kosovski Albanci

Kosovski Albanci ustanovili vlado v eksilu
02. 04. 1999 23.56
Voditelji kosovskih Albancev so ustanovili novo vlado v eksilu. Kot je poročala albanska državna televizija, naj bi bil ministrski predsednik nove kosovske vlade Hasim Thaqi, vodja političnega dela Osvobodilne vojske Kosova (OVK).

Clinton verjame v uspeh zavezništva brez kopenskih sil
02. 04. 1999 22.12
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes na novinarski konferenci povedal, da še ''vedno verjame'' v uspeh napadov zveze NATO proti ZR Jugoslaviji brez namestitve kopenskih sil.

Kosovska vlada v izgnanstvu ne priznava dogovora Rugova-Miloševič
02. 04. 1999 00.38
Predsednik vlade kosovskih Albancev v izgnanstvu Bujar Bukoshi je sinoči za italijansko televizijo izjavil, da kosovski Albanci ne morejo priznati nobenega dogovora med Ibrahimom Rugovo in jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševičem.

V Albanijo v 24 urah prišlo 20.000 novih beguncev s Kosova
31. 03. 1999 15.53
Na mejnem prehodu Morini je v Albanijo v manj kot 24 urah prispelo 17.000 beguncev s Kosova, je danes sporočila tiskovna predstavnica OVSE v Tirani Andrea Angeli. Iz albanskega pristanišča Drač pa so poročali, da je prispelo 5860 novih kosovskih beguncev.

ZR Jugoslavija zaprla mejo z Albanijo, poročajo z OVSE
29. 03. 1999 13.11
Jugoslovanska vojska je danes malo pred poldnevom zaprla tri mejne prehode, preko katerih so od sobote naprej kosovski Albanci odhajali v Albanijo, je za agencijo AFP v Tirani sporočil predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Andrea Agneli.

Srbi lahko na koncu ostanejo brez Kosova
27. 03. 1999 02.34
Tiskovni predstavnik ameriške državne sekretarke James Rubin je v pogovoru za televizijsko postajo FOX namignil, da lahko sedanji razvoj dogodkov Srbijo privede do izgube Kosova. Rubin je to dejstvo omenil v sklopu vesti o grozotah, ki jih počnejo srbske varnostne sile na Kosovu. Po mnenju tiskovnega predstavnika Madeleine Albrightove se Miloševiću z vsakim dnevom nadaljevanja nasilja Kosovo vse bolj izmika.

S Kosova poročajo o množičnih usmrtitvah kosovskih Albancev
26. 03. 1999 22.33
Kljub letalskim napadom zveze NATO so srbske sile po podatkih kosovskih Albancev med današnjimi spopadi na Kosovu usmrtile več deset kosovskih Albancev in bombardirale številne vasi.

Mirovni odbor PEN zoper uporabo zračnega prostora Slovenije pri napadih zveze NATO na ZRJ
26. 03. 1999 18.46
Mirovni odbor Mednarodnega PEN, ki je v zadnjih desetih letih mnogokrat protestiral zoper represivno politiko, ki so ji izpostavljeni kosovski Albanci, poziva slovenske oblasti, da zaprejo svoj zračni prostor za vojaška letala tujih držav in preprečijo kakršenkoli vojaški transport zveze NATO čez slovensko ozemlje, je zapisano v današnjem sporočilu odbora.

Agencija Tanjug poroča tudi o človeških žrtvah sinočnjega napada
26. 03. 1999 09.23
Po poročanju beograjske tiskovne agencije Tanjug so sile zveze NATO v drugem valu bombardirale Kosovsko Mitrovico, kjer sta odjeknili dve eksploziji, ena v bližini tamkajšnje vojašnice Stefan Nemanja. Raketa naj bi padla tudi na stari del Djakovice in povzročila požar. Po prvih podatkih naj bi bila materialna škoda velika, padle naj bi tudi človeške žrtve.

Pentagon: Drugi val napadov usmerjen tudi proti silam na Kosovu
26. 03. 1999 02.20
Drugi val napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo je, kot je sporočilo ameriško obrambno ministrstvo, usmerjen tudi na srbske sile, ki nadaljujejo ofenzivo na Kosovu, in ne več le na sistem protiletalske obrambe.

Pričakovani odzivi ameriških Albancev in Srbov
25. 03. 1999 20.04
Po newyorških ulicah te dni potekajo demonstracije v podporo ukrepom zveze NATO na Kosovu, hkrati pa tudi demonstracije nasprotnikov napadov na ZR Jugoslavijo, pri čemer so udeleženci pripadniki narodov, vpletenih v kosovski spopad. V sredo zvečer so se tako na eni strani Park avenije na Manhattanu zbrali Albanci, ki so vzklikali gesla v podporo zračnim napadom zveze NATO ter izražali hvaležnost ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ker se je odločil za takšen korak. Na drugi strani ulice pa so se zbrali ''mirovniki'' oziroma ameriški Srbi, ki so zahtevali prekinitev bombardiranja njihove domovine.

V ZDA ni enotnosti glede napada na srbske cilje
23. 03. 1999 11.36
Poznavalci razmer v Washingtonu menijo, da bo zveza NATO proti Srbiji tokrat morala uporabiti silo, ker je malo verjetno, da bo Miloševič v zadnjem trenutku privolil v namestitev kopenskih enot zveze NATO, ki bi nadzirale izvajanje mirovnega načrta.

Holbrooke pred pogovori v Beogradu v Bruslju
22. 03. 1999 11.18
Ameriški posrednik Richard Holbrooke se bo pred obiskom v Beogradu, med katerim bo srbskega predsednika Slobodana Miloševića še zadnjič skušal prepričati, naj sklene mirovni sporazum s kosovskimi Albanci, danes dopoldne v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano in s poveljnikom sil za Evropo generalom Wesleyem Clarkom.

Zveza NATO spet o Kosovu
21. 03. 1999 13.31
Na sedežu Severnoatlantske zveze v Bruslju danes o Kosovu znova razpravlja svet zavezništva. Na zadnjem zasedanju o kosovski krizi se je sestal minuli petek, ko ni sprejemal nobenih odločitev o morebitnem ukrepanju, temveč se je seznanil z razmerami po mirovnih pogovorih med kosovskimi Albanci in Srbi v Parizu.

Clinton: Kosovo je v nacionalnem interesu ZDA
20. 03. 1999 09.06
Ameriški predsednik Bill Clinton je prvo samostojno novinarsko konferenco po več kot letu dni odprl z razlago politike do reševanja kosovske krize, pri čemer je poudaril, da je zaustavitev širjenja spopadov na Kosovu v ameriškem nacionalnem interesu. Jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča je opozoril, naj preneha ovirati mirovni proces, sicer bo moral biti pripravljen na soočenje s posledicami. ''Edino Miloševič še stoji na poti miru na Kosovu. Kosovski Albanci so včeraj podpisali mirovni načrt, čeprav jim ni dal vsega, kar so si želeli. Mirovni načrt je posledica skupnih prizadevanj zahodnih držav in Rusije. Pripravljeni smo na vse potrebne ukrepe. Pogovarjal sem se s svojimi svetovalci in senatorji, s katerimi smo preučili načrte naših ukrepov, če srbska stran ne bo privolila v mirovni načrt. Spomnimo se Bosne, kjer smo potrebovali dolgo časa za dosego enotnosti zaveznikov, ko pa smo odločno ukrepali, smo zagotovili mir. Tako moramo storiti zdaj na Kosovu,'' je dejal Clinton in omenil znani pokol albanskih civilistov v Račaku. Ti so morali umreti samo zato, ker so bili Albanci. ''Srbi kopičijo vojaške enote in le naša trdnost jih lahko odvrne od tega, kar so storili v Račaku. Če ne bomo ukrepali, bomo priča še več podobnim pokolom. Če oklevamo pri politiki do tega območja, je isto, kot da izdamo dovoljenje za pobijanje,'' je dejal Clinton. Ameriški predsednik je v nadaljevanju utemeljil potrebo po ukrepanju zaradi nacionalnih interesov, kajti vojna na Kosovu se lahko razširi čez meje in vplete Makedonijo, Albanijo in tudi Turčijo ter Grčijo.

Novi spopadi med Vučitrnom in Kosovsko Mitrovico
19. 03. 1999 17.54
Albanski viri so poročali, da se na območju med Vučitrnom in Kosovsko Mitrovico tudi danes nadaljujejo spopadi med srbskimi silami in pripadniki Osvobodilne vojske Kosova( OVK).

Odziv albanske vlade na podpis mirovnega sporazuma
19. 03. 1999 09.09
Albanija je pozdravila podpis sporazuma o avtonomiji Kosova, ki bo imel veliko pozitivnih učinkov tudi na Kosovske Albance. Podpis osnutka sporazuma predstavlja pomembno zgodovinsko, civilizacijsko in domoljubno dejanje, ki bo imelo pozitiven vpliv na Albance na Kosovu, je zapisano v izjavi albanske vlade.

Srbska delegacija naj bi pripravila lastni osnutek sporazuma o Kosovu
19. 03. 1999 08.02
Potem ko je delegacija kosovskih Albancev včeraj v Parizu podpisala mirovni sporazum kontaktne skupine o Kosovu, je srbska delegacija predstavila svoj lastni osnutek političnega dogovora o Kosovu, se je izvedelo pri srbski delegaciji.

Mirovni sporazum o Kosovu podpisali samo kosovski Albanci
19. 03. 1999 08.00
Po večtedenskih prizadevanjih mednarodne skupnosti je delegacija kosovskih Albancev na mirovnih pogajanjih v Parizu v četrtek podpisala mirovni sporazum o Kosovu. Srbi, ki še vedno zavračajo podpis, pa so znova poudarili, da enostranski podpis s strani kosovskih Albancev ne pomeni ničesar. Srbska delegacija naj bi po podpisu predložila kontaktni skupini svoj osnutek političnega sporazuma, ki upošteva srbske pripombe, saj naj bi kosovski Albanci podpisali ''dokument, ki ne pomeni dogovora.'' Predstavnik francosko-britanskega sopredsedstva mirovne konference o Kosovu je že zanikal, da bi srbska delegacija kontaktni skupini predložila omenjeni osnutek. V mednarodnem kongresnem centru Kleber, kjer so po večtedenski prekinitvi drugi krog mirovnih pogajanj začeli v ponedeljek, so sporazum podpisali štirje vodilni člani delegacije kosovskih Albancev, njen vodja Hashim Thaqi ter Ibrahim Rugova, Veton Surroi in Rexhep Qosja. Kot priči sta sporazum podpisala samo dva mednarodna posrednika - ameriški Christopher Hill in evropski Wolfgang Petritsch, ruski posrednik Boris Majorski pa ne.

Kosovski Albanci podpisali mirovni sporazum
18. 03. 1999 19.03
Delegacija kosovskih Albancev je danes v Parizu podpisala mirovni sporazum o Kosovu.

Ivanov in Albrightova opozarjata na posledice neuspelih pogajanj o Kosovu
18. 03. 1999 16.51
Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright in njen ruski kolega Igor Ivanov sta v sinočnjem telefonskem pogovoru poudarila, da bi utegnil imeti neuspeh na mirovnih pogovorih o Kosovu resne posledice za položaj na Balkanu, so danes sporočili iz ruskega zunanjega ministrstva.

Kosovski Albanci bodo ob 17.30 podpisali mirovni načrt
18. 03. 1999 15.13
Kosovski Albanci bodo danes ob 17.30 uri v Parizu podpisali mirovni načrt za Kosovo, je sporočilo francosko zunanje ministrstvo. Srbi še naprej zavračajo njegov podpis.

Srbija ne popusti; posredniki zavrnili nove predloge
16. 03. 1999 19.11
Vlada v Beogradu je še naprej ovira dosego napredka na konferenci o Kosovu, ki poteka v Parizu, in je zaradi groženj z napadi zveze NATO okrepila vojaško navzočnost na Kosovu. Potem ko so kosovski Albanci izrazili soglasje z mednarodnim mirovnim načrtom, je srbski predsednik Milan Milutinovič v Parizu dejal, da Albanci nameravajo ''podpisati nekaj, kar ne obstaja.''

Srbi še vedno zavračajo mirovni sporazum o Kosovu
16. 03. 1999 16.56
Srbska delegacija na mirovnih pogajanjih o Kosovu, ki se danes nadaljujejo v Parizu, še vedno zavrača sprejem mirovnega sporazuma, se je izvedelo iz evropskih diplomatskih virov na pogajanjih. Srbski pogajalci vztrajajo pri zahtevi po bistvenih spremembah političnega dela sporazuma, o vojaškem delu pa se ne želijo niti pogovarjati, je dodal isti vir.

Če ne bo prišlo do podpisa sporazuma, bodo uporabili silo
16. 03. 1999 12.39
Ameriški predsednik Bill Clinton je povedal, da zveza NATO ne bo imela druge možnosti kot uporabiti silo, če Srbi ne bodo podpisali predlaganega mirovnega sporazuma. >>Če bo jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izkazoval agresijo in ne bo hotel sodelovati, mislim, da nam ne preostane veliko drugih možnosti<<, je Clinton povedal novinarjem po srečanju s sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano v Beli hiši. Clinton je novinarjem govoril po tem, ko so kosovski Albanci pisali državni sekretarki Madeleine Albright in ji zagotovili, da bodo podpisali mirovni sporazum, katerega so izklesali prejšnji mesec na pogovorih v Rambouilletu.

Mirovna pogajanja o Kosovu se nadaljujejo, Srbi predstavili nov predlog
16. 03. 1999 11.48
V Parizu se danes nadaljuje drugi krog mirovnih pogajanj o Kosovu. Potem ko so kosovski Albanci včeraj pristali na podpis mirovnega sporazuma, je pritisk jasno usmerjen na srbsko stran in jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića.

Kosovski Albanci pripravljeni na podpis mirovnega načrta
15. 03. 1999 16.45
Francoski in britanski zunanji minister, Hubert Vedrine in Robin Cook, sta potrdila, da nameravajo kosovski Albanci podpisati mednarodni mirovni načrt za Kosovo, so danes sporočili s francoskega zunanjega ministrstva. Tudi svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Samuel Berger je danes v Washingtonu sporočil, da so predstavniki kosovskih Albancev ameriški vladi zagotovili pripravljenost na podpis mirovnega načrta.

Patriarh Pavle in predsednik Kučan o Kosovu
15. 03. 1999 16.17
Srbski patriarh Pavle je predsedniku republike Milanu Kučanu, ki je poglavarja srbske pravoslavne cerkve danes sprejel na daljši pogovor, izrazil zadovoljstvo zaradi verske svobode in spoštovanja različnih ver v Sloveniji. Patriarh je menil, da bi za sedanje hude razmere na Kosovu morali najti takšne rešitve, ki bi ustrezale Srbom in kosovskim Albancem, so sporočili iz urada predsednika Kučana.

Kontaktna skupina se bo sestala nocoj
14. 03. 1999 14.08
Kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo se bo v Parizu nocoj sestala na ravni političnih direktorjev, ki bodo pripravili nov krog pogajanj o Kosovu, se je izvedelo iz diplomatskih virov.

Kosovski Albanci odhajajo v Pariz, da bi podpisali sporazum
13. 03. 1999 16.37
Delegacija kosovskih Albancev odhaja v Pariz, da bi podpisala mirovni sporazum o prihodnost Kosova, sta danes na prištinskem letališču povedala člana delegacije Rexhep Qosja in Veton Surroi.