kotom

Na dan napada naj bi bili v fitnesu ali kartali

17. 06. 2004 00.00

Vseh pet obtoženih poskusa umora Večerovega novinarja Mira Petka je na zaslišanju v Murski Soboti zanikalo svojo krivdo.

Kodakov 3D zaslon

17. 03. 2004 00.00

Podjetje Kodak bo v kratkem predstavil nove monitorje, ki bodo uporabnikom sliko prikazovali v treh razsežnostih.

Bi nesrečo Columbie lahko preprečili?

03. 02. 2003 00.00

Medtem ko Američani žalujejo za astronavti raketoplana Columbia, ki je v soboto med vrnitvijo na zemljo razpadel, pa se v vzhodnem Teksasu in Louisiani nadaljuje iskanje razbitin plovila. Pojavila pa so se tudi prva ugibanja o tem, da bi oblasti nesrečo lahko preprečile.

Utirjenje 200. satelita

04. 05. 2002 00.00

Iz vesoljskega izstrelišča Kourou v Francoski Gvajani so izstrelili evropsko nosilno raketo ariane, ki je kot 200. koristni tovor doslej, utirila francoski raziskovalni satelit za daljinsko zaznavanje okolja Spot-5.

Kopača niso razrešili

29. 01. 2002 00.00

Državni zbor je po končani interpelaciji o delu in odgovornosti ministra za okolje in prostor Janeza Kopača s 43 glasovi proti 28 zavrnil predlog poslancev SDS, NSi in SNS za ministrovo razrešitev.

Kopač zavrača očitke

25. 01. 2002 00.00

Državni zbor je po nekaj mesecih začel z razpravo o interpelaciji zoper ministra za okolje in prostor Janeza Kopača. Kopač je vse očitane nepravilnosti zavrnil, njegovo delo pa je podprl tudi premier Drnovšek. Razprava se bo nadaljevala v torek.

Preplačani klavniški odpadki

21. 11. 2001 00.00

Poslanska skupina SDS je predstavila dopolnjeno interpelacijo o delu ministra za okolje Janeza Kopača. Obtožujejo ga, da je za 800 milijonov proračunskih tolarjev preplačal predelavo klavniških odpadkov v podjetju Koto.

Koto ni kršil pravil

14. 11. 2001 00.00

Urad za varstvo konkurence je objavil stališče do pobude Zelenih Slovenije glede domnevnega preprečevanja konkurence pri ravnanju s klavniškimi odpadki.

Janez Kopač

06. 10. 2001 00.00

Opozicija je ta teden vložila prvo interpelacijo v tem mandatu, po njenem mnenju si jo je prislužil minister za okolje in prostor Janez Kopač.

Interpelacija proti Kopaču

04. 10. 2001 00.00

Poslanci SDS in NSi so v parlament vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za okolje in prostor Janeza Kopača, v kateri predlagajo njegovo razrešitev s funkcije ministra.

Bo koalicija podprla Kopača?

04. 10. 2001 00.00

Ministru za okolje in prostor Janezu Kopaču, proti kateremu so poslanci SDS in NSi vložili interpelacijo, bodo v koaliciji poskušali zagotoviti podporo.

Funkcija ministrskega svetnika

22. 09. 2001 00.00

V zadnjem tednu smo veliko govorili o domnevni vpletenosti ministrske svetnice Nevenke Črešnar Pergarjeve v sumljivo dodelitev koncesije Kotu in o domnevno slabem poslovanju newyorške izpostave Nove ljubljanske banke. Ker gre za najožje sodelavce predsednika vlade, smo funkcijo ministrskega svetnika vzeli pod drobnogled.

Drama na ugrabljenih letalih

13. 09. 2001 00.00

Na dan prihajajo kruti podatki o tem, kaj se je v zadnjih minutah dogajalo na ugrabljenih letalih. Izpisi klicev z mobilnih telefonov nekaterih potnikov kažejo na to, da so teroristi, oboroženi s tapetniškimi noži in namišljenimi bombami, delovali zelo usklajeno in po dobro izdelanem načrtu.

Varnost na brniškem letališču

13. 09. 2001 00.00

Ob ameriški tragediji se pojavljajo številna vprašanja. Eno najpogostejših je, kako so se teroristi lahko nemoteno vkrcali na letala. Kako je poskrbljeno za varnost potnikov, ki potujejo z brniškega letališča, smo se prepričali sami.

Zlorabe v Kotu?

05. 09. 2001 00.00

Zeleni Slovenije so Uradu za varstvu konkurence predložili pobudi, naj ukrepa zoper zlorabo prevladujočega položaja podjetja Koto, ki mu je vlada zaupala predelavo klavniških odpadkov.

Zadnja seja vlade

28. 12. 2000 00.00

Na notranjem ministrstvu je za državnega sekretarja za policijo, sprva naj bi položaj prevzel Jaka Demšar, imenovala Miho Molana, dosedanjega direktorja policijske uprave Krško. Pred prazniki pa je vlada večino državljanov osrečila še z novoletnim darilom. Darila bomo Slovenci deležni prvega februarja. Čas streznitve bo napočil s povišanjem trošarin za pivo in etilni alkohol. Pivo se bo tako podražilo za devet odstotkov, žgane pijače pa za tri odstotke. Ob štiriodstotni gospodarski rasti naj bi prihodnje leto proračunski primanjkljaj sicer znašal 1,2 odstotka bruto domačega proizvoda, javnofinančni primanjkljaj pa po oceni vlade ne bi smel preseči 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Pritiskov na proračun naj bi se že v prihodnjem letu vlada skušala ubraniti s spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s plačnim dogovorom med socialnimi partnerji ter z omejevanjem dodatnega zaposlovanja v državnih organih in javnih zavodih, ki se napajajo iz proračunskih jasli.

Sprejet sklep o uvedbi sledljivosti mesa

14. 12. 2000 00.00

Kljub zapletom s prevzemom klavniških odpadkov v začetku decembra v Kotovi kafileriji v Ljubljani mesno-kostno moko te dni še vedno izdelujejo, saj prepoved prometa z njo začne veljati čez dva tedna. Še vedno pa ni dorečeno, kaj se bo godilo z zalogami mesno-kostne moke, ki jih bodo kafilerije pridelovale tudi po tem datumu. Toda v Kotu trdijo, da je s prvim januarjem prepovedana tudi proizvodnja sporne moke, kar pa po besedah kmetijskega ministra ne drži.

Reševanje posadke se nadaljuje

17. 08. 2000 00.00

Ves svet še vedno spremlja tragedijo ruske podmornice Kursk. Predsednik ruske vlade Mihail Kasjanov je razmere na podmornici v Barentsovem morju, v kateri je ujetih 118 mornarjev, opisal kot katastrofalne. Ruski mediji pa so ostro napadli vojaške oblasti in predsednika Putina, da so odgovorni za neučinkovito in počasno reševanje. Putin naj bi dva dni po nesreči celo odpotoval na letni dopust na jug Rusije, vojska pa potrebovala kar štiri dni za začetek reševanja. Rusi so tudi besni, ker so v Moskvi kar pet dni zavračali vsakršno pomoč iz tujine. Ruska podmornica na morskem dnu leži pod kotom 60 stopinj, zato je britansko reševalno plovilo LR5 po mnenju strokovnjakov edino, ki se lahko priključi na potopljeno podmornico. Od ruskih se britansko plovilo razlikuje tudi v tem, da lahko pluje na centimeter natančno in deluje samostojno, torej neodvisno od kontrolne ladje. Za britanske strokovnjake še vedno ostaja nejasno, ali bodo lahko svoje plovilo resnično priključili na podmornico Kursk, saj Rusi niso pojasnili, ali ima njihova podmornica adapter po mednarodnih standardih. Če se bo torej plovilo LR5 lahko priključilo na rusko podmornico, bo naslednji korak uravnoteženje pritiska med obema ploviloma. LR5 bo pri vsakem spustu lahko sprejela 15 mornarjev, reševanje ene skupine ponesrečenih pa bo trajalo od štiri do pet ur. Poleg dveh pilotov je v posadki reševalnega plovila tudi zdravnik, ki bo pomagal preživelim. O načinih reševanja posadke potopljene podmornice pa se bo s predstavniki zveze NATO posvetovala delegacija visokih ruskih vojaških predstavnikov, ki je danes prispela v Bruselj. Norveško obrambno ministrstvo poroča, da so v soboto, ko je potonila podmornica pod vodo ujeli zvok manjše in nato izjemno močne eksplozije. Predvidevajo da je pri izstrelitvi torpeda prišlo do eksplozije, ki pa je kasneje povzročila strahovito eksplozijo dveh ali treh drugih torpedov. V Moskvi neradi govorijo o napaki na ruskem orožju. Puščajo odprte vse možnosti, obrambni minister Sergejev pa je ponovno omenil, da je najverjetnejši vzrok nesreče, trčenje ruske podmornice z ameriško. Pri tem ni pojasnil, kako je druga podmornica, ki naj bi bila udeležena v silovito trčenje sploh lahko zapustila kraj nesreče in to ob prisotnosti 16 ruskih vojaških ladij in treh podmornic. Strokovnjaki menijo, da je po vsej verjetnosti celotna posadka potopljene podmornice že mrtva.

Reševanje iz podmornice zamuja zaradi slabega vremena

16. 08. 2000 00.00

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je sporočil, da se je popoldne začela evakuacija posadke iz potopljene ruske podmornice Kursk, poveljnik ruske mornarice Vladimir Kurojedov pa je sporočil, da se bo intenzivno reševanje 116 članov posadke začelo ob 22. uri po lokalnem času. Reševanje potopljene podmornice je bilo včeraj prestavljeno zaradi izredno slabega vremena. Mornarji naj bi s podmornice odšli v posebnih potapljaških oblekah in s kisikovimi bombami, nato naj bi nekaj časa preživeli v zvonu podobnih napravah in še nekaj deset ur v dekompresijskih komorah. Reševalna akcija naj bi po besedah tiskovnega predstavnika severnomorske flote Igorja Digala trajala šest do sedem ur, čeprav zaradi slabega vremena, slabe vidljivosti v morju okoli podmornice in močnih tokov ni mogoče natančno oceniti časa trajanja reševanja. Digalo je ob tem poudaril, da ne ve, kakšne so razmere na potopljeni podmornici. Kot je povedal strokovnjak za podmornice Igor Kudrin, bo reševalna akcija izredno težavna tudi zaradi dejstva, da podmornica leži na morskem dnu na boku pod kotom 60 stopinj. Kljub zapletom, ki lahko nastopijo pri reševanju morarjev, pa so ruske vojaške oblasti znova zavrnile ponujeno pomoč iz tujine.

Usoda Kurska odvisna od pomoči tujine

16. 08. 2000 00.00

V ruski jedrski podmornici Kursk, ki je v nedeljo potonila v Barentsovem morju na severozahodu Rusije, je po najnovejših podatkih še vedno ujetih vseh 118 članov posadke, zato se njihovo reševanje intenzivno nadaljuje, danes pa je Rusija tudi uradno sprejela vsakršno pomoč tujine. Plovilo je že v soboto imelo tehnične težave, v nedeljo pa je potonilo na dno morja, kjer leži približno 108 metrov globoko na boku pod kotom 60 stopinj, so sporočili iz norveškega ministrstva za zunanje zadeve. Vzrok nesreče še ni znan. Strokovnjaki domnevajo, da je ob izstrelitvi torpeda eksplozija poškodovala kljun, po drugi možni razlagi pa naj bi Kursk trčila v neko drugo plovilo. V času nesreče jedrske podmornice je bila v Barentsovem morju ameriška ladja za elektronski nadzor, ki je spremljala ruske pomorske vojaške vaje, so sporočili iz ameriškega obrambnega ministrstva, vendar je Pentagon zanikal, da bi bila v nesrečo vpletena kaka ameriška ladja.

Hotižani ponavljajo svoje zahteve

05. 03. 2000 17.34

Predstavnik predsednika vlade, zunanjega in notranjega ministrstva ter ministrstva za okolje in prostor so se danes v Lendavi srečali s predstavniki krajanov Hotize. Srečanje je potekalo za zaprtimi vrati. Lendavski župan Jože Kocon je na novinarski konferenci po sestanku povedal, da so Hotižani predstavnikom vlade in ministrstev ponovili svoje zahteve o čimprejšnji določitvi meje s sosednjo republiko Hrvaško, ponovno uvedbo mejnega statusa quo oziroma vzpostavitev stanja, ki je veljalo pred osamosvojitvijo Slovenije ter ukinitev dvolastniških izkaznic in s tem zagotovitev prostega gibanja po obmejnem območju vsem slovenskim državljanom.