korupcija

Konferenca za boj proti korupciji
26. 09. 2001 00.00
V Portorožu se je začela šesta konferenca specializiranih služb za boj proti korupciji, ki se jo udeležuje več kot 100 strokovnjakov iz 43 držav članic Sveta Evrope.

Zamrznili račune Miloševičevih sodelavcev
24. 09. 2001 00.00
Švica je zamrznila bančne račune štirih sodelavcev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča, je sporočilo švicarsko pravosodno ministrstvo.

Korupcija grozi Ukrajini
09. 07. 2001 00.00
Ukrajinski funkcionarji letno prejmejo približno 560 milijonov podkupnin, kar predstavlja skoraj šest odstotkov proračunskih prihodkov države, je povedal ukrajinski notranji minister Jurij Smirnov.

Konferenca o boju proti korupciji
26. 06. 2001 00.00
Slovenija je je gostiteljica regionalne konference o boju proti korupciji držav jugovzhodne Evrope, ki jo je organiziralo ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Korupcija, o kateri se je pri nas začelo več govoriti po aferi Šuštar, je tudi v svetu, zlasti v državah s politično nestabilnostjo, vse bolj pogosta.

Posvet s področja korupcije
08. 05. 2001 00.00
Generalni direktor policije Marko Pogorevc je danes v Gotenici odprl prvi strokovni posvet s področja korupcije, ki ga organizira uprava kriminalistične policije generalne policijske uprave. Na dvodnevnem posvetu z naslovom Korupcija kot realnost današnjega življenja, poleg kriminalistov in delavcev različnih služb policije sodelujejo tudi tožilci, sodniki in delavci urada za preprečevanje pranja denarja, so sporočili z urada generalnega direktorja policije.

Slovenija ni koruptivna država
28. 03. 2001 00.00
Slovenija ni preveč koruptivna država, je eno izmed osrednjih ugotovitev strokovnega klubskega srečanja kluba celjskih podjetnikov Zlatorog, ki je bilo tokrat s temo Tožilstvo v procesu tranzicije mlade države namenjeno zlasti tematiki pravosodja. Kljub temu, da je korupcija v naši državi veliko temno polje, pa po mnenju vrhovnega državnega tožilca Franca Mazija ni izstopajoča, saj je bilo po nekaterih podatkih v zadnjih letih prijavljenih le 20 primerov tovrstnih kaznivih dejanj. Sicer je v zadnjih letih bilo na tožilstvo naslovljeno približno 500 ovadb za kazniva dejanja, ki so se zgodila v procesu lastninjenja. Doslej je tožilstvo zaradi takšnih kriminalnih dejanj kaznovalo 100 obtožencev.

Poročilo o korupciji v Sloveniji
20. 03. 2001 00.00
Urad za boj proti korupciji je vladnim službam in tožilstvu posredoval poročilo skupine držav proti korupciji evropskega sveta, ki ga je vlada obravnavala sicer že na svoji zadnji seji. Poročilo je, splošno gledano, za pravosodje in oblast pohvalno, kritizira pa predvsem sistemsko ureditev, ki je skoraj ni.

Hrvati v BiH o samoupravi
03. 03. 2001 00.00
Danes se v Mostarju hrvaški narodni zbor odloča o oblikovanju začasne hrvaške samouprave v BiH in izhodiščih za pogovore o prihodnji ureditvi države. Visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch je izrazil zaskrbljenost zaradi namere "radikalnih posameznikov", da današnje zasedanje izrabijo za vzpostavitev nezakonitih vzporednih struktur, ki bodo delovale v njihov prid. "Vzporedne ustanove in korupcija, ki jo omogočajo te ustanove, peljejo le k nadaljnjemu bogatenju maloštevilnega sloja skorumpiranih ljudi," je zapisal Petritsch. Opozoril je, da bodo kaznovali vsakega posameznika, ki bo vključen v nezakonite posle in ki bo deloval proti daytonskemu sporazumu, k temu pa spada tudi vzpostavitev vzporednih ustanov. Petritsch ima pooblastila mednarodne skupnosti, da v BiH zamenjuje politične predstavnike, lahko pa ukine tudi politične stranke. Ta grožnja je namenjena predvsem Anteju Jelaviću, predsedniku stranke HDZ BiH, ki je v sredo napovedal umik Hrvatov iz vseh organov oblasti v BiH.

Tudi škofje proti korupciji
25. 02. 2001 00.00
V slovenskih cerkvah danes berejo drugi del pastirskega pisma slovenskih škofov, v katerem ti po običaju zadnjih nekaj let pred začetkom postnega časa predstavijo svoj pogled na nekatere aktualne probleme v družbi. V prvem delu pisma prejšnjo nedeljo so škofje največ pozornosti namenili vprašanjem socialne pravičnosti, solidarnosti in poštenja, v drugem delu pisma pa govorijo o pojavu korupcije. Korupcija je po mnenju škofov velika sovražnica napredka in demokracije. Kjer vlada, imajo namreč prednost tisti, ki več plačajo ali imajo boljše zveze. V takem okolju pošteni, sposobni in delavni ljudje ne morejo uspevati, uspevajo pa tisti, ki imajo zveze in denar, so prepričani škofje, ki dodajajo, da se pri nas ustvarja vtis, da korupcije skoraj ni, da ni podkupovanja in da ni treba imeti zvez, da gredo postopki, zadeve in posli naprej. "Naš tisk rad piše o primerih korupcije drugod in sodeč po tem bi bila pri nas zanemarljiva. Bilo bi hvalevredno, če bi bilo res tako, a žal, ni", pišejo škofje.

Konferenca ZN o organiziranem kriminalu
12. 12. 2000 00.00
Na štiridnevni konferenci v organizaciji Združenih narodov, ki se je danes začela v Palermu, je v prvem delu konference, ki se je začela z minuto tišine v spomin na žrtve mafije, spregovoril tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki je opozoril, da novi dosežki tehnologije ne bi smeli služiti kriminalnim namenom, zato je treba sprejeti ustrezne zakone in varnostne ukrepe. Italijanski pravosodni minister Piero Fassino je poudaril, da je Palermo simbol boja državnih organov proti mafiji in napovedal, da bodo 25 odstotkov sredstev, ki bodo na podlagi nove konvencije zaplenjena podjetjem in združbam, ki se ukvarjajo z mednarodnim kriminalom, namenili ZN.

V ZRJ kmalu urad haaškega sodišča
18. 11. 2000 00.00
Po mnenju Clintonove administracije je ZR Jugoslavija storila prvi veliki korak, ki bo omogočil, da bodo lahko sodili nekdanjemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Nova vlada ZRJ naj bi za prihodnji teden odobrila obisk preiskovalcev za vojne zločine ZN. V začetku minulega tedna je predsednik ZRJ Vojislav Koštunica pozdravil napovedano odprtje beograjske pisarne Mednarodnega haaškega sodišča. Jugoslovanski vladni uradniki so že potrdili, da bodo preiskovalcem izdali vize. Preden je Koštunica zmagal na septembrskih volitvah, je namreč zavračal možnost, da bi izročili Miloševića, ki so ga lani obtožili za zločine na Kosovu. ZDA sedaj verjamejo, da novi predsednik pripravlja teren za prav to dejanje. Najnovejše javno mnenje v ZRJ kaže na podporo Koštunici in tudi za izročitev Milosevića.

Tožilci o problemu korupcije
09. 11. 2000 00.00
Organiziran kriminal in korupcija sta tesno povezana pojma, razširjena pa sta tudi zaradi slabe povezanosti državnih služb, ki naj bi jih omejevale in odkrivale. Kazniva dejanja podkupovanja je tudi zelo težko odkriti, preiskati ter jih pripeljati do obsodbe, tako odmevnih primerov, kot je sedanji, v Sloveniji še ni bilo. Slovenija se je v nedavni raziskavi Evropola glede korupcije med 95 državami uvrstila na zelo dobro 25 mesto, je pa vprašljivo, če je korupcije pri nas res tako malo, ali pa je samo premalo raziskana, je na tiskovni konferenci povedala generalna državna tožilka Zdenka Cerar.

Korupcija v Sloveniji
13. 09. 2000 00.00
Te dni je v Sloveniji delegacija Sveta Evrope - GRECO za boj proti korupciji, ki bo ocenjevala stanje na področju zakonodaje in boja proti korupciji v naši državi. Mednarodna organizacija Transparency International pa je danes objavila nove podatke iz raziskave o korupciji v 90 državah sveta, med njimi tudi v Sloveniji. Korupcija ni samo podkupovanje z denarjem, korupcija ima veliko pojavnih oblik, zadeva pa predvsem dojemljivost politikov in uradnikov, da na nezakonit in moralno nesprejemljiv način vplivajo na politične in gospodarske odločitve. Boštjan Horvat, predstavnik Transparency Int. Slovenija, je kot primer različnega pojmovanja korupcije omenil primer, ko nekdo recimo ima diplomatski potni list in je istočasno v nadzornem svetu neke banke - ta stvar enostavno ni kaznivo dejanje, pri nas je to povsem legalno. Ampak nad takimi stvarmi se na zahodu zelo zgražajo. To je za njih nepojmljivo, je dejal.

Težave Svetovne banke
26. 06. 2000 09.01
Državna korupcija in oboroženi spori preprečujejo dodeljevanje posojil Svetovne banke v mnogih državah v razvoju, predvsem v Afriki, je danes pred začetkom konference ZN o socialnem razvoju v Ženevi povedal predstavnik Svetovne banke.

Korupcija in spori proti posojilom
25. 06. 2000 20.47
Državna korupcija in oboroženi spori preprečujejo dodeljevanje posojil Svetovne banke v mnogih državah v razvoju, predvsem v Afriki, je danes pred začetkom konference ZN o socialnem razvoju v Ženevi povedal predstavnik Svetovne banke. Po podatkih Svetovne banke je organizacija trenutno prekinila podeljevanje posojil 16 od 20 najrevnejših držav sveta zaradi državljanskih vojn, nemirov ali korupcije.

Posojilo Hrvaški za zmanjšanje korupcije
16. 06. 2000 21.01
Regionalni direktor Svetovne banke Andrew Vorkink, pristojen za države jugovzhodne Evrope, je danes sporočil, da je Svetovna banka zadovoljna z ukrepi nove hrvaške vlade za zmanjšanje korupcije, zato bo Hrvaški odobrila posojilo v višini 500 milijonov dolarjev, 20 milijonov dolarjev pa ji bo podarila. Vorkink je še pojasnil da bo hrvaška vlada s to pomočjo lažje izvedla reforme na področju sodstva in carin lažje, ki so nujno potrebne za nadaljnje preprečevanje korupcije.

Preiskava proti grškim nogometnim klubom
16. 12. 1999 22.21
Grško javno tožilstvo je zaradi suma podkupovanja in dogovarjanja izidov tekem grškega prvenstva sprožilo uradno preiskavo v devetih nogometnih prvoligaših, med drugim tudi v Olympiakosu, lanskemu grškemu prvaku.

Tujci zmanjšujejo naložbe na Kitajsko
18. 11. 1999 15.17
Na Kitajskem so od januarja do oktobra letos v primerjavi z enakim obdobjem lani neposredne tuje naložbe padle za 10,5 odstotka na 32,1 milijarde dolarjev. Na manjše zanimanje tujih vlagateljev so vplivali predvsem skromen dobiček, politična nestabilnost, korupcija in drugi problemi Kitajske.

V nedeljo volitve v Ukrajini
29. 10. 1999 11.23
38 milijonov Ukrajincev bo v nedeljo, 31. oktobra, volilo novega predsednika. Poznavalci dosedanjemu predsedniku Leonidu Kučmi pripisujejo dobre možnosti za ponovno izvolitev, saj nima resnega nasprotnika. Ukrajinski poznavalci računajo na drugi krog volitev, ki je predviden za 14. november. Volilci bodo v nedeljo odločali o kandidatu, ki bi lahko vzpostavil red v tej nekdanji sovjetski republiki in drugi največji državi v Evropi, ki jo zaznamujejo korupcija, državna samovolja in vse večja revščina.

Slovenija med najmanj skorumpiranimi državami
26. 10. 1999 21.33
V javnost je danes prišla lestvica najmanj skorumpiranih držav. Prvič se je na njej pojavila tudi Slovenija, ki sodeč po poročilu sodi med najmanj skorumpirane države sveta.

Za vodjo skupine tožilcev le dve kandidaturi
25. 10. 1999 20.29
Opolnoči se izteče rok za zbiranje prijav za mesto vodje skupine tožilcev za posebne zadeve. Po odstopu Barbare Brezigar je kot vršilec dolžnosti skupino vodil Anton Ribnikar. Zaradi premembe zakona, ki delo skupine precej omejuje, pa je pravosodni minister razpisal novo kandidaturo za vodjo skupine, ki bo po novem imela šest članov.

V Ljubljani še danes o korupciji
18. 09. 1999 19.36
V Ljubljani se danes končuje dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Korupcija v srednji in vzhodni Evropi ob prehodu tisočletja. Osrednji del so udeleženci danes namenili razmišljanju o možnostih boja proti korupciji tako na nacionalni kot tudi mednarodni ravni.

Korupcija - pojav, ki ne pozna meja
17. 09. 1999 18.38
Korupcija je zelo star pojav in ne obstaja zgolj v državah na prehodu oz. v razvijajočih se državah, temveč jo je srečati v vseh delih sveta; kot taka predstavlja mednarodni problem. Korupcija je precej razširjena in ogroža razvoj države, saj vpliva tako na njeno gospodarstvo, socialno pravičnost, človekove pravice, spodjeda pa tudi pravni red države in njene demokratične institucije, zato se je potrebno s skupnimi močmi zoperstaviti zoper to zlo, so ob začetku dvodnevne konference z naslovom Korupcija v srednji in vzhodni Evropi ob prehodu tisočletja poudarili njeni udeleženci.

Bosanski voditelji poneverjali
17. 08. 1999 20.44
Vodilne srbske, hrvaške in muslimanske osebnosti v BiH so poneverile okoli milijardo dolarjev iz javnih in mednarodnih skladov, je danes poročal časnik New York Times.

Strukture moči v Rusiji prepredene s kriminalom
05. 03. 1999 17.23
Politične strukture moči v Rusiji so po mnenju varnostnih organov vse bolj prepredene s kriminalom in korupcijo. Zločin v Rusiji doživlja ''kakovostno spremembo'', je v ruskem parlamentu danes dejal notranji minister Sergej Stepašin.

Na konferenci o korupciji tudi novi direktor slovenske policije
27. 02. 1999 09.44
Mednarodne konference o Boju proti korupciji v državnih organih, ki je potekala v Washingtonu od 24. do 26. februarja, se je udeležila tudi slovenska delegacija, v kateri so bili novi generalni direktor slovenske policije Andrej Podvršič, veleposlanik Republike Slovenije v ZDA Dimitrij Rupel in na povabilo organizatorjev tudi profesor Anton Bebler.

Korupcija med zdravništvom?
15. 05. 1998 16.08
Zdravniška zbornica Slovenije odločno obsoja kakršenkoli pojav korupcije med zdravništvom, je na novinarski konferenci poudaril predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Marko Bitenc. Za korupcijo so v posameznih pravilnikih predvidene tudi zelo stroge kazni (tudi odvzem licence). V primeru, da obstaja utemeljen sum korupcije, je zbornica odločena, da bo sum raziskala in v primeru dejanske ugotovitve kršitve v okviru svojih pristojnosti storila vse, da poišče posameznike, ki s takšnimi dejanji mečejo slabo luč na vse zdravnike, in ustrezno sankcionira.