 'marele'?

Kako najbolje unovčiti proste praznične dni do konca leta?
09. 09. 2018 07.00
Šolske počitnice so se končale, za večino od nas tudi glavni letni dopusti. A preden zajadramo v novo leto, nas čaka še nekaj dela prostih dni – praznikov, ki lahko postanejo prave mini počitnice. Letošnja praznična kombinatorika je namreč taka, da se lahko z nekaj taktike dokopljemo do konkretnega oddiha. Seveda, če imamo na zalogi še kaj dopusta.

Štirje učenci, učiteljica in kuharica – tudi to je šola
03. 09. 2018 16.31
V vasi Podblica sta v šolske klopi podružnice Osnovne šole Stražišče v občini Kranj prvič ponosno vkorakala dva učenca. Dobila sta rumeni rutici in se v razredu pridružila še dvema učencem iz drugega razreda. Tretjega razreda letos ni. Z učiteljico in kuharico bodo letos ekipa, prijatelji in družina v malem, ki bo ohranjala tradicijo 102 leti stare šole. Kakšen je bil njihov prvi dan v novem šolskem letu?

Konec interneta in svobode govora ali pravičnejše spletno okolje?
30. 08. 2018 14.36
Evropski parlament je julija obravnaval predlog direktive o enotnem digitalnem trgu, ki naj bi uredil plačevanje avtorskih pravic na spletu, vendar je bil zaradi več interesnih skupin, gibanj in internetnih gigantov zavrnjen. Zavrnili so ga tudi slovenski evropski poslanci. Zdaj je vstalo več kot 10.000 združenih slovenskih ustvarjalcev, ki se jim ne zdi pošteno, da za svoja dela ne dobijo niti ficka, na drugi strani pa platforme služijo na njihov račun.

'Ni prehoda za pešce, cesta je nepregledna, pločnik se konča'
30. 08. 2018 06.00
S temi besedami so starši iz Polhovega Gradca opisali pot, po kateri morajo njihovi otroci hoditi v šolo. Na nevarno cesto so opozorili tako župana kot direkcijo za infrastrukturo. A župan pravi, da je nemočen, ker gre za državno cesto, direkcija pa, da se ne da nič narediti. Se mora res kaj zgoditi, da bo kdo ukrepal, se zato sprašujejo starši?

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?
28. 08. 2018 16.26
Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

Slovenski projektant mostov razkril, kateri so njegovi najljubši
26. 08. 2018 07.00
Ključna stvar pri mostovih je harmonija, razmišlja Marjan Pipenbaher, slovenski projektant mostov, ki je s svojim izjemnim talentom, srčnostjo in delovno vnemo predan ogromnim skulpturam že od študentskih let. Njegova dediščina, več kot 200 mostov, je cenjena in poznana po vsem svetu. A kako sploh so nastale te umetnine? Kako zraste most, ki mora biti varen, odporen na vremenske vplive in se obenem zlije še z okoljem?

'Leta 1967 je na dan peljalo čez do 4.000 tovornjakov. Danes 20.000'
25. 08. 2018 06.50
Dejstvo je, da tako trdnih mostov, kot so rimski, ki držijo že 2000 let, ne gradimo več. A kako je mogoče, da konstrukcije, o katerih mislimo, da so praktično nezrušljive, na koncu klonijo? Zakaj se je zrušil most v Genovi? Je danes, ko se uporabljajo trdnejši materiali, možnosti za take nesreče manj? Kakšna je prihodnost mostov? Pogovarjali smo se s slovenskim projektantom svetovnega kova Marjanom Pipenbaherjem.

Kaj dviguje rakete slovenskih modelarjev v svetovni vrh?
14. 08. 2018 15.09
Slovenski junaki raketnega modelarstva so se s svetovnega prvenstva upravičeno vrnili z dvignjenimi glavami. Dokazali so, da so njihovi raketoplani tehnično popolni in da so v svojih paradnih kategorijah težko premagljivi. Na Poljskem so poželi dva naslova ekipnih svetovnih podprvakov. Tomaž Starin in Živa Brinovec pa sta v mozaik ekipnega uspeha dodala še posamezni bronasti odličji.

Novi inštitut in UKC Ljubljana do nadaljnjega ne bosta sodelovala
13. 08. 2018 13.48
Ko je že izgledalo, da bodo najmlajši pacienti končno dobili primerno mesto v naši zdravstveni strukturi, smo znova priča zapletom. Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni (NIOSB), ki je bil predstavljen kot rešitev vseh težav tega področja, je postal središče razprav in razprtij – UKC mu očita, da še ni sposoben v celoti prevzeti programa otroške srčne kirurgije, NIOSB pa trdi, da jih UKC ne spoštuje in je do njih ignorantski. Kdo ima tokrat prav?

Slovenska mladina zadovoljna s svojim življenjem
12. 08. 2018 07.00
Čeprav v naši državi pogosto odmeva, da mladi težko najdejo zaposlitev, čeprav dosežejo visoko izobrazbo, ali da težko dobijo priložnost za samoosvojitev, statistika kaže, da so v povprečju zadovoljni s svojim življenjem. Prav tako si večina mladih Slovencev lahko privošči različne dobrine, je pa res, da glede na evropsko povprečje dlje časa živijo pri starših.

Kaj se skriva v ozadju medalj slovenskih gozdnih delavcev?
11. 08. 2018 07.00
Srebrna medalja v seštevku vseh disciplin in zlata v štafeti Ines Frančeškin, bron Janeza Medena v skupnem seštevku in srebro v podiranju dreves, peto mesto slovenske ekipe. To so rezultati naših gozdnih junakov, ki so na svetovnem prvenstvu gozdnih delavcev dokazali, da vihtijo motorne žage na najvišji ravni. A kaj vse stoji za tem, kaj gre lahko narobe? Kakšen je poklic gozdarja, ki sodi med najnevarnejše poklice na svetu?

Stanovanjska problematika, neredna zaposlitev, prekarnost, izgorelost
10. 08. 2018 17.36
Kakšen je položaj mladih v družbi? Ali jim države in različne institucije posvečajo dovolj pozornosti? Ali jim omogočajo lažji in dostojni prehod v odraslo dobo? Vprašanja, ki jih, če ne drugače, institucije po vsem svetu odpirajo 12. avgusta. Ta dan je namreč že 19 let zapored namenjen mladim. In kako jih pred tem dnem v središče postavlja Slovenija?