kostne

Podaljšana prepoved uporabe kostne moke
01. 12. 2001 00.00
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je do 31. januarja podaljšalo uredbo o preventivnih ukrepih v zvezi s transmisivnimi spongiformnimi encefalopatijami, ki prepoveduje uporabo predelanih živalskih beljakovin v prehrani vseh vrst živali, namenjenih za proizvodnjo živil.

Vzrok za BSE še ni znan
22. 11. 2001 00.00
Možni vzroki za nastanek bolezni BSE so: okužba z mesno-kostno moko, genetski razlogi ali pa spontani pojav. Slovenski strokovnjaki ne izključujejo nobenega od naštetih.

Švicarski izvidi potrdili BSE
21. 11. 2001 00.00
Dodatna preiskava v referenčnem laboratoriju v Bernu v Švici je včeraj potrdila ugotovitve Nacionalnega veterinarskega inštituta o pojavu prvega primera BSE v Sloveniji, ki so ga odkrili pri govedu s kmetije v Tiroseku pri Gornjem Gradu.

Koto ni kršil pravil
14. 11. 2001 00.00
Urad za varstvo konkurence je objavil stališče do pobude Zelenih Slovenije glede domnevnega preprečevanja konkurence pri ravnanju s klavniškimi odpadki.

Odmevi na sum BSE
13. 11. 2001 00.00
V Sloveniji odmeva vest o domnevno prvem primeru bolezni norih krav pri nas.

Razvojni program občine Trbovlje
29. 10. 2001 00.00
Na seji trboveljskega občinskega sveta so predstavniki Regionalnega centra za razvoj predstavili regionalni razvojni program, ki je sestavljen iz treh delov: strateškega, izvedbenega in finančnega.

Podaljšana prepoved uporabe mesno-kostne moke
29. 09. 2001 00.00
Začela je veljati uredba, ki do 30.11. podaljšuje prepoved uporabe predelanih živalskih beljakovin v prehrani živali, namenjenih za proizvodnjo živil.

Dobičkarstvo s klavniškimi odpadki
07. 09. 2001 00.00
Ravnanje s klavniškimi odpadki se vse bolj preveša v afero, v kateri so ukrepe za preprečitev bolezni norih krav nekateri razumeli kot priložnost za dobičkarstvo.

Dodatni stroški bodo podražili meso
13. 07. 2001 00.00
Če bo obveljala v četrtek sprejeta sprememba uredbe o toplotni obdelavi klavničnih odpadkov, bo klavno-predelovalna industrija zaradi povišanih stroškov obratovanja in poslovanja prisiljena dvigniti cene mesa, podražitev pa naj bi se po prvih ocenah gibala med sedmimi in desetimi odstotki, je povedal predsednik GIZ Meso in izdelki ter direktor novogoriškega MIP Jože Testen. Kot je pojasnil, naj bi se v začetku prihodnjega tedna sestali predstavniki klavno-predelovalne industrije ter skušali, tudi v dogovoru s predstavniki pristojnih ministrstev, poiskati ustrezno rešitev.

Kostno moko na meji zavrnili
05. 07. 2001 00.00
Potem ko je v sredo na avstrijski strani mejnega prehoda Karavanke avstrijska veterinarska inšpekcija že dovolila izvoz mesno kostne moke iz Slovenije v Nemčijo, je danes tranzit odpadkov čez Avstrijo zavrnila avstrijska okoljska inšpekcija, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor. Ptujsko podjetje Eko-les, ki naj bi opravilo izvoz, namreč ni pridobilo vseh dovoljenj. Tovornjak z 18 tonami kostne moke, ki naj bi jo v Nemčiji sežgali v sežigalnicah švicarskega podjetja Mindest SA, se bo zato danes vrnil na mariborsko letališče.

Podaljšana prepoved uporabe kostne moke
30. 06. 2001 00.00
Veljati je začela spremenjena odredba o dodatnih preventivnih ukrepih v zvezi z varovanjem potrošnika pred BSE oziroma boleznijo norih krav. Spremenjena odredba prepoveduje uporabo kostne moke za prehrano živali najkasneje do 31. julija letos, kar je mesec dni več, kot je bilo zapisano v prvotni odredbi. Slovenija se tako pridružuje ukrepom, ki jih na tem področju izvaja Evropska komisija.

Zelena luč za sežig moke
21. 05. 2001 00.00
V termoelektrarni Šoštanj so v treh dneh poskusno sežgali okoli 140 ton mesno-kostne moke, vse analize pa so pokazale, da sežig ne povzroča prekoračitve koncentracij, ali drugače, v primerjavi s kurjenjem premoga, bistvenih razlik ni. To pa so predhodno nakazovale že laboratorijske analize. V primeru, da kostna moka ne bi povsem zgorela, bi lahko prišlo do tvorbe škodljivih plinov. Direktor Termoelektrarne Šoštanje Jaroslav Vrtačnik je dejal, da bi lahko do takšne nevarnosti prišlo, če bi bilo zgorevanje nepopolno in bi se v dimnih plinih tvorili dioksidi in drugi škodljivi plini, kar pa se ni zgodilo. V šoštanjski termoelektrarni naj bi v bodoče dnevno sežgali vsaj 50 ton mesno-kostne moke, ki jo bodo vozili iz ljubljanskega Kota, s Ptuja in iz Pivke.

Moka gre na sežig v Nemčijo
18. 05. 2001 00.00
Na ministrstvu za okolje in prostor so našli rešitev, kje sežgati skladiščeno mesno kostno in perno moko. Iz Blance pri Sevnici, Brega pri Kočevju, mariborskega Aerodroma in skladišč predelovalcev bodo kakšnih šest tisoč ton moke izvozili v Nemčijo.

BSE v Sloveniji malo verjetna
12. 05. 2001 00.00
V Bruslju je za zaprtimi vrati zasedal znanstveni odbor Evropske unije, ki enkrat mesečno daje mnenja o tveganju za pojav bolezni norih krav. Izvedenci Unije so ocenili, da je navzočnost te bolezni v Sloveniji malo verjetna. S tem je bila Slovenija uvrščena v drugo od štirih skupin v katere strokovnjaki petnajsterice glede rizičnosti pojava BSE uvrščajo posamezne države. V prvi so tiste, kjer je po mnenju unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", v drugi države, kjer navzočnost bolezni "ni verjetna, čeprav ni izključena", v tretji države, kjer je tveganje navzočnosti BSE "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni", v četrti pa tiste, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE.

Zaključeno sežiganje v Šoštanju
27. 04. 2001 00.00
V četrtek pozno popoldne so v termoelektrarni Šoštanj zaključili poskusno sežiganje mesno kostne moke, ki je trajalo tri dni. V tem času so jo sežgali več kot 130 ton. O končnih rezultatih bo mogoče govoriti šele potem, ko bodo opravljene vse analize. Kljub vsemu pa glede na podatke, ki jih je mogoče spremljati v kurišču, večjih odstopanj v tem procesu niso zabeležili.

Težave pri sežigu mesno-kostne moke
25. 04. 2001 00.00
V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), kjer se je v torek dopoldne na bloku pet začel sežig 150 ton mesno-kostne moke, ki so jo v cisternah pripeljali iz ljubljanskega podjetja Koto, je ob začetku sežiga prišlo do manjših težav pri pnevmatskem doziranju moke. Kot je za 24ur - radijske novice povedal direktor termoelektrarne Jaroslav Vrtačnik, so se težave pojavile, ko so priklopili prvo cisterno in je bilo potrebno določiti ustrezno pnevmatsko doziranje. Težave so po Vrtačnikovih besedah sicer pričakovali, saj prvič opravljajo sežig tovrstnih odpadkov. Vendar pa so tehnično pomanjkljivost kmalu odpravili, tako da se sežig moke nadaljuje po načrtih.

Začasno skladišče kostne moke
24. 04. 2001 00.00
Prvi trije tovornjaki s približno 65 tonami kostne moke so včeraj zjutraj pripeljali na mariborsko letališče. V tem času sta si skladišče in potek raztovarjanja ogledala tudi republiški požarni inšpektor ter inšpektorica za okolje, ki posebnih zadržkov o skladiščenju moke nista imela.

Sežig kostne moke
20. 04. 2001 00.00
V tovarni Glin pohištvo Nazarje so zjutraj začeli s poskusnim sežiganjem živalskih maščob. V 24-tih urah bodo sežgali kar 48 ton teh maščob, postopek pa je enak sežigu mesno-kostne moke, ki so ga opravili

Poskusni sežig živalskih maščob
20. 04. 2001 00.00
V podjetju Glin Pohištvo v Nazarjih bodo danes kot nadomestno gorivo v kurišču sušilnika za iverje sežgali 48 ton živalskih maščob. Po besedah direktorja podjetja Iva Glušiča, gre še vedno za poskusni sežig tovrstnih odpadkov, saj naj bi slovenska vlada predvidoma prihodnji teden odločala o podelitvi koncesije za redni sežig, poskusno pa so nedavno že sežgali 24 ton živalskih maščob in 10 ton kostne moke. Ministrstvo za okolje in prostor je po besedah opravilo presojo tehničnih možnosti podjetja za sežig živalskih maščob in kostne moke ter jim izdalo odločbo za tovrstno sežiganje odpadkov.

Nova pridobitev TE Šoštanj
17. 04. 2001 00.00
V Termoelektrarni Šoštanj, kjer proizvedejo skoraj tretjino v Sloveniji porabljene električne energije, so dopoldne predstavili pridobitev, ki bo bistveno zmanjšala onesnaženost okolja v Šaleški dolini. Gre za novo napravo za razžveplevanje dimnih plinov iz bloka 5, naložba pa je vredna več kot 16 milijard tolarjev.

Nova čistilna naprava v TEŠ
17. 04. 2001 00.00
Na bloku pet Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), ki letos praznuje 45 let obstoja, je danes uradno začela z delom čistilna razžvepljevalna naprava, s pomočjo katere bodo znižali količino emisije žveplovega oksida na omenjenem bloku za več kot 97 odstotkov. Z novo napravo, ki pomeni odločilen korak k uresničevanju sodobnih ekoloških in tehnoloških standardov, je TEŠ, ki Slovencem zago tavlja tudi do 50 odstotkov potrebne energije, uresničila 154 milijonov nemških mark vredno naložbo. Večino sredstev si je termoelektrarna zagotovila s pomočjo kreditov, štiri odstotke pa je prispevala država.

Bodo moko sežigali v Belgiji
10. 04. 2001 00.00
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Marko Slokar se je včeraj sestal z županom občine Trbovlje Ladislavom Žigom Žgajnarjem in direktorjem Termoelektrarne Trbovlje 2 Samom Pajerjem. Dogovorili so se, da interventnega sežiga moke v domačih termoelektrarnah ali cementarnah v kratkem ne bo, saj noben objekt za tovrsten sežig ni tehnično usposobljen. Dnevno proizvedeno in približno 4200 ton uskladiščene kostno-mestne in perne moke bo ministrstvo izvozilo v tujino, najverjetneje v Belgijo, kjer bo slovensko moko sežgalo državno podjetje Indaver.

Kam s kostno-mesno moko
06. 04. 2001 00.00
Po požaru v skladišču blagovnih rezerv v Kočevju naj bi, po odredbi ministrstva za okolje in prostor, okoli 30 ton v ognju poškodovane kostne moke zakopali na bližnji deponiji Mozelj, vendar se na kočevski komunali s to rešitvijo niso strinjali. Po njihovem gre namreč za količine, ki so prevelike za deponijo Mozelj, prav tako pa obstaja nevarnost samovžiga, saj odpadke zasipavajo z gramozom. Na nevarnost odpadkov je v izjavi za POP TV opozorila predstavnica Komunale Kočevje Bernarda Poje, ki je poudarila, da »

Zagorela mesno-kostna moka
05. 04. 2001 00.00
V kočevskem skladišču blagovnih rezerv, kamor so pred tremi tedni prepeljali mesno-kostno moko, je v torek zvečer nekaj pred 20. uro zagorelo. S požarom se je spopadlo okoli 20 gasilcev Gasilskega društva Kočevje, ki so imeli težave z dostopom do skladišča, poleg tega pa niso bili seznanjeni s tem, kaj je v skladišču. Zaradi strupenega plina so pri gašenju požara nosili dihalne aparate, ob tem pa so morali paziti, da mešanica vode in kostne moke ne bi odtekla iz skladišča. Gasilci so požar pogasili po slabi uri, vzrok požara pa naj bi bil samovžig. V skladišču je bilo v času požara 1160 ton mesno-kostne moke, zgorelo pa je je več kot 30 ton. Kočevsko skladišče si je v sredo ogledal tudi inšpektor za okolje Darij Klun. Po njegovih besedah požar ni ogrozil okolja.

Neoporečnost perutninskih izdelkov
05. 04. 2001 00.00
Po zakonskih spremembah o ravnanju mesno perne moke ob koncu minulega leta, se je Perutnina Ptuj v celoti podredila določilom, ki zagotavljajo veterinarsko in sanitarno neoporečnost vzgoje in predelave perutninskega mesa in izdelkov. Zaradi hitrega kopičenja zalog, najprej v priročnem skladišču Perutnine Ptuj in zaradi tega, ker je Ministrstvo za okolje in prostor, preprosto spregledalo problem perutninarjev, ostalo mesnopredelovalno branžo pa rešilo s podarjeno koncesijo ljubljanskemu Kotu, so marca začeli odvažati zaloge iz Ptuja v skladišča državnih zalog. Eno od teh je tudi v Kočevju, vendar pa med Perutnino Ptuj in vzrokom sinočnjega požara ne more biti nobene povezave.

Težaven sežig kostne moke
25. 03. 2001 00.00
V tovarni Glin pohištvo v Nazarjah še vedno čakajo na analizo Zavoda za zdravstveno varstvo Maribor, ki je pozorno spremljal poskusni sežig kostne moke v tej tovarni. Na osnovi opravljene analize bo sledila odločitev, ali bodo s sežiganjem kostne moke nadaljevali ali ne.

Sežig živalskih maščob
08. 03. 2001 00.00
V nazarskem podjetju Glin Pohištvo so v minulih dveh dneh v kurilni napravi poskusno sežgali 24 ton živalskih maščob in 10 ton kostne moke. Kot poudarja direktor podjetja Ivo Glušič, je ministrstvo za okolje in prostor opravilo presojo njihovih tehničnih možnosti za sežig živalskih maščob in kostne moke ter ugotovilo, da je Glin pohištvo, ki obratuje brez osnovnih čistilnih naprav primerno za tovrstno sežiganje odpadkov.

Pobuda Zelenih Slovenije
28. 02. 2001 00.00
Zeleni Slovenije so danes državnemu zboru predali pobudo za nadaljnje neoporečno ravnanje s klavničnimi odpadki. Pobudniki menijo, da je vlada z uredbo o shranjevanju klavničnih odpadkov najbolj škodovala sama sebi, saj je pod pritiskom koncesionarja družbe Koto zavestno ignorirala določen vir prihodkov proračuna.

Test razkrije uporabo kostne moke
20. 02. 2001 00.00
Španska znanstvenika sta izdelala test, ki lahko na govejem mesu ali živem govedu pokaže, ali so žival krmili s kostno moko. Znanstvenika Antonio Delgado in Nicolas Garcia sta določila vrsto prehrane z meritvami količine dušika v mesu, krvi ali dlakah goveda. Meso živali, ki so jih krmili s kostno moko, vsebuje več dušika kot meso živali, ki so uživale rastlinsko hrano. Raziskava, ki sta jo znanstvenika opravila med 350 vzorci iz španskih mesnic in kmetij, je sicer pokazala, da so 20 odstotkov živali hranili s kostno moko, domnevnim poglavitnim vzrokom za širjenje bolezni norih krav.

Za strožji uvoz govedine
10. 02. 2001 00.00
Nemška ministrica za prehrano in kmetijstvo Renate Künast je Bruselj pozvala, naj sprejme bolj strogo zakonodajo glede uvoza govedine iz držav nečlanic Evropske unije. "V interesu potrošnikov je, da so uvoženi proizvodi podvrženi istemu nadzoru kot proizvodi iz držav EU," je poudarila. Trenutno le v državah EU veljajo prepoved uporabe kostne moke, uničenje tveganih materialov in testiranje za hitro odkrivanje bolezni norih krav. Po navedbah časnika je ministrica zahtevala tudi uvedbo testiranja za živo govedo. Šlo naj bi za švicarski test, ki veterinarju omogoča odkrivati bolezen s pomočjo opazovanja odziva krave na svetlobne bliske in s pregledom njenega vratu in glave.